li er li, Sciioül ut lending. GEMENGDE BERICHTEN. gedankt, om huil land door Engeland te xiTslokken. Ze wilden Hollanders, ze wilden mees- op eigen erf, ze wilden vrije mannen blijven. 'dEr zit nog in die lieklen van het Zuiden iets van geestdrift, den moed en het Godsvertrouwen onzer Raderen, die tegen .Spanje worstelden En nu zullen ze verpletterd worden door overmacht. Geè'craseerd in letterlijken zin ^.En moet dit nu maar? Moeten wij, Nederlanders, dat, met de armen over elkaar geslagen, lijdelijk aanzien Zal Van Lijnden, die Burgers Grootkruis van den Nederlandschen Leeuw hielp maken, nu-zelf Minister van Buitenlandsche Zaken, thans niet een eenig teeken van leven geven Zullen ook onze Christenen zwijgen Zwijgen onze pers Meent men dan, dat er niets, niets ook door Glad stone en zijn keurbende te doen is? Wij vragen slechts. Al was het niets dan een woord van sympathie, 'Zelfs dat zou onzen broederen ginds nog zoeter zijn dan een ondragelijk zwijgen. In een Woensdag avond gehouden jaarlijksche ver gadering der te Middelburg gevestigde afdeeling van de schippersvereniging Schnttevaêr is de noodzake lijkheid betoogd van het maken van remtoestellen aan de sluizen te Veere, waartoe reeds vier jaren geleden door de regeering besloten was, en waaraan tot dusver door verschillende omstandigheden geene uitvoering is gegeven. Vermits het aanbrengen dier toestellen voor de schipperij zeer, noodzakelijk wordt geacht, is be sloten dat de afdeeling zich betrekkelijk deze aange legenheid tot den Minister van waterstaat zal wenden. Voorts zql de afdeeling ook tot dien Minister het verzoek richten, dat het kanaal door Walcheren in het belang der scheepvaart bij vorst van rijkswege worde Opengehouden, terwijl afschriften van dat adres zullen worden gezonden aan de Kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen, alsmede aan de gemeentebe sturen van Middelburg, Vlissingen eu Veere. Er schijnt something rotten in the state of freshens te zijn. Volgens een ingezonden stuk in de Middelburgsche Courant heeft men daar in negen 'jaren1 zeven burgemeesters gehad, in het laatste jaar zelfs twee. De oorzaak dier gestadige verwisseling wordt niet mede gedeeld;.het getuigt intusschen voor den moed van onzen landaard, dat er nog altijd personen gevonden worden, die het eens willen beproeven of ook zij deze ge meente met hare 1500 inwoners besturen kunnen. (A. C.) Grijpskcrkc. Alliier hebben met eene bevolking van pl. m. 780 inwoners in 1879 vijf en veertig sterfgevallen plaats gehad. Daar er geen epidemische j ziekte heeft geheerscht is dat cijfer zeer hoog geklom men. In de verloopen vijftig jaren is slechts eenmaal: in 1865 tijdens de toen heerschende epidemisehe kin derziekte, het getal dooden in een jaar 42 geweest, j Onder de gestorvene in het afgeloopen jaar waren d beneden bet jaar 14 gevallen, van 1 tot 3 jaren 8 I van 3 w twaalf jaren 9 f van 12 veertig 7 van 40 zeventig 4 en boven 70 jaren drie gevallen. B P Het Zweedsche schip Vegahetwelk de eerste reis van Europa naar Japan langs Siberie volbracht, wordt tegen het einde dezer maand in de haven van ItiNapcls verwacht. De burgemeester beeft eene commis sie bijeengeroepen, om te beraadslagen over de ont- vangst, welke aan prof. Nordenshjöld, den Noordschen on- R dernemer, en zijne medgezellen zal bereid worden.* Er is besloten,[deVega in talrijke versierde sloepen te gemoet te Vigaan, en den officieren van het Zweedsche vaartuig een Bi feestmaal aan te bieden waaraan alle vertegenwoordigers [gin wetenschap, handel en politiek zullen deelnemen. Na fiet feestmaal zal een gala-voorstelling in den schouw- irg San Carlo gegeven worden. De Koninklijke Aka- jiie van Wetenschappen zal de officieren van de |Uitnoodigen tot bijwoning' lener plechtige zitting, j|l de hoogleeraren der universiteit tegenwoor- zijn. De bandelsclub zal een groot bol ter eere der officieren geven. Een der zoons van den ko ning van Zweden wordt te Napels verwacht tot ont vangst van de officieren en bemanning der Vega Vllssaugcii, 14 Jan. Door den kerkeraad der N. H. Gemeente ^alhier 4s tot predikant beroepen de heer W. C. Barbas, thans te Bessen en Boornick. Hét prov. kerkbestuur van Gelderland komt heden te Arnhem in buitengewone vergadering bijeen, ter behandeling van de Dortsche aannemingskwestie, die ter definitieve beslissing in zijn 'handen is gesteld door de synodale commissie, nadat de uitspraak van het prov. kerkbestuur van Zuid-Holland in deze zaak was vernietigd. Het geldt de weigering der ouderlin gen, om hij de aanneming van lidmaten predikanten bij te staan, die zich op het standpunt der Synode plaatsen, en het nieuwe artikel 38 godsdienstonderwijs aanvaarden. Dr. J. J. Yan Toorenenbergen, benoemd hooglee- raar aan de universiteit te Amsterdam, zal zijne inau.- gureele oratie houden op Maandag 26 dezer, des namiddags ten 3 ure, in de gehoorzaal van Felix Meritis. De Standaard deelt eene slotlijst van de jaar collecte voor de „Scholen met den Bijbel" mede, waaruit blijkt dat het geheele bedrag dier inzameling f 43,292,83 beloopt. Gedurende het jaar 1879 zijn te Hansweert in- en uitgeklaard 10951 vaartuigen, metende 1,161,124 ton. Bekent men daarbij die welke reeds te Sas van Gent geklaard of niet aan die formaliteit onderworpen zijn, dan mag het aantal te IlansWeert op- en afge schutte vaartuigen wel op 30,000 geschat worden. Van de 10951 schepen voerden S475 de Nederlandsche, -2208 de Belgische, 250 de Pruisische, de overige an dere vlaggen, 8065 waren geladen, 2886 ongeladen. 1685 waren riviervaartuigen, 877 stoomschepen, 281 sleepbooten, 2071 vischschuiten en 37 zeeschepen. Tengevolge van de vroeg ingevallen vorst was.de vaart iets minder dan in 1878. Onder de artikelen van doorvoer verdienen de verschillende granen de aan dacht, van welke ruim 161 raillioen mud uit België naar Pruisen werden verscheept. Het nieuwe Duitsche iuvoer-tarief zal daaraan voor 't volgend jaar wel een einde maken. Te 's-Gravenhage is op 76jarigen leeftijd over leden de gepensioneerde luitenant-generaal G. graaf van der Duijn van Maasdam. Zondag middag lag plotseling een jufvrouw in de Brouwersgracht te Amsterdam. Op het geschreeuw van een in de buurt wonende vrouw sprongen terstond drie dronken mannen uit een nabijzijnde kroeg hals over kop 'het water in. De edele mensschenvrienden zagen natuurlijk hun pogingen tot redding mislukken en het was «en wanhopige toestand, maar gelukkig rekende men in dit geval niet buiten den waard, want deze dook er bij in, en kwam spoedig met de juffrouw aanzwemmen. Zijn drie gasten, door het koude bad ontnuchterd, hadden intusschen, zoo goed en zoo kwaad als het ging, elkander weer op (het droge gebracht. Bij het hoofdbestuur der Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen te Amsterdam is van een onbekende eene gift ontvangen van f 4000. Van wege de Hollandsche spoorwegmaatschappij is te Velsen de opmeting aangevangen voor een spoor baan naar IJinuiden. Te Haarlem is tot proef op de Groote Markt geplaatst een gaslantaarn met eene lichtsterkte van 100 kaarsen uit de fabriek van William Sugg, te Londen.. De lantaarn, welke eergisteren avond voor 't eerst was ontstoken, gaf een bijzonder helder licht, gelijk staande ongeveer met dat van zes gewone lantaarns. De proef kan alzoo als welgeslaagd worden beschouwd. In een goudsmidswinkel te Kralingen vroeg een burgerjufvrouw gouden kettingen te zien. Zij wilde ze gaarne aan huis .hebben, maar begreep dat men haar, de onbekende, de voorwerpen niet zou medegeven. De bediende moest ze maar brengen in de Tuinderslaan, waar zij woonde. De bediende bracht daar negen ket tingen en vond de jufvrouw bezig met het schoon maken van eene kamer, in afwaokting dat hare meu belen kwamen. Haar man was niet tehuis de be diende moest over een paar uur terugkomen. Toen de man terugkwam was het huis gesloten en de jufvrouw verdwenen, zij had wel het huis gehuurd en de huur vooruitbetaald, maar blijkbaar slechts met het doel pui den goudsmid op te lichten. Op Texel heeft men een póstkar, die getrokken wórdt door een paard. Eén bewoner van dat eiland roept daarvoor de publieke barmhartigheid in, want dit dier moet, volgens zijne matige berekening, dage lijks vier duizend zweepslagen ontvangen, wil de pos tiljon binnen den bepaalden tijd zijn rit afleggen. Wij weten niet precies hoe lang die rit is, maar het komt ons voor, dat de voerman onder deze verplich ting al even veel lijden moet als het paard. De zoon van een landbouwer te Ten Boer heeft toen hij het dek van een boonenblok wegnam, een bunsing in gezelschap van 38 doode mollen en een rat, ontdekt. Een aardig en levendig gezicht levert tegenwoor dig de Zuiderzee aan de Friesche kust, in de nabijheid der haven van Lemmer op.; dag aan dag is het ijs bedekt met hengelaars, die de tallooze sprieringen, in zee aanwezig in dit jaargetijde, zoeken buit te maken; vooral des avonds geeft dit een eigenaardig schouwspel, wanneer ieder hengelaar voorzien is van een brandende lantaarnhet onophoudelijk heengaan en komen der echte liefhebbers, geeft den toeschouwer den aanblik van een groot wit veld, waarop een menigte dwaallich ten zweven. Over het geheel wordt de moeite wel beloond er worden veel van deze vischjes gevangen, die gebakken en vooral in rookerijen gerookt, een zeer smakelijken schotel opleveren. Te 's Hertogenbosch blijft het water thans lang zaam vallende. Omtrent de spoorwegbruggen- kan worden gemeld, dat de fundeeringen der draaibrug over de Dieze en der doorlaatbrug tusschen de Maas en 's Bosch met duikers worden onderzocht. Door stortingen van bazaltsteen en zakken zand is voortzet ting der uitschuiving tegengegaan. Men hoopt dat binnen weinige dagen de treinen naar Hedel weder geregeld zullen kunnen rijden. De gemeenschap over den Bijksweg naar Oss en Grave is door dichting van de daarin geslagen gaten hersteld die over den Bijks weg naar Yught, Tilburg en Eindhoven is nog steeds gestremd. De schipbrug over de Maas te Hedel is weder gelegd en voor het publiek opengesteld. Vorst Bismarck bezit 482 kruisen en andere ridderorden. De eenige mogendheid waarvan hij er geen heeft, is Groot-Brittanje. Men heeft uitgerekend dat hij, om ze alle gelijk te dragen, een borst zon moéten hebben die 21 voet breed was. De logica is geen Engelsche uitvinding, maai de Engelschen hebben toch een eigen talent om ze toe të passen. Een-;Engelsch blad zegt ten aanzien van het onge luk op de Tay-brug, dat de spoorwegmaatschappij schadevergoeding aan de betrekkingen der slachtoffers moet geven, want iémand die een kaartje naar het noorden van Schotlaud neemt, betaalt zijn geld om daar aan te komen en niet om onder weg te verdrinken. Dit is zeker de eenvoudigste wijze om de zaak voor te stellen, maar of ook hier het simplex -sigillum veri door den rechter zal worden erkend, is minst geno men twijfelachtig. Zonder nieuwe annexatien kan, schijnt het, Bea- consfield niet tieren. Londensche bladen berichten, dat lipt Engelsche Gouvernement weder een nieuw grondgebied heeft geannexeerd op de westkust van Afrika. Volgens die bladen, zouden de gelastigden des Agbosorae den 2den December aan den lord-luitenant der Goudkust,in zijne hoedanigheid van mandataris Harer Britsche Majesteit hebben afgestaan en overge dragen het kustgebied van dien stam tet eene diepte van 2 mijlen landwaarts "in. In ruil zouden dé koning en zijne hoofden verkrijgen, om onderling të verdeeleu, 250 p. st., en zoo hun buitendien zijn toegestaan, vrij van rechten, 20 okshoofden rum en 60 vaten bran dewijn in te voeren, als equivalent voor.Aiog eene som van gelijk bedrag. Het aangrenzend gebied van Afflo- how zou op gelijke voorwaarden* aan het Britsch be wind zijn afgestaan, maar de berichten van Quettah zeggen dat de bevolking zich heeft verzet tegen den afstand, door hare hoofden-toegestaan, en den Engel schen agenten hebben belet de Britsche vlag op dat land te plaatsen. Men wist nog niet, wat Engelands vertegenwoordiger in dit geval doen zal. Keizerin Eugenie heeft plaats genomen op ed

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2