GHRISTELIJK-SISTORISGH BLAD. IV. »46. Zaterdag' 17 Januari. HET ZUIDEN hc Verschijntelkeu iMaandag, Woemsdag en Vrijdag avond ten 8 ure,^.behalve op Christelijke feestdagen Prijs pér drie myanden franco1,50. Enkele - 0,05. Uitgever I». Gr. WIJTM AW, XE MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 1G Januari 1880. De maand December is voor de rijksmiddelen niet zeer gunstig geweest. Om met het einde des jaars de opbrengst aan de raming gelijk te doen worden, had zij 5 ton meer dan de raming voor cén maand moeten opleveren. Zij bleef er daarentegen iets beneden, zoo dat de opbrengst over het geheele jaar bij een raming van f 98,908,562 slechts f 98,361,434,94' 2 bedroeg. Al kan het jaar 1879 niet onder de voordeeligste gerangschikt worden, de uitkomsten zijn toch veel .gunstiger dan zich in de eerste maanden liet aanzien en geven geen recht tot zwartgallige beschouwingen. De geheele opbrengst der rijksmiddelen is hooger ge weest dan een der vorige jaren en overtrof het jaar 1878 met 27s millioen. De vermeerdering moet wel is waar in de eerste plaats worden toegeschreven aan een nieuwe belasting nl. op de successie in de rechte lijn. Het successierecht, dat in 1878 66 ton opbracht, heeft thans het eijfer van 97 ton bereikt. De opbrengsten van posterijen en telegrafie stijgen voortdurend. De posterijen, 38 ton ge vende, waren 't vorige jaar 2 ton boven de raming, 17s ton hooger dan in 1878, 4 ton hooger dan in 1877, ruim 5 ton hooger dan in 1876. Dij zoo gunstige uitkomsten wordt het dringend noodzake lijk, dat de regeering ten spoedigste haar aandacht wijdt aan dé verbeteringen, die in dezen moeten wor den aangebracht. De posterijen mogen geen melkkoe zijn voor de schatkist, maar de opbrengsten van dezen tak van dienst beliooren in de eerste plaats besteed te worden tot verbetering van de bezoldigingen der be- amblen, die tegenwoordig uiterst gering zijn, en tot sneller en menigvuldiger bezorging, die vooral op het platte land maar ook in vele groote steden veel te wenschen overlaat. Ook de telegraafdienst is voor uitbreiding en verbetering vatbaar. Wel werkt hij steeds met verlies, maar als menrin aanmerking neemt, dat dit overal het geval is, dat niettemin in vele andere landen het telegraafnet uitgebreider is, en dat de inkomsten bij ons voortdurend stijgen (f 790,000 in 1877, f 821,000 in 1878, f 912,000 in 1879), dan is het ook niet te veel gevergd in het belang van het publiek milder te ziju met het oprichten van telegraaf kantoren in de kleinere plaatsen. renten en aflossingen van kapita'en, opgenomen voor stichting, vérgrooting, herstel enz. van schoollokalen en onderwijzerswoningen. De heeren de Casembroot c. s., die het initiatief namen tot een nationaal huldeblijk aan generaal K. van der Heijden, hebben, volgens mededeeling in de dagbladen, reeds een groot, getal bewijzen van in stemming ontvangen, zonder dat eenige politieke richting daarin achterblijft. Van der Heijden's benoeming tot luitenant-generaal was tevens een verjaars-gesclienk, het is den krijgs man op zijn 54en jaardag aangeboden. De commissie uit de Eerste Kamer, benoemd om rapport uit te brengen over de vraag of de heer C. J. jpickc, door de aanneming zijner benoeming tot bur gemeester van-Middelburg, heeft opgehouden lid der Kamer te zijn, is niet tot eenstemmigheid kunnen komen. De meerderheid stelt voor den heer Pické te be richten dat, naar hare meening zijn lidmaatschap niet is opgehouden. Door den Minister van Binnenlandsche Zaken is aan Gedeputeerde Staten der provinciën verzocht, hem voor 15 Februari e. k. te doen toekomen eene alpha- betiscli gemeentesgewijze, ingerichte opgave der kosten van het lager onderwijs, zooals die zijn geraamd in de gemeentebegrootingen voor 1880. Deze opgave behoort alleen te bevatten de uitgaven, gelijk ze zijn omschre ven in art. 44 der wet van 17 Augustus 1878, (Staats blad No. 127). Ook blijven daarvan uitgesloten de Omtrent de bemoeiingen der watersnood-commissie die in den laatsten nood. zoo vlug hulp kon verleenen, vernemen wij het volgende Dinsdag 6 Januari bereikte reeds een vrij aanzien lijke hoeveelheid levensmiddelen en dekens de over stroomde dorpen aan de Maas, door tusschenkomst der districts-watersnood-commissie te Zalt-Bommel, die terstond, ingevolge de bepalingen van een reeds vroeger genomen besluit van Gedeputeerde Staten van Gelderland geconstitueerd, op dat oogenblik de beste en kortste middelen van gemeenschap aanbood tus- schen Amsterdam en de overstroomde streken. Onderwijl werd de algemeene vereenigde commissie bijeengeroepen en besloot zij voorloopig tot afschrijving van f 60,000 van het aanwezige kapitaal van f 109,000 inschrijving 2'/.> pet. W. S. Daaruit zijn, behalve een aanzienlijke hoeveelheid goederen in natura, als brood, spek, boonen, erwten, koffie, dekens, mans-, vrouwen en kinderkleederen, ook nog f 5000 ter beschikking gesteld van de Bommelsche en f 8000 van de Noord-' Brabantsche provinciale commissie. Het is een bij uitstek verstandige daad van de algemeene vereenigde commissie geweest, toen zij in den aanvang van 1877 eene vergadering belegde van I afgevaardigden uit de voornaamste administratieve j lichamen -en commissïen, die tot leniging van den watersnood van 1876 werkzaam geweest waren, ten ernde voor de toekomst de samenwerking der ver schillende autoriteiten en commissiën te regelen. Als eerste beginsel werd destijds vastgesteld, dat van alle dadelijk verleende linlp in levensmiddelen of geld de comraissien zoo spoedig mogelijk bericht zouden sturen aan de algemeene vereenigde commissie te Amsterdam, met mededeeling tevens van 't geen elk van haar bekend was omtrent den bestaanden nood. Zoodoende zou er althans één lichaam zijn, dat geregeld op de hoogte gehouden werd van den staat van zaken en dat tévens den bijstand van anderen daarheen zou kunnen richten, waar die gevorderd werd. 1 Nu door deu spoedigen en grooten val der rivieren verder gevaar voorshands geweken is, komt men er toe, den toestand kalmer en nauwlettender te overzien. De vreeselijke verwoestingen, langs de geheele Maas streek en in den Bommelerwaard aangericht, over treffen wat de tijdingen, die daarvan in den aanvang tot ons kwamen, deden venvachten. In de nabijheid der doorbraken heerscht natuurlijk de meeste ellende. Aan alles is daar behoefte, zoodat de groote toezendingen in levensmiddelen, brandstof j en dekking geenszins overbodig zijn. De ingevallen vorst, die den onafzienbaren water plas in 't begin der week, reeds met een ijskorst be dekte, verergert natuurlijk den ongelukkigen toestand van de talrijke vluchtelingen, die, uit hunne woningen verdreven, in schuren of onder tenten, bange dagen en nachten moeten doorbrengen. Ook de gemeenschap lijdt ernstig door 't harde weder. Vaartuigen moeten den dienst staken, terwijl voor voertuigen 't ijs niet sterk genoeg is en de meeste straatwegen veel geleden hebben, zoodat het verkeer naar alle zijden aanmerkelijk wordt belemmerd en het herstellen van dijken en wegen zeer wordt vertraagd. In de tegenwoordige omstandigheden is natuurlijk het dichten van de doorbraken en 't leggen van- ringdijken een onbegonnen werk, terwijl ook de eisch, dat aan de Vughterpoort te 's-Bosch een nood brug worde geslagen, hoe wenschelijk dit ook voor 't drukke handelsverkeer naar die zijde moge heeten, op dit oogenblik onbillijk schijnt. De minister van waterstaat is, vergezeld van een hoofdambtenaar van zijn departement, den toestand persoonlijk komen opnemen en ook de geheele Maasstreek bezocht. Als wij den minister dank weten voor dit bewijs van belangstelling, dan drukken wij de hoop uit, dat de aanblik, dien 't overstroomde deel van dit gfeWésT thans biedt, bij hem de vaste overtuiging zal hebben gevestigd, dat voorziening r spoedige en volmaakte verbetering in den waterstaatkundigen toestand dringend geëischt wordt en een levenskwestie is voor een groot deel van die schoone en nijvere provincie. Te 's Bosch gaat alles weer zijn gewonen gang, ook het gaslicht, dat waarlijk tegenwoordig ook niet te ontberen is. De giften, welke het liefdadige Nederland afzondert, stroomen nog steeds toe. Onze Nederlandsche Staats-courant ia saai, naar men beweert en wij zouden de waarheid te kort doen, zoo we beweerden dat zij eene vroolijke lectuur aan bood. Indertijd is haar zelis de plicht opgelegd nie> alleen geen eigen oordeel uit te spreken, maar ooi door de keuze van de stukken het vermoeden niet t< wekken dat de redactie een oordeel neeft. De redactk vertegenwoordigt d 3 Staat, en de Staat is niet slechts zonder geloof, maar ook zonder meening. Maar al ware de redactie volkomen vrij om in he oflicieele blad wat aangenamer lectuur op te nemen nooit zou zij toch kunnen wedijveren met de Zweed; sclie Staats-courant. Dqze bevat zelfs mengelwerk ei wel van de hand des konings zelf. Z. M. Oscar I] Frederik, koning der Gothen en Wenden Iriest zijn staatscourant nit om daarin de vruchten van zij poëtisch en geest op te nemen, die ditmaal _dc zwarenridder Lohengrin tot onderwerp had. De tijd van „le bon roi d'Yvetot" is er nog niel bij de onderdanen ontvangen niet slechts 's koning wijze wetten en besluiien, maar ook officieel 's koning liederen en zangen, 't Is idyllisch. [Arnh. cour.) Kruger en Praetorius, de leidslieden onzer mis handelde Tranvaalseke boeren, wederrechtelijk gc-w! gen genomen en van hoogverraad aangeklaagd Vt grieft het niet, deze nieuwe gewelddaad van conservatieve ministers te hooren -mg Ze hebben niets gedaan, onze ransvaa) z5jr

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1