GEMENGDE BERICHTEN. De at "iySjitTige kinderen als getuigen kan bij- in, terwijl de meester in den regel meer dan ^Kinderen geloofd zal worden. Maar op die godslasterlijke, of het gevoelen van r anderen krenkende uitdrukkingen zal ik niet komen; ik wil vertrouwen dat die zqo mip rpqgëlijk wordep gesprokenmaar wftt is ,de #aak Diep i,pvjlqcd de Minister zelf tocg^t, da,t de onderpdj^W op -de school heeft, .dien inyloed ,die uitgaat van de opge- loovige onderwijzers, ook van die onderwijzers die bekend staan als bepaalde apostelen van de moderne theologie, dien invloed te bewijzen en te keeren, dat kunnen wij niet. Het is als het ware een drups wijze ingeven. Hier een medelijdend schouder ophalen, daar een minachtende glimlach als liet kind in zijne naïveteit nog blijken geeft geloof te slaan aan de eenvoudige waarheden die het op zijn moeders schoot uit den Bijbel zijn medegedeeld. Cp die wijze wordt het eerste zaad der twijfelzucht gestrooid, dat later, besproeid door den invloed van den onderwij zer, vrucht zal dragen. Maar moer dan genoeg aangehaald om onzen lezers de uitmuntende rede van den heerMac- kay overeenkomstig de perken van ons blad te doen genieten.'fc Zou zoude en en jammer zijn dat zulke woorder begraven bleven onder den stapel papieren, voortgekomen uit den beêten strijd in de Tweede Kamer, voortgekomen van tus schen de zweet.ende persen der landsdrukkerij in de koude Decembermaand. Zulke woorden moe ten hun weg vinden door alle kanalen, waar door ons volk te bereiken is, en ai ware het daarom alleen dat de kleine christelijk-liistorische dagbladpers bestond, zij zon er niet te vergeefs zyn. Middelburg, 12 Januari 1880. lai De nood van Noord-Brabant is voor 't oogenblik ees als geweken te beschouwen. Het water is overal sterk D( vallende. De gemeenten die door overstrooming heb- ben geleden, zijn 's Hertogenbosch, Engelen, Boklio- v ven, Empel, Alem, Oss, Oben, Lith, Lithoyen, Megen, Berlioqm, den Dungen, Hpesch, Geffen, Rosmalen, Nuland, St. Michielsgestel, Esch, Vughten Cromvoirt. Er zijn langs de Maas rampen te betreuren, veel schade is aangericht, toch, indien we ons de vrees D< 'voorstellen die, niet zonder reden, algemeen bestoud, voor het losgaan onzer rivieren, met zwaar ijs bezet, dan is er oorzaak om God te danken voor Zijne be- waring. Het schijnt hard, en er is ook in de laatste dagen luide tegen geprotesteerd, dat Noord-Brabant moet dienen tot reservoir voor het overtollige vfcater uit Gelderland. De zoogenaamde overlaten of laaggelegen dijkvakken ontvangen het te overvloedige water en ijs uit Gelderland, Utrecht en Holland. Water en ijs door de Maas afgevoerd, omringen de velden romdom 's Hertogenbosch. Zeker zal onder toejuiching van allen die naasten liefde beoefenen willen, het voornemen van den Minis ter van Waterstaat zijn begroet om, zij 't dan ook ^e( tot lioogen prijs, Noord-Brabant van die ellende te ze verlossen. In de tegenwoordige omstandigheden mag L_! het echter als eene uitkomst beschouwd worden, dat in den Rijn zich niet een ijsdnm heeft gezet, of dat de zwakke Lekdijk niet is bezweken. Dan zouden onze rampen die van Szegedin of Murcia hebben geëve- Haard. Kan men dus betrekkelijk dankbaar voor de be waring zijn, niet zonder zorg ziet men de vorst thans ™i op nieuw invallen. Indien de vorst sterk wordt dan worden de rivieren en ook de ondergeloopen polders opnieuw met, een ijskorst bedekt, die dan natuurlijk twee a driemaal de breedte zal hebben van het ijs dat nu verdwenen is. jjjj En dan In God regeertHij die ons nu spaarde kan het ook verdefi' doen. f II. M. de Koning en de Koningin hebben zich aan g^het hoofd gesteld van eene verloting ten voordeele van |el bm0 noodlijdenden door, .den watersnood, welke ver- ""gen evenals bij een vroegere gelegenheid, zal wor- ten* louden in de Gotkische Zaal te 's-Gravenhage. ïood-dichters en watersnood-schrijvers zijn weer druk aan het werk om door middel van hunne meestal onbeduidende geschriften medelijdende men- I schen geld uit de beurs te kloppen. We keuren ijver en mensehlievendheid niet af. Toch raden wij ieder aan, geen deel te nemen in deze watersnood-speculatie, daar ieder er van overtuigd kan zijn dat aan papier, ^rukjoon, vqrzenebfPgkosten, etc. een zeer beduidend $eel der gelden heengaat en dus niet ten goede komt aan .de wa^rsnoodlijdenden. Veel liever zende men I zyne liefdegaven aan daarvoor bestaande commissiën. Er zullen nog wel ettelijke dagen voorbijgaan voor dat de spoorwegdienst tusschen Hedel en 's-Bosch kan hervat worden, aangezien met duikers de toestand van de Diezebrug moet onderzocht worden. Intusschen voorziet de firma van Gend en Loos met omnibussen in den dienst tusschen Hedel en's-Bosch. Op de staatsbegrooting voor 1S80 is een som ge bracht tot het opmaken vmi plannen voor een rijks- gesticht voor krankzinnigen. D_e Minister .van binnen- landsche zaken had gewenscht. dat de rijksgebouwen te Medembïik tot dat doel zouden worden aangewezen maar die bijvoeging werd weggelaten, om meer vrijheid bij het onderzoek te laten. In den laatsten tijd is te Medembïik een nader onderzoek ingesteldook is er sprake van om een landbouwinrichting aan het gesticht te verbinden, eenigermate in den trant van de wereldberoemde in stelling te Gheel in België. Donderdag 11. werd het 'stoffelijk overschot van wijlen mr. Kerens, lid der Tweede Kamer, ter aarde besteld. Vrijdag morgen reeds vroegtijdig werd aan de kiezers een strooibiljet bezorgd, ter aanbeveling van zijn opvolger, in den persoon van den heer Etnile Roberti. Men zou het pieuzer kunnen wenschen! Wie de heer Roberti is? Men zegt een plattelands-ontvanger, tot nu toe onbekend. Aug. Then Bergh, gewezen directeur der „Rotter- damsche Handelsvereniging," wiens uitlevering door de Saxische regeering is toegestaan, is Zaterdag ge vankelijk te Rotterdam aangebracht. Hij werd van het Rijnspoor naar het centraal politie-bureau op de Kaasmarkt, en vervolgens naar het huis van arrest op de Korte Hoogstraat gebracht. De acte van hesehuldiging tegen Lodewijk Pin- coffs en Henri Polak Kerdijk is dezer dagen geteekend, Het Zuiden zou nauwelijks groot genoeg zijn om deze acte op te nemen. We moeten ons dus bepalen tot de mededeeliug dat de acte spreekt van 54 valsch- heden in geschritten van koophandel, door verzinning van verbintenissen en bevrijdingen, bedriegelijke boe king van valsche posten, opmaking van valsche balan sen en het desbewust gebruik maken van een en ander bedriegelijke bankbreuk, en Pincoffs alleen van bedriegelijke boeking van verdichte en verzonnen posten. De eerste openbare terechtzitting in deze zaak zal nog deze maand plaats hebben en, evenals alle zittingen in dit proces, gehouden worden in de groote audiëntiezaal van den Hoogen Raad. Overeenkomstig het wetboek van strafvordering be veelt de Hooge Raad, indien de beschuldigde Pincoffs ten dage dienende niet verschijnt, dat hij andermaal tegen een bepaalden dag zal worden opgeroepen. De behandeling zal dan vermoedelijk tot de helft der maand Eebruari worden verdaagd. De terechtzittingen, aan dit strafproces te wijden, zullen geleid worden door den president van het hoogste rechtscollege mr. Goekinga. Als ambtenaar van het openbaar ministerie zal optreden de procureur- generaal mr. Romer; als verdediger van den beschul digde Kerdijk mr. J. Van Gigch. Het jongste verblijf van het Luxemburgsche bewind en den secretaris van staat in onze residentie had hoofdzakelijk ten doel, bij den Groothertog persoon lijk aan te dringen op de benoeming van een stede houder in plaats van wijlen Z. K. H. prins Hendrik. Dit belang moef dan ook een punt van ernstige gedachtenwisseling uitgemaakt hebben bij gelegenheid der audiëntie, door Z. M. den Koning jl. Dinsdag aan den heer De Bloehausen verleend, doch het is daarbij tot geene beslissing gekomen. Dienzelfden avond heeft de president van het groot hertogelijke gouvernement eene langdurige conferentie gevoerd met Z. K. H. den prins van Oranje, terwijl ook de Nederlandsche Minister van buitenlandsche zaken herhaalde malen een onderhoud met den Luxem- burgschen staatsman heeft gehad. Mr. A- L. Pincoffs, zoon van den beruchten direc teur der Afrikaansche Ilandqlsvereeniging, zelf directeur iler Indische Gasmaatschappij, een der takken van den Rotterdamsche giftboom, heeft in een geschrift hier te lande verspreid, zijn vlucht trachten te rechtvaardigen. Als een brave zoon is hij vader en moeder gevolgd, een \olgen.dat hij nu als fout erkent. „Wij zullen, zegt de Tijdhem in zijn betoog niet volgen, omdat toch niemand in zijne verklaringen veel vertrouwen zal stellen. Daar staat, naar onze meening, slechts één weg tot zelfverdediging voor den kleinen Pincofts open. Zelf toch bekent hij verkeerd te hebben gehandeld door te vluchten, hoezeer hij aan de Rotterdamsche zwendelarijen doodonschuldig was. Welnu, die fout is gemakkelijk te herstellenhij keere slechts uit New-York naar Rotterdam terug. Die enkele daad zal krachtiger spreken dan het ganscbe pleidooi zijner brochure/' Het plan bestaat om dezen zomer in de residentie eene tentoonstelling te houden: lo. van voorwerpen betrekking hebbende op ons regeerend Stamhuis2o. van voorwerpen op het gebied van heraldiek, genea logie en sphagistiek (zegelkunde). Indien het plan doorgaat, zal het programma spoedig worden bekend gemaakt. Voor Zeeland bedraagt de heffing der Provincie op de belasting twee en dertig opcenten op de hoofdsom van de grondbelasting over 1880, en vier en twintig op centen op de hoofdsom van de belasting op het per soneel over den dienst 1880/81. Uit Ylissingen wordt aan het HandelsbladVan 9 Januari gemeld Het Duitsche stoomschip Signal, 'gezagvoerder Will, is heden hier binnengekomen om goederen voor Queensboro te laden, voor rekening der maatschappij //Zeeland", welke buiten staat is om alle goederen, die langs deze lijn aankomen, over te voeren. De stoom- booten zijn meer ingericht voor passagiers, zoodat ladingbooten ontbreken. Landbouw. Yoor liefhebbers van kippen diene het volgende uit de Landbouw-Cour. Gedurende den laatsten winter heb ik mijne dieren op koude dagen het weeke voer, dat ik ze des mor gens geef, rookend-beet voorgezet. Met ware woede vielen mijne fasanten en hoenders er op aan. Even gaarne dronken zij heet drinkwater. Ik heb kunnen gadeslaan, dat voor hoenders heet toegediend voeder niet alleen niet schadelijk, maar zelfs zeer gezond is, en dè dieren vroegtijdig met het eieren leggen doet aanvangen. Chr. Schmidt beantwoordde zelfve vraag in hetzelfde blad aldus Sinds ik aan mijne hoenders hun voerder dampendheet voorzet, leggen zij veel vlij tiger dan vroeger, toen ik het lauwwarm gaf. Even voor de spoortrein van 's morgens 9,52 het statiou te Middelburg genaderd was, derailleerde zij gisteren. De bout uit een der rails sprong, en de rail ging door den goederenwaggon heen. Dit geduchte speldje, dat er op zoo krachtdadige wijze bijgestoken werd, belette verder rijden, en lichtte de trein van de rails. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, en aan den trein of den weg is weinig beschadigd. Geen glasruit is stuk geraakt. De vaart op het Zuid-Bevelandsche kanaal wordt druk hervat/ Van de ruim 60 schepen, die te Wemeldinge een vijftal weken overwinterden, zijn er vele reeds vertrokken. Een mildadige Amsterdammer heeft onder het opschrift„Honger Vuur Water", aan den Burgemeester der hoofdstad een enveloppe gezo nden is houdende drie bankfyljetten, elk van duizend gulden,, waarvan duizend bestemd voor de behoeftigen aldaar, dnizend voor de noodlijdenden door den brand en duizend voor de slachtoffers der overstrooming. Aan het werkvolk van de hnoren Beuker en Hulshoff wordt waarschijnlijk de geheele maand het ge wone weekloon uitbetaald.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2