stellig dat de Rijswijksche brand- geen hulp verleende. Uit het op een half uur stands verwijdererde Voorburg werd zoo spoedig mo gelijk dé brandweer afgezonden, maar ze was natuur lijk tegen zulk een omvangrijken brand niet bestand. Toch deden de autoriteiten, met den burgemeester aan 't hoofd, huri uiterste best om door gepaste maatregelen althans de aangrenzende, ofschoon door een open plek vaü de inrichting verwijdëftië directeurswoning te behouden. Dit mocht nüh geluk ken met behulp van de uit de residentie aangerfticte brandspuiten van dé grenadiers en jagers èrt van hét hervormd weeshuis. In onderling overleg van den burgemeester, den Haagschen opperbrandmeester en de directeuren werd echter bééloteh de hiilp van de Haagsche stoombrandspuit niet te aanvaarden, daar er geen gevaar meer bestond voor dé omringende woningen en er, toen zij in aantocht was, van de fabriek en haar voorraad niet veel meer viel te red den. Zij werd dus teruggezonden. Nadat de géhëele fabriek was uitgebrand en alleen een geraamte Yan stëénén muren en ïjzèreh ramen zichtbaar blééf de zolders warefr tiamélijk achter eenvolgens ingezakt woedden de Vla&nlen Voort pnder de puinhoopen,'/"waarmede het omringende Veld lag bezaaid, en in den voormiddag werd het tooneel der verwoesting volkomen, daar de hooge mureD, de een na den ander, geheel of gedeeltelijk instortten. De fabriek was verzekerd, maar daar de herbouw veel tijd zal kosten, is dit onheil vooral voor de 50 werklieden dezer nijverheidsinrichting een ware ramp. Vólgens de Amst. Cl. was de suikerfabriek Beu ker Hulshoé verzekerd voor f 1,257,000 nl.het gedeelte-Berlijn voor f 480,000 (gebouw en machiniriën) en f 487,000 (suiker) en het gedeelte-Hanuover voor f 140,000 (gebouw en machineriën) en f 100,000 (sui ker) alsmede f50,000 in het raff.-cpntre. De afgebrande meelfabriek van de heeren Koech- lin en Co aan de Geestbrug was voor ruim f 400,000 bij Amsterdamsche en buitenlandsche maatschappijen verzekerd. Dijkbreuken in Noord-Brabant. In een bulletin van de Noordbrabanter wordt uit 's-Hertogenbosch van woensdag namiddag 4 ure gepield Wederom is onze stad geteisterd door haar ouden vijand, het water. Had men het sedert een paar dagen verwacht, niemand kon vermoeden, dat het óns zóó zou overvallen sedert gisteren avond negen ure, is de stad grootendeels ondergeloopen. Ook onze drukkerij staat geheel onder water, zoodat het ons onmogelijk is, zoolang deze toestand aanhoudt, ons blad uit reven. nabijgelegen plaatsen hebben 't ook hard te verantwoordenterwijl Oss, Lith, Lithoijn, Öijen, Teeffelen enz. reeds sedert twee dagen zijn ingeloopen, ontvingen we heden ochtend de tijding, dat de dorpen Vught en den Dungen hetzelfde lot hebben ondergaan. De treinen naar en vau Utrecht hebben opgehouden te rijdendie van de lijn Boxtel moeten met minder snelheid dan gewoonlijk gaan. Dezen morgen zijn van hier vertrokken eenige deta chementen infanterie, ten einde de slachtoffers der overstroommg de noodige hulp te bieden, of zoo mogelijk de waterkeering te houden. Ook zijn een groot aantal linnen l enten derwaarts vervoerd, die strekken moeten om de ongelukkigen van eenige huis vesting te voorzien. Hier is het water nog steeds wassende de toestand is allertreurigstslechts een klein gedeelte der stad is vrij van water, de overige .gedeelten zijn diep overstroomd, zoo zelfs dat het vee van eenige melkboeren op het kerkhof om de groote Kerk is geborgen. Heden ochtend heeft zich ten stadhuize eene stede lijke watersnood-commissie georganiseerd om in de groote behoeften te voorzien. Hier moeten allerlei ongewone middelen wor den te baat genomen oin de gemeenschap in de overstroomde stad gaande te houden. Men ziet er velen zich v&n stelten bedienen, om droogvoets door de straten te kómen. Anderen laten zich door personen, die óm iets te verdieuen hunne ruggeh beschikbaar stellen, door hét 'water dragen. Van schuitjes wordt een zeer druk gebruik gemaakt. Uit Oyen meldt men van 6 Jan.: De Maas is hier aanmerkelijk gevallen; daarentegen wast het bin nenwater nog sterk. Hét getal dergenen, die hunne wóhing moeten ontvluchten, neemt daartoe sterk toe. De dijkbreuk breidt zich nog steeds uit. Niettegen staande er buiten en binnen boven de doorbraak een sterken darb lag, .wordt het daarachter gelegen boe renhuis erhsfigj-fibedreigd. Ook hebben er iets Hooger op wéder grondverschuivingen plaats. Men vermoedt "at de rivier den dijk Dp Verschillende plaatsen heeft rifrijnd en in verbinding is gekomen met (le diepe rïi./élke zich (laar bevindt, een overblijfsel van een jèfb doörbraak Men is druk bezig den dijk te e omdat, viel ook dit dijkvak weg, terstond en zouden wegspoelen. ;oor deze kleine gemeente is groot. De berichten van Donderdag ochtend 9 uur luiden Het water, dat reeds een hoogte bereikt heeft Yan 6.41 meter boven A P, is thans staande, de val beteekent weinig. De toestand dazer stad is treuriger dan in 1876. Naar alle omliggende gemeen ten worden levensmiddelen verzonden. Reeds jzijn eenige ongelukkigen mèt hun vee naar Rotterdam 1 ovëigebrackt. De dijken, die de gemeenten Rosmftfen en Nuland beschërmen, zijh nog behóüden, doch men vftèë'st iedèr oogeftblik voor doorbraak. De gemeente 'Gëftetl is door hét beztójken van dfth 'dijk van deft binnen polder reeds bhdërgeloópén. lie rijksweg van hier op Grave loopt onder de gemeente Nuland en Geffen over 2000 meter met 30 a 40 centimeter over; daarin zij,ft twee J?atéft geslagen de gemefente Bérli- 'cum wórdt bédreigd. De 'overlaten te Dreuftiel werkeft mét 54, te Rossum mèt 4'6, të Baardwijk met 78 centimeter. Te Veen is het ijs doorgedreven. Van Donderdag namiddag 1 unr Wórdt 'gétiiëld Hêt j water is vallende, de stand bedraagt 6.35 meter bovén A P, val 6 centimeter. De Bovenmond der Beersche Maas werkt nog met 40 centimeter. Te Veen is het water staande met weinig drijfijs. De Baardwijksche overlaat werkt mët 0.72 meter. Nóg wordt uit 'ï-Bosch geméld Groot is de ellende die in deze stad onder de be- hoeftigen klasse wordt geleden op zolders waar een man niet eens rechtop staan kan, zijn twee, drie ge zinnen opeengehoopt. De verschillende armbesturen doen wat zij kunnen om den nood te leuigen en het is waarlijk treffend te zien, hoe mannen van verschil lende richting op karren of schuiten de afgelegene stegen trachten te bereiken om hulp aan hunne be hoeftige natuurgenooten te versohaffen. De algemeene watersnoodcommissie te 's-Bosch heeft bekend gemaakt, dat zij bij voorkeur prijs stelt op spoedige toezending van brood, kaas, gebrande koffiebóenen, spek én dekens. Door den cómnrssaris des Konings in Noord- Brabant zijn tot leden eefter algemeene ivatersnóod- commissie benoemd de heeren mr. L. A. N. Gerrits, lid vau Ged. Statenjhr. P. J. J. S.' M. van der Does de Willebois, lid van Ged. Statenjhr. Jos de la Court, lid van Ged. Staten mr. A. F. X. Luybén, burgemeester van 's-Bosch; F. J. Pompe, wëthouder van 's Boschjhr. L. Ridder van der Schueren, wethouder van 's Bosch Ant. Smit, wethouder van 's Bosch mr. J. N. G. Sassen, secretaris van 's Bosch jhr. mr. J. J. F. de J~>ng van Bëek en Donk, proc.- gen. bij het gerechtshof te 's Bosch mr. F. A. J. van Lanschot, raadsh. in 't gerechtshof, te 's Bosch mr. O. J. A. van Rijckevorsel, lid der le Kamer jhr. mr. A. F. de Savornin Lohman, raadsh. in het gerechtshof te 's Bosch en lid der 2e Kamermr. A. J. Abbema, kantonrechter te 's BoschW. Schuur man, luitenant-kolonel, plaatselijke commandantjhr. M. A. Snoeëk, V. Tilman, B. van Andel Gz., J. M. Har- togensis en J. A. de Kort, allen te 's Bosch; G. J. van Beek, te Hintham; H. C. Godschalk, burg. van Ber- Kclittt; F. A. Wólfers, burg. van Géffèft; rór. H. J. Fenseling, burg. van Oss; Adr. Singers Jzn., burg. van Oijen én Megen; N. Dïjkhoff, burg. van Lith en Lithoijen; G. Kóopmans, bftrg. van Alem; W. A. God schalk, burg. van Empel; A. H. 'E. de Bakkér, burg. van Ensrelen en Bokhoven en 'J. M. de Ruijter, burg. van Cromvoirt. De Minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft aan Gedeputeerde staten van Noord-Brabant een zeer belangrijk sehrijven gericht, dat vooral in de tegenwoordige omstandigheden alle aandapht ver dient. De minister verklaart, dat het hem eene aangename voldoening zou zijn, wanneer het hem mocht gelukken eene atdoende verbetering in den waterstaats-toestand in het noord-oostelijk deel der provincie en in de omstreken van 's Hertógenbosch le bevorderen. Hij vleit zich, dat de werken der rivierverbetering op de Waal, (le Merwede en Niéuwe Merwede thans zoover gevorderd zijn, dat aan één vast plan de hand zal kunnen worden geslagen en wel door de uitvoering van de navolgende werken le. Jleropening van het Oude Maasje; 2e. Achtereenvolgende opheffing der Overlaten 3e. Voorziening in de uitwatering der landen a. langs het Oude Maasje; b. van de lage polders op de Donge uitwaterende c. gelegen iii het inundatie-gebied van de Dommel en de Aa te 's-Hertogenbosch. Voor het tót stand brengen (lezer, zoowel .met hét oog op hét rivierbeheer, als voor (le afwatering der i provincie zoo belangrijke aangelegenheid moeten, naar het oordeel van den Minister, het Rijk, de provincie en 'belanghebbenden samengaan, naarmate van de ver schillende daarbij betrokken belangen en van de eischen waaraan men wenscht te voldoen. De hoofd-ingenieur van den waterstaat in het 6e district is (loor den Minister uitgenoodigd met Gede puteerde Staten in overleg te treden en aan den Minis ter, naar gelang van den uitslag, de noodige voorstel len te doen. De Minister verzoekt dat Gedeputeerde Staten van hunne zijde de zaak zullen bespoedigen, opdat zij nog in de zomervergadering der Provinciale Staten voor zooveel noodig zou kunnen behandeld worden. De Directie der NéSerhndscke Rhijnvpooriceg- Wtiatschapjjij js béfëid, aë jgöëdéreri; tot een weldadig- doel bestemd voor dft nopdlijd'éftden der door den Wfttersnöfta §fêlëisterdè düteëUïft Vfftéhtvrij te vervoe ren van station tot station. Van het doel en de be stemming dier goederen zal op het adres moeten blijken door de handteekening van een lid eener commisèie Van bftderstand of van een gevestigde auto riteit, terVijl tnen zich tot het verkrijgen van nadere inlichtingen vrachtvrij aan den algemeenen goederen- agenj der Maatschappij te Utrecht zal behooren te wenden. We zijn heden nog niet aan het eind van mede- deeling der ellenden. Terschelling verloor in de laatste dagen der vorige vijf mannen in de kracht huns levens. Plechtig rolden Woensdag de tonen der doodsklok over strand en golven. Niet minder dan vijf lijkstoeten begaven zich achtereenvolgens naar den stillen akker der dooden. Geen oog kon droog blijven bij 't zien van de ellende der 3 weduwen en 14 weesjes, wier verzorgers graf waarts werden gebracht. Te grooter nog was de deelneming, omdat in bijna elke steeg, elk straatje, meer dan één weduwe woont, omdat een groot aantal wèezen met weemoedige aanblik die zee beschouwen die in haar onpeilbaren schoot het stof hunner vaders en broeders, hunner dierbaarste betrekkingen houdt verborgen. Bij menschengeheugen heeft hier zulk een aangrijpende plechtigheid niet plaats gehadhet jaar 1880 zal in dit opzicht een noodlottige blijdzijde vul len in hèt boek der geschiedenis van dit eiland. Uit officieële rijksopga ven blijkt dat in 1878 ge middeld per hoofd f 7,50 aan accijns op het gedistil leerd is betaald, en slechts f 6,50 per hoofd aan accijns op het vleesch. Welke treurige cijfers Onder onze meest bekende Röomsch-Katholieke landgenooten behoort zeker de dichter en letterkundige dr. Schaepman. Aan dezen geleerde zal, in de vacature voor de Tweede Kamer ontstaan door het overlijden van dèn heer Kerens de Wijlré, naar men meent de candida- tuur worden aangeboden. Deze aanbieding is van te meer beteekenis^ omdat dr. Schaepman reeds in 't openbaar een lans heeft gebroken voor de organisatie der Roomsch-Katholieke partij in onze Tweede Kamer. De verkiezing zal plaats hebben op 3 Februari. Niet professor De Geer (zooals wij in navolging van De Standaard bij vergissing meldden,) is door de anti-revolutiöhaire kiesvereeniging Nederlmtd en Craujè te Amsterdam eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer, maar de heer H. W. van Marle, majoor der artillerie te Naarden. In het district Leiden schijnt er zoowel onder de liberalen als onder de antirerolutienairen verdeeldhëid té bestaan. De kiesvereeniging Het Algemeen belang te Leiden heeft eandidaat gesteld voor de Tweede Kamer den heer W. Rooseboom, kapitein bij de Geiieralen Staf, en (zoo lezen we) door een groot aantal kiezers in verschillende onderdeden van het kiesdistrict wordt aanbevolen, jhr. mr. E. van. den Berch van Heemstede. Of'dit groot aantal kiezers bestaat in de weinige con servatieven ook daar te vinden We vermoeden het haast,en gelooven vast dat dit, evenals de vorige maal een loos alarm blijken zal. Met groote instemming nemen wij het volgende over uit de Amhemsche Courant: Te Haarlem is dóór de politie proces-verbaal opgemaakt tegen een 21-jarigen korporaal der hussaren, die beschonken bij ingezetenen in de Plantage met zijn sabel een 30-tal glasruiten benevens de roeden heeft stukgeslagenbovendien verwondde hij twee burgers, zonder dat hem tot deze baldadigheid eenige aanleiding was gegeven. Het is wederom een voorbeeld van het kwaad, dat Ondergeschikte militairen buiten dienst met hunne wapenen te weeg brengen. Hoe gaarne zonden wij, ter afwisseling van de be richten, die daaromtrent telkens in dagbladen voor komen, ook eens een voorbeeld mededeelen van iets goeds of nuttigs, dat er door {of door hengesticht werd. Öf is het aan de partijdigheid der pers toe te sehrijven, dat er nooit een voörbeeld hiervan in de couranten wordt vermeld

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 2