A GHRISTElLIJK-RISTORISfiH BLAD. WIE? "V 543. Zaterdag 10 Januari. -ƒ 1 i" HET ZUIDEN Versckyut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 3 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per duik maandrn francof 1,50. Enkele noramers- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Tegen Dinsdag aanstaande zijn de kiezers in het district Middelburg (geheel Walcheren en 't Nieuwland) opgeroepen, om den man aan te wijzen, die in de Provinciale Staten den heer Schorer vervangen zal. Van verschillende zijden zijn er namen ge noemd. Openlijk zijn drie mannen aanbevolen, aan wier bekwaamheid niemand twijfelt. Geen van de drie behoort tot onze partij of richting. Wij weten niet eens of zij twel tiaar de kerk gaan", want waar wij ter kerk komen zien wij ze nooit. Het zou ons in menig op zicht ouverschillig zijn op wien van de drie de keuze valt, en toch, bij nader indenken, gevoelen wij ons tot een der aanbevolenen meer aangetrokken dan tot de andere. Ware de heer Snijders nog de groote han delaar in dronkenmakend vocht, wij zouden hem stellig onze stem weigeren. Maar hij heeft zich van dien onzaligen handel losgemaakt, en besteedt zijne krachten aan veel, zeer veel goeds op stofielijk gebied. Betrekkelijk laat ingewijd in bestuurszaken, heeft hij zich door voorbeeldigen ijver en be wonderenswaardige krachtsinspauning opge werkt op de hoogte vau zeer vele dingen, en daarbij getoond den moed zijner overtuiging te bezitten, waar die moed soms op harde proef fverd gesteld. Hij is een man van ondervinding in handels zaken. Het is bekend dat hij zich niet heeft ge schaamd om als man naast jongens, half zoo oud als hij, op de schoolbank plaats te nemen ten einde zijne kennis te vermeerderen. Als lid van den Middelburgschen gemeente raad heeft hij zich altoos in de bres gesteld voor openlijke behandeling der publieke zaak; hij heeft iu dien raad getoond op de kleintjes te passen, en ook getoond dat hij durft wat zoovele anderen niet durven alleenstaan, en pleiten voor de zaak, die hij eenmaal na rijp beraad tot de zijne gemaakt heeft. Waar hij 't verliest, is er niet veel meer aan te doen. Dat weten de burgers van hem. En de boeren Wij zouden haast vragenwat zou de Maat schappij tot Bevordering van Landbouw en Veeteelt in deze provincie zonder den heer Snijders zijn? Als de belangen van den land bouw met weisprekenden mond en vaardige pen te behartigen zijn, staat hij vooraan. Hij is juist de man om de tolk te zijn der man tien van spade en ploeg. Ook als een der werkzaamste commissarissen van den polder Walcheren heeft de heer Snij ders zich doen kennen, en in de vergaderingen der Zeeuvvsche Staten is 't al polder wat de klok slaat. Voor hnnne stoffelijke belangen kunnen onze landbouwers, onder de aanbevolenen en niet aan bevolenen, moeilijk een wakkerder voorstander kiezen. Het is niet vreemd dat een man als de heer Snijders, die zoo vurig voor zijn gevoelen strijden kan, en t»ch, op goede gronden over tuigd, zijne meening geheel voor beter geven kan, dat zulk een man, die alles helder zien wil, veel tegenstand ondervindt. Er zijn lieden, die van zoo viemand niet gediend zijn, die hem liefst op een afstand houden. Ware dat niet zoo, hij zou niet zachtkens achteruitgedrongen worden. In zaken, waarbij 't niet op gelooven, maar op zien en weten aankomt, hebben wij achting gekregen voor den heer J. H. SNIJDERS, en daarom zeggen wij tot onze vriendenals gy thans ter stembus gaat, en 't is uw burger- rechtuw burgerplicht, kiest dan hem. Middelburg, 9 Januari 1880. Brand te Amsterdam, en 's Gravenhage In den nacht van Woensdag op Donderdag waren Amsterdam en *S"Gravcnliag;e het tooneel van ontzettende branden. De plaatselijke couranten bevat ten daaromtrent de volgende berichten Ontzettend!VreeselijkVerschrikkelijk!.... dat waren de kreten, waarmede gisteren avond dui zenden Amsterdammers, op het gerucht dat er brand was, naar raam en deur snelden, en daar den rossen vuurgloed aanschouwden, waarmee heel het luchtruim was overtogen. En het was ontzettend. Een brand in een suikerfabriek vooral in een fabriek van zoo geduchten omvang als die op de Lauriergracht, behoort tot de grootste rampen, omdat er weinig of niet aan te doen valt. Blusschen is daar bijne onmo gelijk. Te kwart over negenen gaf de brandschel in de Reestraat het eerste sein en geen tien minuten later stond de fabriek in volle vlam. De brandweer rukte uit met groote macht, nl met drie stoomspuiten, acht handspuiten van verschillend kaliber, later gevolgd door de Jan van der Heydent de stoomspuit van de marine en die van de Ainster- darasche Pijpgascompagnie, benevens een handspuit van een andere fabriek. De spuit van de marine on dervond vertraging door het omslaan van den wagen en het breken van een wiel, maar de drijvende stoom spuit was in negen minuten na de aanzeggging op weg. Het kolossale enorm hooge gebouw, dat rondom in een vuurzee stond, was niet te redden, en men moest zich dus bepalen tot het beschermen der belendingen en der huizen aan de overzijde van de tamelijke breede gracht, die niettegenstaande de windstilte begonnen te branden. De huizen aan de overzijde, waar men bijna geblakerd werd door de hitte, zijn, behoudens schade aan glasruiten en gevellijsten, allen gespaardeen groot voordeel, want in het zich daar bevindende kantoor der fabriek met bjjbehoorende pakhuis was veel suiker geborgen. De belendingen hebben natuur lijk groote schade geleden, maar geen enkel huis te totaal vernield. Yan de fabriek is het achtergedeelte hoofdzakelijk gespaard, zooals van zelf spreekt echter met groote schade aan raachinerien, enz het voorgedeelte is to taal verwoest. De zolders ziju allen ingestort en dc muren znllen moeten worden omvergehaald. In de Laurierstraat hebben de huizen, doordien de hooge muren van het achtergedeelte behouden werden, geen schade geledenin de Laurierdwarsstraat echter wel, hoewel van niet groote betëekenis. De huizen in deze straat moesten echter bijna allen worden ontruimd, omdat een zijgevel der fabriek op vallen stond. Ook aan de andere zijde, op de gracht zelve, waarlangs huiges de belendingen uitmaken, moesten de bewoners met have en gbed uit hunne woningen, daar ook hier de muren zeer dreigen. Ze vielen echter niet en zul len nu zoo kunnen worden omvergehaald, dat de huizen door den val geen schade erlangen. De brand werd aangetast van alle kanten de drij vende stoomspuit spoot met vier slangen, de andere stoomspuiten elk met twee. Zestig vrijwilligers werden aangenomen om de brandwachts behulpzaam te zijn, die 'tbij het nat houden der belendende en overlig gende percelen hard hadden te verantwoorden. De maatregelen, voor de blussching verordend, konden door de uitmuntende houding der burgerij en de ai- doende schoonhouding van het terrein flink worden uit gevoerd. Zonder daartoe verplicht te zijn, want er was geen alarm geslagen, kwam de schutterij op om met de politie de orde te helpen handhaven. Ook de b-»n meester en eenige wethouders waren op hei»terAt Het gedrang in de straten en op de grachten, 't dichte bij den brand gelegen, was verbazend groot, zoo groot, dat menigeen op de in de Prinsengracht liggende schuiten geraakte. En boven de hoofden van die ontelbare menschen- massa golfde voortdurend de schitterende, verblindend schoone vonkenregen, gedragen door de lichte koelte van den zuidwesten wind. J Reeds tegen twee uren kon men aannemen, dat het gevaar voor uitbreiding was geweken. De handspuiten rukten ten 1 uur in, en de stoomspuiten volgden i\ succcssivelijk, totdat nog slechts een stoomspuit en de drijvende overbleven, die tot laat in den morgen werkten. De oorzaak van de ramp, die de trotsche fabriek in weinige uren bijna'geheel in een puinhoop verkeerde, is nog onbekend. Drie mannen sprongen in doods angst naakt uit een venstereen brak zijn been. En dan bijna 400 werklieden zijn met hun gezinnen in dezen harden winter plotseling van hun arbeid beroofd van hun arbeid en hun brood terwijl menig knap huishoudentje voor altijd bedorven is door vuur en water saam Het is een ontzettende ramp! In de stoommeelfabriek van de firma Koechlin, Kramer en Co. nabij de Geestbrug onder Voorburg, 't is mede gisteren ochtend brand ontstaan. Omtreeks half vijf werd 't eerst de vlam waarge-, nomen op de tweede verdieping in de zoogenaamde 1 steenkamer, naar men aanneemt door 't warmloopen der assen (in de fabriek werd dag en nacht doorge werkt Enkelen beweren reeds vroeger in den nacht een brandlucht te hebben bespeurd. Ofschoon een aantal werklieden aanwezig waren en. de fabriek vlak aan de trekvaart is gelegen, was het, bij gebrek aan bluschmiddelen aan de inrichting zelf, voor hen niet mogelijk het vuur iu zijn geboorte te keeren. Daarbij komt dat de vlammen in ongelooflijk korten tijd zich uitbreidden door 't geheele gebouw en' \-A de kolossale korenzolders aantastende, gevoed w on door den graanvoorraad en weldra aan alle zijd' P 't dak heensloegen. - .f Het terrein is 't dichtst gelegen bij de f BU1 r*r fi kom der gemeente Rijswijk, maar behoort^ meente Voorburg. Of dit de oorzaak is, w^er Anf A

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1880 | | pagina 1