J (IHRISTELIJR-aiSTORÏSCH BLAD. 1 BERICHT. iV. 338. Dinsdag 30 December. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs peritftiE maanden francof 1,50. Enkele noniiners- 0,05. Uitgever P. Gr. WIJTMAN, TB MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van ƒ1,Iedere regel meer 15 cents.; Liefdegaven 10 cents per regel. meenteraad. Na door den president te zijn met een welkomstgroet aan de aanwezigen, e door ds. de Jager, traden als sprekers voor.: deren op de hh. de Jager en Feenstra van Seroj en Meliskerke, daartoe uitgenoodigd. Op üfl kenis van het Kerstfeest en het groote voorre deze kinderen in onderscheiding van de l( genoten werd door hen gewezen, alsmede hoe^ het is om Jezus te bezitten als de vervuiler tjj behoeften. De secretaris besprak met de kinderen de, sche geschiedenis hun in 't afgeloopen jaar vt. Na een woord van dank door den presid, allen die door hunne tegenwoordigheid belas den in de Zondagschool, en nadat aan al de k boekgeschenken en kleedingstukken waren uil sloot ds. Feenstra met dankzegging. Dat in zen de kinderen werden onthaald op melk- schuit was voor velen ook eene genotvolle vei] Dat èn kinderen èn allen die tegenwoordig voldaan huiswaarts keerden, dankbaar voor dat zij mochten genieten en hooren was als het aller gelaat te lezen. Zegene de Heere het onderwijs op dez'jj tot heil der jeugd In het eerstvolgend nommer dat a. s. W o e n s - dag zal verschijnen wordt eene Advertentie geplaatst van den volgenden inhoud: „Bij gelegenheid van het Nieuwjaar, wordt door de oudergeteekenden aan hunne vrienden, hekenden en begunstigers Gods Zegen toegewenscht". Inzending van namen kan geschieden voor 's middags 3 uren, aan ons Bureau of bij den Boekhandelaar F. P. DHUIJ. Voor iederen naam wordt 10 Cents contant •gevraagd. Middelburg, 29 December 1879. Middelburg, 29 Deoember. Ook aau de loskaai alhier begint, tengevolge van de ontoegankelijkheid 'van de meeste zeehavens meer vertier te komen. Het atoomschip Zwitserland varende van Antwerpen op Amerika had een 100 tal passagiers en een deel der lading te Ylissingen gelost. Door de beperkte ruimte aldaar was men om spoedig te lossen verplicht uit vlucht te zoeken. Daartoe biedt onze gemeente vol doende gelegenheid aan. De zoogenaamde Oost-Indische Kamers, waarheen thans de lading gebracht wordt kunnen nog wel wat bergen. Men wacht spoedig eene lading petroleum die bui ten de gemeente (nabij de begraafplaats) zal opgeslagen worden. Tot het laden vau spoorwegrails voor Indie ligt aau de goederenloods bij het station het driemastschip India. In het dok is het reusachiige stoomschip TV. A. Scholten, van de Nederlandsch-Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij gezet, om een ijzeren raam tusschen het roer en de schroef, in den Nieuwen waterweg verloren, te herstellen. Nog is aangekomen het stoomschip Mggo met steen kolen van Shields. Vlissiugen, 27 December. Zware mist, meer nog dan het ijs. maakten gedurende de Kerstdagen alle scheepvaartbsweging onmogelijk. De maildienst op Engeland zoowel als de vaart op Breskens waren onmogelijk. Het aantal binnenkomende schepen neemt nog steeds toe. Heden weder 5 stoomschepen en 1 zeilschip. De loodsen vau groote afmeting langs onze bassins men heeft wel eens twijfelend gevraagd of ze ooit te vallen zouden zijn waren in een oogwenk gevuld. Langs de dokken ziet men bergen ijzerets, lange rijen pakken en kisten, heele Btreepen vaatwerk. Hier ziet men graan opdragen, daar hoort men het gedruisch der stoomkraan, ginds worden spoorwegrails af- en ingeladen, en tusschen dat alles in ziet men hoogopgelaaen spoorwegwaggons. Dat de spoorweg te kort schiet om alles behoorlijk le vervoeren spreekt van zelf. De rijkshaventerreineD, waar thans zooveel goederen liggen, worden door de politie bewaakt. Ter Neuzen, 26 December. Voortdurend en on gehinderd komen en vertrekken de stoomschepen hier uit en naar zee, en het kanaal is tot aan het spoor wegstation dan ook tot heden bevaarbaar gehouden en voor alle schepen te bereiken, In de laatste dagen zijn alhier weder binnengeko men, ter lossing en lading aan dat station, de En- gelsche stoomschepen Vigilant, London, John Blat- worthMarquis of Lome en Emz, en de Spaansche stoomschepen Moratia en Caloratido met ladingen stukgoederen, steenkolen, ruw ijzer en fruiten. Met de afwisselende winden is er soms niet veel drijfijs op de reede, dat bij de eb dan vermeerdert. De vaart der provinciale stoombooten tusschen Vlis- singen en hier is en blijft gestaakt. Gebruikte men schroefbooten, dan zou het anders zijn. Nu is alle verkeer metjhet overige deel van Zeeland, tot onze schade en ongerief, afgebroken. Middelburg, 27 December. De zondagschool Jachinalhier, vierde op den 2en Kerstdag met hare kinderen op gewone wijze feest in het Kerkge bouw der Cbr. Geref. Gemeente (Langendelft.) Na het zingen van Ps. 98 2 en 3, en een welkomst groet aan alle aanwezigen werd door Ds. A. Littooij de feestviering met gebed geopend, waarna door hem een boeiende Kerstgeschiedenis werd verteld. Vervolgens traden nog op de heer P. Adriaanse en Mej. M. J. Haccou, die het voorbeeld van den eersten spreker volgden, terwijl een en ander werd afgewisseld door gezang en in de pauze de kinderen werden onthaald op chocolaad en broodjes. Ruim 400 kin deren waren aanwezig die allen een kerstboekje ont vingen, terwijl aan ongeveer 240 van hen kleeding stukken werden uitgereikt. Ook de Heidenen werden niet vergeten. Terwijl „Simeon's Lofzang" gezongen werd, werd voor de Zending f 7.37 gecollecteerd. Eindelijk werd na een woord van dank aan allen die voor dit feest hunne offers hadden gebracht, en aan onderwijzers en onder wijzeressen voor hunnen gewichtvollen arbeid, dit feest met dankzegging aan den Heer gesloten door den heer A. W. van Kluijve. Ook de zondagschool door dezelfde Vereeniging te Arnemuiden gehouden, werd een feestje bereid op Zaterdag 27 Dec. 11. Ongeveer 40 kinderen werden onthaald op eenige versnaperingen, allen werden boekjes en bijna allen werden kleedingstukken uitgereikt. Eenige der onder wijzers en onderwijzeressen spraken tot de kinderen, en ook door een der kerkeraadsleden werd een kort woord gesproken, waaruit bleek dat de arbeid op de zondagschool aldaar op hoogen prijs wordt ge steld Ruste 's Heeren onmisbaren zegen op al den ar beid, waardoor de jeugd tot Christus wordt gebracht, en met dien „Eenigen Naam" wordt bekend gemaakt opdat een rijke vrucht het werk bekrone, en velen voor Jezus worden gewonnen. Crijpskcrke, 27 December. Gisteren was den kinderen der Zondagschoolvereeuiging „Jachin" een feest bereid. Velen die belang stelden waren samengekomen om daarvan getuige te wezea. Onder de opgekomenen waren tegenwoordig de wethouders eu een lid van den ge- rind" Serooskerke, 27 Deeember 1879. Dtl dag was ook hier voor de zondagschool-kind Ned. Herv. gemeente een feestdag. Evenals op vorige jaren werden hun ook we aangename verrassingen bereid, welke de g' der kleinen deden stralen van vreugden gee der na aan hunne onderwijzers eenige proei het genoten onderwijs gegeven te hebben, afgi door gezang, kerstvertellingen en andere toej was het den kleinen niet ontgaan, dat hen was gezorgd. Na eerst op eenige versnaperingen onthaald werden zij door verschillende feestgeschenken naam verrast. Het kleine volkje spoedde zich dan ook afloop hoogstvoldaan naar huis, evenals vers< ouders, vrienden en begunstigers, die mee het bestaan der zondagschool hielpen vieren c hunne tegenwoordigheid blijken van instemi belangstelling gaven. Zegene de Heer der gemeente ook deze heden ter uitbreiding van Zijn koningrijk het mede tot versterking van den dam, tegen den voortstuwenden stroom van tfeP, dezer dagen. Sluis. De justitie van Middelburg kw Maandag 11. met twee doctoren aan om o te doen Daar een vermoedelijk gepleegde De achttienjarige dochter van een landbou na eene langdurige ziekte overleden. Het liep, dat de vader in drift zijne dochter een het hoofd zou gegeven hebben. Bij het genei onderzoek bleek ten duidelijkste, dat hiervan niets waar was, maar dat het meisje aan e doening der hersenen o.verleden was. Als praatjes, vooral in klejne gemeenten, bleel gerucht geheel bezijden de waarheid te zijn. ter is hiermede tot zwijgen gebracht en dei; droefden huisvader eene kroon op het ho'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1