licrlt, JMöól en bending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. Dit zal de dag der dagen zijn de heer Chatwood maakt zich sterk, dat men onmogelijk zijn kast zal kuun§n openendeskundigen maken zich sterk het wel te, kunnen doen. Onder de autoriteiten merkt men op de heeren J. Bosscha, H. L. Wolterman, Snijders, Ravenek, Lindo, van der Waal, van Eek en de leden der Amhemscbe jury. De kast, die ongeveer 2000 kilogram weegt, heeft een diepte van 6872» eeo wijdte van 80 centimeters. Er bevinden zich in 14000 circulaires, plus tal van suippers en eeoige pijpen lak. Y/ij vestigen gaarne de aandacht op achterstaande advertentie, betreffende de „Nieuwste en eenvoudigste methode om alleen door eigen oefening het enkel voudig en dubbel boekhouden te leer en." Het is ons aangenaam te vernemen, dat dit werk, dat naar den achtsten Hoogduitschen druk van Wilhelm Trempenau vrij voor Nederlanders wordt bewerkt door een niet alleen geëxamineerd, maar tevens praktisch ervaren boekhouder, zich in zulk een flink debiet mag ver beugen. middelburg:. Ds. Abresch1 predikan t bij de N. H. G. alhier, heeft nu ook verzocht ontslagen te worden van het houden der weekpredikatie. Verleden Dinsdag bestond zijn gehoor uit één man, ééne vrouw en één kind; de collecte bedroeg tien cents. De weekbeurten der N. H. Gemeeute worden nu alleen vervuld door de drie orthodoxe predikanten. Cortgene. Door wijlen mejuffrouw L. J. Vader is aan de Diaconie armen alhier eene som gelegateerd van f3000. Gekozen tot ouderlingen L. Verburg, en J. Is rael en tot Diaken J. Hoebeke, en door stemgerech- digden zijn tot leden van het kiescollege gekozen J. Verhulst, M. Schippers, D. Meulenberg, J. Marcusse en A. Boone. Door de commissie te Nieuw- en St. Joosland is tot wering van de Nieuwjaarsbedelarij aan giften ontvangen de som van vier honderd gulden. Jhr. W. C. M. de Jonge van Ellemeet te Oostkapelle heeft weder een deel van zijn schoone collectie warme kasplanten van zijn buitenplaats Overduin naar Rotterdam doen transporteeren, en ten geschenke gegeven aan de Rotterdamsche dier- Het aangeboden acooord in het faillissement der firma A. Meijers en Co., zich noemende Be Vlissing- sche Handelsbankis in de te Middelburg gehouden vergadering van schuldeischers, wier vorderingen ge verifieerd zijn, met 47 tegen 28 stemmen verworpen. Te Goes zal men petitioneeren tegen misbruik van sterken drank. Tot groot gemak voorde communicatie tusschen Tholen en Bergen-op-Zoom wordt thans de rivier de Eendracht te voet gepasseerd. Van het kolossale houten hulpstation van den Oos terspoorweg te Amsterdam, ongeveer 60 meter lang, waar donderdagavond nog laat de grootste bedrijvig heid heerschte, is thans niet meer dan een kleine schilderachtige ruïne te zien. Het is in dien nacht tot op den groud afgebrand. Ten 1,45 werd de brandweer gealarmeerd, die da delijk veel materieel naar do plaats des onheils deed oprukken. Aldaar gekomen, stond het achtersie ge deelte, rondom het lampenhok. waarin men vermoedt dat de brand ontstaan is, reeds in lichtelaaie vlam, en woekerde deze, door den hevigeu N. O. wind aangewakkerd, links en rechts met verbazende kracht en snelheid voort. Aanvankelijk beproefde men nog het brandende gebouw te blusschen, maar zelfs de vereende krach ten van drie stoom- en vijf handspuiten waren niet voldoende om het brandende element ook maar eenigs- zins te bedwingen. Toen moest men op het behoud van de in de onmiddellijk daarnaast en daarachter- staande goederen- en wageuloodsen bedacht zijn, zoo dat men de waterstroomen van het brandende perceel daarheen richtte, waardoor het dan ook gelukt is ze allen te behouden. De laatste trein, die donderdagavond aankwam, stond nog op het perron, en toen men bespeurde dat enkele wagens door de hitte reeds begonnen te bla keren, werd deze trein met vereende mauneukrachten achteruit gestuwd. Zooals wij zeiden, is het geheele station verbrand, doch zijn alle nevengebouwen be houden. De schade moet belangrijk zijn. Vele goederen die met den laatsten trein waren gearriveerd als o. a. 45 vaten boter, eenige manden met werst, enz., een partij plaatwerk 500 kilo vau den heer Amand en voor Parijs bestemd om den volgenden morgen ver zonden te worden, gaven mede niet weinig voedsel aan de vlamnqen. In den dienst is geen vertraging hoegenaamd ook voorgevallen. De allereerste treinen zelfs zij 11, door de spoedig genomen maatregelen der Maatschappij, op tijd vertrokken. Het station was verzekerd voor f 110.000. Men vindt te Haarlem op de rariteitenkamer een beker, waar 2 flesschen wijn in gaan. Die beker heet de bokkenbeker. Als iemand tot luitenant bij de schutterij benoemd werd, moest hij op den Stads Doelen, staande in het midden der hoplieden, dien beker achter elkander ledigen. Een artikel van bet reglement luiddeDrinken of de kamer af. Men kon voor 5 dukaten zich echter van dien dronk afkoopeu. j Een jeugdig vaandrig moest als luitenant gein- l stalleerd wordeu. Hij kwam op den Doelen, maar weigerde den beker te ledigen, omdat hij zijn maag te lief had, hij betaalde de 5 dukaten en verliet de zaal. Wat nu met den wijn doen Een der aan wezigen had de aardigheid voor te stellen den wijn in een bak te doen, en den bok voor te zetten, die buiten op het Doeleveld rustig liep te grazen. Zoo gezegd, zoo gedaan de bok kreeg den bak met wijn, dronk dien leeg en begon na epnige oogenblikken de zotste bokkensprongen te maken, welke men zich maar bedenken kon. De aanwezige heeren hadden schik in hun evenbeeldDat was een speling der na tuur Een dronken bok op vier beenen De pret moest herhaald worden Bij de volgende bijeenkomst werd de bok andermaal een bak met wijq voorgezet; hij rook, hij rook nog eens, maar het werd hem weer zoo draaierig in de maag, hij werd in den vollen zin des woords koppig, schopte den bak omver en liep heen. Verstandige bok Vele tweebeenige bokken zijn dommer. Zaterdag ochtend werd door den koopman en winkelier J. W. Kahrel, wonende aan de Voorstraat te Dordrecht bij de politie kennis gegeven, dat er in den nacht tusschen vrijdag en zaterdag ten zijnent diefstal had plaats gehad van effecten en geldswaarde, volgens de verklaring van dien heer tot een bedrag van niet minder dan p. m. f 70,000. Uit de opgaven van den heer K. zou moeten blijken, dat hij dien nacht, ten ongeveer 2 ure tehuis gekomen, alles nog in goede orde heeft gevonden, en hieruit dus zijn af te leiden, dat de diefstal tusschen 2 uur en Zaterdag ochtend is gepleegd. De gedane opgaven zijn bij proces-ver baal geconstateerd. Van teekencn van gepleegd geweld is niet gebleken. Op voorstel van dr- L. Mulder is in de verga dering der Haagsche afdeeling van de Maatschappij ter bevordering van Nijverheid besloten om in 1880 zoo mogelijk in den Koekamp te houden een inter nationale tentoonstelling van gereedschappen voor de visscherij in haar geheelen omvang. Te Grave trekken de zwaarst beladen wagens over de bevroren Maas eu dezer dagen ging het geheele garnizoen op de rivier en aan de overzijde eene mili taire wandeling maken. Geen wonder dat men nu reeds angstig vraagt wat het lot van de dijkea der sterk kronkelende Maas zal zijn, wanneer de dooi aanhangt en de ijsgang begint. De groote massa's sneeuw, in Duitschland, België en Frankrijk gevallen, voorspellen een grooten en snel len aanvoer van water. Voor het eerst sinds haar bouw zal het blijken of de spoorwegbrug bij Raven- stein geen hinderpaal zal zijn voor het geregeld af drijven van het ijs. Naar de Standaard meedeelt, is de Nieuwe Zwolsche Courant in de handen van een beslist anti revolutionaire commissie overgegaan. Men schrijft ons Te Lobith wordt de Rijn sedert jongstleden Zaterdag geregeld te voet gepasseerd. De overtocht van den eenen oever tot den anderen duurt ongeveer 11 mi nuten. De justitie uit Dordrecht heeft Zaterdag zich naar Giessen-Nieuwkerk begeven, om een onderzoek in loco in te stellen naar een daar gepleegden moord op eene weduwe. Het vermoeden zou bestaan, dat een der familiebetrekkingen der vermoorde vrouw die misdaad zou hebben gepleegd. Het feest door alle Christenvolken gezamenlijk te vieren, is oorzaak dat politieke verdeeldheid voor eenige dagen zwijgt. De wetgevende Kamers zijn allerwege gesloten en de leden huiswaarts gekeerd, om in den kring der hunnen het feest te vieren van Hem, om Wiens wil zich voortdurend, ook de politiek voor een belangrijk deel beweegt. Dezen tot blijdschap, genen tot erger nis, alzoo was het eenmaal, en alzoo is het nog steeds. Het laatste belangrijke vieren feest hebben mede te d den Pruisischen Landdag 01 er oorzaak en den afloop van dat debafll in ons vorig nommer gemeld. Iu het debat zeer der kennismaking waardig Onder de voornaamste tegenstanders nister Vou Puttkammer was Gneist, vragers om de gemengde school betoogde e besluit alleen mogelijk achlte, als terugkeert< paald kerkelijk standpunt. Hij was 't ook;-o men weet, hei voorstel deed, dat verworpet om 't adres aan de regeerirg te zenden. Een tweede tegenstander, die er den „Culu bij bracht, was dr. Virchow. „lil steden met tanlsehe en Katholieke bevolking, gelijk le zeide hij, „zijn gemengde scholen veela zakelijk, omdat de middelen niet alioos afzonderlijke Protestautsche en Katholieke sch< te richten. Te Berlijn zijn vele Katholieke ki wegens plaatsgebrek genoodzaakt de Protest scholen te bezoeken. Geeft gij aan dien toesi voorkeur boven gemengde scholen {Geroep centrum ja is de gemengde school een niet sioneele Geroep uit het centrum ja Dat g nietEen gemengde school, waar verschillende belijdenissen dezelfde rechten hebben, is dubbel confessioneele." Gelach in het centrum „De Minister heeft de begrippen „Confession „Christelijk" door elkaar gehaspeld. Tegen een tigen nadruk op dat woord confessioneel waarschuwen. Confessioneele tegenstellingen wanneer de Staat niet door druk den vrede af aanleiding tot godsdienstoorlogen, en als het komt, verandereu niet enkel atheïsten, maar o< Christelijke menschen in beesten." „Uit het komt geen enkel spoor van opvoeding te voon zoo beweerde de spreker. Hoe weinig de liberalen eigenlijk van de chri school weten, bewees de heer Petri, die zie beeldde, dat men er vooral de verschillen tussc onderscheiden godsdiensten doet opmerken. Al de Christelijke school een catechisatie in 't gr« De hofprediker Stöcker, onlangs gekozen, zaak tot beginselen terug, tot de vraag of school de Christelijke of de naturalistische wei schouwing heerschen zal. Hij sprak uit, dat de droeve gebeurtenissen, voor het grootste deel gekomen zijn uit gemis aan godsdienstige opvoed geloof. Ware de niet-coofessioneele school op schaal toegepast, dan zou weldra tegen den dr haar te verwijderen niets bestemd zijn. „Waartoe", vroeg hij, „ziju we. m.eU.4a^ï niet gekomen Het is in dezé hoofdstattgaH een Israëliet onderricht heeft gegeven in dS gelischen godsdienst. {Beze woorden maaktenm duchten indruk). In een geval wist de hoofdondl dat bedoelde leeraar een Israëliet was. Hij' „Dat maakt niets uit, want het onderricht looj het oude testament „Overal", vervolgde Stocker, „ontstaat verzet elementen, die de maatschappij om willen keeren sen allerwege op. De misdaden en misdrijven allerwege geducht toe. Waar dit geschiedt ka de hulp der kerk eu der school niet ontberg- zedelijke toekomst vau een volk berust op gc grondslagen. Moge het Huis teu opzichte os petitie overgaan tot de orde van deu dag, Pruisische geschiedenis over de gemengde acbolt. overgegaan is tot de orde van den dag (A dende bijvalsbetuigingen van de rechterzijde. Lu wijzen van afkeuring van de linkerzijde. Groot r\ De antirevolutionairen, thans eene groote aai sloten partij, kunnen op een spreker als de hoonde Stöcker trotsch zijn. Hij wischte gans indruk van Virchows spreken uit, wien dan oc de Nationale Zeitung verweten wordt „dat I eigen zaak zeer benadeeld heefd." 't Zelfde blad moet toestemmen, dat Stöcker „'t Huis j boeien," ja noemen deze eerste lede die van ee; lementair gevormd man. „Waarlijk veelgezegde een man, die als leider der Chri9telijk-sociale derspartij door beel de joodsch-liberale pers m geworpen werd De liberaal Miquel riep na S rede uit„Is dat nu de man dien de Ber schendbladen tot nog toe met vuil hebbeu ove Toch gaat de jodeupers, als de Börsen Cou\ Berlinische Zeitung, met haar laf en zelfve spotten en schimpen voort. :r De Fransche Kamer van Afgevaardigden hare terugkomst waarschijnlijk een nieuw of zeer hersteld ministerie vinden. De kwes het ambtenaars-personeel doet het kabine dington den dood. De Keizerin van Rusland is zeer gevaarli Haar verblijf in 't zuiden van Frankrijk het haar kwaal borstaandoening geen genez bracht. Thans zal zij zich naar Sicilië begevei 1

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3