cimsmuHisToiusfin blad. 536. Dinsdag* 23 December. HET ZUIDEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele uommers- 0,05. Uitgever: f. G. WIJTMAN, tb MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. BERICHT, Vrijdag: a. (2de Kerstdag;) zal geen liominer van dit blad worden nit- gegeven. Middelburg, 22 December 1879. De Middelburgsche Courant, voortgaande met hare beschouwingen over het aanbesteden van ijzerwerken, voornamelijk ten behoeve der landsverdediging, be treurt het dat wij leven onder „het verkeerde stelsel van aanhoudende ministerverwisselingen.Van zelf worden de ambtenaren aan de ministeriëele bureaux baas over hunne komende en gaande chefs. »Eene regecring moet nationaliteitsgevoel bezitten,zoo luidt het met ingenomenheid. Bat's den spijker op den kop geslagen Maar als nu een minister slechts Vs of l/3 of 1/4 nationaliteitsgevoel bezitzijn hart slechts warm klopt voor het baasspelend deel der natie Als een mi nister al het mogelijke doet om ons nationaliteitsge voel tegen te werken, en door schrille tegenstelling ons leert verlangen naar vrijheid als in Pruisen „Eenheid en vastheid van bestuur,0 ziedaar het ideaal der Middelburgsche en ook het onze, maar sinds twintig jaar en langer legt de regeering het op toedracht toe, door het bevoordeelen van het minst nationale deel der natie. Waarom vallen bij ons telkens de ministeriën Omdat God in hun partijgeknutsel blaast. Met liefde zouden wij een Kappeijne, een Six steu nen, als zij hetalle burgers gelijk voor de wet, ook toepasten op de schoolwet, als zij al het mogelijke deden om den rustdag, die levensvoorwaarde voor alle schepsel, in eere te houden. Egyptes macht is gefnuikt door het onderdrukken van de kleine minderheid der geloovige Israëlieten. Het Romeinsche rijk, zoo groot ten tijde van Augustus, is gaan versmelten, zoodra de keizers zich ten taak stelden de christenen te vervolgen. Spanje is nog niet bekomen van de nederlaag, die het gevolg was van de onderdrusking der protestan ten, drie eeuwen geleden begonnen. Frankrijks ellende dagteekent van de herroeping van bet edict van Nantes. En de ellende van Nederland zal niet ophouden totdat men terugkeert op den weg, dien men insloeg door het inhalen der Franschen en hunne revolutio naire begrippen in het eind der vorige eeuw. In de laatste eeuw is slechts één volk groot ge worden. Dat is het vrijheidlievende volk der Ver- eeenigde-Statcn van Noord-Amerika. De historie leert het, en de marktberichten leeren het laatste ook. Is de vroeg ingevallen winter in menig opzicht schadelijk, ook*op den Zeeuwschen oesterhandel oefent hij een nadeeligen invloed uit. Door de stremming der vaart, heeft men te weinig oesters in de putten kunnen brengen, hoewel de banken tamelijk voorzien waren. De Zeeuwsche oester, die door Engeland meer en meer gewild wordt, begint dan ook te ontbreken, zoo dat deAmerikaansche oester hoezeer veel minder in kwaliteit daar thans gereeder aftrek vindt. {M. C.) Kruiningen. Men schrijft ons Onze Zeeuwsche bladen loopen over van veront waardiging over den verkoop van huisraad van arme menschen, in dit barre jaargetij, ten behoeve der Ned. Herv. kerk te Kruiningen. Men brengt daar kerkeraad en kerkelijke leer, en liefde predikende kerken bij te pas. Men zij billijk. Het beheer der kerkelijke goederen en fondsen is uitsluitend opgedragen aan Kerkvoogden, met mede werking van Notabelen. Alleen door dit collegia kan vervolging ten behoeve van achterstallige kerkelijke lasten plaats hebben. Men noeme dus geen personen die onschuldig zijn, en doe ze niet deelen in de algemeene verontwaar diging, door het gebeurde te Hansweert opgewekt. Vlissingen. 22 Dec. Van lieverlede krijgt onze stad een meer levendig aanzien, men zal de schepen al spoedig tot 100 zien aangewassen, dat dit een uitkomst is in dat barre wintergetijde is licht te begrijpen, daar reeds werkkrachten alhier te kort komen. Van ons naburig Westkapelle niet alleen, maar zelfs uit Antwerpen, zijn verscheidene werklieden herwaarts gekomen, dit laatste schijnt vooral in verband te staan met werk zaamheden, waaraan de Vlissingers niet gewend zijn of die hunne krachten te boven gaan. Wenschelijk ware het, bij zulke gelegenhedan, dat er meer eenheid onder he^ bestond, althans men hoort nu reeds weer gewagen, dat onze werklieden te veel loon eischeo in verhou ding tot hun werk. Zaterdag avond omstreeks 8 uur is er aan het haven station een vreeselijk ongeluk gebeurd. De heer van der Heest, hoofdonderwijzer te Oost-Souburg, kwam aan met den trein die aldaar half zes aan moet komen, maar door vertraging eerst te acht uur aankwam, heeft zich nog eenige oogenblikken opgehouden in de wachtkamer, en is toen dwars over den spoorweg geloopen, om den weg te bereiken naar zijne woonplaats. Op dien overtocht moet hij in aanraking gekomen zijn met een locomotief die aan het rangeeren was, althans, hoewel de machinist niets heeft bemerkt, vond de wisselwachter, bij het verzetten van den wissel voor den trein die aldaar kwart voor negen moet aankomen, zijn vreeselijk misvormd lijk, waaruit bleek dat vooral het hoofd veel geledeu had. Zijn lijk berust nog tot heden aan dat station, naar men zegt totdat eerst de officier van justitie, in loco onderzoek zal gedaan hebben. De heer Mout van Soetericoude nam Zaterdagavond in zeer gevoelvolle woorden afscheid van de Tweede Kamer. Hij zal zijn mandaat nederleggen. Dankbaar betoonde hij zich voor de ondervonden welwillend heid vafl I 2 Kamerleden en van de ministers. Zijn persoon beval hij in aller welwillendheid aan, en vooral vroeg hij die welwillendheid ook voor de be ginselen, die hij op 't voetspoor van Groen en zijn talentvolle vrienden hier met overtuiging had beleden, opdat eendracht, bloei en zegen het desl van het lieve vaderland mogen worden. In een brief aan het einde der zitting medegedeeld, verklaart de heer Elout met het oog op zijn gevor derden leeftijd de waarneming van het mandaat aan anderen over te laten. Met dankbaarheid voor Hooger hulp en de ondervonden welwillendheid neemt hij afscheid. Ook de heer mr. G. van Tienhoven, benoe burgemeester van Amsterdam zond kennisgevi zijn ontslag bij de Kamer in. rm Met grooten spoed heeft de Tweede Kamer d« begrootingswetten afgedaan. Bij de begrootin Waterstaat werd met 39 tegen 35 stemmen het 1 rijk besluit genomen om den post voor den damsche Waterweg te verminderen tot f 160.0 Dit voorstel van den heer Blussé werd krach streden door den minister van Waterstaat en di Fransen van de Putte. Bij de beraadslaging over de begrooting va diën hielden de heeren Elont en Keuchenius rige redevoeringen, hoofdzakelijk om te betoog de zedelijke en materieele ontwikkeling van dei der moet geschieden door de verspreiding van telijke begrippen, de wering van het opinmmi het openen der gelegenheid tot bebouwing van gronden, waarbij beide sprekers wezen op het g van den heer Elout jr., betreffende de opr eener nieuwe industrieele maatschappij met 1 nootschap van den Staat. De heer Keucheniai ook over de Borneokwestie in den reeds van bekenden geest. Hij berekend® dat- koffieoogst over 1880 een overschot van 301 zal opleveren en wenschte dienovereenkoml plantloon van den inlander te ve'hoogen. De minister van koloniën herhaalde zijne verklaringen omtrent Borneo. De gunstige v tingen van den heer Keuchenius omtrent de oogst sprak de minister tegen. Het opium-n wordt zooveel mogelijk tegengegaan. De minisl breedvoerig de Atjeh-politiek uiteen, ten beioc ook onafhankelijk van het optreden van den van Rees, eene aanvallende politiek was gf goede uitkomsten gehad beeft. Naast generaan Heijden verdient de heer van Lansberge hult consequent beleid de voldoening verschaft h< naar alle aanzien de oorlog thans geëindigd ii De heer van de Putte waarschuwde tegen terugtrekken uit Atjeh en tegen voorbarige ging van het militair gezag door het civiel Hij drong aan op de overlegging van alle voor de terugkomst der kamer. De minister ve aangaande de vervanging van het civiel geza< jeh dat de Indische regeering tegen overhaas waarschuwd is. De begrootiug voor West-Ind hoofdstukken koloniën en onvoorziene uitgat den daarna aangenomen. Opiumgebruikbevordering van het Christendo diede toespraak van Generaal van der Heijdt ontworpen Missigit te Kotta-Radja en de Stat Ziedaar de hoofdpunten uit bet debat koloniale begrooting en de wet op de midde Welke inzichten en voornemens heeft de daaromtrent? De opiumkivestie. De Indische regeering ii blind voor het wenschelijke om verminderi: gebruik te bevo deren. Herhaalde aansch. zijn er van de Indische Regeering om bij d ming van hoofden er op te letten of deze e gebruik maakten van opium. Intusschen heer Keuchenius de minister middelen aan doet, die goed kunnen werken, zal hij ze n overwegen. Over de verspreiding van het Christendom

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1