CHRISTILIJI HISTORISGH BLAD. IV0. 319. Donderdag* 13 November. |UrH, Schooi t\x bending. GEMENGDE BERICHTEN/" DEN, Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 12 November 1879. De nieuw benoemde Commissaris des Konings in Zeeland, jhr. mr. Van Karnebeekis gisteren namiddag ten een ure te Middelburg aangekomen om zijne be trekking te aanvaarden. Z. Exc. werd aan het station ontvangen door het oudste lid van Gedeputeerde Staten, mr. Van der Bilt, en den griffier der Staten, mr. E. Fokker. Jhr. mr. J. TV. M. Schorer, burgemeester van Middelburg, is benoemd tot commissaris des Konings in de provincie Noord-Holland. De vermiste burgemeester loan Domburg wordt als zoodanig gesignaleerd io 't Politieblad, dat om trent zijne verdwijning het volgende bericht „Den 2 Nov. jl., des middags, is hij te Utrecht gezien, waar hij zeide zich naar 's Graveuhage te zullen begeven. Een brief met het postmerk 's Gravenhage is sedert ontvangen. Hij had zich voorzien van een binnenlandsch paspoort. „Men vreest, dat hem een ongeluk is overkomen. „De officier van justitie te Middelburg verzoekt opsporing en bij eenige ontdekking daarvan onmidde- lijk bericht." Het Nieuws van den Dag verneemt dat bovenge noemde burgemeester iu den omtrek van Parijs zou gezien zijn. Aanstaanden Zaterdag komt de nieuw gebouwde Spoorboot VlaJceWalsoorden in de vaart. Deze heu gelijke indienststelling wil men opluisteren met eenige feestelijkheid. De Eerste Kamer heeft verschillende wetsontwerpen •aangenomen. Heden wordt de Indische begrooling behandeld, en zal de stemming plaats hebben over het immigratie-ontwerp voor Suriname, waaromtrent gis teren de stemmen staakten. Als een belangrijke tijding werd voor eenige dagen medegedeeld, dat de heer Takdie vroeger minister van waterstaat was, een uitstapje is gaan maken naar Wight. Als men op die wijze al de oud-ministers wilde nagaan, zou er heel wat werk te doen zijn voor de reporters. Misschien echter is het belangrijke hierin gelegen, dat die heer Tak, ambteloos particulier, de reis maakte met Zr. Mr. stoomschip Atjehvan de Kon. Ned. marine. Dat zou inderdaad der vermelding waard zijn; want tot het vervoeren van passagiers kunnen Zr. Mr. marine-schepen niet bestemd worden. Het gaat der vereeniging Eigen hulp alles behalve naar wensch. Zij ziet hare afdeelingen allengs slinken, had hoop dat te Rotterdam een centraal-magazijn zou kunnen gesticht worden, maar zag ook die hoop te niet gaan. De inschrijvingen zijn zoo gering dat vau die zaak wel niets komen zal. De hoofdingenieur J. Dirks, die als vice-president vau een der sub-coramissiën het internationaal con gres voor ds- doorgraving van de landengte van Panama, gehouden te Parijs in deu zomer dezes jaars, bijwoonde, is benoemd tot lid eener commissie, die den heer Dé Lesseps zal vergezellen naar Noord-Amerika, ten eerste om het terrein van Panama naar Aspinwall nader op te nemen en ten tweede om het gouvernement der vereenigde Staten van Noord-Amerika over te halen zijn goedkeuring aan het door het congres aangenomen plan te verleenen. Voor ons ingenieurs-corps ongetwijfeld een grooteeer. ministratie der bank besloot bijna alle operatien Philippart te erkennen, en weldra een vergader van aandeelhouders bijeen te roepen om vc>*on opeuiDg van zaken te doen. Den volgenden Üag w Philippart echter als directeur afgezet. De sch die hij als directeur der „Banque Européenne" maakt heeft, zal voldaan .worden. Eene commissie uit het college der zeevisscherijen heeft zich onlangs naar Berlijn begeven om de lokalen iu oogen- 8cbouw te nemen, die bestemd zijn voor de in 1880 te houden internationale visscherij-tentoonstelling. Het i3 de commissie mogen gelukken eene der fraaiste en best gelegen zalen van het groote gebouwtvoor Neder land te bespreken, hetgeen zij te eer kon doen, omdat Nederland hier het eerst op het appel geweest is. Voor de tentoonstelling der Nederlandsche afdee- ling zijn reeds talrijke en belangrijke inzendingen toe gezegd, zoodat men zeker kan zijn, dat zelfs de geringste tak onzer visscherijen even volledig daar vertegenwoordigd zal worden als de groote zee- en nviervisscherijen. Het jaar 1879, met al zijne financieels rampen spoedt ten einde, maar niet dan nadat we nog een wereldberoemde financiëele specialiteit hebben zien ten onder gaan. De Franschman Philippart is gevlucht. Wie hij was en wat hij deed, leert on9 's mans hier volgende le vensbeschrijving Philippart was te Parijs begonnen met de „Banque Européenne" op te richten, die allerlei grootsche plannen zou verwezenlijkenParijs zou een onder- aardschen spoorweg krijgen mijnen en velden in Algerië moesten ontgind worden, enz. Tot 15 Octo ber ging alles goed er liepen meer muizen in den val dan Philippart zeker zelf had mogelijk geacht. Toen echter hoorde men de fluistertonen, dat zijn opera ties op eenige moeilijkheden waren gestuit en dat hij slechts op zeer bezwarende voorwaarden geld kon opnemen. De liquidatie ging eshter zonder be zwaar voorbij. In het begin dezer maand deelde Philippart aan het bestuur der „Banque Européenne, mede, dat de volgende liquidatie hem zwaar zou vallen en dat hij naar Luik vertrok om g^ld te balen. Hij vertrok en liet niets van zich hoeren. Dinsdag avond kwam de administratie der bank bijeen en zond hem een telegram, doch er kwam geen antwoord. Het bleek na onderzoek, dat Philipart haar 3 a 4 millioen schuldig wa9, maar zij bezat een groote massa Crédit Mobilier en schatte haar aandeel in het Grand Hotel en Hotel Scribe op 3 a 4 millioen als actief. Haar toestand was veilig, mits de obliga ties, die zij bevat, niet op tie markt kwamen. Daar de statuten bepaalden, dat geen operatie van Philippart bindend zou zijn zonder de handteekening van twee directeuren, besloot zij daarop de verant woordelijkheid zijner operatien niet op zich te nemen, Vooral het bekend worden van dit besluit trof de beurs als eeu donderslag. Het bleek dat de balans, door hem ver schuldigd, 6,800,000 francs bedroeg. Toen begonnen de angstige geruchten te loopen. Des avonds van den 6en werd verzekerd, dat de „Banque Européenne" met een goede schikking voor den dag kwam en dat de zaak zonder veel slechte gevolgen zou afloopen. De ad Ds. J. A. C. Nonhcbel, predikant te Poortvl is beroepen te Hagestein, classis Gouda, op 7672 jarig leeftijd, nadat Z.Eerw. dit voorjaar zijn öOjarig ji leum vierde. Het is zeldzaam in de geschiedenis Ned. Herr. Kerk. Bij de 11. Vrijdag te Sluis gehouden verkiez van Notabelen, zijn de aftredende leden P. A. 1 terse eo D. de Smit jr. herkozen. Voor de vacai van wijlen J. M. HenDequin had niemand de volstn meerderheid, zoodat herstemming moet plaat9 heb tusscben mr. P. O. J. Hennequin en W. A. N< Het 25jarig bestaan der Theol. School te K pen zal op 9 en 10 December a. s. feestelijk wor herdacht. Een p. m. 275tal oud-studenten *zu worden uitgenoodigd, om aan Landbouw. In de Maandag te Middelburg gehouden verga ring der afdeeling Walcheren van de Zeeuwschem schappij van Landbouw en Veeteelt heeft het bes: medegedeeld, dat men thans erin geslaagd is rekening der afdeeling een Noord-Hollandscheu aan te koopen van 17s jaar oud en reeds 525 zwaar. Hij voldoet goed en is voor de leden afdeeling gratis en voor niet-Jeden tegen betaling schikbaar. Hij is gestald bij den heer A. M. Tal Tot voorzitter, in de plaats van wijlen den 1 mr. W. Pb. Vis, is benoemd de heer A. den B vice-voorzitter, die als zoodanig vervangen is c den heer A. M. Tak. Door het bedanken van heer L. Kodde is tot penningmeester gekozen de W. Maas, en wegens het bedanken van den heer J. E. Garlach al9 tweeden secretaris de heer W. de Bruijn van Melis- en Mariekerke. Voorts zijn herbenoemd de heer J. H. Snij tot eersten secretaris en als bestuursleden de hei M. Volkrijk Liebert en T. J. Voorbeijtel. Als plaatsen tot bet houden vau landbouwlezii door wandelleeraars zijn voor dezen winter in afdeeling aangewezen de gemeenten Serooskerke twee lezingen), Westkapelle, Nieuwland en Oost-i burg of Ritthem. Dezer dagen werd bij het gemeentebestuur Oostburg van den commissaris des konings toest ming ontvangen tot invoer van tien stierkalven, door een Belgisch beestenkooper, in Noord-Hol' voor rekening van de „Maatschappij van Landl in Zeeuwsch-Vlaanderen" waren aangekocht. De gemeester, wien de zaak verdacht voorkwam, s eeu onderzoek in en kwam alras tot de overtui: dat genoemde Maatschappij vau dezen inkoop I

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1