Scitooi fit icitding. GEMENGDE BERICHTEN. 3 BUITENLAND. tiiahd is meer dan men denken act mij soms erg treurig, niet om mij lyk, maar om bet ge3lacht, dat na ons komen 'Ik verbeeld mij, dat dit den tijd zal zien aan- dat Nederland en Iudie niet meer samen gillen gaan. Een 25 jaren geleden, toen ik ter loops it idee boorde uitspreken, vond ik het een onmogelijk \j-ts, landsverraad en ik weet niet wat meer, iets dat ^denkbaar was, maar nu ziet men bet, heel lang ui tam, nadert dit gevaar. Men hoort het van goede, trave menschen, niet van opbakkers, maar van de neest bezadigde lui. i)e toestand hier zal onhoudbaar Lierrfordeu, als men in het moederland niet bij tijds nog t-grijpt dat men wiud gezaaid heeft en dat er elk 'n^>genblik een storm uit geboren kan worden." „.J 8! Door den gemeenteraad van Rotterdam is benoemd l rneéi geneesheer-directeur van het ziekenhuis dr. H. G. 'jfesseling, practiseerend geneesheer te Stad Almelo, (tg herstemming, met 20 stemmen; 17 waren uitge dacht op dr. Klink.ert te Rotterdam. vL 'i' Beroepen tot predikant bij de N. H. G. te .yrabbendijke, G. J. Brutel de la Rivière, candidaat. Na eene geheime zitting van den gemeenteraad <3 te Amsterdam tot gewoon hoogleeraar in de ge- 25 Mjïhiedenis vso het christendom aan de universiteit lei 'enoemd de heer dr. J. J. van Toorenenbergen, pre- gf H.ikant te Rotterdam, met 17 stemmen; terwijl dr. J. 1. C. Acquoi, de eerste candidaat 15 stemmen bekwam. j Voor hen die met de toestanden in de Ned. Herv. Li beknel zijn, in 't bezonder met de plannen en c' ^enscben der richtingen in die kerk, is dit bericht '-%fê, vdl® groole beteekenis. .Hl'/ Os. Sibmacher Zijnen, modern predikant te •jMiddelbur?, heeft het voorbeeld van zijn ambtgenoot n IKoch gevolgd, door aan den kerkeraad mede onthef- ---^s:fing te vragen van de verplichting tot het houden van ;v, wekelijksche godsdienstoefeningen. De kerkeraad heeft dat verzoek toegestaan. De vergadering van den 7en Nederlandschen Prote- i J- j stantenbond welks opening we in ons vorig nomraer ].fhebben gemeld, werd voortgezet onder leiding van ivi.Tr==^u* <e Volgens het verslag van den secretaris was het "i'»__a®ntal afdeelmgen met 7 vermeerderd en waren er Q* 600 ineer leden dan in 1878. Het ledental beliep Vi nu 9600. De lezingen vau den Protestantenbond 'i waren te afgetrokken om goed te zijn. Zondag- 1 scholen en bibliotheken bloeiden. De rekening werd goedgekeurd tot een bedrag van f 7976,987r, in ont vangst en f 5778,25l/s in uitgaaf. In het hoofdbestuur waren gekozen mr. Telting en ds. van Loeneu Mar tinet. Het fonds voor het godsdienstonderwijs was in 1878 gestegen tot f6269,817;:, waarvan vele plaatsen Subsidie ontvangen. De beer Maronier gaf een gun stig verslag van de zondagscholen. 1200 exemplaren van den scheurkalender waren verkocht. Hij vraagt en ontvangt een crediet van f 200 voor de uitgaaf Van een handleiding voor de zondagscholen. Daarna overwoog de vergadering de vraag, wat er kou gedaan worden voor de godsdienstige ontwikkeling van a. s. onderwijzers en onderwijzeressen bij de lagere scholen. Dit voorstel gaf tot ernstige gedaclitenwisseling aanlei ding en waren er die de heerlijke namen van //christelijk nationaal" voor de neutrale school een werkelijkheid wilden doen worden. Een commis sie tot onderzoek werd benoemd. Tot leden van het hoofdbestuur werden gekozen prof. R. van Boneval Faure en P. H. HugenholzJr. Deventer werd voor het houden der volgende algeraeene vergadering gekozen.Daarna werd nog eene openbare samenkomst geleid door den eerevoor zitter, prof. J. T. Buys, die een belangrijke toespraak hield over het belang van den staat in de groote beweging op godsdienstig en zedelijk gebied waaraan in onzen tijd de protestantenbond zijn ontstaan te danken heeft. Volgens zijn raeening moet de Protestantenbond meer worden een groote sociale macht, die strijdt voor de wetten der zedelijkheid, aan het beginsel getrouw, E dat die wetten alleen als vrucht van eigen zelfstan- dig onderzoek kunnen worden verkregen. Ni' £11 g.'Vvee parapluekooplieden, door drank beneveld, ,.«u. V' V sfc'. Jy X sV'; ':.V, -lit! Sr If1. «ft ■O - ')tr Ti. ir,i )r zwierende lang9 den weg van Koudekerke naar Mid delburg, geraakten in de sloot. De een wist zichzelf op den kant te helpen, deauder werd half dood door een voorbijganger uit 't water gehaald, en door dr. Bertel zoodanig behandeld dat de levensgeesten weder opgewekt werden. Aan de Nederlandsche loodsen P. C. Willemse en J. Goedhart te Vlissingen is een zilveren medaille, voor het met levensgevaar redden van twee te water geraakte kinderen, uitgereikt, door de afdeeling Vlis— sirTgen vau 't Nut. In den nacht van maandag op dinsdag is een Engelsche schoener, met 9teeokolen geladen, op den Banjert gestrand. De equipage 8 man en de kat zijn gered. Woensdag verwijderde zich een timmerman, die aan een gebouw vau deu Staatsspoorweg te Utrecht werkzaam was, gedurende eenige oogeublikken vau zijn werk en liet natuurlijk ziju ladder staau. Een sehilderskuecht, die daarbij tegenwoordig was, maakte van ziju afwezigheid gebruik om den ladder weg te neraeu en dien aan een schildersbaas te verkoopen, onder voorwendsel dat hij zich elders ging vestigen. Deze sluwe, handige dief werd echter gevonden. In de gemeente Rijswijk hebben dezer dagen grondboringen plaats. Men verneemt, dat deze in verband zonden staan met een onderzoek, in hoever het wen9chelijk en mogelijk is, een kanaal te graven van Rijswijk caar Tiel, ten einde op die wijze Am sterdam via Utrecht en den Krommen Rijn langs Wijk-bij-Duurstede met de Waal te verbinden. Voortdurend worden veel Duitsche aardappelen in Nederland ingevoerd, thans niet alleen meer uit Saxen, maar ook uit de havens aan de Oostzee. De heer Ferdinand de Lesseps vertrekt eerst daags met zijne echtgenoote en twee kinderen naar Midden-Amerika, om de doorgraving der landengte van Panama op de plaats zelf te bestudeeren- Later begeeft hij zich naar de Vereenigde Staten, ten einde de moeilijkheden uit deu weg te ruimeu, die zich daar voordoen. De Egyptische schuldeischers leggen beslag op wat zij maar in handen kunnen krijgen en hebben daarin zeker geen ongelijk. Zoo is nu beslag gelegd op de tweede naald van Cleopatra, de obelisk, die door den vorigen Khedive aan de stad New-York is beloofd en thans te Alexandrië ingescheept zou worden. Als een staaltje van den opgewonden toestand in het westen vau Ierland kan het volgende dienen z,Eene dame meldt, dat twee van hare pachters, die het gewaagd hadden haar hunne pachtpenningen te komen betalen, op hun terugweg half vermoord werden. Den volgenden dag vonden zij op hun land vijf koeien en negen 9chapen gedood." Tegen deze barbaarschheid schijnt de overheid geheel machteloos. Geeu wonder dus, dat ook de goed willige plattelandsbewoners zich aan de bevelen der roervinken maar onderwerpen. Er is te Londen een inschrijving geopend ter bekostiging van een nationaal gedenkteeken voor wijlen Sir Rowland Hill, den vader der hedendaagsche posterij. Uit Kaboel werd aan de Daily News gemeld, dat met het verhoor van gevangenen druk wordt voortgegaan, en dat allen, die medeplichtig worden bevonden aan den moord, zonder genade den strop krijgen. De Bala Hissar was leeggeruimd. Hoogst treurig is het in Spauje gesteld Hevige regens, gepaard met rivier-overstroomingen hebben duizenden van have en goed beroofd. De feestvreugde bij de ontvangst der nieuwe Koniugin is verstomd door de rampen, die duizenden landgenooteu treffen en waarvoorde algemeene liefdadigheid een ruim veld ter bearbeiding wordt aangeboden. Welke verandering de politiek in Duitschland on dergaat, kon de verkiezing van een voorzitter voorden Landdag, die gisteren plaats had, leeren. De conservatieven (antirevolutionairen) hadden besloten te stemmen op den afgevaardigde Köller, de nationaal- liberalen en de vrij-conservatieven vereenigden hunne stemmen op den heer Von Benningsen. De heer Köller werd gekozen met 218 stemmen, op den heer Von Benningsen waren 164 stemmen uitgebracht. Een prachtige overwinning Tot ondervoorzitter werden de heeren Benda en Heeremau, leden van de nationaal-liberale partij en het centrum gekozen. Terwijl we spreken over de prachtige overwinning door onze Duitsche broeders gisteren behaald, dient erkend te worden, dat deze overwinning het gevolg is van eene overeenkomst tusschen de oud-ceuserva- tieven (anti-revolutionairen) en de uieuw-conservatie* ven. In hoofdzaken b. v. in het begrip der verkou- ding van Staat en Kerk zijn deze twee groepen éen, In andere opzichten was er verschil, dat nog wel tot menige strubbel aanleiding kan geven. Met belaugstelling zien wij, en zeker ieder anti-re volutionair in Nederland, uit, naar den politieken strijd die op deze overwinning aan onze oostelijke gren zen volgen zal. De beweging voor de volledige amnestie houdt in Frankrijk nog steeds hoofden en harten warm. De Algemeene Raad van het departement der Seine heeft zelfs het besluit genomen haren wensch dienaangaande der regeering kenbaar te maken. Dit besluit is echter vernietigd en nog twee en twintig maires ziju boven dien afgezet. Te Napels werd dezer dagen een congres gehouden voor algemeene ontwapening. Hoe treurig dat me» in den regel van congressen zoo weinig heil verwach* ten kan Indien er anders eene kwaal is, die aan de welvaart vau staat eu maatschappij knaagt dan zeker wel de staande legers. Niet minder dan twee en een half millioen mannen staan in Europa voortdurend onder de wapenen. De oorlogsbegrootingen der tien grootste Europeesche rijken bedragen 1290 millioetj guldens. Deze cijfers behoeven geen toelichting. Eene schets nitAtjeh. Onze versterkingen in Atjeh zijn zeer eenvoudig ingericht. Klapperstammen, verticaal naast elkaar in den grond geplaatst, of wel horizontaal op elkaar ge legd, vormen de borstwering, wier nadering wordt bemoeielijkt door ijzerdraad- en bamboe-ver-* sperring. Ook de kazernen munten door eenvoud uit en worden in zeer korten tijd gebouwd met haar wanden van kadjang en haar dak van atap, lijken zij het meest op hutten, zooals de polderjongen ze op duin en heide in Holland maakt. Meestal is de benting gebouwd aan den rand van een kampong, die in de onmiddellijke nabijheid is opengekapt; voor zich ziet men een uitgestrekte sawah. Wij nemen aan, dat het tegen den avond is, en dat de corveën zijn afgeloopen iedereen komt nu naar buiten en amuseert zich op zijn eigen manier. De blanke soldaten wandelen en zingen de bruine zitten gehurkt op den grond, en spelen een soort van bank- spel, waarbij geen spier van het gelaat hunne belang stelling verraadt. Ginds eenige vrouwen, die in zalig niets doen in het gras liggen daar een troepje kin deren, dat joelende en juichende door elkauder loopt. De inlaudsche kinderen zien er in den regel aanval-* lig en lief uit, en zijn goed gebouwd bet geheel gemis van kleedingstukken doet hunne bewegiugeq des te beter uitkomen. Eenige Atjebers loopen over de sawah en halen hun karbouwen en soppies in vrouwen en kindereq vertoonen zich in de verte in den kampongrand. Haar mannen komen dagelijks op de passer bij de benting, eu maken er goede zakenzij verkoopen een halfwassen kip voor een gulden, 3 eieren, waarvan 2 bedorven, voor 25 en een bos pisang voor 20 cents. Zij maken nu 4 a 5 maal meer voor hun waar daq vroeger. Daar ginds komt een troepje Atjehers, mannen en vrouwen, van de bergen afzakken, goederen en levens middelen op het hoofd dragende zij zijn den oorlog moede en komen naar hun kampong terug. Hun weg voert hen digt langs de benting, en wij hebben gele genheid hen goed op te nemen. De vrouwen hebben een soort van sjaal om het bovenlijf geworpen, waaruit de armen en soms ook een schouder te voorschijn komtzij dragen broeken, zooals de Europeesche mannen en daarover een sarong. Al deze kleeding stukken zijn donkerblaauw gekleurd. De manuen dra gen gewoonlijk alleen een broek met zeer korte pijpen die tot de helft van bet onderbeen afhaugtallen loopen op inlandsche wijze achter elkaar. Zoowel mannen als vrouwen zien er vuil uit en hebbeq

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2