GURISTËLUk-HlSTORISfin BLAD. V. 014. 31 OCTOBER. Middelburg, 31 October 1879. het zuiden Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco f 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever P. WIJTMAN, TB MIDDELBURG. Pui/S DER ADVERTENflëlf: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Wederom herdenkt de protestantsche chris tenheid het heuglijk feit, dat het licht der Hervorming doorbrak, om niet weder uitge doofd te worden. Wat het heidensche Rome door ruwe ver volging niet vermocht, had hetchristelijk" Rohie bijna gedaan gekregen, meer nog door weelde en onkunde dan dool* de felle verdrukking der Waldenzen en de opflikkerende vlatnmèïi dei- brandstapels van Johannes Huss en Hierony- mus van Praag, het Evangelie was verduis terd, 't was in vreemde taal voor het volk on toegankelijk. Vau die onkunde maakten de heerschers der kerk, de heerschers der wereld al het misbruik, dat zij er van maken kondén. Zij lieten het volk alles slikken, wat zij het ingaven, totdat de verregaande koopmanschap met de zielen de oogen opende. In voor die dagen ongeloofelijk korten tijd was alom bekend, wat Luther gedaan, gezegd, geschreven had. Harten en gewetens werdeü wakker geschud bij volken en vorsten, en een reuzenstrijd tusSchen licht en duisternis begon. Toen hield de Overste dezer wereld de partij der duisternis, en hij werd verslagen door het licht van Gods Woord; op het: datir staat ge schreven moest hij wijken. En nu? Nu heeft hij met verdubbelden ijver den strijd hervat, in de vermomming van Engel des lichts. Nu maakt hij ons wijs dat de hervormers niet ver genoeg gingen, dat zij goed waren voor hun tijd, dat nu wetenschap eil verlichting dien tijd en die mannen verre achter zich hebben gelaten, dat wij nu, als eene onbruikbare kruk, den Staf hebben weg te werpen, die hun steun was. Nu zien wij eenerzijds nog vorsten en volken onderhandelen met, en zich bukken voor den pastoor der Pieterskerk te Rome, alsof er nooit eene hervorming geweest ware, en anderzijds zien wij de apostelen van 't nieuwe" aardsche licht de duisternis met alle kracht voorbereiden, waaruit eindelijk velen met verlangen zullen uitzien naar het schemerlicht van beschilderde vensters en door wierookwalmen verduisterde waskaarsjes. Gewen het volk er des zomers aan, dat een muziektempel de beste, de ware tempel is, en 's winters zal het gaan luisteren naar de weg slepende toonen eener kerkmuziek, waarvan het de woorden niet verstaat. Gewen het volk aan vertrooningen, en de prooessiën zullen het meer en meer aalitrékken. Leer het volk het mooie voortrekken boven het heilige en ware, leid de aandacht der kerk gangers af door van onder de kalk gekrabde muur schilderingen, en weldra zal het knielen voor de betooverende gelijkenis der beeldschoone moedermaagd, en van de gelijkenis zich wenden tot het gesneden beeld. Ontwen het volk aan het vertrouwen op den Hoorder der gebeden, en het zal zich wenden tot slaapsters en klopgeesten, en over Eudor gaat het naar Lourdes. Niet alle wegen leiden naar Rome, maar zeer vele, veel meer dan men denkt, al zijn het dan omwegen. Leid een leven zonder God, versper den weg, verduister de waarheid, smoor het geestelijk leven, en de stervende, wiens geweten ontwaakt, in wiens scheidende ziel een straal valt van de overzijde, die stervende zal alles geven voor een weinig gemoedsrust, en de Tetzels zullen klaar staan met paspoorten door dood en vagevuur. Hit "het vagevuur komen geen stemmen tot ons, zoomin als uit de nirvana. Maar van deri hemel komt eeue stem tot ons zij hebben Mozes en de profeten, dat zij die hooren En aan de hervormers hebben wij het naast God te danken, dat deze roepstem tot ons komt. Pas zijn wij er aan herinnerd dat Ds. H. Pierson, toen hij nog te 's Hertogenbosch stond, geen ver gunning kou krijgen om in tijd van nood op de pro testantsche school aldaar als onderwijzer in te sprin gen. Men verwachtte daar blijkbaar niet veel van iemand die aan de hoogeschool zijne studiën had voleindigd en gewoon was aan het catechiseeren met kinderen van eiken stand en leeftijd. Nu vernemen we dat burgemeester en wethouders van Goes het zeer op prijs stellen, dat op de meisjesschool voor middelbaar onderwijs aldaar de lessen gedurende eene vacature zullen worden gegeven door den heer P. K. P. J. van Sloten, oud-kapitein der infanterie. Het schijnt dus dat de militaire methode van ou derwijs beter moet zijn dan de kerkelijke, vooral voor jonge dametjes. Van het 3e regiment infanterie zal het le bataljon van Flissingeti naar Bergen op Zoom, het 4de bataljon van laatstgenoemde plaats naar Vlis3ingen worden verplaatst. De jongste soorten postzegels en briefkaarten die van onwaarde verklaard zijn met 1 November, dag- teekenen van 1870. De Tweede Kamer heeft, blijkens baar afdeelings- verslag, uitvoerige beschouwingen over den politiektn toestand gegeven, zooaL die door de laatste ministe- rieële crisis is geworden. Deels werd de aftreding van het kabinet-Kappeijne niét genoegzaam gemotiveerd geacht. En wat de optreding van het nieuwe kabinet aangaat, van ééne (liberale) zijde werd zij politiek immoreel geacht in zoover het kabinet dezelfde richting bleek te vei genwoordigenvan andere (rechter) zijde evenze omdat de heer van Lynden de beginselen voortz die de heer Kappeijne zelf, naar het oordeel van c zijde, onhoudbaar heeft geacht. De overigen event achtten de optreding van het tegenwoordig ministe volkomen gewettigd en de eenig mogelijke oplossi bij de tegenwoordige samenstelling van de kamer 1 bij de stemming van de groote meerderheid desvoj; over de schoolwet, wélke het shibboleth had moet zijn van een kamerontbinding, zonder wélke gé kabinet uit de rechterzijde toch had kundee optrede Heftig is de strijd in Utrecht voor de verkiezii van een lid der Tweede Kamer, die-cfear Dinéda zal moeten plaats hebben. De strijd gaat ovèt t de heeren dn Tour van Bellinch'ave en Bastert, <3 eerste gesteund door de antirevolutionairen en roomse! katholieken, de laatste door conservatieve en Utrechtsöh liberalen. Men herinnert zich dat bij de Juni-verkiezingen d heer du Tour eerst bij herstemming, met 5 stemme: meerderheid boven zijn mededinger, werd gekozen. Herstemming is nu niet te wachten, omdat de tirevolutionairen zich ditmaal met "dè'% van den heer du Tour hebben vereenigd. Batig siot uit Indie is voor veten een welkom denkbeeld. Aan het bezit van koloniën is echter oo wel eens schade vérbonden. Dat leert ons de West Indische kolonie Curasao. Hoewel de regeering d nitgaven tot het minst mogelijke bedrag teruggebracl heeft, zal Nederland toch nog f 140.586 in 1881 itoeten bijpassen. Het laat zich hierdoor zeer goed verklaren d; telkens het denkbeeld Curasao verkoopen opduikt. Nomen sit Oinen. (De naam is een voorteeken). I 't gebouw der vrijmetselaarsloge te 's Gravenhage zul len ditmaal de examens voor het middelbaar onder wijs werden afgenomen. Groote ontevredenheid is in Indiè' verwekt doo allerlei regeeringsmaatregeleu. Mr. Keiichenius vertolkt voor weinige dagen die ontevredenheid. Door de li'bt rale pers werd dien Volksvertegenwoordiger beschuldig van overdrijving. Ziehier de waarheid zijner woorden uit een parti culieren brief bevestigd „Dezer dagen is de heer Keuchenius van Ja< vertrokken, om eene plaats in de Tweede Kamer i te nemen. Ik hoop hartelijk, dat hij zijne waarscho wende stem eens goed zal doen hooren in het mot derlaud en eens aan het licht stellen, hoe dit in c laatste tijden met het arme Indie omspringt. Hij moi naar waarheid zeggen, hoe treurig het hier, hoe g drukt, hoe ontmoedigd het met alles en allen geste is. Niemand is vroolijk of onbezorgd; de handela; de ambtenaar, de kleine man, allen hebben evenvet het land. Moge de stem van K. over Indie wordt gehoord! De man heeft die betrekking aangenomt uit innige overtuiging en in het belang van dit lan Mocht hij gesterkt worden! Want, gij kunt nj beseffen, hoe hoog noodig het is, dat de gebeeleh hier verbeterd wordt. De kwijning is vreeselijk ;eheelehjj 5 el ijk

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1