BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. 1 terug, elk naar zijne eigen woning, gevolgd door een talrijk straatpubliek en onder geleide van de politie. Als men van snelle promotie praten wil, dan mag men wel den nieuweu professor in Leiden noemen, mr. W. van der Vlagt. Tot 25 Sept. was bij nog student. 25 Sept. werd hij tot doctor in de rechten bevorderd en nu reeds is hij de ambtgenoot van de hooggeleerde mannen, aan wier voeten hij tot voor weinige dagen gezeten was, om uit hunnen mond de geheimen der wetenschap op te vangen Deze carrière doet 's mans naam eer aan. Met het doel een Capucijner klooster te stich ten is te Tilburg een stuk akkergrond aangekocht bij het Molenzicht, in de wijk Korvel. „Üuitschtand" en „Amerika" zijn twee woor den, welke door vele landbouwers op geeu bijzonder vriendelijke wijze worden uitgesproken. Men kon dure aardappelen verwachten, toen eensklaps de in voer uit Duitschland aau die hoop den bodem in ging slaan, terwijl Amerika nu weder de prijzen van het vee met eene verbazende snelheid doet dalen. De vleeschetende natie profiteert van die daling ten zeerste. Dank zij de concurrentie, welke op sommige plaatsen tusschen de slagers bestaat, is het rundvleesch zoo goedkoop geworden, dat de.beste stukken uit puike koeien voor 60 cents per kilo worden verkocht. Voor vleesch van iets mindere kwaliteit betaalt men 50 a 54 cents. Eetaardappels kosten in Groningen en Drenthe f2,50 a f 3,per hectoliter. Tusschen Amerika en Europa is op dit oogen- blik zeilende 6,249,500 hectoliter graan, bestemd naar Engeland, en 3,211,000 hectoliter, bestemd naar het vasteland van Europa. Te zamen dus 9,460,500 hec toliter. Nadere berichten omtreut het spoorwegongeluk in Belgie bevatten wel eeuige meerdere bijzonderheden, maar nog niet deu juisteu omvang van de ramp. Het blykt dat een goederentrein uit Leuven, waarvan de baan die van BrusselAntwerpen boven Mcchelen snijdt, de drie achterste waggons van den pa9sag:ers- trein heeft omgeworpen en verbrijzeld, zoodat vele personen zijn gewond, sommigen zeer ernstig. De machinist en de. stoker zijn bij de ramp omgekomen. De wisselwachter had berekend, dat de passagierstrein snelheid genoeg had om nog voor den Leuveu- schen trein het kruispunt voorbij te rijden. Het ongeval had plaats in een stikdonkeren regennacht, zoodat het opsproren van de slachtoffers veel moeie- lijkheid op leverde. Sommigen van hen waren in het water geraakt anderen lagen onder de waggons die van den hoogen spoorwegdijk waren afgeworpen. Prins of koning Gambetta bevindt zich sedert maaudag te Parijs maar, zoo melden de bla den incognito In de jaarlijksche algemeene vergadering van de Engelschc vereenigiug ter bestrijding van drankgebruik (de United Kingdom Alliance), dezer dagen te A:anches- jer gehouden, bleek dat er geld te kort was in de kas. Hierop werd onmiddellijk door de aanwezigen voor een f 5000 ingeschreven. De president, Sir Wilfrid Lawson, ging voor met f 1000. Twee andere leden volgden met f600 en met f 500. Wanneer Engelschen eene zaak voorstaan, zoo heb ben zij nog iets mèèr dan woorden, ook wat geld hebben zij er voor over. Het kruithuis van den Balan Hisser, de citadel van Kaboel, dat met donderend gekraak deze weekin de Tucht vloog, kon de Engelschen overtuigen, dat zij in Afghanistan nog altijd ongenoode, eu wat erger is, onwelkome gasten zijn. Aan het koloniaal bezit zijn naast de lusten ook zeer groote lasten verbonden. De strijd onder de onbeschaafde volken is niet zelden, al eindigt hij ook vrij zeker altoos met overwinning, een uitputtende voor het land dat hem aangaat. Rusland en Engeland beiden kunnen de waarheid van deze be wering bevestigen, lluslands leger heeft een gevoelige nederlaag bij Merv geleden, en Engeland zal ondanks zichzelf wel verplicht zijn een leger in Afghanistan te onderhouden, om waakzaam te zijn tegen alle mo gelijke voorvallen, die, de ondervinding leerde het onlangs, van beteekenis kunnen zijn. Hoeveel zorgen en geld en manschappen kost dat een land niet De Atjeh-oorlog leerde het ook ons op gevoelige wijze. Het tractaat tusschen Duitschland en Oostenrijk is nog steeds het een en al dat in de pers besproken wordt. Indien men de berichten omtrent het tot stand komen gelooven mag, dan was keizer Wilhelm zeermoei'ijk tot teekenen van dit tractaat te bewegen. Oude vriendschap verbindt hem met het Russische hof, en nu wenschte de grijze Vorst niet gaarne een tractaat te teekenen dat wel niet onmidellijke vijand schap ten gevolge moet hebben, maar dat toch ook in geen geval blijk is van vertrouwen in het streven van Rusland en zijn politiek. De groote man, vorst Bismack, wierp eindelijk het gansch zware gew'cbf, zijner persoonlijkheid in de schaal, zijn outslag lag gereed, en daarna teekende Keizer Wilhelm het tractaat, bepalende dat de twee Duitsche Keizerrijken zich gemeenschappelijk tegen een aanval van buiten zullen verdedigen, dat er over eenstemming zal zijn in de handelstarieveu der beide landen, eu dat ieder zal behouden wat hij heeft in het Oosten. Dus dat Oustenrijk zoomin als Rusland verder zul len gaan, dau tot nu toe. Niet ten ourechie is cr reeds meermalen van den cirkelgang der meuschheid gesproken. Vondel sprak van „de werrelt, die so dwerreld" en de Géuestei in zijn bekend rijmpje„de aarde in een caroussel, de wereld op een sjees," had almrê 't zelfde op 'toog. Ten alleu tijde, onder de meest verschillende omstau- iligheden, kwam die draaiende beweging uit en niet 't minst in onzen tijd, du er geeu staat is of er zijo partijen in die elkander op 't felst bekampen, kan men dikwijls in een jaar tijds verscheidene maleu opmerken, dat de were'd van draaierij aan elkander han^tl Geen sprekender voorbeeld ditmaal dan Frankrijk. Welk een strijd werd daar verleden jaar gevoerd door de republikeinen tegen de conservatieven. Deze lieden deugden letterlijk tot niets, zij kluisterden de vrijheid, sloegen hun scheunende band aan de vrijheid van drukpers en 't recht van vereenigiug, en voerden daardoor de groote natie tot den nacht der middel eeuwen terug. Wat moest er zoo van 't arme Frankrijk worden En nuWat doet de republiek nu anders? Een communist wordt als lid vau den Parij- schen gemeenteraad gekozen, en een anderen communist wil men zondag een plaats geven in de achtbare stadsvergadering van Lijon. Dat is der regeering te veel Ze herinnert zich dat er nog een wet beslaat die in 1849 is tot stand gekomen, waardoor het communisme kan geknakt worden. Humbert heeft, aan het graf van een zijner medegevangene en medevrijgelatene broeders, de commune verheerlijkt door de communis ten de ware stichters der republiek te noemen. Zes maanden correctioneele gevangenisstraf e 2000 fres boete, volgeüs de wet van 1849. De Marseillaise drukte die rede af, de eigenaar zal daarvoor boeten met twee maanden gevangenisstraf en 5000 francs boete. Henri Rochefort mag niet schrijven, (hij is nog niet in 't genot zijner burgerschapsrechten) en toch deed hij het1000 francs boete volgens een wet van Napoleon III. Haal me den domper, zegt het verlichte liberalisme ooit. Zij slaan geloof aau df verraders, dat derepubliek^er een ziekelijk geloof aan hen die hur. de wiu-het zoo goed aL 4 dat de republiek in de macht is vaars geen goed I vijanden. Het bestuur en de rechterkou voortzetu zijn in handen der vijanden der rëpubi.-e in Rush leger is aau dezen toevertrouwd. De partij lijk aanzien is de misdadige medeplichtige van belagers der republiek. Van de drie samenzwerin tegen de republiek is de gevaarlijkste, niet de der huichelarij, of der beschimping, maar die het niets doen, de partij der lieden, die zonder doende waarborgen te nemen, èn eeu moord aan vaderland èn een zelfmoord plegen. In 't midden van Rlanqui's rede deed eeödera? wezigen zich te goed aan de kreef Leve decommut Men wete dat Zondag verkiezing voor den Ly< sehen gemeenteraad zal plaais "hebben. Nu Gambetta den hoogen zetel in de Kamer van Afgevaardigden heeft ingenomeD, schijnt Blanqui hem als agitator op te volgen. Deze man doorreist Fran krijk van het Noorden tot het Zniden. In eene vergadering, die te Lyon ter zijner eere plaats had en bijgewoond werd door een 800 personen, hebben de radicaal-socialistische voorvech ters zich weer-dapper geroerd. De eerste spreker was Louis Garel, eandidaat der socialisten voor den ge meenteraad. Hij zeide zich te schamen, als geamnes- tieerde te verschijnen voor een man als Blanqui, die geen amnestie bekomen heeft. Hij herinnerde de aanwezigen, dat Blanqui reeds in 1871 door de radicalen te Lyon eandidaat was gesteld. Wat zij thans willen, wilden zijn toen reeds, namelijk de republiek met al hare staatkundige en al hare sociale gevolgen. Een zekere Abel Peyrouton sprak in denzelfden geest, en na hem kreeg Maret, lid van den Parijschen gemeenteraad en redacteur van de Marseil laise, het woord. Hij sprak over de eenheid van Parijs en Lyon. Beide steden zijn de stem van Frankrijk. De vrijheid der gemeenten (leesde commune) is de grondslag aller staatkundige vrijheden. Parijs en Lyon, die vereenigd zijn geweest in hetzelfde lijden en in dezelfde eischen, zullen eenmaal vereenigd zijn in de zelfde overwinning. Blanqui, ofschoon bijna niet in staal tot spreken, liet zich evenwel niet onbetuigd. Een duel op leven eu dood heeft er plaats tusschen de republiek en de monarchie, aldus sprak hij. Men moet strijden, en niet enkel verdedigend ook aanvallend. Dat is de eenige weg, die tot redding voert. Acht jaren lang heeft Frankrijk ge weld moeteft dulden,tengevolge van het schandelijk gedrag der royalisten, van de eerlooze verklikkingen en van het verradelijk spel der Nationale Vergadering te Versailles, die naar Parijs optrok met eene Fransch- Pruisische legermacht en er een bloedblad aanrichtte. Sedert 80 jaren was het de droom der royalisten Parijs te vernietigen. Men besloot tot vervallen verklaring van Parijs, om het ancien regime te her- j stellen. Er bestaat thans slechts eene tusschenregee- ring, de monarchalen verdubbelen hunnen ijver, en de repnbliekeinen zijn lichtgelooviger dan Graanmarkten enz. Middelburg, 13 October. Met uitzondering tarwe en gerst was heden dc aanbieding vrij ruim. vonden puike kwaliteiten var: graansoorten %f}'t vraag y Jarige tarwe 25 ets. meer waard, doch wordt bij: niet meer getoond, gaarne werd i 13,25 a f 13,50 da:, voor betaald. j Nieuwe tarwe ruim prijshoudend, goede drooge kv liteit komt zeldzaam voor, en vond tot f 11,25 geneg; koopers, mindere van f 9 tot f 10.60 aangeboden. Rogge met weinig handel f 8 genoteera. Win tergerst t 6 75 a f 7. Zomergerstmet goede vraag f 5.90 a f 6 voorpui wichtige soort beiaald. Haver f 4 a f 4,50 Witte boonen met weinig aanbod werden aan vori weekprijzen van f 16 tot f 17 gekocht. Bruine Boonen met ruimen aanvoer f 1,— lagry, vonden daarvoor zuivere ronde soort f 16 tc f 17 lange van f 15 tot f 16 genegen nemers-. Paardenboonen. in harde kwalitei'} gevraagd en bitaald, mindere i 7-5U aangeboden. §Spy Groene kookerwten in puike soort sehaarsch en. gi zocht, voor een enkeld partijtje is f14 betaald, 'Oi; f13 75 en f 13 50; mindere soorten f 11 f 12.50. Koolzaad i'10.50 nominaal. Canariezaad a f12 te bekomen. Versche boter 11.06 a f 1.10; Eieren per 100 stnl f 5.60. H Prijzen van Effecten* Amsterdam, 23 Oct. 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuin', 'i j dito dito dito 3 '.A-j dito dito dito 4 1001; Loten stad Amsterdam 3 1081 dito dito Rotterdam 3 1015 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 - Certific. Inser. 5e serie 1854 5 59'j Dito dito 6e serie. 1855 5 „80' Obligatiën dito /"1000 1864. 5 92' dito L. 100 1872 5 „86 dito L. 100 18735 87 dito 1377 dito5 -8# dito leening 1S67--69 5 7'7®j Loten 1864 5 142 Loten 1866 5 140' Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 127 Oblig. dito5 90xi Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dtto Jclez-Griasi. 5 - dito dito Charkow Azow5 S73; Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 87 dito Baltisclie spoorweg3 51' Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 54*! dito dito Weenen. 5 81 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan. Juli 5 59' dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 59 dito in papier Mei'Nov. 5 57' Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. .3 47 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 „15 dito Binnenlandsche 1 „14 Portugal. Obligatiën3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 10 Obligatiën 1869 6 12 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 pi Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 dito dito dito 1876. 41/2 105 Brazilië Oblig. 1865 5 94 dito 1875 5 „91 Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 23 Oct. Metall f 21,40; - dito zil f21,40; Div. Eng. per ffi f 11,75 Eng. Portugal p« f 11,75; Spaanscke piasters f47,40; Amerikaans dollars in goud f 2,47. Amsterdam, 22 Oct. Metall. f 21,40 dito zii f 21,40 Div. Eng. per S f 11,75; Eng. Russen pe f]2,Eng. Portugal per S'f 11,75 Frans f4 Belg. f 47,40; Pruis f 58,95; Hamb. Russen f l,20l/3; sen in Z. R. f 1,26; Poolsche per fl. Poolsche Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spaa-J Binnenlandsche f 2,30'/3; Amerikaansche dollars i<j[ papier f 2.47Vs-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3