m Donderdag 23 October. ijke Aanmatiging." 1 fot HET ZUIDEN. UBR1STILIJHISTÖRISI1H BLAD. Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond uül 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen maanden frailCO t 1,50. - 0,05. P. (i. U itgever WIJTMAN, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van] regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. l?iw W Co. zou Jk zou hij l Zoo noemde in den gemeenteraad de heer VIL A. Hoek ons protest tegen de muziêïT 'uit vrolijken op Zondag. Met dat ons bedoelen het christenvolk en allen, die »andersden- over sabbaths viering dan Mr. W. A. van nek. Aan een blaadje als ons Zuiden stoort zich de voormalige redacteur van de Middelb. Courant niet. Hij heeft het al eens gebracht fot candidaat voor het district Goes, 'wat zou hij zich om ons blaadje bekreunen; wat ou hij het noemen? heeft het nu eens in eens flink en ferm s> Wat nu betreft het zoogenaamd ui der gevoelens van zoogezegde anders denkenden, tegenover hunne ergerlijke aanma tiging moeten de rechten der gevoelens van anderen gehandhaafd worden." Hoe is hij zoo op 't a propos gekomen Toen in den raad gesproken werd over de kosten der schutterij, vraagde het nieuwe raads lid, Mr. A. J. van Hoek, of daaronder ook de jïosten der muziek begrepen zijn. Onderdeze vraag kon eene goede bedoeling ich muziek uit den zak van alle burgers betaald, is het dan billijk dat zij ge- brüWït wordt om een deel der burgers te -ergeren Maar dat was de bedoeling niet. Spreker "deed alleen de vraag om eene inleiding te heb ben toL. aanbeveling van muziekuitvoeringen en zijne instemming te betuigen :leine wijziging", laatstelijk in die op Vrijdag gehouden uitvoeringen ge bracht. Ten bate van wie komt die kleine wijzi- ging"? 't Kan gebeuren dat de laatste Vrijdagsche muziekuitvoering van het saizoen niet wel kon afgeloopen zijn by daglicht. Dan steke men de gaspitten aau! Wacht even, er zijn enkele israëlieten onder de muziekanten, en die spelen niet meer als de sterren 's Vrijdags aan den hemel komen. Dan maar alsof er geen Maandag, Dinsdag, Woensdag of Donderdag ware de muziek uitvoering ten bate van joden en jodengenooten op Zondagmiddag gezet! Liefst onder kerktijd! De heer Snijders, radikaal genoeg, maar niet Zoo rood als de lieeren van Hoek, herinnerde er aan dat de zondagswet op dien dag zelfs de uitoefening van nuttige bedrijven verbiedt, en wilde althans de muziekuitvoeringen buiten de uren der godsdienstoefeningen laten vallen. Hij, misschien de eenige liberaal in den Mid delburgsehen raad, s> zon wenschen rekening te houden met de gevoelens van andersdenkenden." Tot vervelens toe heeft men ons voorgepraat dat op de scholen de gevoelens van alle zanders-» denkenden" moeten geëerbiedigd worden, en dientengevolge is ten gerieve van joden en jodengenooten de Bijbel verdrongen. Maar zoo dra nu een enkele inaal die andersdenkenden" christenen zijn, en nog wel orthodoxe, nu zegt mijnheer W. A. van Hoek (dezelfde die ook met het geld der burgerij de christelijke school voor meisjes wil ten onder brengen) dat het dooi den heer Snijders gesprokene niet zonder protest mag voorbijgaan. Wat verbeelden zich die zoogezegde anders denkenden"? De plaats waar de muziekuitvoeringen worden gehouden ligt zoover buiten 't rayon (den kring) hunnet kerken". (Waar is de kerk van Mr. W. A. van Hoek Zij behoeven op 't Molenwater zelf immers niet te komen?" Voor u de school, mijnheer van Hoek. Voor u zal de burgerij het schoolgeld betalen, mijnheer van Hoek. Voor u de publieke wandelplaats, mijnheer van Hoek. Zijn er op het Molenwater geen huizen, waarin orthodoxen wonen Moet men ten uwen genoege voor hunne deur op Zondag muziek maken, mijnheer van Hóek? Zult gij ze zoo lang in hunne kerken" consigneeren? En spreekt gij dan nog van ergerlijke aanmatiging"? Van handhaving van rechtend Ah ja, gij kent geen andere rechten dan die van anderen dan de orthodoxen. Dat volk heeft geen recht En de voorzitter (burgemeester Schorer) »is het eens met den heer van Hoek" (zeker met beide lieeren van Hoek). »Het zal den heer Snijders zoo zei de voorzitter wel bekend zijn, dat in Den Haag Rotterdam, Utrecht, ja nagenoeg alle steden van ons vaderland, hetzelfde plaats vindt." En toen zweeg zelfs de heer Snijders. Middelburg, 22 October 1879. De laatste gemeenteraadszitting van Middelburg is in vele opzichten eene belangrijke geweest, niet zoo zeer om de zaken die toen zijn afgedaan als wel om den geest, waarin is gesproken. De gedachten der harten zijn openbaar geworden. Ook omtrent de wijze waarmee men om wil springen met de gelden der gemeentenaren. Het getal onzer politieagenten is niet zeer groot. Dat is volkomen waar. Maar ook dat het getal van politieovertredingen en diefstallen in onze slad zeer gering is. Het getal politieagenten is groot genoeg, om daarop toe te zien en onze nachtwacht steunt hen daarin. De ervariug heeft dus volstrekt niet geleerd, dat wij ons daarvoor hoogere uitgave zullen moeten getroosten. Dat doet er den heer Mr. J. A. v. Hoek niets toe. Onze huishouding is hem wel wat heel een voudig. Andere sleden leven op een geheel anderen voet. Daar is het getal politieagenten op de- zielen zooveel hooger. Dat m et ock hier nagevolgd. Wel zal dat eenige duizenden meer 1 aan de gemeentekas. Dat doet er niet toe. Dan zooveel ineer opbrengen Daar zijn wij ook voor, als het gebleken is te zijn, maar niet als daarvan nog niets is geblj De heeren van Hoek schijnen niet op te zien het vragen van offers aan de gemeentekas, getnid voorstel en het verlagen van het schoolgeld school voor meisjes op de Haringplaats. De Gemeenteraad van Zieriksee heeft besloten Hoogere Burgerschool aldaar ook toè^ stellen voor meisjes. De firma J. Koole Zoon alhier ontving giste] rechtstreeks per spoor, benevens eene baal ook jakje sajet, op 16 October te zamen uit Leiden zonden. 't Laatstgenoemde was in dubbel papier, was eene scheur zoo.goed mogelijk dichtgemaakt. Bij de opening bleek dat een gedeelte inhoud van tusschen de daarom gelegde bandjes I onzachte wijze was losgerukt en verdwenen. Vermoedelijk is het sajet aan deii van een beambte blijven hangen, en zal eene of andere kous te zoeken zijDT horlogekettj In de gemeente Eede (Zeeland) woont geen gene heer of vroedvrouw. Toen nu, in Juni en Juli jl., tv vrouwen in die gemeente moesten bevallen en eerste geen geld had om den naastbijzijnden dok te laten komen en deze voor de andere zelfs niet wi komen, verleende de bejaarde vrouw P. V. aan bi den haar hulp, tegen vergoeding van haar verzuil dagloon (40 cent daags.) Doch er is eene geneeskundige wet en deze v biedt zulks! Deze twee vrouwen hadden hulpeh moeten blijven, zoo wil de wet bet. Want het O. bij de rechtbank te Middelburg zag zich verplic onder aanueraing van de meest mogelijke verzachte! omstandigheden, toch f 10 boete en veroordeeliug de kosten tegen vrouw V. te eischen. In de aanstaande najaarszitting van de provinci staten van Zeelanddie den 4en November a. geope wordt, zijn behalve de mededeeling van ingekon stukken, koD. besluiten en mededeelingen van ge puteerde stateu, de volgende voorstellen aan de ur< a, Voorstel tot wijziging der begrooting van enkel provinciale en huishoudelijke uitgaven vi 1879. b. Voorstellen betrekkelijk de adressen der geme tebesturen van Clinge, Koewacht, Krabbendijke, Nis St. Anna ter Muiden, Stoppeldijk en Wesikapelle, toepassing van art. 36 der wet op het lager' ondi wijs ter zake van de gewone kosten. e. Voorstel omtrent de vereeniging van de Ank' vere- en 's Heer Arendskerkepolders en de wat schappen St. Pieter en Heinkenszand. d. Voorstel omtrent de gevraagde wijziging i het reglement op het beheer der Uitwatering door Sluis in de Piet. e. Voorstel tot wijziging van de grens der wer tot zeewering of oeververdediging van den calai teusen Vlietepolder en den Thoornpolder. Voorstel omtrent het verzoek tot calamiteusï klaring van den Leendert-Abrahampolder. g. Voorstel omtrent de regeling der toelagea de ingenieurs van den waterstaat voor het toezi op de calamiteuse polders of waterschappen. Alweder voor de hoeveelste maal gemeld dat eene overeenkomst tusschen het-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1