GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Huisman, van Maasland, kreeg een zilveren, Harmens en Zonen, van Harlingen, een bronzen medaille. Bovendien kreeg de Leidsche melk inrichting een loffelijke vermelding. De derde prijs viel op boter uit Sleeswijk-Holstein. Van wege de Westfaalsehe inzenders werd tegen deze uitspraak protest aangeteekend en zij deponeerde de voorloopige protestkosten van f 23 doch de jury heeft hare be slissing gehandhaafd. Nog eene andere onderscheiding heeft Nederland behaald. Eene Friesche koe,door den heer Ruihbaïl aangekocht, kort voordat de wet werd uitgevaardigd, waarbij de invoer van levend vee verboden werd, heeft den eersten prijs behaald in de afdepling vreemd vee en bovendien den zoogenaamden eene afzon derlijke bekrooning voor het meest melkgevende beest op de geheele tentoonstelling. Door eenige Noord- Ho'.landsche veehouders was moeite gedaan, om een twaalftal melkbeesten naar de tentoonstelling te ver-, voeren, en door de ijverige bemoeiingen van den heer Edward Rooze, was de ruimte daarvoor op het ten toonstellingsterrein gereserveerd, en had de regeering verlof gegeven, om twaalf koeien te mogen invoeren, zonder dat de beesten aan de ladingsplaats geslacht behoefden te worden. Maar Harwich, dat voor de ten toonstelling ts Kilbume expresselijk ten gerieve ran Holland was opengesteld als quarantaine-station, was nu gesloten, omdat Nederland er toen geen gebruik van had gemaakt. Er was dus geen andere weg om de beesten ingevoerd te krijgen, dan over Southamp ton, en om de zeer aanzienlijke kosten daaraan ver bonden, heeft men dus ter e'.fder ure moeten afzien van den Hollandschen veestapel door een twaalftal pracht-exemplaren te vertegenwoordigeu. Onder Serooskerhe (Schouwen) is dezer dagen een rijpaard in de weide gevoi deu met verbrijzelde voorpooten. Er valt hier bepaald aan boos opzet te denken en een onderzóék is ingesteld, om den laag- hartigen dader te ontdekken. Een treffend ongeluk had zaterdag plaats in de beetwortelsuikerfabriek van den heer F. Wittouck te Bergen-op-Zoom. De surveillant in die fabriek, Linders genaamd, een riem willende leggen over een rad, bleef met het pand van zijn jas aan een der tanden haken, met het treurige gevolg, dat hij tusschen twee raderen gekneld raakte en heui beide beenen werden verrnor- seld. Naar het gasthuis vervoerd, is hij enkele uren later bezweken. De ongelukkige laat eene vrouw en vier kinderen achter. Zekere dr. Roll te Brandenburg wil het deci- raaalstelsel ook op de lijdverdeeliug toepassen, aan den dag 20 uren gevende in plaats van 24 en het uur 50 minuten, de'minuut 50 seconden. Wij gelooven niet, dat een van het thans levende geslacht de invoering van zijn stelsel zal bijwonen, en laten het bespreken van het voor en tegen gaarne aan den naneef over. Als deze zich met geen gewichtiger kwestiën het hoofd te brekeu beeft, mag hij zich ge lukkig roemen. Te Doetinchem en te Terborgh hebben enkele slagers de vleescbprijzen tot op 70 ct. per kilo ver minderd. Zaterdag avond is op de West gestrand het Engelsche stoomschip Lunagevoerd door kapt. Phil lips, met granen, van Dantzig naar Rotterdam. Het schip zit geheel onder water. Daar de reddingboot Prins Hendrik van Maassluis door de sleepboot Zie- rikzee naar de plaats van het ongeval gesleept, is de bemanning, bestaande uit 15 man, gered en aldaar aangebracht. Door tnsschenkomst van den heer Dirkzwager, consulair agent van Engeland te Rot terdam is de bemanning verzorgd en van kleederen voorzien. Rondom Edinburgh waren Woensdag de stil staande wateren met eene ijslaag bedekt. Noordelijker was alles besneewd. Of men deze natuurverschijnselen tot het einde van deu zomer of tot het begin van den winter re kenen moet, valt moeielijk te beslissen. Een orkaan, gepaard met hevigen regen, heeft de wateren in de Spaanscbe provinciën Andalusie, Alicante, Murcia en Malaga buitengewoon doen zwellen. Ver- Bcheidena dorpen in de vallei zijn geheel en al onder- geloopen en verwoest. De gouverneur van Murcia heeft aan de regeering getelegrafeerd, dat er meer dan 300 meuschen in den vloed moeten omgekomen zijn. Reeds waren vele lijken gevonden. Hoeveel vee verdronken is, is bij geen be nadering te raraer. Dat de spoorwegen veel geleden hebben, is te begrijpen. De wijnoogst is over eene groote uitgestrektheid totaal veruiéld. De regeering heeft bevolen de ongelukkige i zooveel mogelijk te - hulp te komen. De koning'die weldra de havens aan de Middellandsche Zee zou bezoekeD, zal thans de reis over de geteisterde gewesten onder nemen. Blijkens een bericht uit Kaapstad, heeft generaal Wolseley Pretoria bezocht, en blijveu de Trausvalers met den mond namelijk nog steeds voor de hun ontweldigde onafhankelijkheid strijd voeren. De Patrie geeft de hoofdpunten vau het programma van het Fransche ministerie bij de hervatting der parlementaire werkzaamheden. Zij Tuiden handhaving van de beide onderwijswetten, met inbegrip van art. 7 vermindering van eenige belastingen geen conver sie der 5 pet. rente onverwijlde behandeling van het nieuwe tarief. De Patrie voegt er bij, dat de ministers omtrent al deze punten eenstemmig zijn. Louis Blanc heeft den 16 dezer te Perpignan ge sproken, alweer over de amnestie. Overal, zeide hij. hoort men in Frankrijk de kreet Leve de volledige amnes tie 1 Ondenkbaar dat die kreet niet doordringt tot de regering, want hij komt uit het hart van Frankrijk. Is het niet dikwijls veiliger, zich ophettezond verstand des volks te verlaten, dan op alle wijsheid der staats lieden? Hebben de ministers er niet aan gedacht, hoe veel verheffends er gelegen is iu grootmoedigheid Zou de republiek verloren zijn. indien zij eenige re publikeinen meer in haar midden telde Zulk eene gedachte zou eeue zonderliege bekentenis van zwak heid zijn. Met deze en andere vragen van dien aard wond hij zijn gehoor op, dat bovendien reeds gekomen was met het doel om braaf in de handen te klappen. Louis Blane s: rak ook over de opstandelingen der zuidelijke Staten der Amerikaausche Unie. Aan deze was eene volledige amnestie verleend, maar zij hadden er minder aanspraak op dan de opstandelingen der commune. De planters toch hadden niets dan de macht aan hunne zijde, terwijl de commune haar ontstaan te danken had aan eene kwalijk bestuurde vaderlandsliefde. Zij was ontstaan uit rechtmatig wantrouwen tegen de Nationale Vergadering te Bordeaux. Zelfs Thiers heeft dit erkend. Welk eene schreeuwende ongelijkheid ook, als men bedenkt., dat de communards veroordeeld wer den tot levenslange ballingschap, en de samenzweer ders van 16 Mei slechts getroffen zijn door een votum der Kamer. Deze rede van Louis Blanc, zegt de correspondent van de Times, is koren op de molen der reactionairen. Men herinnert zich ongetwijfeld het bezoek voor weinige weken door vorst Bismarck aan Weenen ge bracht. Slechts om zich te verzekeren dat de vriend schappelijke politiek jegens Duitschland door Andrassy geleid, onder baron Haymerle, zijn opvolger, zou worden voorgezet zoo heette het was de Duitsche Rijkskanselier naar de Oostenrijksche hoofdstad getogen. Dit kan volkomen waar zijn, ilfaar dan heeft dit bezoek toch nog eenige andere gevolgen gehad. Met vrij groote zekerheid kan men aannemen dat weldra een verbond tusschen Duitschland en Oostenrijk Hongarije zal tot stand komen. Een verbond dat we nog niet kennen, maar dat naar men meent ten doel heeft Ruslands uitbreiding te stuiten, een taak die Oostenrijk door Duitschland gesteund op zich zou nemen. Oostenrijk zal dus veldwachter iu Europa zijn, gelijk Engeland die rol in Azië (Afghanistan) op zich neemt. Bovendien waakt Engeland op Cyprus tegen Ruslands voortdringen in Klein-Azië. En kan men nu rustig zijn Het is van weinig belang meer te vermelden dat in Konsta ntinopel weder een nieuw ministerie is opge treden. Van de arme Porte gaat voor Europa geen macht of invloed uit. Al ziet Turkije ook nog zooveel rainisteriën komen en verdwijnen, wat gaat het de wereld aan. De twee factoreu, onmisbaar voor invloed, macht en geld, ontbreken. Men heeft met belangstelling gevraagd, wat zal Engeland met Kaboel doen Hoe zwaar zal voor die oproerige stad de straf zijn. Ziehier het antwoord in eene praclamatie vau generaal Robers. wVolk van Kaboel! In het begin van October vaardigde ik een proclamatie uit, waarin ik u ver wittigde, dat het Engelsche leger op marsch was om Kaboel te bezetten en u wanrschnwde, dat, wie zich tegen den marsch van het leger verzette, als een rebel tegen het gezag van den Emir zou worden behandeld. In weerwil van dLe waarschuwing verzette zich de bevolking van Afghanistan en vooral van Kaboel voortdurend tegen den marsch van het legér. Het zou daarom deu eisch der rechtvaardigheid niet overschrij- den, als "Kaboel met 'den grónd werd gelijk gemaakt. Maar het groote gouvernement van Engeland heeft medelijden en genade geoe?£nc^B|M boel gespaard zal blijven. Het is evenw^M een zware straf opgelegd worde. Het is bes^^B de gebouwen van de Bala Hissar en van de st^B aan een behoorlijke militaire bezetting in deu 1 staan, gesloopt zullen worden. Eeu zware scha I waarvan het bedrag later zal worden vastgesteld,! den inwoners worden opgelegd. Een militair goi 1 neur zal worden aangesteld over de stad en 1 mijlen daarbuiten. Dit district zal onder de krijj 1 staan en daarbinnen zal een ieder zijne waj. j moeten uitleveren. Ieder, die na een week bevo I wordt, wapenen te dragen, zal met den dood wc gestraft. Zij, die iets iu hun bezit hebben, het Eugelsch gezantschap heeft behoord, moet^H op de strengste straf, dadelijk uitleveren. Ee^ looning van 50 roepijen wordt betaald voor de d wijzing en veroordeeling van elk, die raedeplicht. aan den lafhartigen moord, die een blijvende scha' vlek is op den Afghaanscheu naam. Voor een of! tot den rang van kapitein wordt 74 roepijen, voor, hoofdofficier 126 roepijen betaald, voor een EngeJ geweer, dat ingeleverd wordt, 3 roepijen. zullen de inlandsche troepen door de stad marched den hoofden wordt bevolen, tegenwoordig te zijn] Gniamuarkten enz. Rotterdam, 20 October. Nieuwe Tarwe (puike) 25 hooger. Gersten 20 ct. lager. Haver prijshoudend. P; denboonen slapper anders alles onveranderd. Prijzen van Effeaifel-L I Amsterdam, 18 Oct. 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 21/a pet. 64 dito dito dito 3 78 dito dito dito 4 ioo-] Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 102! Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5" Dito dito 6e serie. 1S55 5 so> Obligatiën dito f 1000 1864. 5 923 dito L. 100 1872 5 ditoL. 100 1873. 5 dito 1877 dito 5 90' dito leening 186769 5 771/ 5 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 127 5 80 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 87 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Chnrkow Azow 5 Aar.d. Kiew-Best 5 72 dito dito Jelez Orel 5 873/ dito Baltische spoorweg 3 513/ Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 723 Oosteni. Oblig.raetal.in zilv Jan./Juli 5 -58" dito dito Febr./Aug. 5 571: dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 57l Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg 3 W Spanje. Obligatiën Buitenl 1 15» dito Binnenlandsche 1 Portugal. 3 511 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 10» Obligatiën 1869 6 12' Egypte. dito 1876 6 46 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 101' dito ditc dito 1876. 4V. 104* Brazilië 5 5 90 PrSjzcu vau cotipoass. Amsterdam, IS Oct. Metall f 21,40; dito zil f 21,40; Div. Eng. per f 11,75 Eng. Portugal pe: f 11,75; Spaanscbe piasters f47,40; Amerikaans dollars in goud f2,47. Amsterdam, 17 Oct. Metall. f 21,45; dito zil f 21,45 Div. Eng. per f 11,75; Eng. Russen pei f]2,Eng. Portugal per f 11,75 Frans f4' Belg. i' 47,40; Pruis f 59,—; Hamb. Russen f 1,207* E sen in Z. R. f 1,26; Poolsche per fl. Poolsche Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spar Binnenlandsche f 2,30'/2; Amerikaansche dollars" papier f 2.47Vs*

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3