CHRIST 1 LIJK-RISTORIStlD BLAD. Zaterdag' IB October. HET ZUIDEN, Verschijut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele noinmers- 0,05. Uitgever P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van] regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 17 October 1879. In steeds breeder kring wordt het besef levendig dht onze /^^«vertegenwoordiging zich siert met een schoonen naam, waaraan het wezen ontbreekt. Het waren de anti-revolutionairen die reeds voor geruimen tijd kwamen zeggen dat de Slaten-Generaal, gelijk die thans bestaat, niet wortelt in de natie, het volk slechts in naam vertegenwoordigt niet kan voldoen aan de rechten der minderheden. Een enkele stem van de overzijde pleitte voor „Algemeen Stemrecht" en deze week kon men in alle dagbladen lezen, dat zich te Rotterdam een aantal mannen, wier namen op wetenschappelijk ge bied een goeden klank hebben, vereenigden om zoo mógelijk ons volk een stap nader te brengen tot al gemeen stemrecht. Algemeen stemrecht behoort tot die denkbeelden die propaganda maken tot de eischen die met klim- raenden nadruk zullen worden gevraagd. Geheel wil lekeurig wordt onder onze tegenwoordige wetgeving niet gerekend met de maatschappelijke standen men deelt de ingezetenen in drie groepen in 1ste in hoogstaangeslagen, naar het aantal inwoners van iedere provincie jaarlijks te noemendeze zijn verkiesbaar als leden der Eerste Kamer, 2den in die ingezetenen die van f 20 f 160 in hoofdsom aan de directe belastingen betalen, deze zijn kiezers voor de Tweede Kamer en voor de Staten-Provinciaal en 3de in dezulken die daar beneden vallen, dezen noemt men gewoonlijk „het volk achter de kiezers". De eerste groep omvat slechts 1200 personen, de tweede circa 100.000 personeD, de derde 1.300.000 zielen. Oudtijds telde men mede drie standende gees telijken, de adel en de burgers of poorters. Omdat onmogelijk alle leden van die groepen en corps tef verdediging van hunne rechten konden verschij nen, koos men afgevaardigden van iederen groep, die in naam van den geheelen stand, het woord voerden. Elk gewest had zijn vertegenwoordiging, en toen nu bij de Unie van Utrecht de zeven gewesten zich aan eensloten, moest uit deze zeven vergaderingen der gewestelijke Staten één centrale vergadering worden gekozen, om voor de gemeenschappelijke belangen van alle deze gewesten te waken. Deze eene centrale ver gadering noemde men Staten-Generaal in onderschei ding van de Staten der gewesteu die Staten-provin- ciaal geheeten werden. Het oude stelsel was voorbijgegaan, geestelijkheid, ridderschap en steden hadden opgehouden de ver tegenwoordigers onzer maatschappelijke toestanden te zijq, maar in den boezem des volk leefde een boeren stand, een haudwerksstand, een burgerstand voort. De wetgeving verdeelt daarentegen onze natie in hoogst aangeslagenen, census-betalendeu en niet-kiezers, en richt zich alleen naar den dikwijls ODjuisten, altijd onzedelijken financiëelen maatstaf. Een schrede verder wenseht men nu te gaan. De drie standen van eertijds leven nog in vormen in onze wetgeving voort. Langzamerhand ver dween en verdwijnt alle onderscheid in rang en stand. Effenen, gelijkmaken is nu het wachtwoord. De grootste stad en het kleinste dorp zijn gemeenten. Standen of groepen mogen verder door de wetgeving niet worden erkend. De gefceele natie is een groote massa individuen (eenlingen) deelen van hetzelfde staatsverband. Maar dan wordt ook de eisch billijk dat elk dezer eenlingen, met volkomen gelijkheid van rechten, zal meê kunnen beslissen over het bestuur des lands, m. a. w. dat het algemeen stemrecht worden ingevoerd. lu Frankrijk is men reeds langen lijd in dit op zicht ons voorgegaan. Alle Franschen, zonder onder scheid, hadden reeds in Napoleon's dagen het recht, op éen dag, hun stem voor de vertegenwoordiging uit te breugen. Alle Duitsche meerderjarige ingezetenen zijn kiezers voor den Rijksdag,en het is datzelfde stelsel dat een Comité, onder patronaat van mr. D. Veegens deze week gesticht, voor ons Nederlaudsche volk, wenseht te komen bepleiten. We onderzoeken thans niet welke het oordeel der antirevolutionaire partij, in zake algemeen stemrecht is. Slechts toelichting, vcor zooverre noodig, te geven van het begrip waarvan deze woorden de uitdrukking zijn, was doel met het schrijven van deze regelen. De Ticeede Kamer heeft een wetsontwerp tot liqui datie (afrekening met) der voormalige wees- en mom- boir-kamers aangenomen. Bij de verwachte behandeling van het wetboek van strafrecht zal de Kamer de gewone wijze van om slachtig werken niet kunnen volgen, daarom werd met het oog daarop, het reglement van orde gewij zigd, voorts werd aangenomen een wetsontwerp tot bevordering der landverhuizing naar de kolonie Suriname, en in behandeling genomen een wetsont werp tot wijziging der crimineele strafwetboeken voor de land- en zeemacht. In een bij het Departement van Koloniën ontvan gen telegram van den Gouverneur-Generaal van Neder- landsch Indië van 16 dezer wordt bericht dat in Atjeh de politieke toestand zeer gunstig is en zich in den laatsten tijd een groot aantal voorname en min dere hoofden onderworpen hebbendat den 9en dezer de eerste steen werd gelegd van de Missigit Raja, onder den toevloed van ongeveer 6000 inlanders en in de tegenwoordigheid van de hoofden der oost-, noord- en westkust en der drie Sagis, en dat den lOden dezer de nieuwe radja van Pedir in Kotta Radja bevestigd is. Ten einde geheel overeenkomstig de inzichten der Regeering te handelen, heeft de burgemeester van Harmelen zich gewend tot den Minister van Binnen- landsche Zaken met de vraag of de personen voorko mende op de kiezerslijst voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, die den 14den Maart door burgemeester en wethouders aldaar is vastgesteld, bij de aanstaande verkiezing op 4 November moest wor den gebezigd en alzoo aan de daarop staande kiesbe- voegden de oproepingsbrief met het stembriefje moest worden ter hand gesteld. Daarop heeft dc Minister geantwoord dat Z.Exc. zich met de zienswijze van den burgemeester vereenigt, zoodat de kiezerslijst van 1879 bij de bedoelde verkiezing zal dienen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat er geene Franschen of Walen meer voor het Oostindische leger mogen worden aangenomen, indien zij niet in staat zijn de Nederlandsehe of Ylaamsche taal goed te spreken en te verstaan. Het handgeld voor vreemdelingen voor een koloniale verbintenis vooi 6 jaren is vastgesteld op dan f 200 en voor eene verbintenis van 4 jaren öj! Goede teeketien! Als men kieskeuriger mi behoefte minder groot. Uit Vlissingen Wordt gemeld dat het minij van oorlog geen verandering in den bestaan Jen to-j der garnizoenen zal breügen. Van onzen tegenwoordigen oorlogsman scl veel kwaads te wachten te zijn. Veel goeds missl ook niet. Kolonel Reuther legt het althans tot nu toe kens aan. Gerust op de benoeming van mr. A. K hoogleeraar aan de Leidsche Universiteit, in^ Visserings plaats, is men niet. De benoeming 1 buitengewoon lang uit. De liberale bladen hebben reeds besloten tc gewone huismiddeltjes hun toevlucht te nemen, betoogen dat de benoeming van mr. Kerdijk i belang der wetenschap zou zijn, en dat mr. Six, passeerende, zwakheid verraden zou. In het kiesdistrict Utrecht zullen weder, als! vorige maal, dezelfde candidaten tegenover elkanJ staan. Men weet dat de heer du Tour van Bellinchl eerst bij herstemming en dan nog e-isehts-^RPI stemmen meerderheid boven den heer N' J. Basr werd gekozen. De vermoedelijke uitkomst is dus in de hoog mate twijfelachtig. Indien men van het meerdere tot het mindere !i sluiten mag, dan is er alle kans dat weldra c protesten van liberale zijde zullen opgaan tegen weelderige wijze waarop ons middelbaar- en lager o derwijs meer en meer wordt ingericht. Klachten over het dure presentje aan de hoofdsi Amsterdamsche Universiteit geheeten, zijn lang n zeldzaam meer, nu komen ook de Rijks-universiteit aan de beurt. De Arnhemsche zegt: Ruim twaalf tonnen gouds om drie rijks-univ-frs teilen er op na te houden, „waar ééne reeds voldoen! zou zijn Laat ons liever naar waarheid zegge waar, om te voldoen, er slechts één zou behooren wezen. Heemskerks wet, door Kappeyne bedorven, eeue ramp voor ons universitair onderwijs en ei ruïne voor onze financiën geworden. Waar alleen di samentrekking van krachten een goed resultaat 1 verkregen worden is, door verspreiding, verstrooi: er» versnippering van krachten, het resultaat onbereikb gemaakt. Oin onze universiteiten voltallig te houden het incompleet aan te vullen moeten wij, rechts en li] bij onze buren docenten gaan leenen en uit vreemde hier te lande aanvoeren. De klachten o de duurte en het onvoldoende onzer universitï inrichtingen zijn dan ook algemeen en nemen gesta toe, naarmate de ondoeltreffendheid er van meer meer aan den dag komt. Nog een stap verder en sommige liberalen beari den wensch van den heer Voorhoeve. Belangstellenden zij verwittigd dat in Decern gelegenheid zal zijn tot het verkrijgen van den i van apothelcers-leerling Zij zullen verplicht zijn 2 een reis naar Utrecht of Groningen te getroosten tot dien rang, na afgelegd examen, bevorderd te v den. Aanmeldingen moeten voor 30 November schieden bij de inspecteurs H. L. Verspijck te Utr- of L. Ali Cohen te Groningen. Voor het examen ter verkrijging van eene X vroedvrouw, mede in December te Leiden ui'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1