UHRISÏSLIJIÜISIÖRISIIH BLAD. .V. o07. Donderdag1 16 October. I' Él?» HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag- wond ten S ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nomtners- 0,05. Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDEBBTJRI*. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. (Sejjcrmittemle oiucdclijiïheid. Onder den schoonen en veelbelovenden titel van j/De Koning der eeuw", ziet een boek het licht, ver taald en bij ons volk ingeleid door den heer Cd. Busken Huet. De naam van den heer Huet heeft als schrijver een goeden klank bij ons lezend publiek. Hij was predikant te Haarlem en legde zijne bediening neder in 1862, zich niet langer kunnende vereenigen met een godsdienstig geloof, waarvan hij in die kerk ge roepen werd de prediker te zijn. Dat geloof vond dan ook in hem een heftigen bestrijder in „Brieven", die er het hunne toe hebben bijgebracht, om velen in hunne allerheiligste overtuiging te schokken en auderen niet alleen van de Kerk, maar van alle geloof te vervreemden. Sints is de heer Huet als rechter opgetreden over het schrijven van anderen. Wij hebben daarin dikwijls zijn juisten blik en bijtend vernuft moeten bewonderen. Het ging ons wel eens al te erg, als wij den rechter scheprechter zagen worden, die zonder erbarming af maakte. Wee bijna een ieder, dien hij onder handen nam. Waardeeren ligt minder in zijn aard, wij ciach- j ten wel eens minder op zijn weg, als veroordeelen. Toch vond hij immer een belangstellend publiek, als hij van iemand de acte van beschuldiging op maakte. Hij had dan de gave om anderen tot zijn oordeel over te halen. En hoe scherp dat oordeel ook was, daar was immer tusschen alles zooveel waars, zooveel schoons, zooveel tintelend vernuft verspreid, dat men, als het hem betrof, al was men geneigd ora hem hard te vallen, op verzachtende omstandigheden pleitte. Dat ging soms wel eens moeielijk. Vooial moeielijk, waar hij zelf als romanschrijver of novellist optrad. In die novellen klinkt telkens zulk een lichtzinnige toon en schemert hier en daar zooveel wulps en naakts door de regels henen, dat wij ons menigmalen af vroegen man, hoe kon uw penseel zich tot zulke schilderingen leeneu Is dat geen ontzettend gebruik, dat gij maakt van de gave, door God u geschonken Kondet gij niet langer als godsdienstleeraar optreden, waarom dan uw talent niet gebruikt om den zedelijken toestand van het volk te verheffen Maar het ging van kwaad tot erger.. Van zijne „Lulewyde" hebben ook wij gedacht, wat na de uit gave vau dat boek werd gevraagdhoe kan Huet dezen roman aan zijne vrouw en dochter ter lezing geven P En nu de Koning dei- eeuw? Het is verschrik kelijk en raadselachtig te gelijk, dat een man als Huet tot de vertaling en uitgave van dat boek zijn pen en talent heeft willen leetien. Het Rotterdamsch Nieuwsblad zegt er van: Hoe is het mogelijk, dat deze man, die eenmaal als zedeprediker optrad, zijn hooge en heerlijke talenten zoozeer misbruiken kan, dat hij thans van over de gren zen een boek op onze leeStalels slingert als de Ko ning der eeuw, een boek, dat als een vampyr door een helsche macht ons toegezonden, slechts strekken kan om gif te druppelen in menig gemoed,dat nog staande voor den kruisweg des levens, als 3t ware aan de band van hem, die het ten goede kon lei den, den kwaden weg opvoert. Wij zijn het met het Rotter damsch Nietiwsblad niet eens, als het meent, dat Busken Huet alleen dat boek zou hebben uitgegeven om van het Nederlandsch. pu bliek te kunnen zeggen: „zie hoe ze dat verslinden om het dan met zijn verachting te treffen. Zoo iets zou ons nog grooter zielkuudig raadsel zijn, als de uitgave van het boek zelve. Tot onze smart moeten wij gelooven, dat vertaler eu schrijver éénes geestes zijn en in een diepte zijn verzonken, waarvan wij walgen en waaruit de doodelijkste gift- dampen opstijgen. Wel zijn wij het wederom eens met dat Blad als het laat volgen Mocht hij dat doen? Hebben we ooit miskend wat van zijne hand kwam? De naam van Busken Huet is eene introductie, llad hij het recht daarvan mis bruik te maken en met het erkende merk van zijn naam een product te stempelen, dat van het aller slechtste gehalte is? Hoe is liet mogelijk vragen we ons af dat een man als hij lust heeft at te dalen in de laagste sferen van den romantische» wansmaak en vuilnispoel, door den bovenbedoelden roman van Xavier de Montépin te vertalen, zóó consciëntieus, zóó schoon als men dat alleen van zijn vaardige pen, die altijd het juiste woord weet te geven, kan verwachten. Hoe is het mogelijk, dat aar. dit boek vol monsters, vol schandalen, vol laagheden, vol gemeenheden van de ergste en grofste soort, een man als Busken Huet zich kan vergrijpen, die eenmaal door de Nederlandsche Kegeering werd erkend als het model van een moreel schrijver Dergelijke raadsels op te lossen, is ecne onmoge lijkheid, maar de pers, die zicli eenigszius van haar roeping bewust is, rpag niet nalaten een ernstige waarschuwing te doen hooren tegen de lectuur van boeken als „de Koning der eeuw", die een nood- lottigen en verwoestenden invloed kunnen uitoefe nen. 't Is betreurenswaardig, dat zulke werken een uitgever kunnen vinden, als de heer de Graaiï te Haarlem, wiens naam eveneens een zeker stempel geeft; redenV te meer voor ieder, die het wel meent met de zedelijke ontwikkeling van ons geslacht, en in wier macht het staat op de lectuur van anderen eenigen invloed uit te oefenen, hen toe te roepen onthoudt u van dit boek, en gij vooral ouders en voogden, weert het uit uwe woningen, opdat het zoo min mogelijk kome in handen van jeugdige men- schen en alleen gelezen worde door dezulken, die of verheven zijn boven den indruk van zulke ge schriften, óf zoo diep gezonken, dat er toch niets meer aan te bederven valt; maar laat ons den ver taler niet de voldoening schenken, dat hij ons ver achtelijk kan toeroepen: „zie je wel, dat willen ze hebben 1* Wij danken liet Rotlerdamscli Nieuwsblad voor dit woord van waarschuwing aan het publiek. Of het boek er minder om gelezen zal worden, betwijfelen wij. Juist het verbodene heeft zooveel aantrekkelijks! Best mogelijk. En zeker is het, dat menigeen juist na het lezen van dit woord nog te eer naar het boek zal grijpen. Het zal ons leed doen, doch de dagbladpers, die het nog te doen is om de zedelijke ontwikkeling van ons volk, kan en raag niet anders I doen. Het is hare roeping en hare eere tegen het verkoopen en gebruiken van dit gif ernstig protest aan te teekenen. Honderden zullen nu gewaarschuwd zijn, die anders, op den naam van den schrijver af, het boek voor zich of voor hunne kinderen zouden nemen. Directeuren van leesgezelschappen weten nu ook, wat zij doen moeten. Daar moet nog tegen oneindig meer worden ge waarschuwd. Helaas, hoe zijn onze humoristische blaadjesZij konden tot zoo'n grooten zegen'1 Het ridendo dAcere verumlachende de zeggen, kan zulk een diepen indruk maken.-'Me enkelen geestigen zet zegt men meer, dan met zijden vol redeneeringen. En hoe zijn de aardigbe Men kan voorzeker niet altijd geestig zijn moet men dan tot profane of vuile aardigheden toevlucht nemen En kan men die niet vindet, dan dit het zedelijk gehalte van ons volk verh< als men personen tot voorwerp van zijn spot: maakt Middelburg, 15 October 1879 De Tweede Kamer heeft gisteren aan „verschill personen het recht toegekend voortaan als'^Neder* der aangemerkt te worden, en eenige overeenkJ™* tusschen de regeering met gemeenten of stichtii 1 goedgekeurd. .TgfigS Met betrekking tot het verleenen van buitenge^ verlof aan een gedeelte der militie op 1 Novcmbei vanwege het Departement van oorlog nader bepaj dat bij de toekenning van dit verlof elk begrip loten moet worden uitgesloten, vermits de eerste c ningstijd der lichting 1879 door den Koning op. maanden is vastgesteld. Bij deze omstandigheden er geen sprake van zijn, dat zij, die niet deeler dit verlof, als blijvend gedeelte ter aïmi_;y]££j^|ip| gebrek aan vrijwilligers worden beschouwd. Ingeval de aanzoeken om verlof ten behoeve miliciens, in verband met de vroeger aangegeven gi zen (700 mau bij de grenadiers en 600 bij de ove regimenten onder de wapenen) te talrijk mochten v den voor eene gunstige beschikking, moet een split gemaakt worden. In de eerste plaats namelijk ko in aanmerking de meest geoefenden en zij, die gevolge van het door hen getrokken rummer best1 zijn voor het blijvend gedeelte, dat na 1 Mei I onder de wapenen moet worden gehouden Naarmate het getal aanvragen, zulle» orpsc mandanten nader bepalen of de ma "en vi voor 4 maanden kunnen krijgen, dan ».<ij ged< ten, telkens voor 2 maanden, zullen vl -sken. De Tijd schrijft het volgende -j „Dezer dagen werd door den gemeenteraad Werkendam tot hoofdonderwijzer benoemd de bee Mussert, te Groningen. Thans beweert men ali dat de benoeming bij vergissing heeft plaats ge omdat nu blijkt, dat de benoemde katholiek is, wijl de ingezetenen uitsluitend protestant zijn, en pro'estant hadden gewenscht. liet gevolg is, da ouders niet genegen zijn hunne kinderen bij den M. ter school te zenden en eenigen zelfs van schijnen te zijn eene bijzondere school op te riei Wij beleven toch met onze „neutrale" school „de school, waaraan de natie gehecht is" vrei dingen Er heeft zich eeu Comitc gevormd, dal ten doel stelt de invoering van het algemeen stem voor de rijks-, provinciale en gemeentelijke vert woordiging in Nederland te verkrijgen. In Apri dit jaar door eenige heeren opgericht, heeft he mité zich nu in eene Rotterdam gehouden verj ring voorloopig geconstitueerd. a e Voorzitter van dit Comité is de heer rar. ove gens te 's Gravenhage, als secretaris-penniiiote fungeert rar. W. Heinecken te Amsterdam. j}£ Uit Zeeland treffen we slechts éen naam o-ete van mr. M. J. de Witt Hamer te Middelbiude Dezer dagen werd in de bladen gemeld,! de vacature Vissering aan de Leidsche urJ

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1