BUIÏENLA :i\NI)ELSl!Ki;i0nT;:^' vroeger de soliedste steunpilaren van het keizerrijk waren, hebben, alsof het een «weg met de belasting7' gold, luide uitgekreten, dat art. 7 zal leven. Don Carlos, die een proces voert tegen zijn gewezen adjudant, generaal de Bouër, wegens diefstal (gelijk hij voorgeeft) van eenige kostbare steenen, uit zijne ridderorde van het Gulden Vlies, is thans op nieuw bestolen, voor eene som van 30,0)0 frs. Hij had namelijk een zijner dienaren gelast dit bij een bankier te Parijs te halen. De dienaar voldeed hieraan, maar toen hij in 't bezit van het geld was, is hij oef mede naar zijne club gegaan om zijn fortuin te beproeven. Hij verloor in eenige minuten 5000 frs. Hij ging nu met de overblijven de24000 frs. heen en pakte zijne biezen. Men weet niet, waarheen hij "gevlucht is. Een kanten japon ter waarde van f 300.000 zal, zoo wordt uit Madrid bericht, behooren tot den uitzet van de aanstaande Koningin van Spanje Torpedo's zijn zeer nuttige zaken, van een mil- lilair standpunt beschouwd altoos, maar zij moeten behoorlijk zijn vervaardigd. Bijna zouden wij zeggen gedresseerd, want bij de steeds toenemende volmaking van de machines, komt men soms in de verzoeking om ze als zelf handelende dingen te beschouwen. Een slecht gedresseerde toipedo nu, die niet doet wat hem door den maker gelast is te doen, kau hoogst lastig en zelfs gevaarlijk worden. Zoo zond het Peruaansch oorlogschip Huascar een torpedo naar de vijandelijke Chilische vloot, en toen zij een eind weegs had afgelegd, keerde zij zich om kwam recht op de Huascar at. De commandant van het schip was nu even begeerig om het lot te ont komen dat voor hem eene aanraking met de torpedo tengevolge zou hebben, als hij eerst begeerig was ge weest dat lot aan een vijandelyk schip te berokkenen. Het bleek hem echter al spoedig dat zijne pogingen niet gelukken zouden. Een der officieren nam toen een koen besluithij sprong over boord, zwom naar de torpedoboot, greep die en keerde ze zoo dat het ge vaar voor de Peruaansche vloot gewekeo was. Deze moedige daad heeft echter niet kunnen be letten dat, gelijk de laatste berichten melden, de Huas car door de Chilianen buit gemaakt is. Tijdens een jaarmarkt, die te Adrian, in Michi gan, werd gehouden, slortte aldaar een met men- schen gevulde groote tribune in. 20 personen wer den gedood en 75 zwaar gekwetst. Gelijk wij reeds meedeelden is Cetewayo, de eens zoo gefreesde koning van de Zoeloes, te Kaapstad aangekomen. Hij en zijne vrouwen deden de reis per schip. Cetewayo heeft een goed en zelfs innemend uiterlijk en gedraagt zich steeds met veel zeltbedwang en waardigheid. Hij vond het niet passend om als koning der wilden Kaapstad binnen te komen, en stapte aan wal, gekleed in een donker grijs lakensch pak broek, vest en gekleede jas terwijl hij tevens een hoogen zwart zijden hoed droeg. Zijne vrouwen en bijwijven zijn oneindig veel con servatiever dan hijzij weigerden verandering in haar zeer oorspronkelijke kleeding te maken, en een jonge prinses veroorzaakte niet weinig gelach, doordien zij stijfhoofdig weigerde anders dan geheel naakt aan land te stappen. Men kon haar niet met geweld aankleeden en dus reed zij van het schip naar de woning, den koning tot verblijf aangewezen, naast den koetsier op de voorste bank van een rijtuig, geheel in de kleeding van Eva; in Kaapstad trok dit wel eenige aandacht. ND. Chili en Peru, twee republieken in Zuid-Amerika waren in den laatsten tijd zoo op elkander gebeten dat men tot oorlogvoeren kwam. Bijna uitsluitend worden de oorlogen daar ter zee gevoerd, te land kan men gelukkig elkander niet bereiken. Nu wil het geval dat een geduchte monitor vau Peru, de Huascar, door Chili is genomen. Met het nemen van dit fameuse ding dat kogels van 500 pd. schoot, hoopt men, zal voldaan zijn aan de veruielingszucht die deze stalen bezielt. En toch hebben ze geldgebrek In Peru, esrstijds zoo schatrijk, heeft de schat kist eenvoudiglijk hare betalingen gestaakt, en de uitvoer van zilver is verboden. Dat komt ook al van 't oorlog voeren. Midderwijl heeft Chili, om den handel der Peruanen en Bolivianen afbreuk te doen en tevens om in zijn oorlogsuit'gaven te kun nen voorzien, een uitvoerrecht gelegd op sal peter, die niet binnen zijn greuzen gefabriceerd wordt. De Eugelschen zijn nog maar altijd op reis naar Kaboel, wanneer zullen zij de oproerige Afghaansche hoofdstad bereiken De reis gaat met eenige hinder nissen gepaard. Cuba veroorzaakt den Spanjaarden weder last. Der waarts zullen nu, niet 5000, maar 10,000man worden gezonden. Toch zal dit den Koning niet beletten in December a. zijn tweede huwelijk te sluiten. De bruid zal bij die gelegenheid een japon dragen, die 300,000 frs. kust. Wij zouden zeggen een van 3000 is al duur genoeg, 't Ware beter, indien men te Madrid er aan dacht de arme schuldeischers te voldoen. Maar zoo gaat het arme drommels worden voor hunne schuld gegijzeld of vervolgd, en de groote heeren leven er maar vroolijk en prachtig op toe. Het on recht en 't meten met twee maten is de wereld nog niet uit. Hadden de Spanjaarden nog maar schat ten van het vroegere Peru. Want ook binnenlaud- sche beroerten dreigen uit te breken. Sommigen willen zelfs de provincie Catalonie in staat van belea stellen, wat de Regeering echter onnoodig keurt. Zit de Sultan tegenover zijn ledige schatkist met de handen in 't haar, de Czaar ia er niet zoo heel veel beter aan toe. De oorlog in Midden-Azië verslindt op den duur daar tal van millioenen, terwijl het nihilisme nog altijd in 't geheim voortwroet. Daarbij komen een slechte oogst, en slappe handel,' niet het minst ten gevolge van 't duitsch toltarief. Ook daar dus misère De Conservatieven in Pruisen. Toelichting tot de laatsté^grkiezing De vergissing in ons laatste noramer gemaakt door de Vrij-couservatieven op eene lijn te stellen met onze anti-revolutionairen, noopt ons tot eenige nadere uiteenzetting der verschillende conservatieve partijen in Duitschland. Conservatieven, vrij-conservatieven, nieuw-conserva- tieven en Duitsch conservatieven, aldus worden ge woonlijk de partijen geheeten. Eigenlijk kan voor ons de bijvoeging Duitsch en nieuw vervallen. Ztósc/i-conservalief is de benaming der partij in den Rijksdag voor dezelfde partij die conservatief in het Huis van Afgevaardigden heet. De w/e«?£-conservatieven vertoouen een zoo onmerkbaar verschil met de vrij- conservatieven dat ons uiteenzetting daarvan onmo gelijk is. De vrij of Mz'eww-conservatieven zijn gelijk aan onze conservatieven. Z'j zijn de deftige lieden, in weinig van de liberalen onderscheiden. De regcering steunen, met uitwendige middelen den vrede en het gezag handhaven, dat is 't voornaamste artikel van hun program. Conservatieven of Duitsch-conservatieven ziju meer aan onzeantirevolutionaireugelijk. Zij leggen meer 't ge wicht op de geestelijke machten. Hun partij steunt de regeering slechts dan als 't met hare beginselen over eenkomst. Zij wenscht dat orde, tucht vlijt, en gods dienst uit het volk zelf opgroeien. Zij staat altijd het verschil van toestanden in aanmerking genomen aan onze zijde in den strijd voor Kerk en School, en in hare Christelijke wereld-beschouwiug. De welbekende staatslieden Stahl en Gerlach, be hoorden tot haar. Een harer aanvoerders is thans nog Yon Kleist Radzow. Eu thans verkreeg zij in den hofprediker Stöcker, hoofd der Christelijke arbeiders partij een belangrijke aanwinst. Tot nadere kennismakiug met de partij waarover we waarschijnlijk nog wel later te handelen heb ben volgt hier het program van Stöcker /,Wij ziju doordrongen van het verlangen, dat de vrede tusschen kerk en staat worde hersteld en dat zij den vereischten invloed op de school terug erlange. Dit wordt desv te dringender gevorderd, naar gelang het meer en meer blijkt, dat het toenemend zedebe- derf, hetwelk het volksleven verpest, door geen ander middel kan worden genezen dan door vernieuwing daarvan uit de volheid vau het christendom. Geen Canossader.vaarts zal geen gang worden gedaan, maar aan de kerk, zoowel aan de Evangelische als aan de Katholieke kerk, zal de meest mogelijke vrij heid worden geschonken. De kultuurkampf moet ten einde zijn, niet door den Staat te onderwerpen aan de Kerk, maar door een verstandig te gemoetkomen op al de punten, ten aanzien waarvan men in het vuur van den strijd te ver was gegaan. Op het gebied der school behoort het confessioneele stelsel te heerschen. Geen gemengde school dus, dan waar dit, in enkele gevallen, onvermijdelijk blijkt te zijn. In het toezicht op de school moet aan de kerk een ruim gebied worden geopend. Zij moet daar niet slechts optreden, om het godsdienstonderricht te geven; maar zij moet vooral ook deelnemen aan de taak om de jeugd op te leiden. De toestand der maatschappij eischt, dat de zedelijk-godsdienstige grondslag, waarop de maat schappij is gebouwd, worde versterkt door de oprechte eu onwrikbare belijdenis van het Evangelie van Jezus Christus den Zoon Gods." Eeuc episode uit den Belgischen onderwijsstrijd. Een ooggetuige schrijft ons Zooals men weet, nam de Belgische senaat de onderwijswet aan met 33 tegen 31 stemmen. De heer Bogaval, lid van den senaat, afgevaardigde van Brugge, was op den tijd der eindstemming ernstig ziek. Toch begaf hij zich, vergezeld door zijne dochter en zijn geneesheer van Brugge naar Brussel. Hij behoorde tot de liberale partij en is onlangs overleden. Nu moet heden (Dinsdag) eene nieuwe verkiezing te Brugge - ats hebben ongelooflijk hoe scher'. en vinnig d< tegenover elkander «'.ian. Als een klein gen de volgende aanplakbiljetten dienen, in het oog springende letter gedrukt, te B. te vinden. Hier is er een van de liberalen u kloek." M. Boyaval was een goede christen. En no 't hij de nieuwe schoolwet gestemd. Op ziju sterfbed heeft hij aan deu priester J'-jaard over de stemming der schoolwet gee rou# t<L hebben Ei^pfejan^* verkreeg hij de absolutie. D schooislecht. Al het gerucht daarov gij zï^^^etY" maar om u beuau maken. Dus TOk? u kloek en zij zullen De beste manie^om hun uwen wil daarover II wijzen is te stemmen voor M. Pecsteen." IY, K de clericalen doen in dit opzicht 'niet ca Dc:<^c'-.^ie gemeenteraad, die clericaal is, had] boden om den cathechismus op de scholeu te verki ten einde de openbare scholen zooveel mogelijk te d 1 diteeren" Dit besluit is echter door den minister ve tigd, omdat de eateohismus wel, doch alleeu bj de schooluren mag onderwezen worden. Daarom" gen de clericalen in een hunner aanplakbiljetten! z/De vijanden der religie, wie zijn ze M. V burgemeester van Brugge, komt te verbieden aj| de onderwijzers en onderwijzeressen onzer gemet scholen nog den catechismus te leereu. Hij heeft zelfs verboden dat de kinderen schooljaar,...gelijk gewoonlijk, beginnen met de m" hooren. W Gelukkiglijk heeft hij dit recht niet. En onze l onderwijzers zullen hun plicht voortdoen en de le van den Catechismus blijven geven. Oordeelt nu, mede burgers Gij zult het ministerie veroordeeleu en stem voor Leo van Ockerhout." Deze twee zijn nog volstrekt niet te m'éclN Wie door Brugge wandelt, wordt getroffen odü scheldnamen die aan de muren ziju aangeplakt. z/Weg met de oproermakers" leest gij naast met de pastoors die druilen en bidstoeltjes zett „Wie niet komt kiezen dien houden wij voor gekocht" enz. Vechtpartijen zullen heden en vooral van a' wel plaats hebben. laatste leest men niet o] muren, maar op de aangezichten en uit de opgewo: stemming der burgerij. Den uitslag hopen wij spc te vermelden. Graanmarkten enz. Rotterdam, 13 Oct. Nieuwe tarwe beter verk baar; paaidenboonen 25 cent, bruineboonen f canariezaad 25 cent lager. Overige artikelen or anderd. Buitenland vast. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 11 Oct. 1879. Nflderl. Certific. Werkelijke schuld. 2VS pet. i dito dito dito 3 dito dito di.o 4 B Loten stad Amsterdam i n.. o 1 dito dito Rotterdam- 1 Rusland Obligatiën 179S/1815 t> Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito ƒ1000 1864, 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 dito 1877 dito5 dito leening 1S6709 5 1 Loten 1864 5 Loten 1866 5 1* Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 T Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dtfo Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 6 Aand. Kiew-Best5 dito dito Jelez Orel 5 dito Bdltischc spoorweg3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Fcbr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsclie 1 Prijzen v.iu coupons. Amsterdam}, 11 Oct. Metall f 21,40 dito f 21,40 Div. Eng. per f 11,75 Eng. Portugal f 11,75; Spaansche piasters 147,40; Amerikaö dollarin goud f2,47. .1 Amsterdam, 10 Oct. Metall. f 21,40; dito f21,40; Div. Eng. per tÈ f 11,75; Eng. Russen f 12,Eng. Portugal per ft f 11,75 Frans i Belg. f 47,40Pruis f58,90; Hamb. Russen fl,20'/.- sen in Z. R. f l,26'/3; Poolsche per fl. Poolsei Z. R. f 1,84; Spaansche piasters f47,40; Sj^ Binner.landsche f 2,30l/3; Araerikaansche dollar! papier f 2.471/s- J

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3