BUITEN LAND. HANDELSBERICHTEN* 4 33 33 }J- }f J} 3J 3J J3 J3 )3 3J 3J 3) 3J j3 3> 3> van Velsen tot naar de Zuidpier te IJmuiden een aan vang worden gemaakt. Burg. en weth. van Arnhem hebben aan de in gezetenen eene lijst van inleekening aangeboden ten einde eeu huldeblijk, bijv. een medalje, te geven aan hen, die een werkzaam deel hebben uitgemaakt van het bestuur der Arnhemsche tentoonstel! iiigsvereenig.ing. Zij geven in bedenking, ten einde de inschrijving al gemeen te maken, die te stellen op f 2,50. De vorige week heeft de curator in ht-t faillis sement van den koopman L. P. L. te Grouvv de cre diteuren niet alleen ten volle uitbetaald, maar tevens nog een aardig sommetje voor den gefailleerde over gehouden. Om het zeldzame van 't geval zij 't hier gemeld. In het begin dezer eeuw wordt aan het Han delsblad geschreven zag men van maandag 's och tends tot vrijdag 's middags trouw een oud en eer biedwaardig man met zijne niet al te verlokkelijke uitstalling, hoofdzakelijk beslaande uit gelapte ketels, roeste messen en scharen, spijkers, platen en prenten en wat meer tot het vak behoort, uitgestald tusschen de tegenwoordige Halvemaansteeg en Blauwbrug te Amsterdam. Zijn kostbare negotie werd des avonds in eenige manden gepakt, en na met een oude tabaksmat tegen weer en wind te zijn beschut, achter een wachthuisje aan de zorg der goed toeziende nachtpolilie over gelaten. Op een goeden achtermiddag kr^eg onze vriend een bezoek van een ouden heer, die na zijn kostbaren handelsvoorraad eenige ©ogenblikken te hebben door snuffeld, met merkbaar welgevallen zijn oog vestigde op een oud gehavend schilderstukje. Wat moet dat plankje kosten, koopman? was de vraag. Yoor u een daalder mijnheer, antwoordde de koopman. Ik geef je een schelling en niets meer. Onmogelijk mijnheer, was het antwoord. Onze oude kunstliefhebber verwijderde zich. Niet lang daarna kwam hij echter weer terug, en wilde den koopman het gevraagde ter hand stellen. De eigenaar van zijn kant echter.begreep terstond, dat de man wat al te vlug van een schelling op een daalder terugkwam, hij weigerde dus hèt bod, voorgevende, reeds een ander liefhebber te hebben gevonden, en hij dus eerst zijn compagnon eens over deze zaak wilde spreken. Na^lang loven en bieden echter werd de koop gesloten en ging onze oudheidkenner met zijn stuk dat hij nu met f 12.50 had betaald, naar huis. Eenige jaren hierna kon men heizelfde schilderijtje zien bij den baron Van Briene i op de Hfeer.engraclU, die het voor den som van f 16,000 had overgenomen om na verloop van 3 of 4 jaren wegens sterfgeval aan een Engelsch museum te worden overgedaan voor de aanzienlijke som van f 62,200. Het stukje is een echte „Jan Steen/y en stelde den schilder zeiven voor in beschonken toestaud in een bordeel achter het paneel leest men aenige toepasse lijke regelen, die ik hier liefst achterwege laat. De Xölnisohe Zeitung helpt ons gelukkig een handje om uit den doolhof van tegenstrijdige berichten te geraken, die van alle zijden betreffende den uitslag der Pruisische verkiezingen ons werden aangebracht. Ziehier het lijstje van de stand der partijeü, zoo als die was en worden zal 1877. 1879. Conservatieven,87 113 Vrije conservatieven (antirevolutionairen) 30 54 K ationaal-liberalen185 112 Foi'tsch'Uts-partij (radicalen) 76 38 Clericalen85 90 Polen15 19 Particularisten2 2 Democraten0 2 Onbepaald3 3 433 433 De laatste politieke gebeurtenissen in Duitschland, als daar zijn: de overgang van Bismarck tot de con- serva'ieven, de staking van den strijd tegen de Room- scbe kerk, het beschermend handelsstelsel enz. hebben dus wel duchtige gevolgen gehad. Het liberalisme is aau de slechtste kansen toe. Met namen der gekoze nen zoomin als met districten zullen we onze lezers vermoeien. Alleen zij hier aaugeteekend dat Las- ker een der liberale partijhoofden van naam, niet is gekozen. De hofprediker Stöcker, hoofd der christe lijke socialisten daarentegen is wel gekozen. Deze namen zijn ook in onze kringen bekend, daarom noe men we ze hier. Het feit dat een der veroordeelde communemannen, die verlof heeft ontvangen naar Frankrijk terug te keeren, candidaat gesteld is voor den radicalen Parij- schen gemeenteraad doet de aandacht opnieuw op deze uit Nieuw-Caladonië teruggekeerde bannelingen vestigen. De uiterste richtingen zijn voor onvoorwaar delijke aanbieding van verlof aan alle veroordeelden, de meerderheid begrijpt het tot nu tou anders. Het is een kwestie van uitsluitend binnenlandsch belang voor de Fransche lepubliek, toch zien we niet hoede republiek het met hare beginselen weet te rijmen dat uitsluitend politieke misdadigers buiten de grenzen moeten blijven. Hebben zij misdaden tegenover de maatschappij begaan, er zijn immers nog rechters in Frankrijk? Een samenkomst tussohen de Duitsehe en Russische Rijkskanseliers, Gortsehakoff en Bismarck, zal niet plaats hebben. De oude Russische leider dar Russische politiek schijnt geen homne agréable (geweusehte gast) te Berlijn voor 't opgeublik te zijn. Graaf Andrassy is thans in zijn waardigheid van Oostenrijksch Rijkskanselier opgevolgd door baron Hay merle. Onder veie dankbetuigingen weid hem ontslag verleend, en hij zelf verklaarde dut de politiek v.tn Oostenrijk door zijn opvolger voortdu rend in 't zelfde spoor zou worden geleid. In de troonrede waarmêe Keizer Frans Jozef het Oostenrijk- sche Parlement heeft geopend kon hij medetleeleu dat de vertegenwoordigers van Bohemen waren toege treden. Een toetreding vooral orn des beginsels wille gewichtig. In het uitgestrekt gebied der Oostenrijksch- Hongaarsche monarchie zijn er altijd die meer vrij heid, meestal eenigen die eeu zelfstandig volksbe staan verlangen. Een lappendeken noemt men Oostenrijk wel eens, scheuren te voorkomen of te herstellen is voor Oosteniijksche staatslieden voortdurende» arbeid. De ontvangster/vt^r petróleu jaar met 100 pCt. Van hier wordt voorzien, o, a. Nieuw Zeeland. Er fabrieken. De handel in Marokkijn-1 Philadelphia in 't groot' gedreven. Du hu uit Mexico, Zuid-Amerika: en de Kaap, deeltelijk naar Europa. De uitvoer van levensmiddelen iam.zeêr vleesch en gedroogde vruchten betreft. Europa. Groote hoeveelheden van wijn, wfrï sterke draukên gaau, helaas, ook van hier c de aarde. Zij hebben deu invoer van goedkoope en Duitsehe wijnen tot de helft verminderd. Het maken van locomotieven geschiedt. Tjj op even groote schaal als vroeger. Wij voor: vreemde markteu, en hebben in de laatste 6 maan Australië, Brazilië, Canada, Cuba, en Noorwegen* kalanten. De bouwstoffen komen bijna alle uit Pene vanie. De Amèrikaansche locomotief wint het LANDVERHUI2EN? Een groot aantal bewoners onzer provincie, vooral uit Zeeuwsch-Vlaanderen, vertrekken of vertrokken naar Amerika. Bijna dagelijks leest of hoort men van producten uit de Nieuwe Wereld aangevoerd. De banden die de Oude- aan de Nieuwe wereld verbinden worden nauwer. We lezen a. heden Uit New-York bericht men, dat van daar eenige dagen geleden zeven stoombooten naar Europa zijn vertrokken, die met buitengewoon groote hoeveelheden vleesch, koren, meel enz. geladen waren. Zij bevatten te zamen het volgende 220.402 schepel graan, 21.650 vaten en zakken meel, 255 tonnen verseii vleesch, 125 stuks levend rundvee, 500 stuks geslachte schapen, 2*50 vaten gezouten rundvlecsch, 4635 kisten met vleesch in bussen, 4700 balen katoen 4605 kisten spek, 450 zakken hop, 1120 oxhoofden tabak, 560 zakkeu gort, 25,800 kisten kaas, 12,353 vaten boter, 700 vaten suiker, 210 vaten stroop en een aanzienlijke hoeveelheid arkensvleesch, ham, worst, enz. Eu uit eene correspondentie leeren we omtrent den toestand der Vereenigde Staten het volgende: Met het eind'van den zomer is een nieuw leven ontstaan in al onze takken van handel en nijverheid. Wel begint het nieuwe tijdperk niet in volkomen gunstige omstandigheden, maar toch belooft het veel. Onze geldmiddelen kunnen in goeden naam en be trouwbaarheid met alle wedijveren. Vele van ouze staats- stads- of vereenigingsfoudson staan pari. Onze fabrieken, mijnen eri handwerken brengen steeds raejr op. De betaling in klinkende munt is een feit. Het politiek verloop heeft een geregeld karakter. Een blik op de voornaamste takken van bestaan in Philadelphia, welks handel in sommige opzichten die van New-York overtreft is bemoedigend. De Philadelphia-spoorweg vervoerde meer personen en goederen dan ooit en maakt 12 pCt. De Heading en Lehigh Valleyspoor, grootenlijks betrokken bij de vrij ouzekeren kolenhandel, hebben, de eerste groote winsten gemaakt, de laatste niet verloren. De kolen handel was dezen zomer wat slap, en de aaudeelen daarom ruim verkrijgbaar. Thans echter neemt het verbruik door molens en fabrieken, evenals de uitvoer zeer toe. De katoenmolens hier werken den vollen tijd met dubbele kracht. Steeds worden meer gingham eu „Tüadelphia goods" vervaardigd. In de laatste 20 jaar verlieten 200,000 balen jaarlijks de liaven 't getal is dit jaar reeds overtroffen. Gedrukte katoenen worden sterk gevraagd. De grooter duurzaamheid en fraaier patronen hebben geheid 't buitenlandsch werk verdrongen. Zelfs begint nog een geringe uitvoer. Onze wolmarkt doet nog slechts onder voor die der Zwarte Zee, van Nieuw-Mexico en Colorado. De schapen worden overal geteeld langs het Rotsgebergte, maar de fijnste vellen leveren Pennsylvanie, Virginia en Ohio, 't Kapitaal in wol en molens belegd is aan zienlijk. De boekhandel heeft in het laatste jaar op verdub belden afzet zich te beroemen. Boekeu voor de school en de jeugd slaan vooraan, waarvan vele naar Canada, Australië, Japan en zelfs Groot-Brittanje worden ver zonden. Drukwerk is er onbegrijpelijk veel, vooral voer rekening van Manchester in Engeland. De reden ligt in de betere soort van letter, de goede platen en het fraaier papier, dat zelfs naar Duitschland gaat. Philadelphia heeft in alle soort van boeken den grootsten handel ter wereld. Europeesche overal af. Ook werden nog ulang kachels en haarden van hier verzonden naar Zwitserlij ochi Graanmarkten enz. Middelburg, 9 Oct. De aanvoer van vele arlikt was heden vrij ruun. Jarige Tarwe, - «lie zoo goed als opgeruimd kanj sehouwd worden, 25 ets. hoog er tot f 13,gekochj Nieuwe Tarwe insgelijks 25 ets. hooger en f ïf f 11,25 voor den zaai betaald, mindere soorten van: tot f 10,50 near kwaliteit. Rogge weinig gevraagd, 17,50 a f 8>— tc koöpj de zaai 1 8,50. Gerst komt in puike wichtige kwaliteit nog, rï zeldzaam voor, de Winter- vond van 1*6,75 a 17, de Zomer- tot f6,genegen koopers, mindere sooi waren tot lagere prijzen moeielijk te pletsen?' Haver van 1 5.— tot f 4,50 aangeboden! Van Nieuwe Witte Boonen werden enk" partijtjes getoond, vrijwel van stuk en goed 'Trï van t 20,tot f 21,zijn verkocht. - Bruine Boonen met iets meerder aanbod en gc vraag, zijn in puike soort van f 19. tot f 20. verhand! Paardcnboonen met veel verschil in kwaliteit Woij f 7,50 a f S,voor de beste betaald. Groene Erwten ruim ter veil, doch meest in a{ kende kwaliteit vonden van f3 3,50 tot f 13,75"in pl soort goeden aftrek, mindere 111,a 112, Koolzaad f 10,50. Canariezaad a i" 12,50 aangeboden. Versche boter f 0,92 a f 1,eieren der TOO si f 4,40. Prijzen van Effi Amsterdam, 9 Oct. 1879 Nederl. Gertific. Werkelijke schuld. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rasiand Obligation 1798/1815 Certilic. Inscr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie. 1855 Obligation dito 100(fc 1864. dito L. 100 1S72 dito L. 100 1873 dito 1877 dito dito leening 186769 Loten 1864 Loten 1866 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito Oblig. spoorweg Poti-Tillis. dito dtto Jelèz-Griasi. dito dito Charkow Azow Aand. Kiew-Best dito dito Jelez Orel dito Baltische spoorweg Polen. Aand. Warschau-Brom berg dito dito Weenen. Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli dito dito Febr./Aug. dito dit0 April/Oct. dito in papier Mei/Nov. Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. Spanje. Obligation Buiten] dito Binnenlandsche Portugal. Obligatiën Turkiie. Inschrijving Alg. schuld 1865 Obligatiën 1869 Egypte, dito 1876 dito 1876 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 dito dito dito 1876. Brazilië Oblig. 1865 dito 1875 2>/3 pet. 6. 3 71 4 10( 3 10; 3 3. 101 5 C< 5 s< 5 9: 5 81 5 Si 5 9( 5 71 5 14- 5 14' 5 125 5 4 85 5 81 5 85 5 5 85 3 5C 4 54 5 65 5 58 5 5 51 5 5! 3 41 1 li 1 1' 3 5J 5 '3 H 6 11 6 i 5 5 10 4l/2 10 5 5 Si Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 9 Oct. Metall f 21,40 dito zi f 21,40 Div. Eng. per 8 f 11,75 Eng. Portugal p f 11,75; Spaansche piasters f 47,40; Amerikaan dollarsin goud f2,47. - vi Amsterdam, S Oct. Metall. f 21,42lf%; dito zi f 21,4273Div. Eng. per tc f 11,75; Eng. Russen p< f12,Eng. Portugal per ffi f 11,75 Frans fl. Belg. f47,40; Pruis f 5S,S0; Hamb. Russen fl,20lA; sen in Z. R. f l,25'/2; Poolsche per fl. Poolsche Z. R. f 1,84; Spaansche piasters f47,40; Sj Binnenlandsche f 2,30l/2; Amerikaansche papier f 2.47. 47,40Snaaa he dolHéH

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3