iifrli, Schooi £11 fo£!Tilittf), L a ii d b uw. GEMENGDE BERICHTEN. niemand. Na de vaststelling op 14 t ten geene wijzigingen meer ia de lijst fut dan krachtens besluit van den gemeen- bij rechterlijke uitspraak in de gevallen, Vet genoemd. 01 de verandering, die in de st, blijkens haar inhoud, gebracht is, voor e vaststelling op 14 Maart of voor ot op 5 eeft plaats gehad, blijkt niet, en kan ook bij l vau notulen van het verhandelde in de ver- •.rihg van burgemeester en wethouders niet uit iciëele stukken blijken. Ziedaar drie fouten der overgelegde lijst elk van >*oot en schier overwegend gewicht. Maar er is meer. riurgemeester en wethouders hebben van die lijst in April openbare kennisgeving gedaan, niet als van eene voor de Tweede Kamer etr de Provinciale Staten gezamenlijk, waarvoor zij schijut te zijn opgemaakt, maar als van eene lijst voor de Provinciale Staten. Zij zeiven dus schijnen ze bij de kennisgeving vau April niet als lijst voor de Tweede Kamer te erken nen. Waarom Dit blijkt niet, maar zeker is het, dat zij in het stuk alleen spreken van eene kiezers lijst. voor de Provinciale Staten. Wellicht zou men al bestond hieromtrent bij de commissie geene eenstemmigheid niettegenstaande de-iuuteu hiervoor onder 2 en 3 aangewezen, zoo na melijk deze fouten elk op zichzelf stonden, in de overgelegde lijst eene kiezerslijst in den zin der wet blijven zien. Doch de fout, onder 1 aangewezen, het niet zijn eener lijst afzonderlijk voor de Tweede Ka mer, fout vau uiterlijken vorm en fout vau invloed op den inhoud te gelijk, fout tegen de stellige bepalin gen der wet, fout onherstelbaar door wien ook, zoo lang het stuk als lijst bestaat, fout nog versterkt door de omstandigheid, dat zij, die de lijst in Maart had den opgemaakt, zelveu in April ze niet meer als kie zerslijst erkenden, die fout inzonderheid heeft de com missie belet de aanwezige lijst als eene kiezerslijst voor de Tweede Kamer in den zin der wet aan te nemen. Fr wAs dusnaar het oordeel der commissie te Har- p**fden geene kiezerslijst van 1879 in den sin der wet. Derhalve hebben te Harmeien bij de verkiezing, r waarover thans moet beslist worden, medegestemd, (zonder daartoe gerechtigd te zijn, volgens de meening ?in de bezwaarschriften ontwikkeld en ook in de com- limissie gedeeld, SO, volgens eene opvatting, in de ^commissie eveneens besproken, minder dan 80, maar dm elk geval minstens 7, en waarschijnlijk meer dan 7 personen en dit, terwijl de verkregeae meer derheid slechts is vijf stemmen. De onwettigheid, die bij het tot stand kcmen der •'iezers lijst begaan is, heeft dus op de verkregene xinir.'.wld- »au invloed kunnen zijn, waarom de ver- Ldie in het kiesdistrict Utrecht heeft plaats /ebac* als niet geldig moet worden beschouwd, i Op grond van een en ander lieeft de commissie de er ie adviseeren. dat de Kamer besluite dan heer Mr. i f. TF. baron Du Tour van Bellinchave niet als lid ie te laten. De Standaard deelt mede, dat de anti-revolutïouaire (eden der Tweede Kamer aan hunne partij-conferen- ;ien hei bekende program hebben ten grondslag gelegd. Bij de Regeering is een plan in overweging tot 'het overbrengen tegen een goedkoop tarief door mid- el der posterijen van pakjes van bepaalde afmetingen i niet boven de 5 kilogram. j Van de 33 sollicitanten voor de betrekking van commies ter griffie van de provincie Drente is door ~*ed. Staten benoemd mr. I). F. D. Fabius, wonende Dieren. I De heer Fabius, voor korten tijd tot meester inde Kohten gepromoveerd, is secretaris van het Centraal vomité der Anti-revolutionairen. De 305de verjaardag van Leiden's ontzet ken- oerkte zich door eene bijzondere plechtigheid, e inwijding ul. van het nieuwe gebouw der ^weekschool voor Zeevaart en de out hulling van •.et bronzen borstbeeld van wijlen den koninklijken voorzitter dier instelling, Z. K. H. Prins Hendrik 'er Nederlanden. Dat borstbeeld, door eenige ingeze- «ineu aan het bestuur der Kweekschool aaugeboden, erd vervaardigd door ouzeu landgenoot Bart van •lov,en en is geplaatst in den voorgevel van het ge- jpuw, boven den ingang. Te half 2 werd het beeld ithuld en door den voorzitter der commissie uit de ~ezetenen, dr. H. G. Hagen, met eene plechtige inspraak aan het bestuur der Kweekschool overge legen. Het geschenk werd door dat bestuur met Centêlijkheid aanvaard en de toespraak beantwoord monde vau den voorzitter dr. A. Rutgers der Loeff. Vau die plechtige handeling werd ::ns eene oorkonde in antieken stijl opgemaakt en ,-ekend. De geheele plechtigheid werd door een al genoodigdeu, waaronder de burgemeester, bij- '•ond. De Kweekschool zal voortr.an den naam van „Prins- Hendriksehool" dragen. Ons werd heden toegezonden het eerste uoramer van „de Vooruitgang" antirevolutionair Weekblad voor het district Steen wijk. Het klimmend aantal onzer bladen is een teeken van opgewekt en meer zelfbewust leven, en verblijdt ons in hooge mate. De pers is in de 19de eeuw een macht grooter dan machtige legers. Maar de pers, inzonderheid de antirevolutionaire pers die door jeugdigen leeftijd en door krachtige concurrenten slechts zeer bescheiden optreden kan vereischt vele zorgen. Tot het ves tigen van een blad van onze richting is taaie vol harding, hartelijke liefde, en een welbewust goed af gebakend doel. volstrekte behoefte. Indien de arbeid aan ouze pers wordt aangevat met erast, en met bewustheid van de bezwaren die links en rechts zich opdoen, of m. a. w. indien onze bladen worden gesticht met de wetenschap dat een reeks van jaren harde arbeid wordt vereischt om invloed te verwer ven en positie te verkrijgen, ilan zal de antirevoluti onaire pers zonder twijfel van jaar tot jaar iu macht eu aanzien winnen, en de districts en plaatselijke organen zullen een niet te versmaden middel tot propaganda zijn. Op vele plaatsen hebben de slagers de vrien delijkheid hunne begunstigers te doen deelen in het voordeel der lage veeprijzen. Zij hebben den prijs van het vleesch met 10 cent per kilo afgeslagen. Wat groote winsten de slagers maken, zelfs al ver lagen zij hun prijzen met 10 cent per kilo, kan hier uit blijken, dat bij de aanbesteding van rur.dvleesch voor de garnizoens-infirmerie te Delft, Woensdag 11., de laagste inschrijver aannam te leveren voor 64 cent per kilo, terwijl bij de aanbesteding in het vorig jaar 89 cent de laagste prijs was, waarvoor werd in geschreven. Ben verschil dus van niet minder dan 25 cent per kilo De tentoonstelling te Arnhem en enpassaut ook de feesten, of liever de feesten met de tentoonstelling als aanhangsel loopen ten einde. 15 October is de dag van sluiten. Als een proefje van de wijze waarop men zich dezen zomer in Gelderlands hoofdstad vermaakt heeft, zij hier aangsteekend, dat behalve 80 abonnements- nomraers nog 40 ochtend- en avondconcerten enz. tegen hal ven of verminderden prijs zijn aangeboden door de feestcommissie, zoodat het cijfer tot 120 stijgt. Wanneer men hier nu nog bijvoegt de feestelijkheden, verbonden aan het industrieel festival, het 50-tal matinees, soirees, vuurwerken en bals, uitgegaan van het college Musis Sacrum en de 16 concerten aan de leden der Buitensocieteit gegeven, dan komt men tot het cijfer van p. m. 300. Deze verbazende reeks feesten heeft natuurlijk een groot aantal menschen gelokt. Jufvrouw Kruseman verklaart in een der indische bladen,' dat zij eene eeuw te vroeg gekomen is. Wij gelooven, dat zij zich vergist. Middelmatige talenten, die met zich zeiven zijn ingenomen, zijn kinderen van elke eeuwblijkens hun aantal ook van d6 onze. 'ArnhCour.) Vermoedelijk zal op den 25sten October het spoor- wegfeest te Utrecht gevierd worden, onder anderen door een diné, waaraan alle vaste spoorwegbeambten in het land voor eigen rekening kunnen deelnemen. Des avonds zal er een groot concert plaats hebben. Gaat dit plan door, dan zal het Nederlandsche publiek, met het oog op de ontstentenis van zoovele spoorwegbeambten aan de verschillende stations, wel doen dien dag niet van de treinen gebruik te maken. Het is maar jammer, dat hiertoe geen algemeen ver bindend besluit kan worden genomen, dan zouden die nuttige eu ijverige ambtenaren dien dag zoo niet allen, dan toch voor hel grootste gedeelte zameu kunnen zijn en in ruste hun maaltijd nuttigen en het concert hooren, zonder vrees, dat hunne afwezigheid noodlottige gevolgen zou kunuen hebben. Te Sluis is tot lid van den gemeenteraad gekozen mr. F. C. J. Hennequin. In verband met het op 1 October 11. in werking getreden tarief der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, is door de firma Krupp te Essen eene overeenkomst gesloten met die Maatschappij, om „bij wijze van proefneming", eenige ladingen ijzererts over Vlissingen naar Duitsehland te vervoeren. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Biggekerke, d«. H. J. P. van der Linden te Schoon» rewoerd. Ds. J. Verhave van Noordwijk aan zee, heeft het beroep naar de C. G. G. te Kamperland aange nomen. De Nederlandsche Gustaaf- Adolf-vereeniging hield vrijdag hare algemeene vergadering. Het onder steuningsplan van noodlijdende gemeenten, dat door- het hoofdbestuur was opgemaakt, werd met eukele wijzigingen aangenomen. Aan meer dan 100 gemeen ten zijn ondersteuningen toegekend, tot een bedrag van f 9800. Van dit bedrag is ruim f 2100 bestemd voor kwijnende protestantsche gemeenten in Limburg .en Noord-Brabanthet overige is verdeeld onder gemeenten in verschillende landen in Europa. De feestgave van f 630 is ditmaal toegekend aan de Al» tenessen in Rijn-Pruisen. De directeuren der Vrije Universiteit op geref. grondslag hebben tot curatoren benoemd de heeren mr. A. W. Van Beeck Calkoen, lid der Provinciale Staten - van Utrecht; jhr. mr. A. F. De Savornin Luhman, lid der Tweede Kamer en raadsheer in het hof vaii 's Hertogenbosch mr. L. W. C. Keuchenius, lid der Tweede Kamer dr. A. H. de Hartog, predi kant te Rotterdam, en ds. J. W. Felix, predikant te Utrecht, welke laatste voorloopig als voorzitter is op treden. (Heraut.) De gemiddelde opbrengst van den graanoogst is per jaar, in de verschillende landen de volgende Vereenigde Staten van N. Amerika 130 mill. 100 n 80 44 u 42 u 39 )ostenrijkHongarije 37 GrootBrittannie 37 II Europ. Turkije 15 II 12 9 II 8V: - II 6 II 6 6 II 3 II 2 II 2 Denemarkeu, Zweden en Noorwegen 2 II 1 1 II Andere landen O II Te zamen 588 mill Hoe enorm de kosten zijn voor een stoomvaart als die der maatschappij „Zeeland", blijkt uit de vol gende opgaat van hetgeen de Prinses Marie op één reis van Vlissingen naar Queensboro en terug verbruikt voor hare machine: 48000 pond steenkolen, dat is ongeveer voor f 400, 35 kan machine-olie, 10 kan lampolie, 15 kilo vel, 2 kilo groene zeep, 8 kilo poets katoen, 6 kan petroleum en 8 kan cylinder-olie. Zelfs de zindelijkste huismoeder zal de handen in elkaar slaan over het gebruik van zooveel groene zeep en poetskatoen op iederen dag en dat builen de schoon maak. Nadat Woensdagavond in de kom der gemeente Dreisckor, een schuur met daarin geborgen vlas, hooi en verderen oogst, alsmede een varken, een en ander toe- behoorende aan den landbouwer A. A.v. d. Linde, was af gebrand, ontstond vrijdag avond, tegen 7 uur, audermaal een hevige brand aldaar, in de schuur van den land bouwer Van Burgh. Door den sterken wind nam het vuur zoozeer de overhand, dat vier schuren, het ge bouw der dorpsherberg van A. Van Blooys eu een groote klamp hout totaal iu de asch gelegd werden Brandspuiten uit de gemeenten Zonnemaire, Noord- gouwe en Zierikzee hebben die van Dreischor gehol pen, eu zoo is het gelukt den brand tot het vermelde te beperken. Zonder die hulp zou het grootste deel van het dorp groot gevaar hebben geloopen. Een man uit Arasterdam had de hoofdstad ver laten, met achterlating van zijne vrouw en vier kin deren en had daarentegen de vrouw van een ander medegenomen. Natuurlijk waren zij in de verbeelding, dat niemand dan zij van de ontvluchting afwist. Doch toen zij vrijdagmorgen hun intrek in een herberg in de Doelslraat te Rotterdam hadden genomen, kwamen eenige oogenblikken naderhand de vrouw van den gevluchten man met hare vier kinderen en de man van de gevluchte vrouw hetzelfde huis binnen. Het verdere werd met gesloten deur behandeld. Een hevige brand ontstond zaterdag nacht te Amsterdam op het Funeu, in een der loodsen, behoo rende bij de Koninklijke fabriek van stoom- en andere

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2