CHRISTELIJR-flISTORISCH BLAB. .V. 503. Dinsdag 7 October. VERWARRING. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50. Enkele nominers- 0,05. Uitgever Gr. WIJTMAN, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Sedert minister van Lijnden het openlijk in de Tweede Kamer heeft uitgesproken, dat hij zich niet schaamt het Evangelie van Christus te belgden, sedert dat oogenblik bestaat er een niet denkbeeldig gevaar, dat, in hoogere en lagere kringen, sommigen onzer vrienden, bij wie rustige rust en vreedzame vrede boven alles gaan, zich zullen afvragenis voortzetting van den strijd tegen de schoolwet wel wensche- lijk en plichtmatig? is het, nu van Lijn den gezegd heeft: van uw bestrijden der wet van '57 zijt gij slecht afgekomen, en hebt die van '78 gekregen, als gij verder aan de zaak tornt, zult gij er nog slechter afkomen, is het niet beter stil te zijn, dan altoos weder het nedergeslagen hoofd op te heffen? is het niet beter toe te geven aan den wensch des ministers, om de openbare" school te ver heffen, ze zoo goed mogelijk te maken? In 't voorbijgaan komen we even op tegen de uitdrukking openbare school. Ook onze chris telijke scholen zijn openbaar. Wij willen den minister ook geen stroo in den weg leggen als hij de stadsschool gaat verbeteren. In me nig geval, in menige gemeente zal de staats school de eenig mogelijke blijken te zijn. In arme gemeenten met zeer gemengde bevolking is onmogelijk aan de wenschen van alle ouders te voldoenen voorziet eene lofwaardige offer vaardigheid nu reeds boven verwachting in de behoefte aan christelijk onderwijs voor een deel der kinderen op verscheidene kleine" dorpen, toch mogen de andere kinderen van zulke dor pen niet verwaarloosd worden, en moet de staat zich hunner ontfermendie ontferming mag ook niet karig zijn. Medewerken, door doen of laten, door spre ken of zwijgen, om het staatsonderwijs overal zoo s-goed" te maken als de partijwet van '78 vordert, dat mogen wij niet. Het is bepaald een groote leugen, dat de meerderheid in de Tweede Kamer het recht zou hebben om aan te geven in welken geest de kinderen des volks, de kinderen door God aan de ouders geschon ken, behooren te worden opgeleid, en door tegen dien leugen op te komen, strijden wij nu reeds voor de rechten van liberale" ouders en kinderen, tegen den tijd dat hunne partij onderligt. Plaatst men zich op het standpunt van mi nister van Lijnden, en zegt mende wet is er nu eenmaal, dus moet zij in praktijk wor den gebracht, dan veroordeelt men tevens den strijd onzer vaderen tegen de Spaansche ver drukking. Langs geordenden weg was Filips heer der Nederlanden geworden, de staatsmacht was in zijne hand, aanzien en overmachtstonden hem volop ten dienste, dus had hij evenveel recht om zijn onderdanen één kerk op te dringen, als de t> liberalen" nu hebben om hunne land- genooten het juk op te leggen van één school. 't Eenige verschil is in de meerdere of min dere ruwheid der behandeling. Filips zond beu len en soldaten, de liberalen" zenden ontvan gers, deurwaarders en garnisairs. Filips wilde zijn tegenstanders den kop afslaan, de libera len" willen ze laten doodbloeden. Al kg sekt nu minister van Lijnden de chris telijke vlag in top, hij zeilt zoo dicht bij den Banjaard, dat hij aan de zuiging niet meer kan ontkomen, hij is verloren Zal een der onzen zijne vermetelheid navol gen; het draailicht aanzien voor een vast? Neen, duizendmaal neen, liever nog jaren lang rondgezwalkt in strijd en moeite, dan op zoo'n manier vasten grond te krijgen! Men zal professor van Oosterzee toch niet van overdrijven verdenken, welnu, hoort wat hij zeide, toen hg op de jongste vergade ring der Evangelische Alliantie te Bazel de toestanden van ons vaderland schetste: »Het blijkt toch telkens, hoe op vele volksscholen eene ware Propaganda gedreven wordt van een schaamteloos ongeloof, dat de jeugd reeds vroeg tijdig leert met kerk, gebed en Bijbel te spot ten." Iets verder noemt hij de zoogenaamde christelijke deugden der staatsschool een radi- kaal Heidendom," en hij gaat voort met te zeggen dat »de noodlottige invloed van kerke lijke desorganisatie (ontbinding) en partijzucht de tegenstanders der zaak (van het christe lijk onderwijs) sterk, bare vrienden machteloos maakt." Nu weten we wel dat er eene Christelijk Gereformeerde Kerk is, welke het niet aan organisatie (innerlijk verband) ontbreekt, maar zij is verre in de minderheid, en lijdt mede onder den algemeenen druk, en ook hare af- deelingen kunnen het nog niet overal in den lande vinden met de welgezinde leden der an dere in ontbinding verkeerende protestantsche kerken, zoodat werkelijk kerkelijke partijzucht, nu eens aan de eene, dan weder aan de andere zijde, soms aan beide zijden tegelijk, de goede zaak veel schade toebrengt. Daarom kunnen wij niet genoeg aandringen op eenheid en samenwerking onder de vrienden der chistelijke school. Het twaalftal onzer mannen in de Kamer, het kiezersvolk daarbuitenen ook het volk achter de kiezers, kortom allen, die eenmaal den strijd aanbonden voor vrijheid en gelijkheid tegenover de heerschzncht der liberalen"^ lyi allen moeten zich niet in verwarring late brengen door woord of voorbeeld van een staats man, al noemt hij zich een christen. Laat de geschiedenis ons hare lessen gevfei en sluiten wij daarvoor de oogen niet. Al te lang sloten in den Spaanschen tij overheden en staatslieden in menig gewes in menige stad de oogen voor de belange des volks, al te lang bogen zij zich voc de onrechtvaardige wet. Ware het volk steet tot hen blijven opzien, had het volk de sfcej zijns gewetens gesmoord, het ware ons~gegp^ als de Vlaamsche provinciën, die na 164 Spaansche Nederlanden bleven. Eendracht maakt macht", daaraan herinnei ons professor van Oosterzee, daaraan herinnere ons Standaard, Wageningsch Weekblad en t van kleinere bladen onzer partij. Twijfelen w niet aan de zegepraal onzer beginselen, i aanschouwen wij die niet in ons leven. Zot velen streden met volharding tegen de 18 van Filips, zonder het jaar Her ovér^ÉjBj te beleven, zoovelen stierven er in dage.1"' va druk en duisternis, zoovelen betreurden de afval en de kortzichtigheid van beminde lam genooten, maar toch hielden zij vol. Toegeven om 's valschen vredes wil, di nooit Middelburg, 6 October 1879. In eene openbare vergadering der Tweede Kamt heden middag ten 4 ure te houden, zal beraadslaag worden over de al of niet toelating van den he du Tour. Aan het verslag der Commissie uit Je Tweede Kam bestaande uit de hh. Van Tienhoven, Schagen vi Leeuwen en Luyben, over het onderzoek van de c, loofsbrieven van Mr. M. W. Baron du Tour Vi Bellinchave ontleenen we alleen dit slot, voldoende o den stand der kwestie te kennen. 1. De overgelegde en bij de verkiezing gebruikte van Tlarraelen is geene lijst afzonderlijk van de kiezers vo de Tweede Kamer, maar eene lijst van de kiezers vo de Tweede Kamer en de Provinciale Staten te zame hetgeen in strijd is met den stelligen wil des we gevers en voor den kring' van kiezers voor de Twee Kamer een bijzonder gevaar oplevert, door namel: van eenigen buiten dien kring te laten blijven, c behoorden er in opgenomen te worden. 2. Op Je lijst is de in den kiezer gevorderde aa slag anders en wel lager dan volgens de wet behoi uitgedrukt, en dus is niet uitgedrukt de in de v bedoelde aanslag. Daardoor zijn op de lijst gebra< eenige personen, die uiet al de vereischten om kie: te zijn in zich vereenigen, en al moge de wet partij raidcelen van herstel aan de hand hebben gedaz er is begaan eene fout van beginsel bij het opmak< bron van detailfouten, waarvan vooraf het getal n te bepalen is. 3. Burgemeester en wethouders zijn bij de voc handen lijst hunne bevoegdheid te buiten gegaan, dc de lijst den 4 April nog eens nader vast te «stel] en door die te sluiten. Het laatste is bij de wet a den burgemeester, en aan hem alléén opgedragen, t

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1