Üerlt, School m lending. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. zij de welwillende medewerking van den nieuwen directeur-generaal der Exploitatie-maatschappij, ver kregen is. Met 1 October a. s. zullen de nieuwe tarieven in werking treden. Zooals men weet zijn de havenrechten te Vlissingen nog al beduidend, waaraan men wel eens het minder bezoek der schepen meende te moeten toeschrijven. Naar het sehijnt worden nu middelen beraamd om tot eventueele opheffing dezer rechten te geraken. Bij de jongste Kamer-debatten over de onderwijs- paragraaf permitteerde de heer mr. van Eekafgevaar digde voor het district Middelburg, zich heftige uitvallen tegen de anti-revolutionaire partij en haar streven. O. a. sprekende over het volkspetitionnement in verband met de gehoudene jaarcollecte, zeide hij het was maar een stooter per hoofd. Van de tonuen gouds die gedurende 27 jaren dooi de Nederlandsche christenen tot stichting en onder houd van hun scholen gebracht zijn, gewaagde de heer van Eek niet. Hoewel de gevoelens van mr. van Eek niet onbe kend kunnen worden geacht, kan de heftige repliek aan mr. Elout van den Middelburgsche afgevaardigde, tot kennis van zijn streven veel bijdragen. Opmerkelijk is het dat de Goesche afgevaardigde, de heer Bredius, sinds zijn verongelukte maidenspeech tot invoering van eene bepaling ongeveer gelijkende op art. 7 der wet Perry, zich tot nu toe niet weder in de Kamer heeft doen hooren. Beroepen bij de C. G. G. te Idskenhuizen de can- didaat D. Smallegange. Ds. Kraayenbelt van Alkmaar heeft het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Rotterdam aan genomen. Landliou \v. Door 't bestuur van 't 32ste Nederlandsch land- huishoudkundig congres zijn benoemd tot leden der commissie ter voorbereiding van een in-'t-leven-te- roepen landbouwraad de heeren 1. J. A. v. d, Burgh, voorzitter van de landbouw- maatschappij, te Breda. 2. Mr. C, J. Sickesz, voorzitter van de Geldersche landbouw-maatsehappij, lid der Tweede Kamer, te Laren. 3. Mr. A. J. Th. (i Th. van der Hoop van Slooh- teren, lid. der Tweede Kamer, te Slochtercn. 4. Dr. M. Salverdn, inspecteur van 't middelbaar onderwijs te 's Gravenhage. 5. Mr. A. van Naamen van Eemnes. oud-lid der Tweede Kamer, te Zwolle. 6. P. F. L. Waldeck, Secretaris der Hollandschë maatschappij van landbouw te Loosduinen. 7. Mr. C. J. Pické, voorzitter der Zeeuwsche maat schappij van landbouw, te Middelburg. Tot eere-voorzitter is benoemd mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis, terwijl den heer van der Burgh is opgedragen om de leden bijeen te roepea ten einde zich de commissie, die levens 't recht heeft om zich hoogstens 7 andere leden toe te voegen, kunnen constitueeren. Op de 27e tentoonstelling, gehouden door de Hollandschë maatschappij van landbouw te Haarlem, zijn o. a. bekroond met een zilveren medaille H. J. E. Gerlach, te Koudekerke, voor wit mosterdzaaden met een verguld zilveren medaille de firma wed. J. C. Massee en Zn., te Goes, voor een wanmolen. Vrijdag werd te Middelburg, in het Schuttershof, ten verkoop aangeboden: lo. eene hofstede met woonhuis, schuur, erf en bouw- en weilanden, liggende in de gemeente Grijps kerke, aan den Seisweg, no. 115, groot 1 h. 6 a. 80 c.a., verkocht voor f 3,511. 2o. 37 a. 80 c.a. moesland en boomgaard, ver kocht voor f 1209. 3o. 20 a. 50 c.a. moesland, verkocht voor f 706. 4o. 24 a. moesland, alles gelegen in de gemeente Grijpskerke, verkocht voor f 685. 5o. 64 a. 10 c.a. weiland, gelegen in de gemeente Middelburg, verkocht voor f 1538. 6o. 89 a. 70 c.a. weiland, verkocht voor f 1506. 7o. 71 a. 13 c.a. bouwland, verkocht voor f1210. 8o. 79 a. 17 c.a. weiland, verkocht voor f 1401. 9o. 85 a. 50 c.a. weiland, alles gelegen in de ge meente Grijpskerke, verkocht voor f 1505. Samen voor f 13271. Van de honderd spelers op de balken in de grachten te Middelburg rolt er zoo geregeld een in 't water. Voor hem die 't ongeluk treft is 't zeker erg genoeg. Zaterdag kwam er weder een druipeud en bibberend boven. De vorige week is aanbesteed het verlengen der tusscheuperrons op de stations Krabbendijke, Kruiningen, Biezelinge, Goes en 's Heer-Arendskerke ten behoeve van den spoorweg van Roozeudaal naar Vlissingen de minste inschrijver was A. Fou- draice te Goes voor de som vau f 3798, Een bronzen borstbeeld van wijlen Prins Hendrik is Vrijdag namiddag in de nis boveü den ingang van het nieuwe gebouw der Kweekschool voor zeevaart geplaatst. Eenige der voornaamste slagers te Leiden maken bij advertentie bekend, dat zij, te beginnen met 1 October, de prijzen van het rundvleesch met 10 ct. per kilo zullen verlagen. Zullen nu de vleeschhouwers elders dit voorbeeld volgen Van den dag der opening der Arnkemsche ten toonstelling af tot en met 25 September bedroeg het aantal betalende bezoekers 163,250. Het grootste plezier der Amsterdamsche schut ters is, om na afloop der oefeningen, die aan 't einde der stad worden gehouden, de omnibus stormenderhand in te nemen en dan hun kapitein, die ook graag mee zou willen, zegevierend toe te roepen„met rotten links opgemarcheerd marsch, ouwe Een ander roept„wou u mee, kapitein En als de man dan de onvoorzichtigheid heeft van „ja" te zeggen in den waan, dat de mindere beleefdheidshalve gaarne zijn plaats aan den meerdere zal afstaan, krijgt hij ten antwoord„dan zal u nog een beetje moeten wachten." Ook bij de oefeningen zelve, als de manschappen dus niet als vrije burgers maar als militairen aange merkt moeten, worden gaat het dikwerf recht ver makelijk toe. Verbeeld u een schutter die in de gelederen pret staat te maken. De kapitein plaatst zich in zijn volle lengte voor hem en zegt op een toon, die een rekruut het bloed van schrik zou doen verstijven „Heb je wat te commandeeren, schutter A. wil jij ook soms voor de campagnie komen staan En de aangesprokene antwoordt dood leuk„Ik wel, kaptein, dan stuur ik de heele pan naar huis." Een ander staaltje. De kapiteinSchutter B, jou leêrgoed bloost van schaamte en je moogt je geweer ook wel eens na kijken, het is stijf verroest. Schutter B.Hoe kan u 't zeggen, kapitein, mijn vrouw is er van ochtend nog mee r.aar 't vlotje ge weest. Vlotjes noemt men te Amsterdam de steigertjes aan de stadsgrachten in de volksbuurt, waar de vrouwen haar „grove werk doen", als den ijzeren pot schuren en dergelijke. Voor eenige dagen heeft de Duitsche Veencom- missie, vergezeld van den minister voor den landbouw dr. Lucius, Oost-Friesland bezocht in het belang van den aanleg en de voortzetting van de kanalen in dat gedeelte van Duitschland. Bij die gelegenheid zijn de heeren nog even over de Nederlandsche grenzen ge weest, nl. te Ter Apelerkanaal (het bovenste gedeelte van het Groninger Stadskanaal, waar het zich verbindt of zal Verbinden met de Duitsche kanalen, die in verband zijn of zullen komen met de Eems-rivier), en hebben daar het een en ander in oogenschouw genomen. In de nieuwe Kerk van Hyacint he Loyson te Parijs, is 23 Sept. voor het eerst een huwelijk kerke lijk voltrokken. De „nieuwe Gallicaansche kerk" telt thans 3 a 4000 aanhangers, en men denkt er over een. bijkerk te openen. Het aantal onderwijzers en vooral onderwijze ressen in België, dat hun outslag neemt ten gevolge van de bedreigingen der geestelijkheid, neemt aan merkelijk toe. Sommige scholen van Vlaauderen zijn geheel door de leerlingen verlaten. De stad van Calvijn, Genève, zal een harer nieuwe straten naar Voltaire noemen! Het was dezer dagen 1800 jaren geleden dat Pompeï verwoest werd. Eeuwen onder lava bedolven geweest zijnde, wordt tegenwoordig deze stad met. al wat daarin was uitgegraven, en strekt de lieden- daagsche wereld tot tolk van wat in de grijze oudheid eenmaal was. Yan haar grijze bouwvallen wapperde vriendelijk en vroolijk de Italiaansche vlag, toen 12000 menschen op de plek zelve deze herinnering met redevoeringen kwamen vieren. In Ierland werd jl. Zondag een demonstratie ge houden tegen het betalen van de pachtgelden. De meeting werd door 7000 personen, grootendeels I pachters en landbouwers, bezocht. Onder de sprekers bevonden zich ook Iersche Parlementsleden Parnell, I Smyth, O'Clery, O'Sullivan, Stephen Marc en Gray. De heer Parnell betoogde, dat de Iersche pachters niet meer in staat ziju, de pachten te betalen, en hij zag geen andere uitkomst dan aan de grondeigenaars in 't geheel geen pacht te betalen. Zij zouden dan zooveel te eer genegen zijn, hun goederen te ver- koopen. Om dat doel te bereiken! pachters aan tot een krachtig en gei optreden. Besluiten werden ten slotte ge] de noodzakelijkheid van een spoedige van de pachtgelden werd uitgesproken regeering een hervorming van het Iersche werd geëischt. Tevens zal bij de regeerin aangedrongen, om de noodlijdeude boerenarb' hulp te komen door hun werk te verschaffen.^ ijk werd aan de Iersche boeren uitdrukkelijk hart gedrukt, geen hofstede te pachten, waarval vroegere pachters door het betalen van een bu sporige pachtsom geruïneerd waren. Wat zal Engeland met den gevaügen Zoeloe-konin Cetewayo uitvoeren Zal hij opgesloteu worden in den Tower? Zal h verbannen worden naar Cyprus? Zal hem eene koe worden toegewezen in de „Zulu-logical Gardens Zi hij (als bij de triomftochten der oude Romeinen) al gevangene figureeren in den stoet op den aanstaande Lord-Mayors dag, om vervolgens in de Guildhall he vuur te moeteu doorstaan van Lord Beaeonsfield's wel sprekendheid Zal hij op zijn woord worden vrijgelater onder beding dat hij lezingen kome houden in d St. James's Hall Of zal hij als de nieuwste Afr: kaansche noviteit worden ter tafel gebracht in d eerstvolgende algemeene vergadering van het Koninl lijk Geographisch Genootschap? Neen, neen, hij zal in de citadel van de Kaapstai onder dak gebracht worden. Reeds maakt men kame: voor hem in orde. Als krijgsgevangen vorst zal hij hi waarschijnlijk beter hebben, dan hij het ooit in zi: kraal te Ulundi had. Zijn gevolg bestaat uit 8 pers nen, drie vrouwen, eene dochter en vier getrouwe] Voor 't oogenblik is de rust in ZoeloelanrSaherstel Of het lang duren zal Engeland zal waarscBj niet veel pleizier beleven aan de geannexeerde T vaal zoomin als aan de Zoeloes, en vriend Soecocl het hoofd der Kaffers aan de grenzen van de vaal, leeft ook nog! De Engelschen zijn in Afghanistan begonnen //lo< naar werken" te geven. Langs onbegaanbare wege door gebergten heen is het hun gelukt een legera deeling in 't hart van Afghanistan te brengen, die m enkele den Emir getrouw gebleven regimenten, zulli trachten liet gezag van dezen Vasal van Engeland herstellen. Het gaat overigens moeilijk de toestand in Azië behoorlijk te volgen. De berichten zijnschaarsi en naar het schijnt zeer weinig te vertfoïïT?6J(fc| I mate van de personen door wie de berichtenn|B wereld worden gezonden zijn ze Engelsch of Russra gekleurd. Indien men de kaart van Azië voor zich legt d vindt men in Midden-Azie Perzië, ten Oosten v Perzië Afghanistan en ten Noordoosten Turkomanne land. In laatstgenoemd land staat Rusland met z leger, in Afghanistan .Engeland. Beide op elkanc zoo naijverige volken hebben dus huune legers slecl eenige mijlen van elkander verwijderd. Is Perzië d grenst aan de beide landen waar de verschillen legers staan neutraal, of zal het ten behoeve v dezen of dien, desgevorderd, het zwaard aangorde Belangrijke vraag voor beiden. Perzië's svmpathiën schijnen meer voor Rusla dan voor Engeland te zijn. Zijdelings wordt door 1 althans de expeditie tegen de Turkemannen gesteui Graanmarkten enz. Rotterdam, 29 Sept. Van het nieuwe gewas was puike px-ijshoiidend, afwijkende stapCanariezaad ets. liooger; buitenlandsche granen vast. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 27 Sept. 1879. Nnderl. Certific. Werkelijse schuld. dito dito dito dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rusland Obligation 179S/18I5 Dito dito 6e serie. 1S55 Obligatiën dito /'1000 1864. dito L. 100 1872 dito leening 1867--69 Loten 1S64 Loten 1866 Aand. Spoorw. Gr. Maa Oblig. dito Oblig. spoorweg Poti-T dito dito Jelez Orel dito dtto Jelcz-Griasi. 2Vj pet. 6j 3 7! 4 10( 3 10! 3 io; 5 95 5 5! 5 7' 5 9j 5 bi 5 bt 5 9f 5 7< 5 5 5 121 5 91 4 5 8 5 8

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3