BUITEN LAN 1). HANDELSBERICHT!: S3 INGEZONDEN STUK gepleegd op eea 18-jarigeu metselaarsknecht, Janssen genaamd, door hem met een stopverfmes aan de linkerzijde van den hals de slagader door te snijden, tengevolge waarvan de getroffene weinige minuten later overleed. De dader bevindt zich in arrest. Welk een vertrouwen er bestaat in de soliditeit der Arasterdamsche firma „Natura Artis Magistra" moge blijken uit het feit, dat een 4lJ« pet. leening van f 200,000, waarvoor de inschrijving maandag 6 uren was opengesteld, 25 malen volteckend is. Verschillende ingezetenen van Amsterdam heb ben dezer dagen bij gedrukten brief de kennisgeving ontvangen dat: „buitenlandsche ridderorden van 15 staten, het eerelidmaatschap van letterkuudige en andere genootschappen, medailles, adellijke titels, consulaten en brevetten als hofleveranciers door bemiddeling van hoogen invloed voor geschikte personen verkrijgbaar zijn. Geschikten zijn waarschijnlijk zij die veel betalen. Door den heer C. Reinsberg te Amsterdam, j chronom. en horlog. van Z. M. den Kooing, werd j dezer dagen een horlogie afgeleverd, zooals er niet da gelijks voorkomen. Behalve een volledig slagwerk, bevat het een chronograaf en een doorloopenden al manak. Het wijst daarenboven geregeld den stand der maan aan. De bewerking munt natuurlijk uit door hare fijnheid, van daar de evenmin alledaagsehe prijs van f 2800. Bevorderd tot doctor in de letteren aan de Leidsche universiteit de heer W. A. Lehman de Lehnsfeld, geboren te Domburg, na verdediging van een academisch proefschrift. De keizer van Duitschland is met. de keizerin en prins Wilhelm naar Straatsburg tot bijwoning der manoeuvres vertrokker. De krsonprins en de prinses Karl en Friederich Karl zouden zich bij Potsdam bij hen aansluiten. Voor de eerste maal wordt de Elsas, in 1871 ge annexeerd, door de üuitsche Vorsten-familie bezocht. Vorst Bismarck en zijne familie bevinden zich te Ween en. In Frankrijk maakt men thans gebruik van een kanon, waarvan ieder schot f 600 kost. Er is dan ook geen enkel stuk dat zoo goed beantwoordt aan de bedoeling om bres te schieten in de beurzen der belastingschuldigen. Bij alle fabrikanten en industriëelen in Parijs bestaat groot medelijden met de geamnestieerden. Mier dan 400 hebben dadelijk werk gevonden. In den eersten tijd bleven zij liefst maar onder elkander. Nu echter beginnen zij zich al weder hier en daar met anderen te vertoonen, maar zij zwijgen geheel over de politiek. Napels was dezer dagen het tooneel van een eigenaardig Oostersch schouwspel. Tien schoonen van den ex-Kkedive, die den harem van Ismaïl-pacha niet beviel en die zeker gehoord hadden, dat in Europa, en dus ook in Italië, de slavernij sinds lang afgeschafi was en dat ieder slaaf bij het betreden van dien bodem van zelf weder in het genot van zijne, vrijheid komt, maakten gebruik van de gelegenheid, dat zij uit zwemmen gezonden waren, om op de vlucht te gaan. De scherpziende enuchen zaten de vluchtelin gen echter terstond achterna. De anders zoo zorgvul dig voor aller oog verborgen harembewoonsters trokken in haar eenvoudig zwempakje zeer de aandacht der Napolitaners, die zich aan het strand bevonden, doch het was opmerkelijk, zegt de Tribune, dat niemand een hand uitstak om deze zeenymfen te beschermen of te steunen in haar poging om het ge not barer vrijheid te verwerven. Zij werden spoedig door de bewakers van den harem gevat en in triomf weder derwaarts gebracht. Een veekooper kocht op de markt te Sajo-St. Peter een koe voor f 65, en betaalde die dadelijk. De boer zou hem de koe des avonds brengen. Dit laatste geschiedde, doch alvorens de boer de koe gat, vroeg hij om betaling. De koopman weigerde, waarop de boer de koe weer meenam. Een proces werd aangevangen de koopman had geen bewijs en verloor dus. Na de uitspraak zeide de rechter tot de boer: „Wel vriend, ben je tevreden? Dat vonnis is jewel wat waard, hé?" „Nou" zei de boer, een tientje heb ik er voor over." De rechter nam een briefje van f 10 van hem aan, bekeek dit naauwkeurig en riep op eens uit„Maar hoe komt ge daaraan. Dat is een valsch briefje. Als ge niet weet van wien ge 't hebt, kan u dat in de ge vangenis brengen." „Die hondsvot, die mijn koe kocht gaf me zes zulke papiertjes maar ik zal hemvindeu." „Niet noodig," zei de rechter, we zullen u vinden, want nu hoor ik, dat de koe wei betaald was, wat ge ouder eede bestreden hebt." De bedrieger was bedro gen en ontging zijn gerechte straf niet. ben hel gedaan en andereu niet voorkomen. Dezelfde logica bezigen thans de Engelsehe bladen bij hunne veroordeeling van den Emir van Afghanistan, Jakoeb Khan. Gij hebt zoo luidt het voonis wel niet tegen ons gecomplotteerd, maar gij hebt niet verhin derd dat auderen het deden. Derhalve Derhalve zijn wij tot ous groot leedwezen verplicht een kostbaren, moeilijken oorlog tc beginnen, der halve taant de glaus die er van ons ministerie Bea- consfield afstraalt zeer derhalve dreigeQ ons moeilijkheden zonder tal. O Afghanen wat haalt ge ons een streep dcor de rekening. Gelukkig dat En geland intusschen de handen in Afrika wat ruimer krijgt. Cetowayi is in handen der Engelschen, dood of levend? Wie zal het zeggen? Genoeg men hoopt dat met hem de heftige tegenstand gebroken is. Iu- dien Soecocoeui zich wat rustig houdt, en de Tran- valers zich tot protesteeren blijven bepalen, dan gaat Engeland in die onherbergzame oorden eenige rust te Rust geniet ook Oostenrijk. Alsof er nooit een 1866 had bestaan, zoo vriendelijk en welwillend wordt vorst Bismark te Weenen ontvangen alsof er geen Turken in Novibazar woonden, zoo gerust trokken de Oostenrijkers dat Turbsch gebied binnen. Geen schot werd er tot heden gelost. Rust geniet ook Frankrijk, men vindt het zelfs nauwelijks vernoemd. Blanqui viel zoudag te Bordeaux, zijn tegenstander overwon. Dat is het eenige feit van oe'eekenis gedurende deze geheeie week! NA DE VACANTIE IN BELGIE. „Het omvangrijk werk der organisatie, welke het ministerie van onderwijs ten gevolge van de nieuwe onderwijswet tot staud brengen moest, is gereed en met een onverhoopt succes bekroond," schrijft de Brusselsche correspondent van den Prêcurseur. „Om maar ééu voorbeeld te noemen, zullen den 15 Octo ber negen normaalscholen geopend worden ter ver vanging van even zoovele bijzoödere scholen, en deze scholen zullen zoo worden ingericht, dat alle kweeke- fingen, die den wenseh te kennen gaven om in den dienst van den Staat te treden, daar plaatsing kun nen vinden, en hun aantal bedraagt meer dan 700. Er waren op de te vervangen scholen omstreeks 900 leerlingen en van dezen hebben er 700 gevraagd op de Staatsscholen geplaatst te worden," enz. De nieuwe Belgische schoolwet is in Juni 11., onmiddellijk na de aanneming door de kamers, door den Koning bekrach tigd, in Juli daaraanvolgende afgekondigd en met 15 October treedt zij geheel in werking, zoodat de regee ring binnen den tijd van drie maanden alle maatre gelen tot uitvoering der wet nam, waaronder behalve tal van reglementen betreffende het toezicht, het on derwijs, enz. ook nog, gelijk uit het bovenstaande blijkt, de stichting van een aantal nieuwe scholen be grepen is. Dit heeft de Staat met ongelooflijken spoed tot stand gebracht, majr ook de Kerk zat niet stil. Nieuwe schoollokalen moesten gebouwd of bruik baar gemaakt worden, onderwijzers aangeworven eu vooral moest er geld, veel geld ingezameld. De Roomsche Kerk beeft te veel invloed en beschikt over te onweer staanbare middelen om uiet immer te gelukken in dergelijke werken van propaganda. Tegenover de openbare scholen zullen overal scholen der geestelijk heid geopend worden, en niet te hoog denkt de liberale pers haar getal op te geven met het te schatten op twee derden der gestichten door de Gemeenten en den Staat bekostigd. De bisschop van Gent heeft een diocesaan-inspec- teur benoemd, die het toezicht zal houden over het katholiek onderwijs in geheel het bisdomtot die betrekking is gekozen een zekere kanunnik De "Vos. Deze zal den bisschop geregeld rapporten over het onderwijs moeten inleveren en niet slechts alle scholen bezoeken maar ook zijne rapporten outvaDgen van de dekanaats- inspecteurs, welke de bisschop voor ieder dekauaat heeft benoemd, eu die belast zijn met het toezicht over de scholen in hun dekanaat. Even als het open baar heeft dus ook het katholiek ouderwijs zijne inspecteurs eu schoolopzieners. M x>. Haver met eenige aanbieding bleef door te hooge vraagprijzen Groene Kookerwten levendiggev, soort, die zeldzaam voorkomt, wei taald van f 12.50 tot f 12,75, enkele van f 11,50 tot i' 12,te koop. Koolzaad waarvan de aanbieding zt'.^ onveranderd, en van f 10,a f 10,60 n betaald. Boter per kilogram f 1,05 a 1' 1,15 eieA stuks f 4,—. Vlissixgen, 19 September. Boter per kilogi a f 1.20. Eieren f 1,15 per 26 stuks. Prijzen van Elfeeten. Amsterdam, IS Sept. 1879. Ncderl. Certific. V7erke]ijite schuld. 2»/s pcL dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Rnsiand Obligation 179S/1815 5 Certific. Inser. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito 1000 1864. 5 dito L. 100 1S725 dito L. 100 16735 dito 1S77 dito5 dito leening 1S67--69 5 Loten 1864 5 Men kent het oordeel door koning Filips van Spanje, na het bekend worden der beeldstormerij, over alle Nederlanders geveld. Allen ziju schuldig, zoo luidde het vonnis,' allenwant sommigen heb Graan markten enz.. Middelburg, 18 Sept. Wij hadden beden een vrij goede aanvoer van Tarwe eu Zomergerst, terwijl die der andere artikelen zeer matig was. Naar puike soorten bestond goede vraag, doch dewijl verre weg het grootste gedeelte van liet aangevoerde uit afwijkende soorten bestond, zoo bleef veel onver kocht en konden de orders daardoor slechts gedeeltelijk uitgevoerd worden. Tarwe onveranderd, voor de jarige werd f 12,a f 12,25voor de nieuwe f 10,75 a 1" 11. voor de zaai voorts i' 9,a f 10,— naar kwaliteit betaald. lïogge bedong in zaaisoort f8,25 a 1 8,50. Wiastergerst aan vorige weekprijzen gehouden en alzoo betaald, puike f 6,75 a f 7,mindere f6,50. Zomergerst ÏO cent lager, naar gelang van droogte werd 1' 5,50 tot 1 6,— besteed. 7,1 1ÜÜ\ 107* 103l| 59», 79L Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Best5 86'/ sey 90 76*) I45a?l 144 J 128V 90 87'/J 85-/! 5G'/1 54»/i 63 68',i 57'; 677' 67»; 48') la3, dito Baltische spoorweg 3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Itai. spoorweg. 3 Spanje. Obligation Buitenl 1 Prtjzca van conpoih^ Amsterdam, IS Sept. Metall f 21,35; dito f 21,35; Div. Eng. per U.' i' 11,80Eng. Portugal p,r"' f 11,80, Bpaansclie piasters f47,40; Amerikaar dollars, in goud f 2,471/s- eni Amsterdam, 17 Sept. Metali. f21,37l/s; dito *een f 21,37»/2Div. Eng. per Hi* f 11,80; Eng. Russen j f 12,05;' Eng. Portugal per'te f 11,80 Frans j Belg. f 47,40; Pruis f58,75; Hamb. Russen f1,201/ vooi sen°in Z. R. f 1,234; Poolsche peril. Poolse Z. li. f Spaansche piasters f47,40; Spnvijzer Binnenlandsche f 2,30l/3; Amerikaannche dollars papier f 2.477a. Dgt ftj al dÜ T7TA Mijnheer de Redacteur Weldra loopt het contract der gemeente Middeltn] met de eigenaars der gasfabriek af. De vraag kc/ thans aan de orde, zal de gasfabriek voortaan 1 exploitatie overgaan aan de gemeente of zal de cc1 cessie worden verlengd. Voor het eerste gaan vi stemmen op. Men heeft te Middelburg grieven teg de gasfabriek. De behandeling die men van hare zij ondervindt zoo zegt men is gelijk aan die v bijna alle stichtingen, welke geen concurrentie vreezen hebben, en, dit bovenal, de stad MiddelBs zoowel als hare burgers hebben nu jaren lang enori sommen te veel betaald voor hun gas. Men betai in Middelburg gemiddeld Vb meer voor zijn lit dan in alle andere plaatsen van gélijken omval Daarom, Middelburg moet de gasfabriek overuem en exploiteeren. Omdat dus de gemeenteraad voor 20 jaren tzj Leeft vergist, door een contract aan te gaan dat spoje bleek veel te hoog te zijn, en omdat de eigeflji der gasfabriek, wel bekend met de antipathie die te] hen bestaat, zich hebben gehouden aan dat contrt daarom moet de fabriek overgaan in handen der meente. Geen heil schijnt er in onze dagen te wacht dan van staatszorg of gemeentebeheer. Geen voordi dan van coöperatie of eigen hulp. Iioe is het toch mogelijk dat men niet. inziet particuliere ondernemingsgeest zooveel voor he» Hoe kan het zijn dat men niet erkent dat zaak wie: hoofd tevens belanghebbende is, de m< soliede waarborgen oplevert? Kan de gemeentera door ondervinding geleerd, met de concessionaris niet eene overeenkomst aangaan, die deugasprijs rej naar den prijs der kolen? Kan de gemeente, bij wetenschap dat onze gasfabriek enorme wins oplevert, niet belangrijke voordeeelen bedingt Heeft zij niet het reclit, indien de tegenwoord concessionarissen tot geen belangrijke concession reid zijn, na naasting, aan anderen het leveren het gas op te dragen? Laat, iu vredesnaam, staats- en gemeentebemoeiiu tot het hoog noodige beperkt blijven, want een „ru beurs" doet uiet met voordeel werken. Op //kleintjes passen" is in den regel niet het 1 aan besturen toevertrouwd. Een Middelburgs)

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3