handelsberichtënT Graanmarkten enz. denpas naar Kaboel te marcheeren, maar dit kan vooreerst niet geschieden, wegens gebrek aan trans portmiddelen. Alles wordt gedaan om het leger in beweging te stellen, want de Emir moet bijgestaan worden. Als het niet spoedig gebeurt en hij niet ge dood is, zou hij moeten vluchten of zich aan het hoofd der anti-Engelsche beweging stellen. Een correspondent, der Daily News te Jallahabad meent, dat de marsch naar Kaboel eerst 9 Oct. zal aanvan gen, maar anderen beweerden, dat generaal Roberts binnen 14 dagen te Kaboel zal zijn, De corres pondent van de Standard meldt uit Bombay, dat de geheele bevolking van Kaboel zich bij de muiters had aangesloten. Zij hadden boodschappers naar alle stammen uitgezonden, ora tot het opvatten der wape nen aan te sporen. Een muitend regiment bestaat uit inwoners van Herat en men meent, dat het naar deze is gegaan om haar te bewegen, gemeene zaak met Kaboel te maken. Voor zoover men ken nagaan, heeft de moord te Kaboel op de stammen, met welke zij in aanraking komen, geen diepen indruk gemaakt. Over de vroegere gebeurtenissen te Kaboel wordt het volgende gemeld: Den 16 Augustus reeds ried, de Emir majoor Cavagnari aan, zijn gewoonte in de buurt van Kaboel tochtjes te doen, op te geven, daar men het op zijn leven gemunt had. Cavagnari ant woordde, dat, zoo hij gedood werd, Indie genoeg mannen telde om hem op te volgen. Drie dagen te voren was er reeds een standje voorgevallen tusschen eenige soldaten van den Emir en enkele leden van Cavagnari's gevolg, die het zwaar hadden te verant woorden, daar het gepeupel de zijde der eersten koos. Zulke feiten waren niet zeldzaam en de verhouding tusschen den Emir en den gezant was sinds geruimen tijd hoogst koel geworden. Toen den 10 Augustus regimenten uit Herat aankwamen, werd de toestand meer gespannen. De soldaten eischten luide hun ach terstallige soldij en gaven aan hun wrok tegen de Engelschen op duidelijke wijze lucht, terwijl de offi cieren den Emir zijn vriendschap voor de vreemde lingen verweten. Zij eischten de verdrijving of de verdelging der Engelschen. De Emir, door hunne be dreigingen verschrikt, wees op het onvermijdelijke van een verbond met Engeland. Hij betaalde 8 maanden soldij, doch kon niet gedaan krijgen, dat de soldaten daarop hun wapenen neerlegden. De Engels che Onderkoning meldt, dat, luidens de verzekering van een inlandscli ooggetuige, er twaalf Af- ghaansche regimenten aan het bestormen van de Britsche ambassade deel namen. Eerst werd de poort vau het voorplein opengerammeiddoch deze bres werd door de belegerden zoo goed verdedigd, dat de aanvallers er niet in konden. Toen stak men liet huis in brand. Cavagnari en de zijnen, door het vuur verdreven, trachten zich door den hoop heen te slaanzij werden echter overmand en allen ïieergehouweu. Het verlies der aanvallers moet 210 man bedragen hebben haast driemaal het cijfer der Engelschen. Lort Lytton voegt er bij, dat de Emir, buiten zichzelf vau spijt en schaamte, stellig persoonlijk zich zal komen verontschuldigen bij het Britsch-Indisch Gouvernement. Latere berichten brachten de tijding dat hem dit niet meer mogelijk zal zijn. Hij is vermoord, of heeft zelf een einde aan zijn leven gemaakt. Kusland, Duitscklaiul, Engeland. Men zegt dat het koning Oscar van Zweden is die dezer dagen een zeer opmerkelijke brochure het licht deed zien. Met een soort onweerstaanbaar instinct tracht zegt de «schrijver een van de zee verwij derd rijk zich daarheen een weg te banen. De Slavi sche staten van den Balkan zoowel als de kleine Scandinavische staten moeten weldra (of deden het reeds,) steunpunten aanbieden voor de veroveringszucht der groote rijken. Rusland wil de sleutels vau den Sond en den Bosphorus hebben. De sleutels van den Sond blijven, ook door Duitschen invloed, in handen van Denemarken, en voor 't geval Rusland een nieu wen aanval op Konstautinopel mocht wagen of mocht beproeven zich op eigen gelegenheid in den Balkan te vestigen, zou het een ontzagwekkende macht voor zich ontwikkeld zien door Duitschland, van den Sond tot den Bosphorus. Men vergete niet, hoe geducht de wapenen zijn, over welke Duitschland in dezen strijd tegen Rusland zou beschikken. Die wapenen heeten Finland, de Oostzee-provincien, Polen, Rumenie en Servië. Wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooreu, weet, hoe kinderachtig hel gezegde is „finis Polouise", dat de Russen zoo gaarne herhalen, zonder zelf er aan ts gelooven. De Polen is de mond geslo ten, maar in huu hart brandt het vuur van den haat feller dan ooit. Hoe kan men gelooven, dat een zoo talrijke, zoo sterke, zoo omwikkelde volksstam zou ten onder gegaan zijn onder de dienstbaarheid van een eeuw, wanneer men aan gene zijde van deD Donau een nationaliteit van denzelfden stam ziet tot een nieuw, krochtvol leven herboren, na een dienstbaar heid van meer dan een duizendtal jaren Wat zal Rusland doen Zal het, evenals in de onzijdigver- klaring van den Sond, ook berusten in eenvoudige on- zijdigverklaring van den Bosphorus Laat het zich nog maals verleiden tot de hersenschimmige plannen van Peter den Groote, tot de luchtkasteelen van zijn panslavistische droomers, wee 't dan, want het lot, dat die Mogendheid dan wacht, is dit/;Een onaf hankelijk Finland, een Polen, dat zich tot de natuur lijke, door de Drina en den Dnieper gevormde grens uitstrekt, een Rumenie, dat door Rumeensch Bessa- rabië is vergroot, een Servie, dat tot den Bosphorus zijn heerschappij uitstrekt, zou dat alles niet in het meeste belang van Duitschland zijn Het nieuwe rijk zou op die wijze beschikken over vier dappere en trouwe bondgenooten. welke voor Rusland eiken toegang over bet vasteland naar het binnenland vau Duitschland zouden afsluiten." He bondgenoot schap tusschen de (Skandinaafsche en Balkans-) schier eilanden, zegt de Koninklijke publicist verder met 't oog op de mogelijkheid, welke hij aanwees en in welke dit verbond ongetwijfeld zal moeten voorkomen is dus de handhaving vau het Europeesch even wicht, het is de vrijheid van de zeestraten, de onaf hankelijkheid van de kleine staten, de regeling van de Oostersche zaken de rust, in Europa." Ziedaar eene profetie over het groote rijk in het Noorden. Met zorg wenden zich ook, vooral thans weder door de gebeurtenissen in Afghanistan, aller blikken naar Rusland en zijn positie in Azië. Engeland en Rusland staan schijnbaar onverzoenlijk in Azië tegen over elkander. Engeland veroverde Afghanistan uit vrees dat Rusland het zou gedaan hebben, en Rusland zal te avond of te morgen Merv, het gebied der Turkemans veroveren, uit vrees dat Engeland het zal doen. Tus schen de Russische en Engelsche grenzen ligt een zoom van zwakke, baarbaarsche, onzijdige staten welke elke der beide Europeesche machten van haren kant meent te moeten beschermen, te vriend maken of in bedwang te houden. De Engelschen gaan uit van de stelling, dat zij de wereldbeheerschers kunnen en moeten zijn. Ieder ander land moet Engeland onderworpen zijn, of althans naar de oogen zien. Kan 't geen staatkundig overwicht uit oefenen, dan behelpt 't zich voorloopig met een econo misch, of m. a. w. kan het da regeering niet in handen krijgen, omdat daar 'al te groote bezwaren en moeielijk- heden 't gevolg van zijn. dan tracht 't de middelen van verkeer spoorwegen, stoombooten enz. in handen of in zijn macht ie krijgen, zoekt de beste plaats voor zijn producten op de markten en traehl op bijna iedere financiëele of industriëele onderneming van aan belang invloed uit te oefenen. Wie is er die dat den Engelschen ten kwade duiden zal 't Is wel n;et aan genaam als de winsten, die door den landzaat hadden kunnen behaald worden, in vreemde zakken terecht komen, maar 't is niet meer dan billijk, dat hij die heeft durven wagen, ook mag winnen, 't Succes heeft evenwel een goed deel der Engelschen verblind. Gingen particulieren voor om den invloed der En gelschen meer en meer te doen gevoelen, de regeering volgde om de macht van Engeland uit te breiden. En dat is gelakt. Er is geen hoekje meer op de wereld waar niet een land, een stad, een rivier, een golf, een straat, een spoorweg, ee:i hotel u den naam herinnert van Victoria, Engelands geliefde Koningin. Door 't succes verblind, heeft Engeland steeds meer in zijn vangarmen besloten passend wat men wel eens van dei^ hoe meer hij heeft hoe meer hij hebbH ook van dat rijk als van Rusland en z<5 rijken van vroegeren tijd zeggen, dat het en in Afrika zich steeds tracht uit te breiden Naast den hoogsten trap van bloei, gaapt maal een afgrond van 't diépst verval. Middelburg, 11 September 1879. De aanbieding granen was hedm grocter dan vorige weken, d< besttond weder grootende:ls uit afwijkende soort waarvoor moeielijk koopers te vinden waren. Jarige Tarwe weinig gev.aagd en 50 ets. lager i f12,tot f 12,25 gekocht. Nieuwe Tarwe 75 ets. a f 1,lager. Puike soa die weinig werd getoond, voor den zaai f 11.a TX] betaaldmindere soorfen konden tot veel lagere p zen moeielijk koopers vinden. Puike Kogge voor den zaai 1' 8,30 betaald voorts fl a f8 Wintergerst onveranderd in prijs, puike drooge f enkele 1'7.betaald voorts f6,25 a f 6,50 naar k liteit. Zomergerst 15 ets lager, puike kwaliteit gevraa, en f 6,— a 1 6,10 gekocht, afwijkende, welke meest tooud wordt, onverkoopbaar. Groene Erwten 25 a 30 cte hooger, voor puike koi soorten besteedde men tot f 12,50mindere fll,- f 12,—. Koolzaad 15 ets. hooger, pnik droog zaad vi voor verzendingen plaatselijke olieslagerijen voor 11' a f 10,60 genegen koopers, mindere soorten f9.5 fl°.— Boter per kilogram f 1,10 a f 1,20eièrerv^per^ stuks f 4, Vlissingen, 13 Sept. Boter per kilogram fl,l( f 1,25 eieren per 26 stuks i 1,10. Prijzen van Effeelen. Amsterdam, 9 Sepl. 1879. Naderl. Certitic. Werkelijke schuld. 2l/s pet. 64 dito dito dito .3 1\ dito dito dito 4 101 Loten stad Amsterdam 3 10 dito dito Rotterdam 3 10 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 „9 Certific. Inscr. 5e serie 1854 -5 Dito dito 6e serie. 1855 5 o Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 9 ditoL. 1001S725 „8' ditoL. 100 18735 8i dito 1877 dito5 „9 dito leening 1867—69 5 71 Loten 1864 5 „14? Loten 1866 5 14 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 «12 Oblig. dito5 9 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 8' dito dito Jelez Orel 5 >.8 dito dtto Jelez-Griasi. 5 «8 dito dito Charkow Azow .5 „8 Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg 3 „5 Polen. Aand. VVarschau-Bromberg 4 6 dito dito Weenen. 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Au g. 5 dito dito April/Oct. 5 „5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-ltal. spoorweg. .3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsclie 1 Portugal. Obligatiën3 i Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën n 1869 6 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 i1 dito dito dito 1S76. 41/1 Brazilië Oblig. 1S655 1 dito 1875 5 PrijzcBfi van coupons. Amsterdam, 11 Sept. Metall l' 21,37l/a; dito f 21,377»; Div. Eng. per tfc 111,80; Eng. Portugal f11,80, Spaansche piasters 1 47,70; Amerikaa dollarsin goud f2,4772- ,vj Amsterdam, 10 Sept. Metall. f 21,4272 dito f 21,427»Div. Eng. per tl' f 11,80; Eng. Russen f 12,05; Eng. Portugal per U' f 11,80 Frans f Belg. f47,40; Pruis f 58,80; llamb. Russen fl,20; sen in Z. R. 1' 1,227»; Poolsche per PooLscli Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spaa Binnenlandsclie f 2,307»; Amerikaansche dollars f2 papier f 2.471/,2-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3