CHRISTELIJR-HISTORISCH BUD. ,t°. 493. Zaterdag 13 September. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drïio maanden francof 1,50. Enkele nommers- 0,05. Uitgever: P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG-. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 12 September 1879. Volgens een correspondent der ArnJi. Ct. wenscht Hare Majesteit de Koningin a. Maandag de plechtige opening der Staten-Generaal bij te wonen in de zoogenaamde loge van den president der Tweede Kamer. Sinds een reeks van jaren is geeue Koningin bij de zitting der Staten- Generaal geweest. In een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den Gouverneur-Generaal van Ned-Iudië, van 10 dezer, wordt bericht, dat de tijdingen uit Atjeh voortdurend gunstig luiden; dat de troepen van Lamtoba teruggekeerd en de expeditionaire ko- lonnes ontbonden $rijndat de patrouilles geen spoor meer van den vijand vondendat verscheidene hoofden uit de XXV en XXII Moekim zich onlangs onder wierpen en dat de bevolking langzamerhand in de XXVI en XXII Moekims terugkeert. Door het Polderbestuur van Walcheren werd gisteren middag, in het polderhuis iu de abdij te Middelburg, overgegaan toi de openbare uitloting van acht obligatien, elk van f 1000, in de conversie- ieeuing volgens plan van 3 Maart 1856; uitgeloot werden de nommers' 350, 328, 451, 91, 409, 648, 261 én 171 Vijf obligatien, elk van f 1000, in de 4'/s o geld- leenino- van f3000.000 van 1863 uitgeloot werden de nommers 278, 295, 221, 232, en. 112; Vier obligatien elk van f 1000, in de 4'/2 geld- leening van f 100.000 van 1876; uitgeloot werden de nommers 1 en 23 van de eerste, 78 en 63 van de tweede serie drie obligatien elk van f 500, ten laste van den Serooskerke-Domburgschen straatweg uitgeloot werden de nommers 71, 81 en 31. Deze obligatien zulleu na 1 Januari 1880 worden afgelost. (M- Q) Tot wethouder der gemeente Meliskerke werd be noemd de heer J. Houterman. Dit tot herstelling van eene verkeerde opgave in ons No. 491 waar de heer J. de Keijzer als zoodanig genoemd werd. De heer de Keijzer werd benoemd tot ambtenaar van den burgerlijken stand. Men deelt uit Zierikzee het volgeude aan liet Vaderland mede als bewijs Loe ongelukkig de wet op de gijzeling werkt: Een herbergier uit Haamstede drijft handel. Hij is te goeder trouw, maar hij heeft uiet het minste koop- raaustalent. Hij wordt bedrogen en kan dientengevolge de 500 niet betalen, die hij schuldig is aan een boer te Kerkwerve. De boer heeft als verkooper even onnadenkend ge handeld als de snuggere koopman. Want hij leverde zijn hooi a comptant aan iemand, dien hij ternauwer nood bij naam kende, zonder het bedongen geld tege lijkertijd in ontvangst te nemen. Maar de boer is schuldeischer. De wet stelt hem in staat zichzelf recht te verschaffen, of liever zich te wreken. Hij speelt op, maakt zich boos en laat den man, die vruchteloos om eenig uitstel smeekte, in gijzeling brengen, reeds enkele weken na het gepleegde misdrijf. Dat geschiedde 12 October 1877 en pas laatstleden Zondag, 7 Sept. '79, heeft de ongelukkige koopman het huis van arrest te Zierikzee verlaten, nog wel onder belofte dat hij bij termijnen de verschuldigde f 500, benevens de gijzelingskosten, ruim f 900 zal afdoen. Eindelijk, toen de kosten zoover de hoofdsom be gonnen te overschrijden, was de koppige boer eenigs- zins tot nadenken gekomen en handelbaar geworden. Het heeft hem geld, veel geld gekost, maar hij heeft zich gewroken. Hij heeft den koopman twee jaar „laten zitten Wel hoopt hij nu toch nog zijn f 500 benevens de gemaakte onkosten te zullen ontvangen van den in vrijheid gestelden „koopman." Maar daar toe zal deze wel nimmer in staat zijn. Nu de schuld ruim f 1600 beloopt, zal hij zich waarschijnlijk, zoodra men liet hem lastig maakt, failliet geven. Het speet hem genoeg in de jaren zijner gevangenschap, dat hij dit niet vroeger had gedaan. Dan ware hij door de wet beschermd en ten koste van zijn schuldeischers voortgeholpen. Nu onderging hij een onmatige zware straf. l)e heer mr. C. Lucasse werd woensdag als advo caat en .procureur te Middelburg beëedigd. De internationale compagnie voor slaapwaggons wil voortaan dagelijks een exprestreiu, bestaande uit slaap- en salonwaggons laten loopen tusschen Ostende en de Russische grenzen, via Berlijn, Keulen. Zij wil daar mede de concurrentie overwinnen die de lijn Londen Vlissingen de Belgische lijnen aandoet. Op de Nederlandsche spoorwegen rust derhalve de nlicht zich niet door anderen te laten overvleugelen. Voor het Gerechtshof te V Gravenhage stond gisteren terecht de landbouwer J. Z. uit 's-Heer Arendskerke (Zeeland), beschuldigd van in den nacht van 16 op 17 Juni jl. de met zijne woning een geheel uitma kende of althans daartegen aangebouwde schuur te hebben in braud gestoken, met dit gevolg dat. in zeer korten tijd zoowel de schuur als de woning totaal waren uitgebrand. Zoodra de schuur in brand stond, had de beschuldigde zijne vrouw en kinderen uit de woning gehaald en bij een buurman gebracht. Zelf echter deed hij niets om den brand te blusschen, en terwijl hij dit aan anderen overliet, riep hij maar dat zijn boeltje verbrandde. De beschuldigde erkende het feit gepleegd te heb ben en evenzeer dat hij dit deed ten einde zich de de assurantiepenniugen te doen uitbetalen. Behalve zijn huis had hij ook zijn inboedel verzekerd, doch om des te meer voordeel te behalen, had h>j vóór den brand bijna dien geheelen inboedel onder den grond verstopt. Ook dit bekende hij, doch gaf als reden op dat hij met het te ontvangen geld zijne schulden had willen betalen. Advocaat-generaal mr. Gregory achtte al het len laste gelegde wettig en overtuigend bewezen en eischte tegen den beschuldigde eene tuchthuisstraf voor den tijd van 6 jaar. De verdediger mr. Volgraff betoogde, dat hij die zijn eigen goed iu brand steekt daardoor niet kon vallen onder de bepaling van art. 434 C. P., en dat in ieder geval in deze geen gevaar voor menschen- levens te voorzien was. Doch al nam het Hof het tegen deel aan, dan zou het volgens pleiter in deze genoeg verzachteude omstandigheden aanwezig achtten om eene lichtere straf op te leggen dan die geëischt was en deze in eenzame opsluiting te doen ondergaan. De uitspraak is bepaald op aaustaanden Donderdag. congres een eigenaardige tentoonstelling gepa^r gaat. Alles wat de lijdende menschheid hulp en ver lichting kan aanbrengen is daar bijeen. Men vindt er een groote verzameling brilleglazei door onze beroemde Utrechtsche oogheelkundige] bijeengebracht. De officier de Mooij heeft alles ws noodig is tot de eerste heelkundige hulp iu d Indische oorlogen uit bladeren van het daargroeieui geboomte weten samen te stellen. Men vindt daa een metalen pijp van 27s voet lengte, die den ge neesheer in staat moet stellen in de maag te ziei Voorts vervoermiddelen voor zieken, en soijwerktui gen in menigte. Gelukkig die alle deze dingen ni< behoeft, maar niet minder gelukkig dat het ve'iiu: deze dingen tot stand brengt, om in tijd v^n nood t bezigen. Te Amsterdam wordt thans, zooals onze lezers be kend is, het Internationaal Medisch Congres gehouden. Voor de geneeskundige wetenschap zijn de mededee- lingen in de vier verschillende talen hoogst belangrijk, terwijl de kennismaking der geleerden onderling zeker bevorderlijk kan wezen aan het welzijn der maat schappij. Het verslag van hetgeen er gesproken wordt, kan, gelooven we, niet daartoe medewerken en bezit ook voor het publiek niet veel aantrekkelijks. Wij bepalen ons daarom tot de mededeeling, dat het congres door zeer velen bezocht wordt, ook door ver maarde mannen uit het buitenland, en dat met dit In eene opzettelijk daartoe bijeengeroepen ver gadering is Maandagavond de bekende AmsterdamscK iceeshniszaak door den algemeeuen kerkeraad der Nee Hervormde gemeente te Amsterdam behandeld. Op verlangen van de vergadering deelde de presl dent regent van het weeshuis, zelf lid van den kerke raad, de feiten mede. Uit het korte, eenvoudige relar bleeklo. dat de toegepaste straf volkomen regie raentair is waaruit echter, gelijk de verhaler ze deed uitkomen, nog niet volgt, dat zij voor alle tijde even goed past, zoodat hij voor zich dair ook—fiOQpt< dat zij met het oude huis zal verdwijnen 2. dat tü straf in casu volkomeu verdiend was. Daaro volgde eene gedachten-wisseling, die tot de volgend verklaring leidde „De Algemeene Kerkeraad keurt de wijze, waaro deze zaak door sommigen in het openbaar is bespre ken en beoordeeld, ten sterkste af en hernieuwt d betuiging zijner waardeering van de diensten, di door de regenten aan de stichting worden bewezen. Deze verklaring werd door de vergadering (9 leden waren aanwezig) eenstemmig afgelegd, met uitzon dering van twee leden, die zich om formeele redene: daarvan onthielden. (Stand.) Aan een brief van een passagier der Overijsel i De Sprokkelaar opgenomen, ontleenen we het volgende In plaats van 25 Juni vertrokken wij 28 Jur van Batavia met een prachtige lading koffie, thet indigo, tabak enz. Wij hadden aan boord. 8 passagiei lste klasse en 14 kinderen, 20 man troepen en 12 hadji's. Van at Batavia hadden wij voortdurend pracl tige gelegenheid en voor den wind. Het was den 14e Juli toen wij een stijve bries kregen, welke aanhiel tot 11 ure 's avondsop dien dag hadden wij «i tuurlijk niet met volle kracht kunnen stooraen. Te kwart over 2 uren gebeurde het ongelukde bo< kreeg een vreeselijken stoot, zoodat ik bijna omvi viel. De 3e machinist, die om 1 ure de waclit be trokker. had, stopte oogenblikkelijk en blies den stoo weg, daar anders de ketels gesprongen waren en all reddeloos verloren ware geweest. Spoedig werden dï ook de booten uitgezet, of eigenlijk spoedig niet, h was eerst ochtend toen ze langs zij waren, daar aoi het schrikkelijke stooten en de vreeselijke stortzeeë die over boord kwamen, er al spoedig twee sloep< waren stuk geslagen. Ik dacht dan ook dat mijn laa ste uur geslagen had en was zeer kalm. U dien to stand te schetsen, is onmogelijk, 't Gekerm en geht van al die menschen gaat alle beschrijving te bove De kapitein en de 2e stuurman waren, toen het oi geluk gebeurde, op de brug. We waren 5 mijlen v< kaap Guiardafui. We konden niet van boord vo< het dag was. Toen die eindelijk aanbrak, zhgen een vreeselijke branding en achter die branding ei zandwoestijn en hooge bergen. Enfiu, wij moesten door. De eerste stuurman en de derde machinist gi gen roet de eerste boot van 't schip om een lijn Vj

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1