HANDELSBERICHTEN. hunnen vorst tegenover Engeland gestemd zijn. De Emir heeft Engelsclie hulp ingeroepen, die niet zal uitblijven hij was alree Is vazal in werkelijkheidthans zal hem ook nog de schijn van onafhankelijkheid ontnomen worden. Kaboel zal nu door de Eugelschen duur zaam bezet moeten worden, en daarmede zal de ver overing van Afghanistan een voldongen feit geworden zijn. Wel is dus spoedig bewaarheid wat Lord Law rence, Gladstone en de oppositie in het parlement met zooveel nadruk aanvoerden namelijk dat lord Beaconsfields „wetenschappelijkegrens" maar eene fictie zou blijken dat men, eenmaal den voet buiten de bergpassen gezet hebbende, willens of onwillens al verder en verder zou moeten gaan, lasten op zich ladende, die bet Brilsche rijk Azie wel eens top zwaar konden doen omtuimelen. Na Bosnië bezet te hebben gaat het Oostenrijksch- Hongaarsche leger nu ook de Turksche provincie Novibazar bezetten. Volgens den een wacht de bevol king hen met open armen, volgens anderen zal niet dan na heftigen tegenstand onderwerping volgen. De ontmoeting der Keizers van Rusland en Duitsch- land geeft nog steeds stof tot het maken van bespie gelingen. Vooral met het oog op de twisten fusschen de voornaamste dagbladen van beide rijken, maakt van die ontmoeting 'ieder het zijne, en bouwt daarop waarschijnlijk niet veel meer dan ijdele verwachtingen. Het oproer in Afghanistan en zijne beteekeuis voor Engelands koloniale staatkunde. Het treurspel in Afghanistan, waar een dapper En- gelsch generaal met heel zijn gevolg door muitelingen is vermoord geworden, schijnt Woensdag te zijn be gonnen. De Emir zelf, die blijkbaar tegen den opstand machteloos is, zond renboden naar de Engelsche leger macht te Ali-Kheyl. Het Britsche gezantschap te Kaboel schijnt dit niet meer te hebben kuunen doen. De Emir berichtte, dat duizenden opstandelingen, onbetaalde soldaten, door 't volk gesteuud, den ge- heelen Woensdag het verblijf van het gezantschap de Balta Iiis9ar, een sterkte in Kaboel hadden bestookt. Dat de woede zich tegen de Engelschen keerde, evenals tegen den Emir, die met slechts 5 man bij zich, mede werd belegerd, laat zich, behalve uit den haat tegen de vreemden verklaren uit de mogelijke misrekening der troepen, die dachten dal voortaan Engeland ook voor hun soldij zou zorgen. Hoe 't zij, de troepen steeuigden hun officieren, en toen de Emir zijn generaal Daoudshah tot demping van den plotselingen opstand zenden zou, was deze krijsoverste reeds stervende, door de wonden hem met speren en steenen toegebracht. De verwarring in Ka boel ging spoedig alle beschrijving te boven. Een handvol Engelsche soldaten, uitstekende krijgslieden, evenals hun aanvoerders beantwoordde met kogels de aanvallen der volksmenigte. Deze stak echter tegen den avond den brand in de vesting. Wat er toen ge beurde is nog niet recht bekend. Dit is zeker, na moedigen tegenstand is het gezantschap, op enkelen na, vermoord. Zoodra de benarde toestand van majeor Cavagnari en de zijnen bekend was, zijn de Britgch-Indische troepen naar Kaboel opgerukt. Om den moord te verhinderen zijn ze in elk geval te laat gekomen. Gesteld, dat de bevolking rustig blijft en de opstand niet overslaat tot heel het land, dan nog verloopen verscheidene dagen eer de troepen Kaboel bereiken kuunen. Erger is, dat Yakoeb-Khan en andere hoofden verdacht worden van niet vreemd te zijn aan den opstand. Wie het Oo3ten een weinig kent, weet, dat zoo iets ver van onmogelijk is. De politiek die voor een jaar den oorlog zocht en Afghanistan bezette omdat misschien Rusland dit anders wel eens kon doen, is nu tot een oorlog ver plicht. Afghanistan's bevolking is als een zee, die zich opeut voor het schip en daar achter weer sluit. De Britsche troepen waren er nooit verder meester dan over den grond waarop zij stonden, 't Was dus een groote onvoorzichtigheid in 't hart van zulk een land een Britsch resident te laten, vooral nu Yakoeb- Khan door zijn volk als den speelbal der Britten werd beschouwd. De geschiedenis had reeds geleerd wat het zegt Britsch resident in Afghanistan te zijn men is zijn leven geen oogenblik zeker. Wat Engeland, vooral als Yakoeb-Khan mocht blijken den verrader te hebben gespeeld, doen zal, is moeilijk te zeggen. Het land zelf te gaan regeeren toch ware, volgens Sir Napier, „een even groote dwaasheid als het tc veroveren." De Afghanen zijn doodarm. „Wij hebben menschen en rotsen genoeg, verklaarde een vroegere Emir, maar niets anders." Een ding echter verdragen zij niet, dat is, vreemde overheersching. De annexatie-politiek krijgt intusschen een gevoeli- gen slag. Het tegenwoordig ministerie van Lord Beacons- field heeft nu een deel van Afghanistan, de Transvaal en Zoeloeland aau de koloniale bezittingen gehecht, en dacht er juist over ook Cashmier en Birham er maar bij te nemen. Alles natuurlijk om bij de aan staande verkiezingen de oogen der 9temhebbenden te verblinden, doer de schijnvertooning van schitterende uitkomsten. Wellicht echter ware niets ergers voorde „keizerlijke politiek" te bedenken geweest, dan de loop der zaken in Afghanistan. De liberalen zullen niet verzuimen daarvan met vrucht partij te trekken. Het is een gewaagde staatkunde, die het Engelsche kabinet nu reeds jaren volgt. Met de strijdkrachten is het verre van wenschelijk gesteld, vooral nu de oor log in Zoeloeland zulke groote offers eischte, en deze laatste nog niet is geëindigd; al wordt Cetewayo ge jaagd als een ree op de bergen, en de woeste Swazles te hulo geroepen. Men weet dat het Engelsche leger alles behalve in gewenschen staat verleert. Het wordt gevormd enkel door vrijwilligers, veelftl nog zeer jong. In deze drie jaar hebben daarover vijf generaals ge klaagd. Lord Chelmsford schreef in "77: „Daar jonge soldaten de meerderheid in een regiment vormen, is 't moeilijk 't bevel te voeren." Een ander verklaart „Zeer vele onzer soldaten zijn te jong om de moei lijkheden van den dienst te doorstaan. „De insubor dinatie", verklaart een derde, „neemt toe, wijl de nieuwelingen komen te midden van „ongedrilde jon gens."" De bevelhebber van Malta liet weten, dat zijn manschappen te zwak en jeugdig waren, en na korten tijd onder 't ruwe werk en leven zouden bezwijken. De geldelijke kwestie is evenmin moedgevend. Schatten verslond de Afghaansche oorlog, niet het minst wijl hij ook met goud gevoerd werd. Nu staan we wellicht aan 't begin van een nieuwen strijd, die Engelands reeds ver van bloeiende geldmiddelen, zware offers kan vergen. B u r g e r I ij k e S t a n <1. ifliddclbut'g. (Van 31 Aug. tot 7 Sept.) Onder trouwd M. H. Damme, jm. 29 j. met S. W. van Benthera Jutting jd. 26 j. C. II. Net, jm. 23 j. met J. L. R. Scherppingb, jd. 24 j. Bevallen: D. Geelhoed, geb. van den Berge, z, M. de Vos, geb. Caljouw, d. M. de Weerd, geb. Ribbens, d. P. de Munck, geb. Provoost, z. H. S. Bostelaar, geb. Diermanse, d. J. E. de Bree, geb. Snel, z. M. Baljeu, geb. Roeting, d. S. Daman, geb. Brakman, d. C. A. Niesthoven, geb. Iiijsackers, d. E. Kamer mans, geb. Koppejan, d. C. J. Dhont, geb. van den Abeele, d. OverledenL. Louws, wede. van W. Groeneijk, 85 j. P. Holscher. man van J. C. Kooman, 75 j. Vlissingcii. (Van 30 Aug. tot 5 Sept. 1879.) Gehuwd M. van den Boomgaard, jm. 23 j. met S. C. C. Dupuy, jd. 24 j. P. Deijbel, wedr. van M. C. Wilkens, 28 j. met M. J> de Wit. jd. 21 j. A. van der Kuijl, jm. 27 j. met C. Meeusen, jd. 28 j. A. Carol, jm. 30 j. met P. C. de Eouchier, jd. 28 j. L. J. Florusse, jm. 23 j. met M. Hoogesteger, jd. 23 j. J. Muller, wedr. van A. Buijs, 60 j. met K. de Groot, wede. van L. Roos, 50 j. BevallenJ. P. L. Hutchison, geb. Straver, d. J. Svvenne, geb. Spinnaaij, z. P. Sporrij, geb. Dinge- manse, d. J. W. Huijssoon, geb. Otte, d. D. M. Vroome, geb. van Outrijve, z. R. A. S. Billiaert, geb, Deschepper, z. J. C. Fasse, geb. Meijnderts, d. OverledenC. H. Koning, d. 2 j. C. Schoevers, d. 16 d. Goes. (Van 30 Aug.6 Sept.) Gehuwd D. N. Vaalman, wedr. van E. M. Hellebrekers, 40 j. met J. W. M. Susijn, jd. 22 j. Bevallen J. Melse, geb. Slabbekoorn, d. P. Arnoldi geb. de Dreu, z. M. de Brokx, geb. Zandee, d. R. Gunst, geb Baas, d. J. Snoep, geb. Bakker, z. J. Baarends, geb. Rijk, d. (levenloos) J. J. van der Does, geb. Naastenhoven, d. (levenloos.) Overleden: N. Krconenburg, z. 3 w. W. A. de Loat de Kanter, wedr. uan M. II. J. Chatelain. 86 j. J. Scheffers, d. 6 j. M. E. Borgs, wede. van J. Verbeemen, 74 j. Graanmarkten enz. Rotterdam, 8 Septembei. TARWE. Met jarige witte Inlandsche was het weder flauw gestemddoor ge bruikers weiden voor 1 zen besteed, doch overigens wa! der geheel te kannen opruimen. Flakkeesche en Overmaaschede i bij uitzondering f 12,30 a 12,50, dito go f 9,70 a f 11,40. Van 't nieuwe gewas was een redelijke markt, meerendeels wak, bont en schraal, 1 weinig begeerte bestond, doch die later toch na^ opruimde in de prijzen van f 972 tot f lOVa beste partijtjes en van f 7 a f 9 voor de mindere. ROGGE. Jarige inlandsche korct bijna' niet voor. aangevoerde nieuwe blijft slecht opkomen, enkele de beste partijtjes werden tot de hoogste hoteer! uitgezochtdoch het overige bleef onverkocht. Vlaa sche, Zeeuwiche en Overmaaschebe beste f 8;5I f9,dito mindere en geringe f5.a f 8. GERST. Nieuwe Zecuwsche Winter- en Zomer- zot in de beste soorten vorige prijzen hebben kunnen 1 brengen, doch de aanvoer bestond meest uit inferiei kwaliteit, die om te kunnen verkoopen 30 a 50 lager is afgegeven. Nieuwe Zceuwsche. Flakkeesche Overm. Winter- de beste f 6,50 a f7.dito mind f4.50 a f6,30; dito Zomer- de beste f 5,S0 a f6, dito mindere f 4.— a f 5,50. HAVER weinig aan en goed prijshoudend. Inlaad voeder van f3,80 a f5.80 naar lcwal. BOEKWEIT. Van Nieuwe Noord-Brabantsehe v eenige toevoer t,er markt van vrij voldoende kwalit Van PAARDEN- en DUIVENBOONEN niets ter mai BRUINE en WITTE BOONEN zijn zoo goed als geruimd bij gnnstig weer kan van 't nieuwe ge over 14 dagen eenige aanvoer worden verwacht. Voor nieuwe BLAUWE ERWTEN bestond veel vr en waren tot verhoogde prijzen spoedig opgeruii Zeeuwsche, Flakk, en Overm. de beste f 12 af 12, dito mindere f 7,a f 11.50. SCHOKKERS waren nog niet ter markt. KOOLZAAD met sterk afnemenden. aanvoer, nc ring als voren; het beste van 51 a 54 .v.v?_der 40 a Van LIJNZAAD is niets genoteerd. HENNEPZAAD van f7-50 a 9.50. KANARIEZAAD onveranderd; het beste fS.7 f9.25; goed en minder i7a f 8.50. Rotterdam, 9 Sept. Op de veemarkt waren gisti aangevoerd 4 paarde, 1422 runderen, 259 vettej graskalveren, 22 nuchtere kalveren, 1788 schapen lammeren, 349 varkens, 105 biggen,4 bokken of gei De prijzen van het vee besteed ter markt van he waren als volgt: Runderen'lste kwaliteit 82 c., 2 k 66 c., 3de kwal. 50 c., kalveren lste kwal. 90 et* kwal. 70 ct„ schapen 80 alles per kilo. Het magere vee was Jager in prijs. Tl Vlissingen, 9 September. Boter per kilogram 'i a f 1.15. Eieren f 4,per 104 stuks. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 9 Sept. 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 27: dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3- dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 dito 1877 dito5 dito leening 186769 5 Loten 1864 5 1: Loten 1S665 li Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 1 Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 pet. I 1< 1'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3