Iter It, Jhliool cit stiulituj. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. ^liTWv -^gënoemden grondslag; liet overige mi vakvereenigingen trade-unions de hfj Q Igelaten. Kgdu^ beginsel kan echter alleen volledig worden op toerd, indien de zoogenaamde Nieuw-Mathu- Gv 'en V^e begrippen algemeen ingang vinden en in -> Atijk gebracht worden. ptenib/ Een militair uit Atjeh schreef dezer dagen den 30 Volgenden naïeven brief die ons officieus gen kijkje j-r in-de toestanden daar geeft: Op 19 Februari ben ik te Atjeh aangekomen en direct overgeplaatst op een ander schip. Nauwelijks tras ik daar twee dagen aan boord, of ik moest dadelijk invallen voor een mijner kollega's, die zijn buik vol had en mij nu de vreugde gunde. Ik moest dan ook dadelijk debarkeeren met de slopkouseu aan en den revolver ia den holster en honderd pillen Voor Atjehers. Vijf dagen ben ik aan den wal, zon der schot te hebben gedaan, maar op eens begint de dans. Rustig een sigaar rookende in het bivak, r- ontvingen wij een hevig snelvuur. Een ieder greep naar zijn wapen en stormde naar ziju post. Terwijl ei ik aan de zijde van mijn koramandar.t moest blijven, daar ik zijn adjudant was heeft hij mij laten loopen, dat de tong mij op de schoenen hing. Maar het gold f hier menschenlevens. Zooals ik dan zeide, ontvingen 'fN wij'een hevig snelvuur, maar dat was spoedig gedaan, F want nauwelijks zagen de vijanden eenigen onzer vooruitsnellen, of zij kozen spoedig het hazepad. Toch maakten wij eenige gevangenen, wier halzen, Zonder verhoor, kennis maakten met de takken der boomen. Een onaangename ontmoeting daar negen men schen te zien bengelen Het was een akelig schouw spel, maar dat zijn de Indische oorlogen moorden en branden. Eeuwig uitgestrekte rijstvelden worden 55 prijsgegeven aan de vlammen alleen om den vijand u maar uit te putten en hem zijn levensmiddelen te p, ontnemen. Op den 2. April kwamen 700 raauneu vrouwenden kinderen zich overgeven, uitgeput door hongei en gebrek. Een woord van medelijden heeft men altijd klaar, maar met hen mocht men zeker medelijden hebbenvrouwen met kaar zuigelingen 11 aan de borst, mannen met haren als sneeuw, die li daar uitgeput nederzonken, en toch blijven ze zoo n koppigVerbeeld u, ik vraag aan een ouden man, waarom zij zoo lang hebben stand gehouden, waarop hij antwoordde dat Allah (hun God) had gezegd tot hun priesters, dat zij zich niet mochten overgeven, g Anders werden zij geplaagd door den setang (duivel). 4 De hadjis (priesters) zijn diegenen die den oorlog doorzetten. Ze bedriegen de menschen en 13 daar zij erg voor hun mahomedaanschen gods- dittfët zijn, geiooven zij daar sterk aan. Het is dus dien menschen niet kwalijk te nemen, en j zij vechten toch voor hun vrijheid. Het zou voor u ook minder pleizierig wezen als iemand eens bij u in huis kwam, en tegen u zeidedit huis bevalt mij en het moet het mijne ziju. Ik geloof wel, al was het een reus als Goliath, dat gij eerst al uwe krachten bij J elkaar zoudt zoeken, om hem er uit te gooien. En dit hebben zij gedaan maar door hun onkunde zijn zij zwak, ofschoon zij als dappere zonen van Atjeh hebben gevochten. Men leest in de Standaard van heden Vermoedelijk zal le Middelburg een export-maat schappij, op goede leest geschoeid, tot stand komen. Het doel is speciaal vervoer van landbouwproducten en vee uit Walcheren naar Engeland. Dat de zaak in goede handen is, waarborgen de namen der ondernemers. Deze zijn de heeren J. P. I. Buteux, Mr. N. J. C. Snouck Hurgronje, J. J. A. Fransen van de Putte, allen leden der Gedeputeerde Staten vau Zeeland, de Bruyn van Melis- en Marie- kerke, grondeigenaar, en A. M. Tak, Notaris. Men heeft tevens op het oog pogingen aan te wen den tot het verkrijgen van een goedkooper goederen vervoer van QueeDsborough naar Londen. Naar wij vernemen heeft de klerk-telegrafist G. J. Verhageoud-leerling der Clir. Burgerschool te Mid delburg, met goed gevolg examen als leerling-telegra fist afgelegd. De jacht op klein wild in Zeeland wordt den 22en dezer geopend. Onder den titelDe geschiedenis der 27 ontwerpen Van toet tot herziening der Grondwet in 1S471848 toegelichtheeft mr. A. J.Graaf van Randwijck,(des schrij vers vader was in 1847 eerst minister yan binnenland- sche- daarna van buitenlaudsche zaken) een geschrift het licht doen zien, dat tot heden nog onbekende bijzon derheden bevat, en een zeer belangrijke bijdrage levert voor de kennis dier merkwaardige dagen en van de personen die toenmaals de leiding der zaken hadden. op Java. De overledene steunde steeds krachtig de oud conservatieve koloniale politiek. Aan den lieer mr. W. H. Dullert, die gisteren ge durende 25 jaar onafgebroken lid van de Tweede Kamer is geweest, werd Woensdag namiddag, namens een 200tal vrienden en vereerders, door een deputa tie een herinneringsgeschenk aangeboden, bestaande uit een zwart lederen album, inhoudende de portret ten der deelnemers. Het album is van buiten gemon teerd met zilver, vergald en niellé. Bovenop prijkt het rijkswapen, omgeven door eene krans van eiken- ea olijfbladeren, waarboven de jaartallen 18541869 1879 zijn gebracht (het jaar 1869 is dat, waarin de lieer Dullert tot voorzitter der Kamer werd be noemd.) Op het titelblad, een kunststuk van calligra phic vervaardigd door den J. H. Hingraan te 's- Hage, is de aanleiding tot dit geschenk omschreven. De klampen van het album zijn geheel a jour ge werkt, waarop en relief een pijlbundel is aange bracht. Het album is gesloten in een zwart ebbenhou ten foudraal. Te 's-Gravenhage is op 74jarigen ouderdom over leden de heer J. D. van herwerden, oud-resident Het congres van geneeskundigen tlian9 te Amsterdam vergaderd, werd in de hoofdstad schitterend ontvan gen. Prof. Donders fungeert als voorzitter. De eere-presidenten van het congres zijn voor Duitschland prof. R. Virchow, Berlijn; voor Enge land prof. Listervoor Oostenrijk prof. Schitzler, Weenen voor Hongarije dr. L. Gros de Castor, Bu dapest voor de Vereenigde Staten dr. Sayre, New- York voor België Crocq, senator en Pigeolet, rector van de universiteit en senatorvoor Frankrijk prof. Marey en Verreuilvoor Italië prof. Palasciano en Semmola voor Portugal dr. Da Silva Amado voor de Argeutijnsche republiek dr. Emilio Connivoor Rumenië, prof. Marcowitch, Bucharest; voor Zweden prof. Trithiof Holmgren, Upsalavoor Zwitserland dr. Revillijd, te Geneve. Onder de vele onderwerpen daar behandeld, trok vooral eene beschonwing van dr. Seelheim, over verval- sching van levensmiddelen onze aandacht Men is zoo gewoon elkander na te zeggen dat onze levensmiddelen vervalscht worden, dat de tegen spraak van een kundig man onze aandacht wel verdient- De spreker betoogde dat de levensmiddelen kwantita tief veel te wenschen overlaten tegenover eene steeds toe nemende bevolking. Vooral de arbeidersstand is slecht gevoed en zoekt in sterken drank een surrogaat. De oorlog ontsteelt bovendien millioenen aan de volks voeding. Ziedaar sprekers groote bezwaren, want kwa litatief heeft hij tamelijk vrede met den tegenwoordi- gen stand van zaken in Nederland. Waar van ver menging of vervalsching van levensmiddelen sprake is, laat hij al dadelijk den groothandel buiten spel, omdat naar zijne theorie niets geacht kan worden een in de consumptie gebracht levensmiddel te zijn wat zich nog in handen van den groothandel bevindt. Ook is vervalsching in massa bij den groot handel niet wel mogelijk dat kan zich meer bij den kleinhandel voordoen, en zoo ontveinst hij niet dat eeuig toezicht op dien kleinhandel wenschelijk kan wezenmaar welk Naar ziju oordeel is het genees kundig Staatstoezicht hier le lande met de proefstations (bureaux) voldoende en r.aar des sprekers leer eigen lijk nog haast overbodig, want hij zelf werkte ver scheidene jaren lot zulk een bureau mede en deelt mede dat hij nooit opzettelijke of schadelijke verval sching op het spoor is gekomen. Naar zijn opvatting zal de concurrentie wel vcor goede, onvermengde ea onvervalschte waar zorgen, terwijl hij verder zulk een hoogen dunk heeft van hetgeen hij het instinct des volks noemde dat het zich geen slechte waar in de hand zal laten stoppen- En zie eens hoe weinig von nissen, gewezeu krachtens de bepalingen van het //Code Pénal" Eenig toezicht van staatswege op het in con- suintie brengen van ziek vee zou nog kunnen, maar voor het oogenblik kan in Nederland alles ongeveer blijven als het is. Talrijk waren de leden die met deze beschouwing geen vrede hadden. Tot predikant bij de N. IX. Gemeente te Arnemui- deu is beroepen ds. J. H. Guldenarm aan de Vuursche. Tot predikant bij de C. G. Gemeente te Dintel- oord is beroepen ds. A. J. Goedbloed, thans te Axel. Ds. J. Dijserink is jl. Zondag als predikant bij de Doopsgezinde gemeente te Vlissingen bevestigd. De bevestiging van Ds. van Koetsveld te Oost- kappelle door ds. van den Bergen van Kethel zal, naar ons heden gemeld wordt, eerst Zondag a. plaal9 hebben. Zondag werd in de Hervormde kerk te Goes in de morgengodsdienstoefening de heer J. Post, van Drachten in ziju dienstwerk bevestigd door dr. R. A. S. Piccardt, met een treffende leerrede naar aan leiding van Romeinen 10 15b. Des namiddags deed de nieuwe leeraar zijne iutrede met een ernstig woord, waarbij hij tot tekst had ge kozen I Cor. 1 2. Bij beide gelegenheden was eene talrijke schare aanwezig. Na ruim 4 jaren is de Hervormde ge meente te Goes weer in het bezit van haar drie leeraren. - De Standaard bevat het volgende belangrijk bericht Door Directeuren van de Vereeniging voor Hooger onderwijs op Gereforraeerden grondslag zijn aan de eerlang op te richten school, met ingang van X November e. k., nu reeds benoemd tot gewone hoog leeraren de heeren Dr. A. Kuyper. Era. predikant en oud-lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, en Dr. F. L. Rutgers, predikant te Amsterdam. Aan deze hoogleeraren is opgedragen, de collegiëu van Directeuren en Curatoren het eerste jaar als ad viseurs ter zijde te staan, voor het in gereedheid brengen van de statuten der school, de grondslagen waarop bet onderwijs zal rusten, insiructiën, enz. Zoo spoedig mogelijk zal tot de benoeming der verdere hoogleeraren worden overgegaan. Gelijk men weet, bestaat het voornemen de school V. met September van het volgend jaar te openen. Omtrent de plaats van vestigiüg zal eerlang een beslissing worden genomen. De koninklijke bewilliging is verleend aan de akte van oprichting der „Middelburgsche kunstboter- fabriek." De burgemeester van Vlissingen, de heer A. Smit, heeft voor zijne rekening duizend hectoliter aardappelen voor zeer matigen prijs weten aan te koopen, ten einde die in den a. s. winter aan min» vermogende inwoners, naar gelang hunner behoefte, weder tegen inkoopsprijs over te deen. Deze maatre gel wordt te Vlissingen algemeen zeer gewaardeerd. N. R. C. Men schrijft uit Vlissingen: Twee leden van de rechtbank te Middelburg hebben gisteren in den laten avond een bezoek gebracht bij den gefailleerden chef van de Vlissingsche Handelsbank A. Meijers, alhier. Na een geruiraen tijd in zijn woning vertoefd te hebben, zijn genoemde heeren met medeneming van een verzegeld koffertje naar Middelburg te ruggekeerd. (Hbl.) Men bericht aan het Handelsblad uit Vlissingen Wegens het gestadig uitbreken van manschappen, be- boorende tot de klasse van discipline, uit de infirmerie alhier alwaar zij tijdelijk wegens /,ziekte" verpleegd werden is het aantal nachtpnsten ook hier weder moeten vermeerderd worden. Verleden Vrijdag heeft een der manschappen van genoemd korps weder grove insubordinatie gepleegd tegen een onderofficier, die hem moest in arreststellen. In den nacht van 8 op 9 dezer heeft zich te Aardenburg eene vrouw van het leven beroofd. Het volgende jaar zal een nieuw gedenkteeken voor het merkwaardig beleg van Leiden worden gesticht. Een kolosaal beeld, anderhalf maal de grootte van het leven, zal van der Werff's kloeke en fiere ge stalte in een ernstige en waardige houding vertoonen, die de gedachte goed uitdrukt. De kleeding en alle bijzonderheden van Leiden's beroemden burgervader zijn met groote nauwkeurigheid zeer uitvoerig ge boetseerd het geheel is eenvoudig en natuurlijk, zonder eenige gemaaktheid. De laatste zondag ging weder niet voorbij zon der jeneverrampen. In een kroeg onder Suawoude (Friesland) werd een oppassend werkman zoodanig met een mes gewond, dat korte oogenblikken daarna de dood volgde. Te Sittard hebben een aantal bedevaartgangers een bezoek gebracht aan Onze Lieve Vrouwe van het H. Hart en (als we de N. R. C. geiooven mogen) in een mallemolen gereden. Aan het ministerie van Finantiën te Parijs is een ongehoorde diefstal gepleegd. Bijna onder de oogen (Ier beambten is er een som van 136.665 frs. weggenomen. Men vermoedt dat het op het oogenblik heeft plaats gehad, dat men bezig was oude bankbil jetten die onbruikbaar waren, tegen goud of nieuwe biljetten in te wisselen. Men heeft iemand meenen te ontdekken die plotseling zich verwijderde, maar er is nog niets zekers bekend. Men ontving in Engeland maandag het treurig be richt dat de vier Engelsche officieren, die het gezant schap in Afghanistan uitmaakten, met de 67 lanciers die zij bij zich hadden, vermoord warsn. Men meent dat slechts negen soldaten de slachting ontkomen zijn. Al vochten in den oorlog de Afghanen slecht, ditmaal gaven zij duidelijk genoeg te kennen hoe zij over het verlies van hun zelfstandig bestaan, over de gedweeë houding van

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2