BUITEN LAND. HANDELSBERICHTE INGEZONDEN STUKKEN/^ woordige verblijfplaats van eenige kleedingstukken, gestolen op eene hofstede te Hulst. Onder de rijke, steeds aangroeiende sorteering scheurkalenders die voor het jaar 1880 worden aan gekondigd, behoort ook Van Oijetis scheurkalender. Op ieder blaadje zullen opgaven over land- en tuin bouw te vinden zijn. Eén maand hadden wij zomer en nu reeds komt men den winter voorspellen. Des nachts vriest het reeds, volgens sommige berichtgevers, strenger dan gewoonlijk in dit jaargetijde, eu ooievaars en zwa luwen maken zich al gereed, om deze luchtstreken te verlaten. In de Friesche Courant is een koddige drukfout hersteld. In een nommer stond //dal de gemeente raad van Leeuwarderadeel is overgegaan tot vernieti ging door verscheuring van de ih 1877 gekozen raads leden." Dit moet zijn /;van de stembriefjes der in 1877 gekozen raadsleden." Over eeuige dagen zal te Amsterdam een hal worden geopend, waar aardappelen bij het gewicht zullen worden verkocht. In het buitenland geschiedt dit algemeen. Te Bergen-op-Zooin zal binnenkort een machi nale broodbakkerij worden opgericht. Op verschillende punten dor stad zullen tevens brood slijterij en worden gevestigd, eu de onderneming zal het brood voor veel lageren prijs leveren dan waarvoor het tegenwoor dig te verkrijgen is. Eenige dagen geleden meldde zich een arbeider uit Putte ten gemeentehuize aan om, zooals hij zeide z,is een bêtje te gaan trouwen." Op de vraag met wie hij zich in den echt wilde begeven, zag hij zeer verbaasd in 't rond, zeggende z/jao, zie-je, dat wét 'k noem zoo krek niet," hij had altijd maar //Jannetje" gezegd /,en de vaoder hielte Garrit"meer wist hij er niet van te vertellen. Na lang vragen en zoeken liep het daarop uit dat zijn aanstaande of, zooals hij het uitdrukte: „zien w i e eerst sedert vier maanden weduwe was. Toen hij nu vernam, dat hij nog zes maanden wachten moest alvorens te kunnen trouwen, ging hij geheel en al uit het veld geslagen weg, zeggende: „Ik stao er beduusd van." Men klaagt in de noordelijke provinciën over den betrekkelijk geringen voorraad water- en ander wild te meer daar de verzending naar Holland weldra moet aanvangen en de poeliers van daar overladen worden met bestellingen. De natte zomer schijut zeer ongunstig gewerkt te hebben op de productiviteit der onderscheidene wildsoorten. Dinsdag jl. werd in het kamp bij Bussum een proef genomen met een soeppoeder, door den heer C. Donker uit Haarlem bereid uit vleesch, rijst en groenten. De berichtgever meldt, dat in tegen woordigheid o. a. van den koraraandant, kolonel baron van Boecop, iu elf minuten van dat poeder met koud water een voedzame soep voor 8 man ge reed werd gemaakt, en dat de kosten voor 8 man niet hooger dan 80 a 85 cent komen. Met de haringvangst, gaat het dit jaar slecht. Alleen in Schotland zijn 150,000 ton haring minder aangebracht dan het vorige jaar en in Nederland 13 a 14000 ton minder, tot dusver. Te Katwijk zijn in de laatste dagen de schuiten binnengevallen met volle vangst, dus zeer gunstig. Eene der schuilen werd met de volle lading rechtstreeks naar Ylaardingen gezonden, ofschoon de NoordscLe haring steeds de voorkeur verdient. Ook de schepen voor Amsterdam hadden eenige voordeelige vaugst. Bij dezen geenszins bevredigenden toestand voegt zich de vaugst van Noordsche visch, bekend onder den naam van zou- teviscli, die zeer schraal wordt aangevoerd, bijgevolg hoog in prijs is. Depok, een inlandsche christengemeente, half weg Batavia, waar de welbekende leeraar Beukhof sedert jaren werkzaam is, is in rep en roer. Er schijnt daar botsing ontstaan te zijn tusschen den beer Beukhof en den onderwijzer der gouvernements inlandsche lagere school; de heer Beukhof is overgeplaatst naar Bonlhain op Celebes. Tegen dit besluit is de depoksche gemeente eu de filiaal-gemeente Toegoe bijna eenparig in verzet ge komen in een request bij den Gouverueur-generaal. Ze wijzen op den zegen van een 15jarigen dienst, door Beukhof gewrocht. Ook de heeren Chara. te, president van het te Depok gevestigd landbouwge- sticht en Henneinaun, director van het Seminarie, hebben zich tot de regeering ten gunste van Beukhof gewend. Zelfs de Mohammedanen verzoeken, dat Beukhof blijven zal. Er is, ja, een contra-adres, maar het heeft iu weerwil van al de pressie nog geen 40 handteekeningen kunnen verwerven. De Semaine Religieuse meldt, dat de nieuwe vorst van Bulgarije, Alexander I, hoewel geroepen te regeeren over een volk van een anderen godsdienst dan de zijne, niet het protestantisme schijnt te wil len afzweren. Den hoogleerareu in de godgeleerdheid te Tubingen heeft hij verzocht hem een hofpreditcer te willen aanwijzen. Het feit is onder prinsen zeldzaam genoeg worden medegedeeld. te Als een bliksemstraal bij helderen hemel kwam voor Engeland eu voor heel de wereld het bericht vaneen opstand in Afghanistan. Meu mocht zich nog bezo^d maken over den loop der zakeu in Zuid-Afrikamen mocht het losbreken duchteu van een nieuwen storm in Birmah naar Kaboel was voor het oogenblik geen oog gewend, en nauwelijks nog is de nagalm verstomd van de zege kreten over den zeldzaam gelukkigen afleop van de expeditie tegen Afghauistan. Jakob Khan en de En- gelsche zaakgelastigde Cavagnari schenen samen iu vollen vrede te heerschen over een tot rust gebracht laud en opeens heeft zich ten vulkaan onder hunne voeten geopend. De Emir werd belegerd door ziju eigen onderdanen in zijn eigen pa leis en van de Britsche ambassade weel men niet waar zij gevlogen is. De Engelsche ambassade, zoo luiden de laatste berichten, is door eene geweldige overmacht aan gevallen. Een generaal, door Jacob Khan tot Cavagnari's bijstand gezonden, werd van zijn paard getrokken en gedood. Evenmin slaagden des Emirs zoon en andere invloedrijke personen er in, de woe dende menigte tot bedaren te brengen. Niet slechts de Engelsche ambassade, die Woensdag-avond in brand geraakte, maar de Emir zelf werd door het volk belegerd. Het lot van Cavagnari en de leden der ambassade wa3 onbekend. 't Is pas kort geleden, dat Sir Louis Cavagnari en zijn gevolg met groot eerbewijs te Kaboel werden ingehaald. Het geheele Afghaansche garnizoen was toen op de been, de muzikanten bliezen God save the Queen, en aan het gezantschap werd eene eere- wacht toegevoegd om het te beschermen. Een nieuw bewijs voor de onbestendigheid van het gezag, als het op overheerschiug gegrond is. Rusland lijdt opnieuw tegenspoed. Het heeft een expeditie naar Midden-Aziö uitgezonden onder de leiding van generaal Lazereff, om de Turkomannen tot rust te brengen. Doch h^f klimaat heeft ontzet tende verwoeatingen onder de troepen aangericht. Ook de aanvoerder is bezweken. Een geluk is er bij dit ongeluk, dit, dat nu voorgoed de onmogelijkheid openbaar wordt, om van dien kant de engelsche be zittingen in Indië te bestoken. 't Is toch een ellende, dat de Russen en de En- gelschen, die ten aanzien van 't bezit der wereld zich toch reeds het leeuwenaandeel hebben toegeëigend, nog altijd naar meer jagen. Wanneer zal aan die dwaze en zondige usurpatie toch eens een einde komen Burgerlijke St a n <1. Grijpikerke. Augustus. Bevallen. Cornelia Huis man, geb. Poppe, d. Johanna Huisman, geb. Krijger, z. Cornelia Jasperse, geb. Stevense, d. Neeltje Rei- nierse, geb. Pouwer, z. Overleden Lena Koppoolse, vrouw van A. Huijs- mau, 40 j. Willem Geertso 2 j. Gehuwd Geene. Graanmarkten enz. Rotterdam, S September. Markt onbeteekend, alleen erwten hooger, verkoopen prijshoudend in de puikste kwaliteiten, doch afwijkende nieuwe aanvoeren groc- tendeels onverkoopbaar. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 6 Sept. 1879. Nederl. Certific. V/erkelijae schuld. SVJ pet. 65'/8 dito dito dito 3 79 dito dito dito 4 100'3/16 Loten stad Amsterdam 3 107 V; dito dito Rotterdam 3 1033/4 Rusland Obligatiën 1708/1815 5 96'/2 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 59-7-1 Dito dito 6e serie. 1855 5 si Obligatiën dito f 1000 1864. 5 93716 dito L. 100 1S72 dito L. 100 1873 dito 1877 dito dito leening 1867—69 Loten 18645 1 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 SJ dito dito Jelez Orel 87'^ dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 873/ Aar.d. Kiew-Best5 dito Baltiselie spoorweg3 50 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 53;i dito dito Weenen. 5 63', Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 58 dito dito Febr./Aug. 5 56*, dito dito April/Oct. 5 57'/ dito in papier Mei/Nov. 5 563 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg3 48', Spanje. Obligatie» Buitenl 1 155; dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën3 5F, Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 10ri Obligatiën 1869 6 Egypte, dito 1876 6 .45R dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 187i 5 101', dito ditc dito 1876. 4'/2 104"/ Brazilië Oblig. 1805 5 94' dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam 6 Sept. Metall f 21,40 dito zilv f 21,40; Div. Eng. per 111,80; Eng. Portugal per f 11,80, öpaansehe piasters 147,70; Amerikaanse dollars in goud 1 2,481/2. Amsterdam, 5 Sept. Metall. f 21,37'/;dito zilv 121,40; Div. Eng. per h; f 11,80; Eng. Russen per f 12,05 Eng. Portugal per ft' f 11,80 Frans 1' 47, Belg. f 47,40; Pruis 1'58,80; Hamb. RussenXJ,20; Rt sen in Z. R. 1' 1,21'/->; Poolsche per ll. Poolsciie c Z. R. f Spaausche piasters Ï47,40; Spaanse Binnenlandsche f 2,30l/3; Amerikaansche dollars f2, papier f 2.48. Ons werd plaatsing voor dit stukje verzocht, waa aau we om het belang der zaak bereidvaardig voldot Vrienden der Bijbelverspreiding in Zeeland Ik breng met deze tot uwe kennis, dat ik mij g reed maak, om, zoo de Heere wil, voorzien van bels, N. Testamenten en gedeelten der H. Schrift v het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap w< naar gewoonte uwe landeD te bezoeken. Ik hoop vooral de aandacht van leeraren en vo< gangers der gemeenten daarop te vestigen. Vinden d< goed dat ik met mijne goed gesorteerde en goedkoo waar hunne steden, dorpen of gehuchten bezoek, c dat er behoefte is aau Bijbels. Broeders, gij ku deze zaak zeer in de hand werken. Corresponde< met mij, en dan stellen wij vast dat ik op een «g zetten tijd uwe pleats doorreis eu, om tijd te winn een avond in uw kerk of spreeklokaal optreed om s lijk een koopman zijn waar aanbeveelt, tot het vc te spreken over den Bijbel en over Bijbellezing naar tegenwoordige behoeften des tijds, waarop dan der geilden avond op bepaalde uren eene uitstalling p kan hebben en ieder zich in het bezit stellen kan Bijbels of N. Testamenten naar gelieven. Met zeer veel succes heb ik het eerst dit werk 2 begonnen in overleg met Ds. Mense in ZEw. meente te Zwijndrecht. Des daags zijn de menscl door veldarbeid niet in hunne woningen, vandaar het practische dezer zaak elk in het oog springe maar om des avouds in de eerste plaats het volk elkaar te krijgen en yoor de goede zaak op te wi ken, hebben wij vooral onze leeraren, ouderlingen Christelijke onderwijzers noodig. Gij weet allen,. komen met een belanglooze zaak op stoffelijk gebit reizende voor rekening van ous Genootschap, c Bijbel zonder berijmde psalmen verkoopende met v lies, geheel tot heil der menschheid. Daarom, ik beveel mij aan met de meeste vrijrn digheid. Ik maak mij voor de reis naar Zeeland reed, verwachtende slechts een schrijven van hen belangstellen in de verspreiding der Schrift. In Heereu kracht willen wij aan alle wateren zaaieij. U aller dw. dienaar, Leiden, k. de Geus. Hooigracht 100. Bijbelkolporti

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3