BUITENLAND. HANDELSBEI De Chineezen zijn kooplieden in hart en nieren. Voor geld kunt ge haa9t alles van hen gedaan krij gen, ze kunnen zich maar niet voorstellen, dat iemand iets zou doen, dat hem geen geldelijk voordeel aan bracht. Velen hunner denken, dat de zendelingen den menschen geld geven om Christenen te worden dat zij mannen en vrouwen omkoopen om zich te laten doopen en het geloof in de leer van Jezus te belijden. Een der nieuwbekeerden, verhaalt een zendeling, had onlangs de volgende samenspraak met een buur man, die hem over zijn overgang tot het Christen dom ondervroeg. „Hoeveel hebben die vreemdelingen u gegeven, om u bij hunne kerk aan te sluiten? twintig dollars?" „Meer." „Honderd dollars." „Meer." Duizend dollars „Nog meer." „Hoeveel dan? Zeg 't mij, ik bid u." „Meer dan de waarde van het gewicht van dezen berg in zilver en goud." „Bij Boedha wat?" riep zijn verbaasde ondervra- 8er u't- „Dit kostelijke boek!" zeide de Christen, zijn Bij bel omhoog heffende, „dat mij verhaalt van God en Christus en Golgotha, van verlossingen eeuwig leven in den hemel." De prediker Moody, legde onlangs den eersten steen van een nieuw schoolgebouw te Northfield (Massachusetts) Onder den steen werden verschillende voorwerpen verborgen, o. a. volgens de New-York Herald een gezang van den heer Sankey, phono- grafisoh op eeri stuk bladtin bewaard. Generaal Wolseley meldde den 18den Augustus uit Ulundi het volgende Sinds den 13den hebben de troepen Cetawayo nage zeten, doch zij slaagdeu er nog niet in hem te vatten. Hij heeft slechts twee of drie hoofden bij zich. Ennyanana(l) zijn eerste minister, Lesingwayo en andere aanzienlijke hoofden gaven zich den 14den over, medebrengende 600 stuks van des konings vee. Ook drie broeders van den koniug zijn zich hier komen onderwerpen. Vee en wapenen worden dagelijks uit geleverd. De gezondheid der troepen :s uitmuntend. Engeland, altoos annexeerend, heeft de eilanden in de Torres-straat, lusschen Australië en Nieuw- Guioea, bij zijn gebied ingelijfd. De Pall Mall Ga zette uit den wensch, dat dit niet de eerste stap moge blijken tot volvoering van een ander, veel grooter annexatie-plan, waarmede eene partij in Australië hoog weglooptinlijving namelijk van Nieuw Guinea. Sa moa, de Nieuwe Hebriden, Tonga en de Salomon- eilanden in 't kort, van al de eilanden-groepen in den zuidelijken Stillen Oceaan. Wij hebben (roept het blad) genoeg, en méér dan genoeg, van dit soort bezittingen. Behalve het schouwspel der innigste vriendschap door de Dnitsche en Russische keizers der wereld le Alexandrowo aangeboden, is wel het belangrijkste van het alleronbeteekenendste nieuws der laatste dagen, dat Engeland liet opnieuw met een zwarten vorst te stel len heeft. In Zoeloeland verbrandt het Engelsche le ger oude en nieuwe koningskralen, maar de Koning zelf blijft buiten schottal van hoofden onder werpen zich aan het Engelsche bestuur, maar ouder alle die hoofden is Cetewayo niet. Thans is het ook in Azie weder mis. De koning van Birmab, dien het reeds lang Engeland lastig maakte, heeft van dat rijk schijnbaar het annexeeren afgezien. Tusschen zijn land en een Britsche provincie ligt Karennie, een strook gronds die zoowel door Engeland als door den Birmahschen Koning als onafhankelijk gebied beschouwd is. Z. M. van Birmah wil thans van die strook gronds een voormuur tegen Eugelaud maken. Dat Engeland dit niet wil, en ten koste van een nieuwen kleinen oorlog beletten zal, spreekt van zelf. Als minister van Buitenlandsche Zaken van Oos tenrijk zal waarschijnlijk optreden baron van Hay- merle, een man die in korten tijd tot de hoogste posten is opgeklommen. Daar hij de bijzondere be schermeling van Andrassy was, ligt 't voor de hand dat door zijn optreden geen verandering in Oosten rijks politiek zal wurden gebracht. De samenkomst die Bismarck met Andrassy te Gasfein gehouden heeft, bevestigt niet weinig dit vermoeden. Op marscli iii de XXII Moekims. (Naar Eigen Haard.) Wanneer in Aijeh, zooals in den laalsten tijd nog al eeDs gebeurt, tegen den vijand uitgerukt moet wor den, geschiedt dit met twee of drie kolonnes, meestal onder het persoonlijk opperbevel van den militairen aanvoerder. Zulk eene kolonne bestaat in den regel uit één bataillon infanterie (vier kompagnieën elk ongeveer van 150 man), een sectie artillerie (twee stukken ge schut), een detachement mineurs en een officier van gezondheid met eenig ambulance-personeel. Tot den nasleep bebooren ook nog verscheidene koelies, meestal dwangarbeiders, die tandoeskis'jes munitie en zeer dikwijls vivres en kookgereedschap- pen dragen. Tandoes gelijken veel op hangmatten van zeildoek, welk aan een draagstok van bamboe zijn bevestigd en voor het transport van zieken en gewon den dienen. Van geregelde wegen is op het oorlogsterrein maar zelden sprake; men kent er slechts smalle kronkelende voetpaden, en waar die in het bedekt terrein ontbreken, daar baant men zich onder het voortrukken een weg. Op de open sawahs (rijstvelden) moge men soms geregeld kunnen marcheeren, altijd als de dras sige bodera niet verplicht om de kleiue dijkjes, ga lagans, te volgen, in eenigszins bedekt terrein ontaardt de schoone tactische marschvorm dikwerf spoedig in de welbekende wijze waarop eenden en ganzen zich voortbewegen. Dat daardoor zulk een kolonne soms eene aanzienlijke lengte verkrijgt, spreekt van zelf, te meer daar, ondanks het voortdurend ge roep van officieren en onderofficieren najat rapat, ajo opsluiten!" wanneer de marsch wat lang duurt en de vijand het niet te lastig maakt, de onderlinge afstand vooral in den staart der kolonne wel wat groot wordt genomen. Vooraan marcheert de spits, bestaande uit een beleid vol en vooral bedaard officier of onderofficier met een drietal manschappen; daarop volgt de voortroep, 1 of 2 sectien sterk, waarbij eenige mineurs, die met kap mes, bijl, patjol of schop nu eens het struikgewas wegkappen of eene opening maken in een lerenden pagger (heg), dan weder eene helling afgraven of terreinhinderuissen wegruimen voor den doortocht van infanterie en artillerie. Achter dezen voortrcep volgt de hoofdmacht met de koelies en eindelijk de ach- terh oede. En de marschrichting. Voor den aanvang van den tocht heeft men de meest mogelijke inlichtingen ingewonnen omtrent de landstreek waarin het djel van dc operatie is gelegen. Van onderworpen hoofden, van spionnen, of door het maken van pa trouilles uit onze grensposten heeft men gegevens ver kregen, waarmede op het stafbureau eeue schets van het terrein is opgemaakt. Veel beteekent zoo'n schets nu nog wel niet. Vooreerst de namen der kampongs. Daar ongelukkig genoeg de sultan van Atjeh nooit eene stafkaart van zijn rijk liet vervaardigen, worden die namen, welke voor elk europeesch oor zoo gru welijk barbaarsch klinken, door verschillende inlan ders niet alleen verschillend uitgesproken, maar wordt ook dezelfde kampong dikwerf verschillend genoemd. Dan de afstanden. Menige teleurstelling heeft het wantrouwen op door inlanders daaromtrent gegeven inlichtingen veroorzaakt. Wat de een ongeveer één uur gaans rekent te zijn, beweert de ander vrij stellig een afstand van vijf uren te wezen. Gelukkig dat de inlander, steeds levende in de vrije natuur, een juisten blik heeft op de hemelstre ken. Zoo gemakkelijk zelfs weet hij die te onderschei den, dat men hem b. v. zelden van een huis rechts of links van de missigit, maar bij voorkeur als noord of zuidwaarts daarvan gelegen, hoort spreken. Al kent hij nu maar vier streken op zijn kompas, toch zijn door die eigenschap menigmaal zijn mededeelingeu van groote waarde en duidelijker dan die men van de meeste menschen in ons beschaafd vaderland ontvangt. Meestal bevindt zich bij de kolonne een Atjeher als gids, die de noodige inlichtingen geeft en natuur lijk zorgvuldig wordt bewaakt en bespiedt, ten einde voor de minste poging tol verraad op de hoede te zijn, waartce, zeer natuurlijk trouwens, bij eiken vol bloed Atjeher steeds sterke neiging bestaat en waar door onze troepen reeds eenige malen groote verliezen bekwamen. Bij een der kolonnes is verder dikwerf een opnemer die met meetketting en instrument het doorloopeu terrein onmiddellijk in teekening brengt, om die op het bureau aan de reeds bestaande kaart te doen aansluiten. Landmeters ia Nederland verrichten hun werk met vrij wat meer gemak dan deze opnemers. Om geene vergissing te maken in de slagen der ketticgsleepers en het instrument te regelen onder een lieflijke ac compagnement van fluitende kogels, vere.scht waarlijk een groote mate van koelbloedigheid, in enkele ge vallen van meer waarde dan de opwinding waarmede men wel eens soldaten met een stormende troep ziet medehollcn, om zich door schijnbaar ondoordringbare beletselen een weg te banen tot de borstwering der vijandelijke sterkte, waar bovendien somtijds de schoone Willemsorde of het gouden kroontje der eer volle vermelding als prijs en premie der steepU-chase I geplukt kunnen worden. Graanmarkten eiizlj Middelburg, 4 Sc-pt. Sedert de vorige er eene gunstige verandering in de weersgei waardoor men verwachten kan dat, waar mzn haastig is geweest met het snijden zulks nog veel goed aan den te veld»' staanden heeft gedaan. r De drukke veldarbeid onzer landlieden met het i oogsten, was dan ook oorzaak dat heden onze gri markt door weinigen was bezocht. Jarige Walehersche Tarwe, met zeer weinig I was gemakkelijk aan vorige weekprijzen van fl2j tot f 12.75 te bekomen. Van liet nieuwe werden reeds enkele monsters getoond, redelijk droog doch niet mooi van kleur, een paar va beste partijtjes zijn voor den zaai tot f 12,aang mindere soorten tot f 11,aangeboden, doch vohdé] geen koopers. Nieuwe Rogge weinig getoond, voor gcede droi werd gaarne f8.50 betaald. Wintergerst was bij minder vraag van f6.50 f 7,te bekomen, de kwaliteit daarvan blijft i uiteenloopende. Zomer gerst met goede vraag f6.10 a f6 25 in soort betaald. De aanvoer van Groene Erwten was uiterst kl^ voor puike kokers werd gaarne f12,betaald, dere soorten 111,a f 11.50 naar deugd gelaten. Koolzaad met eenige vraag, ook voor verzend| in pnike kwaliteit f 10.50 betaald, mindere sooij van f9.50 tot f 10;— moeielijk te plaatsen. Ter veemarkt van gisteren, waren aangevoerd: 7 paari 2 vette koeien, 2 vette vaarzen, 7 kalfkoeien, 12 f vaarzen, 2 varrekoeien, 7 stuks jong vee,r-7 stierf schaap, 58 magere varkens. De warenpaarden f 50 a t 350vefte koeien j per kilovette vaaizen 76 a 78 cent per kilo koeien f130 a f170; kalfvaarzen f135 a f160; koeien f 150 a f 100 jong vee I 30 a f 90stiererf a f150; schapen f20; magere varkens f6 a f 15. Vers»he boter f 0.92 a fl.04; eieren per 100 st^ f 3.70. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 4 Sept. 1879. N^derl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/a pet. 657 dito dito dito 3 783j dito dito dito 4 Loten stad Amsterdam 3 lüpj dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligation 1798/1815 5 961 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 593; Dito dito 6e serie. 1855 5 S013 Obligatiën dito ƒ1000 1864. 5 931 dito L. 100 18725 „86* ditoL. 100 18735 87» dito 1877 dito5 90', dito leening 1S67--G9 5 76» Loten 1864 5 145? Loten 1866 5 1443 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 1283 Oblig. dito 5 S93 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 871 dito dito Jelez Orel 5 85' dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 87* Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg3 50' Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 63 Oosteni'. Oblig.met.al.in zilv Jan ./Juli 5 571 dito dito Febr./Aug. 5 5e dito dito April/Oct. 5 5?' dito in papier Mei/Nov. 5 56 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. .3 „48 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 „15 dito Binnenlandsche 1 „14 Portugal. Obligatiën3 51 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 10l Obligatiën 1869 6 10 Egypte, dito 1876 6 4f dito 1876 5 - Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 472 10'- Brazilië Oblig. 1865 5 „9^. dito 1875 5 - Prijzen Tan coupons. Amsterdam, 4 Sept. Metall f 21,40 dito zi f 21,42725 Div. Eng. per f 11,80; Eng. Portugal p< f 11,80 Spaansche piasters f 47,40; Amerikaan; dollarsin goud f2,4872- Amsterdam, 3 Sept. Metall. f 21,40 dito zi f 21,427aDiv. Eng. per g f 11,80; Eng. Russen pe f 12,05; Eng. Portugal per 15 f 11,80 Frans f4 Belg. f 47,40; Pruis f58,75; Hamb. Russen f 1,20; sen inZ. R. f 1,25; Póolsche peril. Pooische Z. R. f Spaansche piasters f47,40; Spaan; Binnenlandsche f 2,307V, Amerikaansche dollars f 2;4 papier f 2.487a.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3