f-A van zijn hart gehoor geven _J.rslap wijziging voorstellen, die hem j-ó Ptjgj. zoozeer door het verstand ge- 'en worden, ah wei door het hart, in oer rechtvaardigheid te worden verlangd. °Pr: Middelburg, 29 Augustus 1879. nair )r/ Z. K. H. de Prins van Oranje is, vergezeld van een zijner adjudanten, den heer Beijerman, in Zwitserland aangekomen, en zal aldaar zijne tante, Prinses Maria "Van Wurtemberg, ontmoeten. Onlangs is door het Vaderland medegedeeld dat een iom van f 3.800,000 door den afgetreden minister van binnenlandsche zaken tot uitvoering der school wet op de begrooting voor 1880 was gebracht. Thans wordt gemeld dat de nieuwe minister dezen post niet heeft overgenomen. Wel zou, naar het Haagsche Dagblad meldt, een matig bedrag tot verhooging der kosten van hét lager onderwijs op de begrooting worden gebracht. De uitslag der verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het district Dokkum (met 2776 kiezers) is dat er ingekomen zijn 2245 biljetten, de volstrekte meerderheid bedroeg 1115. Uitgebracht werden op D Jhr. Humalda van Eysinga 1265 en op dr. A. Kuyper tu 947 stemmen, zoodat eerstgenoemde tot lid der Tweede li Kamer gekozen is. Bij de Juni-verkiezing werden uitgebracht 1919 geldige steramen, waarvan zich 977 op den heer Bergsma en 905 op den heer v. d. Hoop v. Sloch- teren vereenigden. Zc Met bijna belachelijke opgewondenheid, is dezer in de pers het feit medegedeeld en besproken dat aan twee meisjes van 18 en 19 jaar, verpleegden in het Diaconie-Weeshuis te Amsterdam tot straf voor haar onbehoorlijk gedrag gedurende de morgengodsdienst- oefening ia het Weeshuis, het hoofdhaar was afge knipt. Aan een brief door een der Regenten, den heer A. Bouman, aan de redactie van het b g b f J faa'j tvn -r deï'1' Handelsblad gericht, ontleenen wij met betrekking tot Hdeze zaak het volgende „Dat de beide meisjes zich niet alleen op dien mor gen, maar bij voortduring ongunstig hebben gedragen en herhaalde vermaningen en straffen geenerlei in vloed meer op haar uitoefenden, is bij allen aan wie z zij ondergeschikt moeten zijn, bekend. „Tot de juiste beoordeeling der daarop gevolgde straf en dat deze volstrekt die wijde strekking niet heeft, die men er aan toekent, diece het volgende „Volgens de orde en regel in het Weeshuis, sedert I,uiie1iglijke tijden in gebruik, dragen de meisjes, tot haar zestiende of zeventiende jaar, kort geknipt, hoofd haar, een maatregel die in het belang der reinheid eu zuiverheid van het hoofd gebiedend word gevorderd. Na dien leeftijd worden zij tot de grootere meisjes gerekendhet wordt haar vergund zich van de muts, haar vroegereu leeftijd eigen, te ontdoen en de zoo genaamde hooge muts op te zetten. „Nu is hare straf geweest ontzegging van het voor recht de hooge muls te mogen dragen, met last haar de kleine muts op te zetten, met de daaraan verbon den gevolgen. De zaak is dus eenvoudig, dat twee zeer ondeu gende meisjes (haar vergrijp, wij weten dit uit zeer onpartijdige bron, is veel ernstiger dan wordt voor gesteld), na herhaalde vermaningen en straften, het Voorrecht, haar sedert eenigen tijd vergund, om de hooge muts te dragen, wordt ontnomen, en het hoofd haar tot de gewone lengte voor meisjes van 16 a 17 jaar wordt teruggebracht, (niet afgeknipt dus, maar gekort) omdat de kleine muts het lange haar natuur lijk niet kan bergen. En over dit voorval, dat ongeveer zes weken ge leden heeft plaats gehad, worden thans ellenlange stukken in de dagbladen geplaatst en wordt het voor gesteld als een daad, die aan „middeleeuwsche bar- baarschheid" doet denken. De gemoedereu worden daardoor op zeer bedenkelijke wijze opgezweept. De heer Bouman zegt in den hier aangehaalden brief, dat en< hij persoonlijk bedreigd wordt; dit is ook het geval w. met een ander der regenten, den heer J. Ph. Mey- ïn üink, die tijdens het voorval plaats had in het bui- ig(j tenland was, en er voor het eerst van hoorde toen hij nd het in de dagbladen las. Imwfc fdh: Men meldt aan het Vaderland, dat binnen weinige j-n dagen uit Nederland een achttal ambtenaren van den waterstaat, die daarioe van het Nederlandsche Gouver nement vergunning hebben verkregen, zich voor ge- ir A ruimen tijd men spreekt van drie jaren naar mi" Szegediu (Hongarije) zullen begeven, ten einde daar elbi de noodige verbeteringen aan dijken en rivieren aan nge te brengen. Ook uit andere landen zullen daar water- lal te bouwkundigen in dienst komen. )e van het Centraal-Comité, na ernstig debat het vol gende besluit is genomen „Het Centraal Comilé is van oordeel, dat de anti revolutionaire partij tegenover het pas opgetreden Kabinet, met het oog opzijii samenstelling en de be ginselen die zijn individueele leden zijn toegedaan, als beslist anti-ministerieel behoort op te treden, en, zon der ter linker- of ter rechterzijde af te wijken, zich met vasten tred moet blijven voortbewegen in de richting, die, door haar Program en de uiting der nationale consciëntie in het volkspelitionnement, haar is aangewezen." Het bedrag der opgegeven collecten voor de school met den Bijbel is thans geklommen tot f 25.604.69Vs. Omtrent het bij Vlissingen liggende schip Chander- nagor" en zijn raadselachtige bestemming weet men nog zeer weinig, De consul van Bolivia te Havre, de markies van Rays, heeft het schip uitgerust, dat is zeker. Ziehier enkele zinsneden uit het prospectus, door hem in de wereld gezonden tot opwekking der deel neming aan den tocht „Wij geren bons uit voor gronden a 5 francs de hectare. De houders der bons zullen niet verplicht zijn de kolonie te bewonen, maar kunnen hun laud verkoopen of verpachten. De armste landman kanzelf zijn hectare met suiker of koffie bebouwende, zich een inkomen schep pen van eenige duizenden francs per jaar. Elk huis vader zal het meest absolute recht hebben, om bij testament vrijelijk oyer zijn goed te beschikken" en verder„Het bestuur kau slechts toekomen aan den stichter der kolouie zeiven, omdat hij alleen be kend is met de kleinste bijzonderheden. De gansche administratie moet door hem geschapen worden. Van hem moet alles uitgaan. Komt hij te sterven voor de vervulling van zijn werk, dan wordt hij opgevolgd door zijn hierarchischen vertegenwoordiger. De gewetensvrijheid zal op de meest volstrekte wijze be staan maar alleen de katholieke godsdienst zal be schermd worden. Wat den bijzonderen vorm der locale administratie aangaat, wij behouden ons daarover de opperste regeling voor onder sanctie van Let natuur lijk recht. Al onze pogingen zullen ten doel hebben te komen tot de nauwkeurigst mogelijke vertegenwoor diging der onderscheiden belangen. Het algemeen stemrecht, is daarvan niet de uitdrukking. Niemand zal worden aangenomen, die niet vooraf zonder voor behoud zich aan alle koloniale regiementen onderwerpt, welke naar omstandigheden en naar 't algemeen be lang gemaakt zullen kunnen worden." In een verder artikel wordt gezegd, dat het tegenwoordig wel noodig is voor de politieke en sociale krachten, die werkzaamheid zoeken, nieuwe vooruitzichten te openen. De kolonie, waarvan in dit prospectus sprake is zou Cap-Breton- in Austratië moeten zijn, een land streek die Diemand kent. De overtuiging wint meer en meer veld, dat het sehip een poging waagt om oorlogsbehoeften naar Peru en Bolivia over te brengen. De Standaard deelt mede dat op eene vergadering Gisteren avond werd te Middelburg ten verkoop aangeboden Hef hofsteedje, „Waterbeeke", zijnde karoterij, staande en liggende aan den Seisweg te Middelburg, ter grootte van 52 aren 75 c. A. verkocht voor f 3,500. 33 aren 90 c. A. moesland en vijver verkocht voor f 1,107. 25 A en 50 c. A., moesland en vijver verkocht voor f 801,75. 22 A. 80 c. A. moesland en vijver verkocht voor f 625,25. 41 A. moesland en vijver verkocht voor f 1,005. 23 A. weiland en vijver verkocht voor f 601, 62 A. 40 c. A. weilaöd en sprink, verkocht voor f. 1,202. 63 A. 70 c. A. weiland, gemeente Koudekerke, verkocht voor f 1,2S0. 1 heet. 15 A. 40 c. A. weiland, gemeente Grijps- kerke, verkocht voor f 2,500. 42 A. 50 c. A. weiland aldaar, verkocht voor f 990. 1 hekt. 4 A. weiland, aldaar, verkocht voor f 1951. 1 woonhuis met erf en tuin, 1 A. 72 c. A., ver kocht voor f 500. Het letterkundig congres te Mechélendeze week gehouden, had ook het tolverbond op zijn programma gezet. Er mocht twijfel rijzen of letterkundigen wel de bevoegde personen waren om daarover een oordeel uit te spreken. Die twijfel is door de discussien niet weggenomen. De heer Levysohn Norman bestreed het I denkbeeld op eene wijze, die aan alle wenschen den bodem insloeg en hij bleef onbeantwoord. Hij noemde tol-eenheid zonder staatseenheid een droombeeld. Zonder te beweren dat de heer Levysohn Norman onvoorwaardelijk gelijk had, wat we niet kunnen, getuigde toch zijne rede, dat men om over dit onderwerp te spreken, beter gewapend in het perk moet treden, dan van beoefenaars der letterkun de te verwachten is, en dat men verstandiger doet die kwestie over te laten aan de behandeling van mannen als de heer Levysohn, die er geheel in te huis zijn. Yan het van 1 Juli 23 Augustus in den Haag gehouden notarieel examen hebben van de 126 adspi- rauteu zich 3 terug getrokken. Overigens zijn ge slaagd 70 adspiranten. Afgewezen werden 53 adspiranten. Onder presidium van generaal van Stirum werd gisteren de vierde algemeene vergadering van het Anti-dienstvervangingsbond te 's GravenLage gehouden. De Algemeene Vergadering van Multapatiorsbondt ter bestrijding van misbruik vau bedwelmende dran ken, had gisteren te Breda plaats. Mr. H. Goeman Borgesius presideerde. Door de vergadering werd besloten copie aan te vragen vuor een door den Bond uit te geven werkje, voorstellende, de vernietigeude werking van alcohol op het menschelijk lichaam. Voorts werden door verschillende sprekers eenige middelen tot bestrijding van het misbruik aangegeven, als daar zijn verplichting om door de regeering jaar lijks een sterktegraad voor den drank vast te stellen die telken jare vermindert, tot eindelijk de drank zoo slap wordt dat het volk aan koffie, bier enz. de voor keur geeft verplichting van deu tapper om steeds koffie, thee, melk enz. van goede kwaliteit, door de politie te keuren, en tot een door de politie goedge keurd tarief, te koop te stellen verveling verdrijven, door meerdere plaatsen vau uitspanning, waar ook vrouw en kinderen genieten kunnen, te openen openen van kiosken tot verkoop van niet bedwel mende dranken. Alle deze dingen werden, op de gewone wijze, .op deze vergadering besproken, en bepaald dat Haarlem de eer zal hebben de volgende vergadering te ont vangen. Het faillissement van de kassiersfirma D. Mulder Dzn. heeft te Winschoten een waren schrik teweegge bracht: Onder de 800 schuldeischers bevinden zich een menigte vaa kleine burgers, weduwen, dienstboden, die aan Mulder hunne spaarpenningen toevertrouwden omdat hij hoogere rente gaf dan andere kassiers of spaarbanken. Bovendien was hij de man van 'tvolk sterk gekant tegen „de hecreu" Nu echter liepen zijne aanhangers en vrienden woedend en tierend door de straten, vermengd met weenende vrouwen. Politiemacht en een proclamatie van den burgemeester was noodig om de orde te be waren, en eerst middernacht werd het rustig. üerlt, Jfrhool m Ending. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Meliskerke de heer J. Koster, predikant te Huizen. Bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem. te Grijpskerke de heer H. Ulfers te Domburg. Aangenomen het beroep naar Oosterend op Texel door ds. W. Cannenburg Van Ingen te Borssele. Beroepen te 's Heer Abtskerke ds. H. Vermaas te Yerseke. Naar men verneemt, zal te Amsterdam op 3 Sept. e. k. in de Nieuwe Kerk de inzegening plaats heb ben van Dr. Esser tot zendeling van bet Java-Comité; op 9 September de plechtige legging van den eersten steen der elfde kerk, en op 16 September het stellen van twee gedenksteenen van het Nieuwe Weeshuis der Ned. Herv. Gemeente. {Kerkelijk Weekblad.) De jaarlijksche Alg.emeene Vergadering der Neder landsche zondagschoolvereéiiiging zal te Amsterdam plaats vinden Donderdag 18 September, e. k. Wij vernemen dat het voornemen bestaat, om de kinderkerk op de zaal in de Bogardstraat geregeld te houden op den eersten zondag van elke maand. Het uur, 's middags twee uren, vinden wij echter niet zeer geschikt. De meeste zondagschoolkinderen kunnen, na om één uur of half twee de school ver laten te hebben, onmogelijk weder om twee uren eene kinder-godsdienstoefening bijwonen, of de scholen zouden er onder moeten lijden, en dat zal wel de bedoeling niet zijn. Wij wenschen de kinderkerk een ruim bezoek toe van kinderen, want daarvoor is zij uitsluitend be stemd, Dinsdag werd in den kring van leden en be gunstigers het jaarverslag uitgebracht der Chr. Jon- gelings Vereeniging Rom I 16a alhier. Dit verslag getuigde niet in alle opzichten van vooruitgang. De vereeniging verloor in het afgeloopen jaar negen leden, daaronder drie door het huwelijk, een door vertrek naar elders, een door het bereiken van dertig jarigen leeftijd en een door den dood. Door deze verliezen ontgingen aan de vereeniging vele zeer ge waardeerde krachten, en verscheidene ontijdige ver-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2