CHRISTELIJR-RIST0RISCH BLAD. V. 486. Donderdag* 28 Augustus. HET ZUIDEN Verschy at eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof Enkele nommers- 0,05 Uitgever P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van I-a ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 27 Augustus 1879. Nauwelijks waren de namen der heeren, die het nieuwe ministerie zouden vormen bekend geworden, of de liberale pers begon de uitvoering der schoolwet van Kappeyne als zeer spoedig aanstaande voor te stellen. Aan sensatie-berichten ontbreekt het gewoonlijk, vooral in zulke dagen, niet. Redenen om deze geruch ten niet zoo onvoorwaardelijk aan te nemen waren er o. i. te over. De Standaard die eerst de mogelijkheid besprak, deelde in de laatste nommers mede dat van een zijde die volkomen vertrouwen verdient, verzekerd wordt dat de nieuwe minister van Binnenlandsche zaken zich tot uitvoering der schoolwet verbonden heeft. Men meent dat mr. Heemskerk de portefeuille van Binnen landsche zaken niet aanvaarden wilde, tenzij de school wet onuitgevoerd bleef. De heer van Lijeden wendde zich toen tot de liberalen, en onder die liberalen, bereid om dergelijke wet ten uitvoer te leggen, zou onze Zeeuwsche commissaris des Konings, mr. Six, zich hebben laten vinden „Als uit één mond heeft heel het Christelijk Ne derland er in geroemd en er God voor gedankt, dat Kappeyne, die er het zwaard voor gewet had, zoo zicht baar en tastbaar door den loop der dingen, dien God immers bestuurt, was afgebroken en vernederd en ondanks zijn honende rapporten, verplicht was zijn eigen schoolwet onuitgevoerd achter te laten in zijn Kabinet. De knak, dien de liberale partij kreeg, deed een juichtoon onder ons opgaan, mee9t wijl ze nu on machtig was, haar schoolwet tegenover ons door te zetten. En zie, terwijl aldus de zaken zoo wonder liepen, dat onze wederpartijder gedwongen was het gewette zwaard doelloos en ongebruikt in de schede te laten rnsten, klimt nu met eiken dag zegt de Standaard de waarschijnlijkheid, dat de heeren van Lynden en Six zich aan de Liberalisten zullen aanbieden, om hun de executie dood marteling^ der vrije Christelijke scholen mogelijk te maken." Hoe diep treurig deze herhaling van de oude ge schiedenis van '57 is, laat zich beter gevoelen dan beschrijven. Baron van Lijnden was eenmaal een onzer taleutvolste verdedigers. Nog slechts kort gele den aarzelden we niet hem mede aan te bevelen voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, in een onzer Zeeuwsche districten, omdat we in hem nog een bondgenoot'zagen, om redenen die voor openbare bespreking zich minder leenen, afgedwaald. En thans zal onder het patronaat van Baron van Lijnden de toe komst onzer scholen worden vernietigd, aan de vurigste onzer wenscheD, de kinderen onzes volks, zoo veel mogelijk, reeds in hunne jeugd tot den Heiland te brengen, de bodem worden ingeslagen Jhr. Mr. Six, de man die zich in 't openbaar getuige de rede bij de aanvaarding van zijn ambt de belijdenis var den Christus niet heeft geschaamd, de man wiens leven en arbeid in ons midden hem onzen eerbied en onze hoogachting moest verzekeren, zou het thans zijne roeping achten, niet met woorden maar met daden, onzen tegenstand te breken, een tegenstand voortvloeiende uit een bron, ook hem niet onbekend Zoo we ooit hopen dat profetiën onvervuld mogen blijven, dan zeker nu, in dit geval. Ware het anders, het zou grievend zijn. Aan de verschillende autoriteiten in Zeeland is door den afgetreden commissaris des Konings jhr. mr. W. Six het volgende schrijven gericht „Het bericht mijner benoeming tot minister van binnenlandsche zaken heeft u bereikt. „Tot mijn groot leedwezen moet ik Zeeland ver laten. „Aan de betrekking, die ik gedurende ruim drie jaren bekleedde, was ik ten zeerste gehecht. Door u allen gesteund, onafgebroken, van elke zijde met de meest mogelijke welwillendheid bejegend, waardeerde ik dagelijks het voorrecht, dat ambt te mogen ver vullen. „Ik bied u, mijne heeren, mijn oprechten dank aan voor uwe medewerking. Weest er wel van overtuigd dat alleen plichtbesef mij kon bewegen om aan het geëerbiedigd verlangen des konings te gehoorzamen. Ik heb, na een moeilijken strijd, eigen lust eu belang verzaakt. „De hoogst gelukkige dagen, in uw midden door gebracht, vergeet ik nimmer. Zeeland blijft mij dier baar. En zoo iets in 9taat is het pijnlijk gevoel der scheiding voor mij te verzachten, ik hoop het te vin den in de alleraangenaamste herinneringen en in het vooruitzicht, om ook op den weg mij thans geopend, de belangen van Zeeland te kunnen bevorderen. „Van harte wensch ik u allen voorspoed in uw ambtelijk en in uw huiselijk leven." Zaterdag middag ten twee ure zal mr. Six nog audiëntie verleenen aan allen die mochten verlan gen hem te spreken. In het district Sluis is heden tot lid der Provin ciale Staten van Zetland gekozen mr. P. J. C. Hen- Dequin met 245 stemmen. Op den heer J. H. Hen- nequin waren 183 stemmen uitgebracht. De aanstaande zondag zal voor een deel der bewoners van onze provincie weder (wanneer nieteen dag van pleizier zijn. Dan zal de feestelijke opening van den spoorbootdienst WalsoordenVlake plaats hebben. Vooreerst zal er een feestreis gemaakt worden van Walsoorden naar Hansweert, des namiddags te 2 uren, met twee stoombooten, eene voor genoodigde autoriteiten enz. en eene voor het publiek, tegen eene retourvracht van f 0,60. De „Harmonie" van Hulst en die van Kruiningen, tusschen welke reeds sinds jaren vriendschapsbanden bestaan, zul len aan dit tochtje deelnemen. Te half vier keert men van Hansweert naar Walsoorden terug, alwaar terstond na aankomst der booten een aanvang ge maakt zal worden met volksspelen, bestaande in eene harddraverij met paarden van zessen klaar, tournooien, raastklimmen en hardloopen op klompen. Een en ander is bepaald in eene in der haast gehou den vergadering eener feestcommissie, die nog nader bijeenkomt. Des avonds zal er een prachtig vuurwerk worden afgestoken. Voor een vrij aanzienlijk bedrag is daarvoor reeds ingeschreven door ingezetenen dezer gemeente. Niets, zoo schrijft men uit Hulst, zal ons hier liever zijn dan op aanstaanden zondag recht vele gewestgenooten uit Zuid-Beveland, WalchereD, Tholen, enz. welkom te heeten op onzen wal, en met hen het feest te vieren ter inwijding van een ver- keermiddel dat nog nauwer dan ooit verbindt. Aan heeren concessionarissen wordt in de dagbladen een woord van dank gebracht voor de flinke wijze, waarop zij hunne taak aanvangen. Wij hopen dat aan dit Zondag9che feest niet vele van onze autoriteiten en maar weinige der bewoners van onze voormalige eilanden zullen deelnemen. Dat een aanzienlijk deel van onze provincie nauwe! aan ons zal verbonden worden en in 't bezit zal komen van een aanzienlijk vervoermiddel verheugt ons ten zeerste. Maar dat onder het hoog gezag van heeren Gedeputeerde Staten, alweder de Zondag wordt aan gegrepen tot een feestelijk openen van dezen diensl en op die wijze gelegenheid tot uitspattingen onaf scheidelijk van ai zulke feestjes wordt gegeven is treurig. Door heeren Gedeputeerde Staten is, de directie, de stoorabootdienst Vlake- voorloopig vastgesteld als volgt: Te beginnen met 1 September zal er gevaren word van Vlake naar Walsoorden, voorraiddags 7.10, 10.1? en 'smiddags 2.10 uur, van Walsoorden naar Vlake voormiddags 9. 12 en 'snamiddags 4.30 uur. Deze dienstregeling is slechts voorloopig met hei oog op den aanstaanden winterdienst op de staats spoorwegen en zal later nader geregeld worden. Di stoomboot „Martina Johanna" zal tijdelijk als spoor boot dienst doen. De Independance deelt het een en ander. med( van het schip de Chandernagordat nu te ViÏLrögejj ligt, na eerst te Antwerpen geladen te hebben, ei waarvoor de consul van Bolivia te Havre aan hei consulair agentschap van Noord-Amerika te Vlissin- gen vergunning verzocht heeft de Amerikaansche vlaj te mogen voeren. Dit is aan den consul van Bolivii geweigerd, .op grond dat de verkoop van de Chan- dernagor te Havre heeft plaats gehad en dus de ver langde formaliteit aldaar had kunnen geschieden. T Antwerpen liepen de vreemdste geruchten omtrent di schip,verklaart de Independence. Men verzekerde, dat he soldaten, ja een heele expeditie zou innemen, om on der een clericaal opperhoofd en met de kleuren de Heilige Maagd in de vlag, het territoir der Papoua' te gaan veroveren De correspondent te Antwerpen van de Indepen dance schrijft aangaande dit schip het volgende„D Eransche bark Chandernagor, kapitein Boulanger, i 26 Juli te Antwerpen aangekomen uit Havre, om land verhuizers op te nemen, bestemd voor kaap Bretoi in Océanie. In Frankrijk is de vergunning om in t schepen geweigerd, waarom het schip naar Antwerpe ging. t J „De Belgische regeering, dit vernomen hebbend< heeft onderzoek laten instellen, waaruit gebleken is dat geen agentschap van landverhuizers zich met d expeditie wilde belasten. Het was wel een expeditie naar (le Papoua's, welk voorgeuomen was. Zij, die er aan deelnamen, zij allen te Antwerpen gekomen, en meestal jonge man nen, grootendeels Franschen en Zwitsers, met maj enkele BelgeD. Men had h n opgedragen niet te an woorden op de vragen welke hun gedaan zouden worde! en het was onmogelijk eenige inlichtingen van hen 1 verkrijgen. Hun opperhoofd is de markies de Ray consul van Bolivia te Havre. „Men heeft als waarheid gemeld dat aan boord van c Chandernagor geweren en patronen waren, maar gee mitrailleuses, gelijk verzekerd was. Te Antwerpen bee het schip levensmiddelen en allerlei soort goederen vo< 50,000 franken opgenomen, alles contant betalend „Daar de inscheping te Antwerpen geen plaats kc grijpen is het schip drie dagen geleden zonder pass giers, vertrokken. De landverhuizers hebben de stE verlaten en zijn naar Vlissingen getrokken. Aldaar z de inscheping plaats hebben. Het schip zou de Am rikaansche vlag gaan voeren en nieuwe bemanniï nemeD, daar de Fransche zeelieden naar Havre teruj keeren." Dat deze berichten der Indépendance niet juist z irist zi

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1