|hr!i, School cit lending. L a n d I» o u \v. GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. inaar zeer bepaaldelijk op Gods woord. Zij verzuimt echter niet, op het veelzijdig belang eener wate Zon dagsviering te wijzen. Daarvan getuigen de onderwerpen ter behandeling aangeduid op de Agenda. Zoo zal een geneesheer den Zondag beschouwen met het oog op de gezondheid een predikant nam op zich, hem te bezién bepaald met het oog op de maatschappij en de zedelijkheideen generaal zal spreken over den Zondag en den krijgsdienst; een ingenieur over den Zondag en eenige takken van openbaren dienst en vooral den spoorwegdienst een fabrikant zal over den rustdag en de groote nijverheid handelen, terwijl eindelijk een ingenieur de bij uitnemendheid practische kwestie zal behandelen welke dag de beste is voor de betaliug der werklieden. Ds. J. W. te Grootenhuis predikant bij de Chr. Geref. Gemeente te Wissekerke is beroepen te Baarland. Dr. P. G. Datema van Ee beeft bedankt voor het beroep tot predikant bij de N. H. G. te Bot terdam. Door ds. Klomp, predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Vlissingen is voor het beroep naar Kat wijk aan zee bedankt. Omtrent de werkzaamheden van de Synode in de afgeloopen week deelt de Kerkelijke Courant mede, dat is vastgesteld en aan de eindstemming van de leden der Provinciale kerkbesturen zal worden onder worpen het voorloopig aangenomen algemeen, thaus Synodaal Reglement voor de classicale en Provinciale Weduwenbeurzen. Na de vastelling van dit Reglement is 11. Donder dag in behandeling genomen het rapport der com missie ter zake van het voorloopig aangenomen Reglement op de minderheden. Bij de algemeene beraadslagingen besprak men de vier volgende, door de commissie in haar rapport behandelde vragen Hebben allen, die thans leden der Nederlandsche Hervormde Kerk zijn, recht op het lidmaatschap Is het wenschelijk dezen toestand te bestendigen, door aan de verschillende richtingen ruimte en gelegenheid tot ontwikkeling te geven? Is het raadzaam dit thans te doen? Is de voorgestelde wijze de aanbevelens waardigste of weet men iets beiers Na het sluiten der beraadslagingen werd de eerste vraag met algemeene steramen bevestigend beantwoord, hoewel enkele leden wel een reglementair, maar geen zedelijk recht konden erkennen. De tweede vraag, die door de vergadering aldus werd gewijzigd Is het wenschelijk dezen toe stand te bestendigen, door aar. verschillende richtin gen gelegenheid te geven om te voldoen aan gods dienstige behoeften, werd met 15 tegen 4 stemmen bevestigend beantwoord. Voordat de vergadering de de derde vraag beantwoordde, werd op voorstel vaa een der leden, het herzien reglement op de minder heden in behandeling genomen, ten einde de bezwaren voor of tegen te wegen. Nadat de beraadslagingen over de verschillende artikelen ten einde wareu ge bracht, stelde de voorzitter weder aan de orde de derde der bovengenoemde vragen Is het raadzaam dit nu te doen; met 10 tegen 9 stemmen werd zij ontken nend beantwoord. Ten gevolge van dit antwoord kon er nu geen sprake zijn van de beantwoording der 4e vraag of van de vaststelling van het ten vorigen jare voorlocpig aangenomen reglement op de minderheden en van de daarmee verband houdende veranderingen in het algemeen reglement en in bijzondere reglementen. Naar aanleiding van een voorstel tot kerspelvorming, werd door de vergadering, met het oog op- het ge wicht der zaak, besloten dit voorstel aan de Synodale Gron. Ct. den voorslag gedaan om een fonds op te richten, ten einde ook minder vermogenden in staat te stellen de reis te doen en het verblijf te betalen. Maar het blijft de vraag of dit op groote schraal mogelijk is. Het plan verdient natuurlijk belangstelling en aan beveling. In Davos zelf bestaat eene Verebi zur unterstiiizung bedürftiger Lungenkranke (eene veree- niging tot ondersteuning van minvermogende teering- lijders), doch deze doet ook al niet zoo heel veel. Een groote fout is, naar 't oordeel van schrijver dezes, dat deze vereeniging kapitaliseert. Waarom moeten alleen de interesten van de giften worden uitgedeeld? Waarom niet veeleer de giften zelve. Het is toch duidelijk, zou men zeggen, dat deze gif ten bestemd zijn om gegevenniet om gekapitaliseerd te worden Eu is alles weggegeven,welnu dan klopt het bestuur met vrijmoedigheid aan, en wijze op de velen, die dan door de vereeniging ondersteund zijn, en op de nog meerderen, die nog ondersteuning van noode hebben Het spreekt van zelf dat het ook mogelijk is in Davos aangenaam en goed te wonen, al woont meu niet in een hotel. Zelfs is het in vele gevallen aan lichtere patiënten aan te bevelen. Men doet in dit geval best, wanneer men den eersten dag zijn intrek neemt in eenig hotel, (Curhau3, Rkiitia, Strela. Schweizerhof, Post,) en dan naar gemeubileerde kamers uitziet. Men heeft dan meestal betere en altijd commissie in overweging te geven, ten einde aan de Synode des volgenden jaars daaromtrent hare consi- dcratiën en advies te geven, met het oog op alles wat te dezer zake bij de Synode is iugekoraen. Mr. M. Crommelin heeft be benoeming als lid der Synodale commissie aangenomen tot zijn secundus is benoemd dr. O. G. von Reeken, oud-ouderling te Haarlem die zich deze benoeming ook heeft laten welgevallen. Een in den loop van dit jaar te Witmarsum opgericht monumeut voor Menno Simonsz, (naar hem zijn de Mennonieten genoemd) zal Donderdag 11 September aanstaande plechtig worden onthuld. Volgens het plan van feestviering zal op dien dag in de Doopsgezinde kerk een feestrede worden uit gesproken door den predikant Eeenstra. De onthulling zal daarna plaats hebben met een korte toespraak van den heer P. Stool, emeritus predikant te Harliugen eii voorzitter der commissie. Daartoe in 9taat gesteld door talrijke bijdragen, zal de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in 't kanton Oostburg, in 't laatst van September eene tentoonstelling houden te Schoondijke. In Isis deelt dr. Hartogh Heijs van Zouteveen het volgende mede Om proefondervindelijk de vraag te beslissen, of de insectenelende planten van haar dierlijk voedsel nut hebben, dan wel of zij zonder dit even goed gedijen als daarmede, plantte dr. Francis Darwin in Juni 1877 ongeveer 200 planten van Dro- sera rotundifolia in met mos gevulde schotels, welke door een houten dwarsrand in twee helften verdeeld waren. De schotels werden met gaas bedekt, opdat de planten niet uit zich zelve insecten zouden kunnen vangen, en de planten van de eene helft van eiken schotel van tijd tut tijd met kleine stukjes gedroogd vleesch van de andere helft geen dierlijk voedsel ontvingen. Reeds in de maand Juli zagen de planten, welke gevoederd waren, er weliger en frisscher groen uit dan de andere. Deze sterkere chlorophyvorraing ging, gelijk zoowel uit microscopisch onderzoek als uit de vergelijking van het gewicht der gedroogde bladeren met dat van bladeren van niet gevoederde planten bleek, met een vermeerderde vorming van cellulose gepaard. De gevoederde planten ontwikkelden alle talrijker en krachtiger bloemstelen. Het aantal daarvan stond in Augustus tot dat bij de niet gevoederde plan ten als 149 100. Eveneens verhield zich het respec tieve aantal bladeren als 136 100. Het voornaamste verschil openbaarde zich echter bij het onderzoek der zaden. Het aantal zaaddoozen der gevoederde planten stond tot dat der niet gevoederde als 191 100; het gemiddelde aantal zaden in elke zaaddoos als 122: 100 het gemiddelde gewicht als 157: 100; het geheele aantal voortgebrachte zaden als 241 100 en het geheele gewicht der zaden als 379; 100. Het dierlijke voedsel schijnt zich dus vooral ia de eiwitrijke zaden op te boopen en volgens deze proeve valt het niet meer te betwijfelen, dat de in- seeten-etende planten van haar dierlijk voedsel wer kelijk voordeel hebben. Een landbouwer in Oostenrijk deelt in een landbouw blad het volgende middel ter af wering van vliegen op paar den mede Bij het inhalen van hooi in Juni jl. bemerkte hij dat een voorpaard, een schimmel, zoodanig door vliegen gebeten, was, dat het bloed hem letterlijk langs buik en pooten vloeide. Uit medelijden met het dier liet hij het stilhouden en wiesch het overal met een bijna veel goedkopere kamers dan in eenig hotel. Ook zal de nieuw aangekomene wel doen bij het huren der kamers op de ligging te letten. Een goede Zuid of Zuidoost kamer is op den duur gezonder, en (doordien er des winters minder behoeft gestookt te worden) ook goedkooper dan de Noord of Noord- westkaraers. Als doctoren zijn zeer aan te bevelen Dr. Boner, vroeger benoemd tot professor in de medicijnen aan de universiteit te Dorpat, Dr. Ungcr en Dr. ten Kate lloedemaker (een jong Nederlander). Voor hen die in bet Kurhaus hunnen intrek nemen is Dr. Spengler, de Kurarts, zeker 't meest aan te raden. Zij die op gemeubileerde kamers wonen kunnen, het zij in de hotels dineereu, hetzij in het Rathhaus of in de //Villa Lavailetscher.'' Misschien ziju daarvoor tegenwoordig ook nog andere goede gelegenheden. Maar het is hier niet de plaats om over deze dingen uit te weiden. Liever zij onzen lezers toege- wenscht, dat zij nimmer in de nooodzakelijkheid komen om Davos te bezoeken, want hoe schoon het daar ook zij, in dat heerlijk klimaat, onder den donker- blauv/en hemel en te midden der majestueuze sneeuw bergen, een bescheiden deel in gezondheid genoten, is beter dan het bezit van vele schatten iu balling schap. G. oplossing van 1 a 2 decagram water. Niettegenstaande het die! geheelen namiddag hard moest werk! bleef het toeli geheel van het lastig verschoond. Mocht dit middel afdoende lil dan zou het een groote weldaad voor de hitte het meest door vliegen geplaagde kunnen opleveren. Uit Calais wordt gemeld, dat dezer dagi grootste schip, ooit in de haven gezien, binnengekomen, te weten de Frank Pendleton, San Francisco, metende 1420 ton, met een lad van twee millioen kilogram koorn. Te gelijker kwam de Storny Petrel aldaar binnen, metende 1 ton, ook met koorn geladen. Men verwacht nog tiental schepen met graan. Zierikzee herbergt weder voor enkele dagen een in Indië veroordeelde militairen. Dezen zijn tot ondergaan van hun straftijd in Nederland d. i, Leiden te Brouwershaven aan wal gezet, van d door de noodige agenten naar Zierikzee geleid en' zullen op dezelfde wijze eerlang hun weg per en spoor vervolgen. Wanneer zal er toch een eir komen aan dat noodeloos omslachtig en kostb vervoer Het schip, dat de veroordeelden meebrei zet koers naar Rotterdam. De kapitein vindt goed Brouwershaven even binnen te loopen, gewoonl alleen om zijue familie te zien, en nu moet hij z gevangenen aan wal afgeven, want de sleur heeft l voorgeschreven deze mannen afzetten in de eei Nederlandsche haven, die hij aandoet 1 Fad. De burgemeester van Ellewoutsdijk heeft, eene aanvrage om daar zondag rauziekuitvoeringer geven, geantwoord dat zijne ingezetenen ook zon muziek luidruchtig genoeg zijn. Eere aan een der zeldzame burgwsefejters^die zondagsche levenschoppers nog buiten dew'JB zijner gemeente houdt. -^|^H Ouder St. Maartensdijk heeft een vogel a|| nest gebouwdin de mouw van een pol lijk aangekleeden vogelverschrikker. Een krachtige satire Vrijdag avond omstreeks half tien had te D recht een treffend onheil plaats. Twee zusters, 2] 14 jaar oud, zijn bij het aan boord gaan van schip te water geraakt en verdronken. Beider li zijn kort daarna upgevischt. Dezer dagen is een vreemdeling, een Enge koopvaardij-kapitein die in de Leidsche straat, h Keizersgracht, te Amsterdam, stond te prateö? waarts stappende, in een onderhuis gestort, "v aardewerk en lampen worden verkocht. Bewuste] en zwaar bloedende is hij opgenomen hij is dj lijk naar liet gasthuis vervoerd. In den kelder is deD val eenige schade aangericht aan het uitgesis Afrika bereidt aan Engeland voortdurend ellea men heeft daar, zoowel door de annexatie vat Transvaal, als door den oorlog met de Zoeloe hand in een wespennest gestoken, dat wondt pijnigt. Luitenant Carey, de bevelhebber van troepje waarmee prins Napoleon op verkenning ging, of de metgezel van den erfgenaam der Bc partes, zal geen straf ondergaan omdat geen mis 'door hem gepleegd is. Het rechtsgevoel overwon slotte de vergedreven vergoding van dezen PriiAs i de Engelsehe aristocratie. Grootere en ernstiger moeilijkheden dreigend liet Engelsehe leger in Zoeloeland. Men vertelde voor weinige dagen, na de oven ning van lord Chelmsford, dat koning Cetewayo weinige volgelingen in de bosschen rondzwierf. Til schijnt zijne zwarte majesteit weder aan 't hoofd eene aanzienlijke macht te staan, zijne onderda wier onderwerping reeds was aangekondigd, bli onwrikbaar trouw aan hun koning te zijn. Da komt het verzet in de Transvaal dat steeds groc afmetingen aanneemt. Hel is te verwachten da alle middelen van verzet uitgeput zijn de boeren voor geweld zullen terug deinzen. Griekenland spant de laatste krachten iu Turkije tot afstand te dwingen. Arm land, da vergrooting van grondgebied een redmiddel tegen si j voortgaande ontbinding ziet. Arm land dat als Tu I reeds zijne ambtenaren verliest, omdat Osman-p i slechts geld kan vinden om een man te betalen zich zelf. Arm Bulgarije welks hoofdstad thans een vreeselijkeu brand geteisterd wordt. v Ellende en rampen allerwegen, en meest verooi" (dat maakt het zooveel te erger,) door meascben indien zï wijs waren en wel wilden het in zoo n opzicht wel zouden kunnen maken. Inmiddels zijn keizers en koningen, staatsleidei geleerden op reis en rust de politiek in Enroon tsleidej iropai

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3