GHRISI1LIJK-IISTORISCH BLAD. V. 483. Dinsdag' 26 Augustus. HET ZUIDEN Verscliijut eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof Enkele 0,0o Uitgever: P. G. WIJTMAN, te MIDDELBURi Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16 regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 25 Augustus 187b. Alle bladen hebben meer of minder volledig over genomen, wat alle bladen over liet nieuwe ministerie en de nieuwe ministers gezegd hebben, Als wij al de bekwaamheden van die acht mannen bij elkander tellen, dau krijgen wij eene verbazende uitkomst. Prof. Modderman heeft jaren lang in de stilte ge werkt aan het nieuwe strafwetboek. Tot dusver had den wij er altoos een uit de nalatenschap van Na poleon. Men verwacht dus met zekeren grond van minister Modderman dat hij wat geen der vorige ministers van justitie kon er in slagen zal om ons een echt Nederlandsch strafwetboek te geven- Nu hebben de Franschen den naam van veel vlug ger te zijn dan de Nederlanders. Wij hopen dat het strafwetboek in dit opzicht maar liever Fransch zal bh'jven, en er wat vlugger dan tot dusver met vermoe delijke en wezenlijke misdadigers zal afgerekend wor den, zonder dat de rechters aanleiding vinden om zich met een franschen slag van de zaken af te maken. Baron van Gollstein is al meer minister geweest, men verhaalt van hem dat hi} het met conservatieven en met liberalen beiden vinden kan. Nu zijn liberalen en conservatieven, als 't op koloniale zaken aankomt, elkanders hevigste tegenstanders. In minister van Gollstein kunnen wellicht hunne wenschen lot een harmonisch geheel samenstemmen. De Arnhemsche Courant ziet de groote meerderheid der kiezers en kamerleden vanzelf samenvloeien tot eene nieuwe libe raal-conservatieve of conservatief-liberale partij. Geen minister van koloniën zag dus ooit zijn baantje zoo netjes geëffend als de tegenwoordige. Jhr. Klerck is bepaald een man, die van waterstaat enz. wat afweet, bij is ook al eens minister van oor log geweest. Hij is dus, nu de oude manier van verdediging niet meer deugt, de rechte man op de rechte plaats Hij kan kanalen, spoorwegen en ves tingwerken zóó aanleggen en met elkander in verband brengen, dat de Pruisen niet te gauw in 't land ssBsras&wias. DAVO& Dat de lijdende menschheid door vele plagen bezocht wordt, is ons allen bekend. Maar de geneesmiddelen voor vele kwalen kennen niet allen, en behoeven ook niet allen te kennen, al blijft het evenzeer waar dat eenige bekendheid met de middelen oru ziekten te genezen, en wat nog beter is, ziekten te voorkomen, voor velen niet ongewenscht mag worden geacht. Yan de vele ziekten, waarmede wij geplaagd zijn, kent wel bijna ieder in zijne naaste omgeving die gevreesde kwaal „waar voor geen kruid gewassen is", de teringEerst in de laatste jaren begint in de kringen der geneeskundigen de overtuiging veld te winnen dat longtering genezen kan. Dr. Brehmer, te Görbersdorf in Sile2ië, is de eerste of een dei- eersten creweest, die de practische proef heeft genomeu met een „bergkuur", en sinds dien tijd zijn er vele plaatsen in het hooggebergte waarhenen de tering lijders tot herstel van de geknakte gezondheid gezon den worden. Onder die plaatsen is Davos in het kanton Grtiubunderland, in Zwitserland, een der meest komen, zonder op onze natuurlijke en kunstwegen hevigeii tegenstand te ontmoeten. Hij heeft een groot voorrecht boven zijn voorgan ger. De Amsterdammers gaan nu zei ven het kanaal graven, dat zij van minister Tak niet krijgen konden. Het struikelblok, dat Tak dbed vallen is dus voor Klerck weggenomen. De lieer van Krp Taalman Kip was vroeger reeds minister van marine. Het goede, dat hij toen deed, is gedeeltelijk toe te schrijven aan den zeeofficier jhr. H. M. van der YVijck. Als deze nu uit Indië wordt terug ontboden, en als onder-minister optreedt, gaat de marine eene schoone toekomst te gemoet. Kolonel Reuther is al onder-minister geweest. Hij weet dus van de vonken, 't Ligt zeker aan de ge woonte dat in militaire kringen de meerdere of liever de hooger geplaatste steeds met de eer gaat strijken, dat zijn naam, evenals die van jhr. v. d. Wijck, nog zoo weinig bij het publiek bekend is. Minister Reuiher is roomsch. Er moet, volgens ge bruik, één roomsch minister zijn, en wederom is vol gens gebruik de roomsche man tevens de man van oorlog. Misschien ligt het aan dit gebruik dat ons leger zoo slagvaardig is, en dat onze schutters zulke soldats du pape zijD. 1) Prof. Vissering wordt ons voorgesteld als een liberaal van den ouden stempelvan hem verwachten we dus geen opgeblazen begrootingen van inkomsten, geen llotterdamsch wind liberalisme, uitloopende op een or kaan. Wij betwijfelen het of hij den gapenden afgrond der staatsschool naar den eisch der schoolwetmauneu met geld zal kunnen vullen. Het eeuige gunstige voorteeken voor hem is de in Atjeh onlangs behaalde overwinning. Daar koopt men echter nog niets voor. 1) Blijkens den bij het Fransche bezettings-leger te Roiuc geldigen spotnaam, waren de soldaten van den paus echte mooi-weêr soldaten. De troepen van Victor Emanuel kwamen dan ook zonder vechten binnen Rome toen de Franschen er uit waren. bezochte. We mogen wel zeggen „het meest bezocht." En de resultaten, die een langdurig verblijf in dit herstellingsoord oplevert, zijn ook gunstig genoeg ge weest om er de aandacht van deskundigen op Ie ves tigen. Wel is ook hier „niet alles goud wat er blinkt", en zal men wel doen met de mededeelingeu der hee- ren doctoren met eenige omzichtigheid aan te hooren; maar waar is dit niet het geval? Iedere monnik roemt zijn klooster! Ontegenzeggelijk trekt Davos als herstellingsoord voor teringlijders in de laatste jaren meer en meer de aandacht. Ook hier te lande. Maar toch niet uit sluitend, zelfs niet voornamelijk. Voor mij liggen twee vrij nieuwe werkjes over deze plaatseen in onze taal, een in het Engelsch. Het laatst genoemd geschrift is, naar het bescheiden oor deel van schrijver dezes, (die zelf eenigen tijd in Davos heeft doorgebracht) ruim zoo degelijk en wel zoo onpartijdig als het laatste, dat min of meer een reclame moet genoemd worden voor een der vele, misschien wel voor het beste der hotels. Maar toch zal het lezen van de Hollandsche brochure velen niet onaangenaam zijn, en met name diegenen onzer land- genooten, die ook daar geweest zijn, tot eene aange name herinnering zijn door de vele en meest goede afbeeldingen der meest bekende en geliefde plekjes. n Davos, a new alpine resort for sick and sound in Hij vindt de schatkist en hare vooruitzichten eigen» lijk niets beter, dan zijn voorganger haar achterliet. Jhr. TV. Six is de man, tot wien aller vragende blikkeD opzien. Zal hij de knods oprapen, die aan tvappeij'nes machtelooze hand ontviel? Zal hij trachten ons den verpletterenden slag toe te brengen Wij wei geren het te gelooven. Zijne ervaring, opgedaan in meer dan één ministerieel bureau, in de gemeente» zaken van den Haag, in het bestuur onzer provincie, de les die zijn oom van der Brugghen hem naliet, zijn edel karakter, zijn christelijke zin, dat alles te zameu moet hem bewaren voor zulk een val. Six is geen man om Kappeijne II te zijn, s^._evenmin als Kappeijne geld kon vinden bij minister GleicNM man, evenmin vindt Six het bij zijn ambtgenoow Vissering. Minister Six kan het best laten bij de onrechtvaardige schoolwet van 1857, zonder dat hij zijn naam bezwaart met de invoering der wet van 1878. Komt tijd, komt raad, en zijn karakter is ge red. Minister van Lijnden is de knapste van allen. De man, die, na zoo dikwijls te vergeefs aan allerlei deuren geklopt te hebben, nog zulk een ministerie b\j elkander kreeg als het tegenwoordige, is niet voor één gat te vangen. Geboren minister van justitiê^ tEc?55««s met buitenlandsche zaken belast, is hij de man om toekomstige Pincoffsen een stevig net te spannen. Om op alles een oogje te houden koos hij zich het ge makkelijkst departement. Omdat het ook den minister van koloniën aangaat, zal 't voor hem slechts h&lf werk zijn om Curasao voor ons productief te maken, en ons mede te helpen door het gat, dat anderen in de landengte van Panama maken willen. Voor een der onzen is van Lijnden Diet meer aan te zien. Wij zouden hem niet gaarne volgen, maar ook evenmin hem rusteloos vervolgen, totdat hij zich iu de open armen van het liberalisme werpt. Eer wij beginnen met het ministerie te veroor- deelen, willen wij wachten tot het daartoe zicht bare en tastbare aanleiding geeft. summer and winter" 1) is de titel van het boekje, dat voor f 1,50 twee honderd veertig compres gedrukte bladzijden aanbiedt, en geschreven is door one, who knows it well." liet tweede boekje, 62 bladz., heeft tot titel Davos, herstellingsoord voor borstzieken; beschouwd voornamelijk in verband met de geneeskundige behan- delings-methode in de „Cur-anstalt W. J. Holsboer," Uit het Duitsch. De prijs van dit werkje ('s Gravenhage, D. A. Thieme) is f 0,60. Een ieder' die de brochure van Dr. Spengïer kent, waar van dit werkje eene vertaling is, aangevuld met ver scheidene artikelen van dezelfde hand, voorkomende in onderscheidene tijdschriften, zal, dunkt mij, aan den vertaler zijn welgemeend compliment moeten maken voor de veelszins voortreffelijke wijze, waarop hij dit zeer lastig te vertalen stuk in onze taal heeft overge bracht. Wel is er hier eu daar een germanisme over gebleven maar wie deswege de vertaling zou afkeuren, zette zich eens-eerst zelf aan den arbeid, en beproeve wat hij er van te recht zou brengen. Boven al verdient de vertaler onzen dank daarvoor dat hij 1) Davos. Een nieuwe verblijfplaats te midden der Alpen, voor zieken en gezonden, in zomer en winter. Geschreven door iemand die de plaats *goed kent. 4 De schrijfster, eene Engelsclie predikantsvrouw, heeft liaar onderwerp goed bezien cn aangenaam uitgewerktj heeft, verktJ

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1