fillIÏISTELIJR-HISTORISCH BLAD. A0. 484. Zaterdag' 23 Augustus. MT WIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Enkele noinuiers- 0,05 P. G. Uitgever W IJ T M A N, MIDDELBURG. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1- regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Middelburg, 22 Augustus 1879. In de laatste zitting van den gemeenteraad van Middelburg werd medegedeeld dat de heer Gruber van Utrecht de concessie tot het leggen van een tramweg van Middelburg naar Vlissingen heeft aanvaard en spoedig met de uitvoering een begin zal maken. De examens tot het verkrijgen van aclen van be kwaamheid tot htt geven vau lager school- en huis onderwijs veor de tweede maal in dit jaar, zullen voor Zeeland gehouden worden op 15 Oct. a. s. en volgende dagen. Wie een der examens wenscht af te leggen moet zich voor 17 Sept. aanstaande aanmel den bij den schoolopziener van het district waarin hij woont. Gisteren werd eene algemeene vergadering van aan deelhouders der stoomvaart-maatschappij Zeeland te Vlissingeu gehouden. Op die vergadering werd eene overeenkomst goedgekeurd aaDgegaan met de Maat schappij tot exploitatie. vqn staatsspoorwegenvoor de aanschaffing eener derde boot van het type Prinses Marie en Elisabeth. Mede werd tot verkoop van da stoomschepen „Stad Middelburg" en „Stad Breda" besloten. De collecte voor de school met den Bijbel heeft in de gemeente Seroosherhe opgebracht f 44,8872 Wij zijn door de Gocsche Courant in den ban gedaau. Zij beschuldigt ons van oneerlijkheid, onzedelijkheid en onoprechtheid, van valsche redeneeringen te bouwen op valsche gronden. Zij zal van ons geschrijf geen notitie meer nemen, en heeft nog eens een enkele maal tegen ons gewaarschuwd, toen wij onedele woor den tegen den Goeschen burgemeester bezigden; maar nu is 't voor goed uit. Evenals wij heeft zekere heer van Sloten te Goes het afgekeurd, dat de burgemeester aldaar, door partij zucht gedreven, den heer Ochtmau caudidaat heeft gesteld, en voor hem plaats heeft gemaakt. Die heer van Sloten staat niet bekend als te behooren tot onze richting, 't Zou kunnen gebeuren dat er nog meer eerlijke liberalen gevonden werden, die om 's burge meesters hoogst partijdige handeling niet op den heer Ochtman zouden stemmen, en zoo moesten die worden bang gemaakt voor de zee van ellende en de schro melijke gevolgen, die over Goes komen zouden, als de anti-revolutionairen de meerderheid kregen in den raad, dus als de heer Donner, aan wien het in dit geval hangt, verkozen werd. Wij hebben het duidelijk genoeg doen uitkomen dal de Goesche Courant den medeburger Douner, als persoonniets kon teu laste leggen. Wij hebben doen uitkomen dat zee van ellende werd verwacht van Don ner en heel zijn §oort. Wij behoeven waarlijk niet te voldoen aan den eisch der Goesche, en hare woorden geheel in het verband over te drukken. Zij bespaart ons die moeite door andermaal te betuigen, dat die gevolgen zouden voortkomen uit de verkiezing van den heer Donner en de regeering der anti-liberale partij. Als in Goes de kansen ten nadeele der „liberalen" dreigen over te slaan, als de burgemeester zich partij stelt, en zijn |raan- daat al3 raadslid neerlegt, om voor een „liberaal" plaats te makeu, als de stem der ware liberalen wordt overschreeuwd door de Goesche Courant, en dat alles om den heer Donner in de minderheid te houden, dan blijkt het zonneklaar dat juist volgens de „liberalen" die heer Donner nu de zee van ellende over Goes brengen zou. Wij zullen met of zonder vergunning der Goesche Courant in dergelijke zaken een woordje meepraten. Al ware het alleen daarom dat ons blad bestaat, het zou er niet te vergeefs zijD. Waarom waagt de Goesche zich niet aan het weder leggen van hetgeen wij zeiden omtrent de dingen, die aanspoelen uit, de zuivere stroomen van het libera lisme? Waarom waagt ook zij zich evenmin als andere „liberale" bladen aan de wederlegging van Lohmans Vrije School? Bouwt Lohman ook al valsche redeoeeringen op valsche gronden Nadat gisteren ochtend de afgetreden Ministers yan hunne hoofdambtenaren hadden afscheid genomeD, hebben de nieuwe titularissen hunne betrekking aan vaard en werden de hoofdambtenaren aan hen voorge steld. Den mosaïk-ministerie. Die indruk maakt het nieuwe ministerie op ons. Het zijn steenen van verschillende kleur, kunstig in elkander gezet neen, tegen elkander geplaatst, en van elk dier sleenen gaat een zekere glans uit. Maar wat gelijmd is, laat ligt I09, vooral als de onder grond waarop dit mozaïk rust, het hobbelig vlak is van verschillende politieke overtuiging. Waarlijk, wij moeten het Rotterdamsch Nieuwsblad gelijk geven, dat zegt Ministens, geen Ministerie. De liberale pers toont zich dankbaar en voldaan over het tot stand komen van het nieuwe ministerie. Zelve tot het vormen van een kabinet onbekwaam, heeft de liberale partij thans de meerderheid in een kabinet van verschillende kleuren. De meerderheid zal zoo zegt men in liberalen geest regeeren, en met het vertrouwen vereerd worden van lieu die door onderlinge twisten en grove fouten zich zelf hel re geeren onmogelijk maakten. De Roomsche pers, bij monde van de Tijd acht dit kabinet geschikt tot het aan den gang houden der zaken en lot zuivering der toestanden. De eer bied voor het gezag eischt, volgens dat blad, dat eerlijke burgers van den Nederlandschen staat en trouwe zonen van het Vaderland een nieuwe crisis en alzoo regeeringloosheid voorkomen. Er is iet? edelmoedigs ook in deze poging om Ne derland uit de verwarring te verlossen waarin het ge bracht was. In 't belang van de rust die ons vader land zoo dringend behoeft, zal de Roomsche pers en partij dit cabinet dl affaires ontvangen en bejegenen met eerlijke onpartijdigheid, met eene voorkomendheid die een niet vijandig kabinet mag vorderen, en met den eerbied dien het als het vertegenwoordiger van 't gezag, niet van eeue partij, verdieut. Indien ooit veelheid van talenten gepaard aan ge ringheid van beginselen bederfwerend, reddend en bezielend kon optreden ie midden -van een verwarden boedel, dan zeker het kabinet van Lijnden, zegt de Standaard. Er is in bet kabinet bijna overmaat van talenten. Maar indien geloof bovenaan staat, indien be ginselloos met doelloos iü regeerzaken gelijkluidend is, dan juichen ditmaal de Anti-revolutionairen niet meê. Met een paar coucilianle leden, en twee bijna kleur- looze figuren hebben de liberalisten de overhand in dit kabinet. Voor het kabinet als kabinet i9 in zoo danig mengelmoes karakter ondenkbaar. Hoofdtint is in elk geval onmiskenbaar de liberalistische, slechts iets meer dan het vorig kabinet neigt het naar den concilianten hoek. Het spreekt dus van zelf, dat wij evenals tegenover het kabinet van Kappeyne, zoo ook tegenover dit kabinet van liberalistisch gehalte, zonder zweem van aarzeling, onbewimpeld en met open vizier positie nemeb, en ons in laten schrijven bij de tal rijke groepen, wier verhouding zich v\ kenmerken door het woord anti-ministerieel. Teg. i de diepste levensgedachte, die, uit Gods Woord geput, in Volkspetitionnement tot uiting kwam en ook 1 nationaal protest der laatste stembus bezielde, st dit kabinet even fel, en haast op nog bedenkelijl wijs, wijl bedekter, gekant, dan het kabinet dat hei ging. In een artikel van heden onderwerpt De Standac het kabinet verder aan eene scherpe vivisectie (oi leding van levende lichamen.) De staatsbegrootingen voor 1880 zijn van alle c partementen bij het departement van financiën inj diendalthans zijn de eindcijfers bekend gemaakt, begrooting van oorlog was een raillioe" gulden la, dan die van het vorige jaar. In de _,grooting z als reeds gemeld is, begrepen, verhoogingen van tri tementen voor officieren en voor de officieren1^ gezondheid. Hblad Standaard en Nieuwe JRotterdamsche Courant béi tigen het treurig bericht, in ons vorig i^>mi gemeld, dat de schutter P. Groot te Edam in an is genomeD, omdat zijn geweten hem verbood op dag des Heeren aan de exercitie der schutterij c te nemen. De oefeningen worden daar, tegen x drukkelijken last der wel, 's namiddags ten 4 gehoudeD. Schutter Groot is te Edam zeer gezien, hij is jaren oud, gehuwd en vader van 4 kinderen. J meent dat hij voor dit vergrijp vier maandeiT-i en zal in arrest gehouden worden. Gebiedt niet de humaniteit dat zulke vonnis onder eene krachtige uiting der openbare (liber meening worden te niet gedaan En indien dit door tegenstanders gescbiedf, is er dan niemand Noord-Holland die den commandant aanklaagt handelende tegen de uitdrukkelijke bepaling van 42 der Schutterswet Herziening van militie en schutters wetten voor elke regeering een zoo groote karwei dat dat bezwaarlijk valt te wachten. Tot partieele wijzig speciaal van dit artikel, kan immers elk lid der Tw< Kamer het initiatief nemen? De heer Den Tex, burgemeester van Amsteri blijft, op verzoek van den afgetreden minister I peyne, tot Januari 1880 in functie, om den tegenw digen minister van binnenlandsche zaken niet te moeilijken in de keuze van een opvolger. Men spreekt ook van de ophanden zijnde aftrei van den burgemeester van Rotterdam. Volgens telegram uit Aden is de Overijsel onge 60 Eng. mijlen bezuiden Kaap Guardafui gestran< is nog niet doorgebroken. De inboorlingen (Somalis) haalden uit het wrak geveer 4000 blokken tin, een partij notenmuscaat kisten?) 300 kisten indigo, 1000 balen tabak, 4 zakken koffie, 400 zakken rijst en eene groote 1 veelheid andere goederen. De Sultan bood bewa en teruggave der goederen aan voor 2400 pd Eenige bergers te Aden willen verder beprot van de lading te bergen tegen 50 pet. der wa van hetgeen geborgen zal worden, wanneer vooi helft hunner kosten wordt ingestaan. De liberale pers maakt er de collectanten .var Augustus een grieve van dat zij op sommige plaat o. a. te Amsterdam de collecte aankondigden als jaarlijksche. Onbekendheid met de Statuien der Unie zal w oorzaak zijn van deze ongegronde aanmerking. Dj is toch da collecte uitdrukkelijk als een jaarlij genoemd.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1