BUITENLAND. MENGELWERK. HANDELSBERICHTEN. de K. zijn vier hoenders dood gevonden in een hok, en een vermist-. De oorzaak hiervan wordt toegeschre ven aan een hond die in hel hok moet zijn ge weest en deze dieren heeft weggedragen en jammer lik 'om het leven gebracht. Gisteren vierde de firma Wijnand Fockink in likeuren te Amsterdam haar 200-jarig bestaan met een huishoudelijk feest. Zij heeft bij die gelegenheid 2000 galden aan de algemeene armen van Amsterdam gegeven. Zaterdag jl. is te Dordrecht aanbesteed het bouwen eener christelijke school aan de Vischstraat aldaar, voor gewoon en meer uitgebreid lager onder wijs. Laagste inschrijver was J. van Welsenius, voor f 12,510, aan wien het werk gegund is. Naar men verneemt, zal binnen eene maand de aanbesteding plaats hebben van de christelijke school voor on- en minvermogenden aldaar. Maandag avond ten ongeveer 8l/s uur wss de stad Leiden in rep en roer, ten gevolge van het ge rucht, dat er bij den grutter S. Van de Mare brand was uitgebroken. Duizenden menechen waren in een oogenblik op de beende brandspuiten kwamen aanrukken; de brandklok werd geluid, tot het eindelijk bleek dat eenige jongens brandalarm hadden gemaakt bq het zien van Beugaalsch vuur, dat op een hofje ip de Brandewijusteeg was ontstoken ter eere van een feestvierend zilveren echtpaar. De Standaard verneemt dat ook in Noord- Brabant een anti-revolutionnair weekblad zal ver schijnen. De machine van een goederentrein reed te Winterswijk, in plaats van in de machineloods, er dwars doorheen aan de andere zijde kwam zij weer te voorschijn. De machinist had zich even verwijderd en de stoker wilde eens probeeren wat sterker was, de muur of de machine. In de eerste week van deze maand zijn weder 72 vreemdelingen het land uitgewezen; bijna allen mannen in de kracht des levens, Duitschers van ge boorte en meerendeels handwerkslieden van beroep. Een daglooner van Faumont, had een fret gevangen en het dier in een blikken doos opge sloten, de man was 's avonds als naar gewoonte uit gegaan met zijne vrouw, ten einde eenige uren door te brengen bij een zijner zusters, en had in zijn» woning een kleinen jongen, drie jaren oud, in zijne wieg laten liggen. Toen zij wederkeerden, hoor den zij verschrikkelijke kreten. Beiden sprongen naar de wieg vao hun kind, en zagen het fret bezig met knagen aan het hoofd van het arme wicht. Men gelooft niet, de ongelukkige kleiue ia het leven te kunnen houden. In Londen is eene vrouwen zendingvereeniging opgericht, die op vaste tijden vrouwen als zendelin gen naar Indie en China zal uitsturen, en een drie- maaudelijksch tijdschrift uit wil geven. Het schijnt wel zeker, dat in de Yereenigde Staten de nijverheid uit haren langen doodslaap gaat herleven. Bij Engelsche ijzerfabrikanten beginnen, on danks de zware beschermende rechten in Amerika, bestellingen in te komen van de overzijde: een ver schijnsel, waaruit op te maken valt dat de Amerikaan- sche fabrikanten aan de snel toenemende vraag niet kunnen voldoen. Eene kleine verbetering zou reeds hierdoor zoo heilzaam werken, dat zij de hoop zou doen herleven. De departementale raden in Frankrijk (ongeveer onze provinciale staten) zijn thans vergaderd. Met meer dan gewone belangstelling wordt uitgezien naar de debatten in die vergaderingen, want zij zullen vrijheid hebben om over de nieuwe onderwijswet van Ferry te spreken en hunne wenschen ten dien opzichte te uiten. Men meent te kunnen berekenen dat van de 90 departementale raden 57 republikeinsch en 33 monarchaal gezind zin. Meer en meer verheffen zich stemmen tegen het uitsluitend onderwijs geven door den Staat dat ook in Frankrijk beoogd wordt. De welbekende predikant Bersier heeft in eene brnchure zijn standpunt uiteen gezet. Hij waarschuwt op krachtige en meesterlijke wijze tegen het vrijheid doodend beginsel dat ook Frankrijk iudien de Senaat het ontwerp-Ferry aanneemt huldigen zal. Ik ben een vijand der Jezuïten, maar gij zegt Bersier tot den minister gij bestrijdt uwe tegenstanders door aan hen de wapenen te onfleenen. Gij brengt der Republiek in gevaar door eene anti-liberale staatkunde. Gij werpt tegen haar een macht op, van wier vermogen gij geen begrip hebt, die vau het godsdienstig geweten; gij bereidt met een luchtig hart de reactie der toekomst voor Bersier had zich bij deze woorden zeer goed op Nederland kunnen beroepen indien hij den levensloop en het einde van het ministerie Kappeyue had gekend. Ongewaarschuwd zal Ferry in elk geval zijn weg niet gaan, indien voortgaan hem mogelijk is. Ministeriëele veranderingen zijn nog maar steeds aan de orde. Thans is Egypte weder aan de beurt. Nauwelijks veertien dagen was het Kabinet aan 'i roer eu thans moest het weder plaats maken voor een ander, waarin de Khedive zelf het voorzitterschap waarnemen zal. De Stads-omroeper. Uit de stad vau Hildebrand (Utrecht) werd voor eenige dagen geschreven Bij al wat door den geest onzer eeuw, den geest van vooruitgang en verbetering, verdrongen werd, is ér ééue aloude instelling in de grijze bisschopsstad, die zich niet als de trekschuiten en diligences, als de walmende oliepitten en stinken de vetkaarsjn heeft laten verdringen. Ten spijt van dag- en weekbladen, van aanplakborden en volge- adverteerde" muren, wordt de betrekking van stads omroeper hier nog steeds in eere gehouden. En het is geen sinecuur, die betrekking van stadsomroeper! Integendeel. Dagelijks ziet en hoort men den titula- res in de straten zijn ambt uitoefenen, zelfs dikwijls meermalen per dag roept hij om". Hij is een verblijdend verschijnsel, die man Waar hij komt, daar is men zeker lachende gezichten te zien. Of het de last der jaren is, dan wel het besef zijner zware verantwoordelijkheid, die hem drukt, meu weet het nietmaar zeker is het, ,/dat de oudste rnen- schen zich uiet herinneren" Pieterse rechtop te heb ben zien gaan. Misschien wordt de scheve hoek, dien zijn lichaam vormt, veroorzaakt door de zwaarte van het koperen bekken, dat altijd aan zijn linkerhand bengelt. Dat bekken is zijn 1 rotsDe baker van een eersteling schept niet meer behagen in haar speldenkussen dien pronk van de kraamkamer dan hij in zijn glad gepolijst, helder spiegelen 1, koperen bekken. Met den hoogsten cru9t neemt hij de eigaar uit den mond en drie slagen met den ivoren knop van zijn stok op de metalen schaal doen ieder, die in zijn nabijheid is, stilstaan of aan de deur komen, om met aandacht naar hem te luisteren. Dan met een krachtige stem dezelfde van voor 25 jaren en met een flux de louchedie menig publiek spreker hem zal benijden verkondigt hij den volke, en in 't bij zonder aan „al wie gading heeff" wal er op den „vischafslagt" zal verhandéld worden. Is er elfi, dan stelt hij een enkele maal zijn stadgenooteu, die ge woon zijn hem deze als „twaluf" te hooren aankon digen, te leur en roept „elluf". Dit wekt dan nog meer den lachlust, dan wanneer hij „twaluf" hadde geroepen. Maar uitbundig is de vrool'jkheid, als hij be kend maakt, dat er tong verkocht zal worden. Dan in plaats van na het gewone preludium den naam van dien visch uil te roepen steekt hij ziju eigen vleeschelijke tong uit eu wijst daarnaar plechtig met den ivoren knop van zijn stok. En welk eeii tong geeft hij te zien Als men haar niet uit de mond van een omroeper zag hangen zou men geneigd zijn haar voor een ossetong te houden. Na zijn „beginsel van spreekkunst" eenige oogcnblik- ken aan de buitenlucht te hebben blootgesteld roept hij deze of genen toe „buurvrauw zij je 't assieblief is an je buurvrauw zeggen assieblief!" en stapt met het lakoniekste gezicht verder, om op den hoek der volgende straat dezelfde en nog andere aardigheden te herhalen. Men zal toestemmeu, dat de man mits met mate genoten vermakelijk is, vooral wanneer men daarbij denkt aan het echte, onvervalsohte Utrechtsch dialect, dat hij spreekt of liever schreeuwt. Be halve door eene affreuse, niet weer te geven uitspraak van de a en de e, kenmerkt zich dit dialect vooral door het weglaten van de t, daar waar zij volstrekt niet gemist kan worden, en bet gebruik er van op plaatsen waar hare tegenwoordigheid in het minst geen vereischte is. Wanneer iemand, die dit dialect volkomen machtig is, in den eersten persoon spreekt, dan „staat" of „valt" hij met een t, terwijl hij „zit" zonder die letter. Maar niet aliijd is onze omroeper zoo grappig Soms als zijne rede aanvangt met: „Aar is ver- lore dan kan men het hem aanzien, dat hij de boosheid der menscheu kent en er aan twijfelt of het arme dienstmeisje haar gouden broche die gedach tenis van hare moeder wel zal terugkrijgeu dan merkt men, dat hij wel zou willen roepen „er is gestolen een schoothondje van een oude juffrouw met wit haar en korte pooten." En wanneer hij, op een donkeren winteravond, als gejaagd door de straten rent, gevolgd door een troep jongens en-vrouwen, dan leest men het op zijn bekommerd gelaat, dat zoo pas eene beangste, schreiende moeder bij hem was, die hem bad en smeekte zich toch te haasten „haar kind, haar lieveling is zoek En hij haa3t zich In een oogenblik weet men het ia de geheele stad, en hij moedigt de jongens aae „Zoek jongens! z:>ek! Een goeje belooDing, jonges^^B deuk is an je eige moeder!" En^^B altijd denkende aan de moedersmar^M tuige was. En als hij aan een gracn^H hij angstig rechts en links of nog niema^| loopen met het kinderlijkje, want hij weet^ loren kinderen worden zoo dikwijls slechts vonden op den bodem van dat water Borger! ij ken Stand. 1 Middelburg. (Van 10—17 Aug.) Ondertrouw L. Janse, jra. 28 j. met J- J. Pieterse, jd. 26 j. J. van Hoek, jra. 21 j. met M. Verhage jd. 3t' D. Snoodijk, jm. 25 j. met A. A. Huijsman, jd. j. II. J. Drost, jra. 28 j. met C. Listing, jd. 21 R. J. de Munck, jm. 23 j. met H. Waterman, 23 j. A. J. Le Nobel, wedr. 41 j. roet H. M. C roer, jd. 36 j. J. Peeman, jm. 28 j. met N. Tatenhove, jd. 23 j. Bevallen A. Haraelink, geb. Buijs, d. M. Coul geb. van Heumen, d. J. de Hamer, geb. van Vla deren, z. E. C. Touburg, geb. Michel, d. G. P. R der, geb. Grims, z. J. C. den Boer, geb. Bosm z. P. W. Munter, geb. van de Putte, d. (levenl.) OverledenP. A. van de Velde, vrouw van de With, 63 j. W. N. A. Geerts, d. 12 j. K. Udemans, wede. van rar. A. Sifflé, 79 j. J. E. Br ser, d. 7 C. Le Clercq, z. 50 j. II. van Dami vrouw van J. Couloo, 79 j. M. P. van Wel, d. 9 Vlissiogeo. (Van 916 Aug.) Gehuwd: W. Wolf, wedr. van A. Verhage. 25 j. met W. Gabrie wede. van P. Funker, 29 j. BevallenE. Ventevogel, geb. Grootjans, z. S. Goor, geb. Cadée, d. W. F. Baels, geb. de Vliej d. P. van Beek, geb. Lambert, d. P. Braua, g Schreuder, d. A. Gezelschap, geb. Jordaan, d. M. de Haan, geb. Wisse, d. (levenl.) K. J. Flohil, g Nagel, z. OverledenM. Verbergt, d. 2 m. K. r. vrouw van M. P. Warman, 53 j. Goes. (Van 9 16 Aug.) Gehuwd E. Does, w< van H. E. Reijnhout, 46 j. met J. Nout, wede. P. J. Rogge, 40 j. Bevallen: W. Adriaansen, geb. Bosman d. P. Dreu, geb. Olivier, d. H. C. Oranje, geb. Meij z. C. F. de Witte, geb. Fagel, z. C. J. Zandee, van Strein, d. Graanmarkten enz. Rotterdam, 18 Augustus. TARWE. Van witte landsche was de aanvoer ruimer dan de vorige w< doch koopers waren flauw gestemd en tot vorige zen zijn er eenige partijtjes uitgezocht; maar ove: geheel waren die niet tè bedingen, zoodat niet a is kunnen worden opgeruimd. Vlaarasche, Zeeuws Flakkeeschc en Overmaassche de beste f 11,80 a f IS bij uitzondering f 12,60 a f 12,80; dito goede en n dere i 10 a f 11,70. ROGGE. Van inlandsche was bijna niets ter mr en ruimde tot hooger prijs op: Vlaarasche en Zee sche f 8 a f 9 Overmaasche en mindere soorten f a f 8,60. GERST. Van jarige Zeeuwsche winter- en zor komt bijna niets meer voor. Van 't nieuwe gewas eenige aanvoer, waaronder van vrij goede kwali doch overigens niet droog en over 't algemeen blank tot genoteerde prijzen is slechts een gede cn voornamelijk het beste verkocht. Nieuwe Zeeuws Flakk. en Overm. Winter- 1 5.50 a f 7,25dito mcr- f 5 a f 6,50. HAVER onveranderd; Inlandsche Voeder var. f'. a 6 naar kwal. PAARDEBOONEN van f7 a 8 bij gerijven. DUIVEBOONEN komen weinig meer voor. BRUINE en WITTE BOONEN niet ter markt." Van Nieuwe BLAUWE ERWTEN was eenige voer, waaronder van voldoende kwaliteitom nieuwtje zijn de beste partijtjes van f lO'/a af^ verkochtoverigens van f 9 a 10,25. jarige van f a f 9,50. SCHOKKERS niet aangevoerd. Van nieuw KOOLZAAD was de toevoer ruimer, d de kwaliteit over 't geheel minder dan de voi week de beste partijtjes zijn voor 54, 55 en 56 st. uitgezochtoverigens te noteeren van 45 a 50 st. doch van Jt mindere is een goed deel onverk< overgebleven. HENNEPZAAD van f 7,50 a f 9,50. KANARIEZAAD 25 cent hooger; het beste f 8,1 f 9,25; goed en minder f 7,a f 8,50. KAR WEIZAAD f 16,50 a f 17,50 per 50 kilo.. Rotterdam, 19 Aug. Op de veemarkt waren giste aangevoerd1 paard, 104S runderen,- 231 vette graskalveren, 14 nuchtere kalveren, 1474 schapen lammeren, 351 varkens, 102 biggen, 2 bokken af gei De prijzen van het vee besteed ter markt van he< waren als volgt: Runderen 1ste kwaliteit S4 c., 2 ki 6S c., 3de kwal. 50 c., kalveren lste kwal,. 90.ct,. kwal. 70 ct, schapen 85 alles per kilo. Het magere vee was lager in prijs.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3