W\fAei 1878) beschoten, doch onder- j "TF-'-Vongs geen tegenstand. Eenige voor- ~7-L~ waaronder Toekoe Ajer Aladg, broeder Ejdfy'^a Politn, hebben zich onderworpen. De \-y* ^étrok in Selimoen een bivouac, feiet gebergte van de XXV Moekim werden Vluchtelingen gevat en wapenen buit gemaakt." r'r 1 De laatste berichten uit Atjeh zijn zeer belangrijk, en doen weder meer hoop voeden op een eindelijk breken van den tegenstand, dien pnze troepen daar 200 herhaaldelijk tot hun schade ondervinden. De overwinning der XXVI moekius door onze troepen, gelijk in vroegere telegrammen is gemeld, heeft het brandpuut van den tegenstand getroffen, de vijand is verspreid. Even als bij het innemen van den kraton, waren ook uit de XXVI moekins de Afe- jehers gevlucht. Zij trokkeu zich op een vlakte, op den rechteroever der Atjeh-rivier, achter Gliëng terug. Bovenstaand telegram deelt ons nu mede dat ook Uit dit deel des lands de vijand verdreven is. Indische bladen spreken, na deze gelukkig geslaagde manoevre9, reeds van het wegzenden van een aantal troepen naar Java, en het achterblijven van een sterke bezetting. Onze schutterijen zegt een militair die tlijk- baar der zake kundig, onlangs zijn gedachten ten B beste gafonze schutterijen worden aangevoerd door Eoogstfatsoenlijke doch militair onbekwame officieren en onderofficieren, zich min of meer onderscheidende door bunne muziekkorpsen, en eene gemüthliehe indisci pline, die hoogst vermakelijk 'u. Elke schutter, zegt een man van ervaring in de Goesche Courant, „moet medewerken om aan kinderen, dienstmeisjes cn ver dere belangstellenden eens om de veertien dagen een 1 aangenaam schouwspel te verschaffen. a Dat zijn weinig vleiende beoordeelingen voor eene instelling die eenmaal (moge het spoedig zijn onder den algemeenen spot bezwijken zal. Na opruiming Van deze# «waze instelling komt er dan misschien wat Ir^Qedc-voor den dag. r.^Erger is het dat men in ons vrije land met ge- I vangenis wordt gestraft, indien men op zondag aan die dwaze vertoouing niet wenscht mede te doen. Dat gebeurt "3in Noord-Holland, vooreen drietal jaren te Zaandam, i gisteren te Edam. Omdat de schutter de Groot niet j*ir. trenschte op zondag te gaan excerceeren werd hij, Hear men ons meldt, gisteren gevangen genomen. Met de tegenwoordige sohutters-wet is de schatter _'"in dit opzicht overgeleverd aan het bon plaisir van j.' den commandant. 1) De wet schrijft bij voorkeur Zondags na 5 ure oefeningen voor. Yan de - humaniteit en den tact van den overste ver- Wacht men .ia 't algemeen een terzijdestelling i van dit, tot niets bindende, voorschrift. In Zee- iland zou men b. v. wel niet probeeren des zondags te doen excerceeren. Iu het zoo moderne Zierikzee l blijft aan den schutter de vrije keus, om weg te blij ft van de zondagsclie excercitien. Hij doet daarvoor in den winter dienst. (In elk geval, het blijkt dat er commandanten van dit aanzienlijke wapen zijn die, in hun militairen (of anderen) ijver zoover gaan, rustige burgers die nu eenmaal inet hun geweten niet overeenbrengen kunnen, om op den dag des Heeren, zonder eenige noodzaak ten genoege van het slenterend publiek „geef acht, rechts om, links Om, schouder het geweer, vel het geweer, over het geweer" en alle mogelijke en onmogelijke evolutien te gaan maken, in de gevangenis te werpen. Tegenover zulke inhumane oversten protesteere het vrijheidlievend publiek, en onze anti-revolutionaire -kamerleden zullen een goed werk doen, indien zij iu 't belang onzer vrijheid een voorstel doen tot wijzi ging van art. 42 der schutterswet. De Christelijke pers zal hen eenparig steunen en elk Nederlander, die vrijheid bemint, zal de urgentie van een zoodanig voorstel in de gegeven omstaudig- L heden toejuichen, i» 1) Art. 42 der wet van 11 April 1S27 luidt: De oefeningen zullen telkens in tijd van vrede, hoogstens twee uren mogen duren, 2ij zullen niet spoediger op elkander mogen volgen dan van 14 tot 14 dagen, en „bij voorkeur des zondags, zooveel mogelijk na afloop van alle godsdienstoefe- s ningen plaats hebben, doch in geen geval voor des mid dags vijf uren aanvangen. Rotterdainscben waterweg. De Friesland vermoedelijk op de Spaausche kust, en thans is het vermoeden waar heid gebleken, dat de Ooerijsel bij Guiardafui, aan de golf van Aden (Afrika) is gestrand. Vijf menscheuleveus, schip en lading ziju bij deze ramp te betreuren. De omgekomenen zijn de derde stuurman, een matroos en drie bedevaartgangers naar Mekka. r - Zaterdag herdacht de heer A. Rijser, ontvanger der registratie en domeinen, zegel- en successierechten, li tevens bewaarder der hypotheken en van het kadaster ete Goes, zijn vijftigjarig jubilé als ambtenaar in's rijks dienst. Door de ten zijueu kantcre werkzame ambte naren werd den jubilaris een geschenk aangeboden, '^terwijl hij ook van andere zijden tal van blijken van en deelneming ontving, el p{ Reeds eenige dagen werd gevreesd dat ook het derde Jaan de kolossale stoomschepen der ltotterdamsche Lloyd, lOverijsel, zou zijn vergaan. De Groningen bleef in den üerk, JSdioot cn bending. Bedankt voor het beroep naar Westkappelle door den beer M. M. de Lint, predikant te Otterloo. Ter voorziening in eeije der bestaande vacatu res bij de Ned. Hervormde gemeente te Rotterdam is beroepen ds. P. C. Van Oosterzee, pred. te Enschedé. De heer H. van Velden van Middelburg is be- j noemd tot evangelist der Belgische Christelijke Zen dingskerk te Brussel. Landbouw. In de Staats-Courant is opgenomen het volgende ver slag omtrent de verwachtingen van den oogst in de provincie Zeeland De tarwe staat algemeen te dunde bloei- en vruchtzettingsperiode is niet gunstig geweest. Men verwacht dus, ook zonder verderen tegenspoed, slechts een middelmatig beschot, geraamd op 2225 hectol. per heet. gemiddeld. Van de rogge geldt hetzelfde. Vermoedelijk beschot 2025 hectol. per hekt. Wintergerst komt meer voor dan gewoonlijk. Ook dit gewas is niet vol opgegroeid, doch vrij goed ontwikkeld, zoodat de opbrengst, bij gunstig oogst- weder, ruim middelmatig (4045 liektol. per hekt.) wordt geschat. Van de zomergerst is de stand voor het grootste gedeelte voldoende. De opbrengst schat men voorloo- pig op 2536 hektol. per hekt. De haver is over het algemeen goed gegroeid. Hoewel zij hier en daar gelegerd is, zal de gemid delde opbrengst (geraamd 3048 hectol. per hekt.) zeer bevredigend zijn. De boekweit (iu Zeeland zeer weinig verbouwd) belooft eene vrij goede opbreugst. Van de paardenboonen verwacht men, wanneer verder geen tegenspoed wordt ondervonden, een vrij goed beschot (gemiddeld 2528 hectol. per heet.) en eene buitengewone stroo-opbrengst. Alleen in Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is de verwachting, over het geheel genomen, veel minder gunstig. Bruine en Witte booiien werden meerendeels als mislukt beschouwd. Van de eerste verwacht men hier en daar nog een klein beschot, 1015 hectol. per heet. De stand der erwten is lang buitengewoon ge weest. De regens der laatste weken hebben echter de verwachting (gezonde vrucht en ruim beschot) voor een goed deel weggenomen. Het valt moeilijk omtrent de hoeveelheid iets te voorspellen. Van het koolzaad is de zaadzetting over het geheel gunstig geweest eu wordt eene late, doch gemiddeld zeer bevredigende oogst verwacht, welke naar gissing 2025 hectoliter per hectare zal kunnen bedragen. Het vlas heeft meestal eene goede lengte verkre gen, doch menig stuk ligt tegen den grond geslagen, wat vooral voor de zaadopbrengst hoogst nadeelig zal zijn. Toch schijnende uitkomsten over het geheel niet onbevredigend te worden geacht. Het karweizaad zal slechts een tamelijk beschot, zoo aan zaad als aan stroo, opleveren. De nog bij kleine partijen geteelde meekrap bad te veel nat en te weinig warmte voor eene goede ontwikkeling. De aardappelen stonden schoon te velde, doch heb ben thans buitengewoon veel geleden van de regens der laatste weken. De knol der vroege soorten is zeer sterk aangedaan door het gewoon bederf, dat zich nu ook in het loof der latere soorten vrij algemeen begiut te vertoonen. Op de lage gronden is veel vrucht ge rot, en bestaat weinig hoop op eene voldoende op brengst. Suikerpeen, mangel wortels en paardenpeen zijn zeer achterlijk in baar groei, maar meestal vol en goed opgekomen. Bij warmer weder dan tot dusver hoopt men op een goed beschot. Klaver en lucerne gaven eene goede snede, doch het hooi is slecht van hoedanigheid en de tweede snede groeit zeer langzaam, door gebrek aan warmte. De weilanden leverden overvloedig voedsel opde hooisnede is ruim. Wel werd veel hooi door den regen bedorven, doch een groot gedeelte, later gemaaid, is goed binnen gebracht. Heden morgen omstreeks 7 ure werd men brand gewaar in een schuurtje, waar een timmerman nu en dan arbeidt, kort bij de Zandstraat te Middel burg. Vijf kleine kinderen waren alleen 't huis de moeder was een praatje met een buurvrouw gaan houden de kinderen hadden met lucifers gespeeld, en zoo meent men ontstond brand, die gelukkig door de krachtige hulp dtr buren, zich tot het inwendige van 't schuurtje bepaalde. Door sommige bladen is gemeld, dat gedurende de dagen van 2227 Augustus, de Stoombootdienst van de Maatschappij van Stoomvaart van Middelburg naar Rotterdam en omgekeerd geheel of gedeeltelijk zal gestremd zijn, voor het geval, dat wegens het ver wisselen der deuren in de schutsluis te Veere, het kanaalwater niet wordt afgelatenen dat in ieder 1 geval de boot niet verder zal doorvaren dan tot Kort» I gene. Volgens nadere inlichtingen was wel aanvankelijk deze verstoring van den dienst te vreezen, maar heeft reeds in de vorige week de directie bekend gemaakt, dat ook op de genoemde dagen de dienst geregeld en zonder stoornis zal plaats hebben. Dinsdag middag ontstond er brand in eene rei grootentendeels houten arbeiders woningen, behoorende bij den zaagmolen onder Nieuwland. In twee van die huisjes werd winkel gehouden, en in een van deze, bewoond door J. den Hamer, werd ook petroleum verkocht. Terwijl de bewoners van het laatstgenoemde alle afwezig waren en de koffie onder een doek op een petroleum-komfoor stend te warmen is de brand, die dadelijk overal voedsel vond, door onbekende doch licht te bevroeden oorzaak, ontstaan, 't Is de honderdmaal begane onvoorzichtig heid. Vijf woniDgen zijn tot den grond toe afgebrand, eene is er omvergehaald om eene zeer nabij staande schuur en aangrenzende woningen te behouden. Aan het beperken van den brand cd het redden van den inboedel heeft de bij de hand zijnde hulp uit Nieuwland het grootste deel verricht. De uit Middelburg toegesnelde spuiten konden slechts de vlammen blusschen,. die tusschen de ingestorte bind- ten rondkropen. De weinige tijdig aanwezige militairen en schutters waren ruim voldoende om de orde te bewaren, waar niemand in den weg liep en niemand een begeerig oog sloeg op het schamele huisraad van vijf gezinnnen. Uit het perceel, waar de brand begon, is niet9 ge red. Men verhaalt dat eene oude vrouw, die een der thans verbrande huisjes bewoonde, den vorigen dag haar arm brak en tot het ontvangen van genees kundige hulp naar Middelburg was gebracht. Zij was weder tijdig genoeg terug om hare woning te zien verbranden en 't grootste gedeelte barer kleine be zitting te zien redden. Een ongeluk komt nooit alleen, dat ervaart die arme vrouw. Men bereide haar en anderen die het evenzeer behoeven een aangenamer ervaring. Maandag is aan de werf der koninklijke maat schappij de Schelde te Vlissiugen met goed gevolg te water gelaten, geheel gereed om dadelijk te kunnen stoo» men, een torpedovaartuig, aangebouwd voor rekening yan het departement van marine, waarmede binnen weinige dagen de officieele proeftocht Ier reede van Texel zal geschieden. Dit vaartuig is van gelijke afmeting en deugdzaamheid als dat, hetwelk door de firma Thornycroft, te Louden, aan de Nederlandsehe regee ring is geleverd. De machices en alle inrichtingen zijn aan de koninklijke maatschappij de Schelde ver vaardigd. Men schrijft ons uit Veere Op den huize Bomdal vierde maandag onze bur gemeester een huiselijk feest. Gul en vriendelijk werd iedereen ontvangen die den burgemeester kwam gelukwenschen. Verreweg het grootste deel van Veere's inwoners maakte dan ook van deze gele genheid gebruik om den man, die vele jaren alle krachten heeft ingespannen om, ondanks ongelukkige uitkomsten, onze gemeente uit haar verval op te beureu, een blijk van sympathie te geven. De gastheer had op zijne beurt zich beijverd om het verblijf der bezoekers op zijne lieve villa, door illuminatie en muziekuitvoering te veraangenamen. Het heerlijke zomerweder, tegenwoordig zoo schaarsch te genieten, maakte dezen avond vcor de Veerenaars recht aangenaam. Aan geschenken was door velen bijgedragen. Zaterdag middag heeft een meisje van omstreeks 13 jaren te Kloetiuge, door ophanging een einde aan haar leven willen maken het meisje was zonder ouders en werd bij een ander uitbesteed waar zij zoo danig mishandeld werd dat zij tot dit besluit was gekomen. Met groote moeite heeft men haar levens geesten weder opgewekt. In de navolgende gemeenten moeten verkiezin gen plaats hebben ter samenstelliug van eene regelings commissie voor de grensscheiding der gemeenten Rilland—Bath en Kattendijke 21 Augustus, Krabben- dijke en Wemeldinge 22 Augustus, Wolfaartsdijk en 's Heer-Areudskerke 27 Angustus. Zaterdagnacht zijn bij den hovenier L. V. te Hulst negen boenders vermist, waarvan er een dood ïs gevonden in den mestput, en bij zijn buurman J,

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2