GEMENGDE BERICHTEN. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN., gelukt, dock de boonen hebbeu door den regen veel geleden de opbrengst van het koolzaad zal gering zijn; de wortelgewassen staan over 't algemeen goed te velde. De in Juni en Juli gevallen regen heeft aan de hooilanden groet nadeel toegebrachtde hoedanig heid van het hooi wa9 over het aU emeen minder goed en de opbrengst slechts middelmatig; met uit zondering van de peren en noten, beloven de boom vruchten zeer weinig. Over het algemeen geeft de stand der gewassen het uitzicht op een slechts mid- delmatigen oogst. Zaterdag morgen omstreeks 11 uren is de 2e stuur man VanTeijlingen, op het aan de Loskaai te Middelburg liggend driemastschip 's Gravenhage, van een hoogte van ongeveer 3 voet in het ruim gevallen. De heer VV. J. Jansen, die de eerste geneeskundige hulp ver leende, constateerde dat eene rib was gebroken en uitstorting in de borstkas heeft plaats gehad. M. C. Het driemastschip „Utrechtmet lading van Oost-Indië, arriveerde heden avond aan de loskade te Middelburg. De heer D. G. Kröber Jr. te Middelburg, is door Z. E. den President van Venezuela tot commandeur der Bolivia-orde benoemd, wegens zijne verdiensten in typographic. N. R. Ct.) Uit het jaarboekje der Vrijmetselarij blijkt dat in geheel Nederland slechts 2994 vrijmetselaren zijn. Verder merkten wij op dat de loges Middelburg en Tholen rustende loges genoemd worden. Vlissingeu, Zierikzee, Goes en Ter Neuzen schijnen tot de wer kende gerekend te worden. Maandag werd de nieuwe op de weif der maatschappij „De Schelde" te Vlissingeu gebouwde rijkstoomboot „De Argus" voor de oefening der po litie op de Schelde en Zeeuwsche stroomen opgele verd en onmiddellijk in dienst gesteld. Naar wij vernemeo, werd Donderdag door die boot op de Oosterschelde een voor anker liggende bran dende tjalk opgemerkt. De opvarenden hadden zich reeds met het bootje verwijderd en werden door de Zierikzeesche boot aan boord genomen en te Zierik zee t:an wal gebracht. Na beproefd te hebben den brand met de stoomspuit aan boord der rijksstoomboot te blusscheu, wat aanvankelijk scheen te gelukken, moest dit echter worden opgegeven, daar de brand reed3 te veel vorderingen had gemaakt om het schip nog te kunnen redden om het niet in het vaarwa ter te doen zinken, lichtte men het anker en sleepte het naar den oever van Schouwen, alwaar het verder totaal uitbrandde. De tjalk was met vlas geladende oorzaak van den brand, zoomede de namen der op varenden of eigenaren, schijnen niet bekend te zijn. De voor den spoorbootdienst WalsoordVlake in aanbouw zijnde stoomboot zal denkelijk met 1 November a. s. gereed ziju. Men weet, dat voorloo- pig eeu reserveboot den dien9t zal waarnemen. De heeren v. d. Bent, mede concessionaris en Looijé, hoofdagent te Hansweert, zullen zich waarschijnlijk vrijdag reeds naar Hulst begeven om te onderbande len met de directie van den spoorweg MecheleaTer Neuzen in zake de wederzijdsche aansluiting hunner ondernemingen. Zaterdag kwam het stoomschip de Prins van Oranje van Batavia te Amsterdam binnen. Het is het eerste schip van de Maatschappij Nederland, dat de reis uit en thuis over IJinuiden maakte. Zooals men zich herin neren zal, vertrok het 26 April jl., zoodat het in drie en een halve maand uit en thuis was. Donderdag avond had op den laat9ten trein uit Utrecht in de nabijheid van Arasterdam een treurig ongeluk plaats. Omstreeks de Zuiderwetering iu de Watergraafsmeer stond een lichtsein van een wissel spoor op onveilig en deed de machinist den trein stilhouden. Om zich te vergewissen van hetgeen voor viel, steeg de hoofdconducteur uit den trein. Onge lukkigerwijze stond de bagagewagen, waarin deze be ambte zich bevond, juist op de brug over genoemde wetering, enkel bestaande uit een dubbel spoor, dat aan beide zijden open is en waartusschen de ruimte evenmin is bevloerd. Uit den goedverlichten bagagewagen meende de conducteur op den weg te treden, ontwaarde door de duisternis niet dat de wagen op de brug stond en stortte door de opening tusschen de beide sporen in de wetering. Ofschoon het angstgeschrei duidelijk bewees dat er iemand verdronk, waren de reizigers, die zich in de afgesloten wagens bevonden, niet in staat eenigehulp te bieden. Noch in den bagagewagen noch in het nabijgelegen wachtershuisje was een dregge of een haak aanwezig, waarmee de man had gered kunnen worden. Men stelle zich de ontsteltenis voor van de reizi gers, die aldus getuigen waren van het hulpeloos verdrinken van eeu mensch. De Rhijnspoorwegmaat- schappij verliest in den overledene een goed ambte naar, eene moeder met vijf kinderen den echtgenoot en kostwinner. Woensdagavond ten circa 9,30 ure is bij een bewoner van den Goudscheu Singel te Rotterdam bezorgd en door de dienstmeid in ontvangst genomen een oude wijnmand, die later bleek te bevatten een levend kind van het vrouwelijk geslacht, eenige dagen oud. Het kind lag op een veeren kussen en was ge kleed met paarsch jurkje, luren, eeu van rood baai, twee van zoogenaamd oogjesgoed, diemeiteu borst rokje, wit hahdoekje, wit gehaakt meisjesmutsje met twee pluimpjesalles ongemerkt. De mand werd bezorgd door eene naar gissing 60 jarige vrouw, gekleed met paarsch jak, zwarten rok gladde witte muts. Naar men verneemt, heeft een effectenhandelaar te Rotterdam een brief met f 10,000 iu bfmkbiljetten verloren, door hem met andere aangeteekende brieven aan het postkautoor in ontvangst genomen. Eeu arme huismoeder vond deze som, en kreeg voor de bezor ging de uitgeloofde som van f 1000. Uit Kralingen wordt aan het Handelsblad ge schreven Een zonderling geval doet zich ia de laatste dagen in de woning van den heer M. iu de Hoflaan alhier voor. Telkenmale ontstaat in dit huis brand, zoodat de buren zich nauwelijks ter ruste dnrveu begeven. Zaterdagavond ontstond weder brand iu de keuken. De heer M. verwittigde daarop de politie, dat bij deze zaak niet vertrouwde eu zijn woning dezen nacht zou verlateD, waarop hij zich met vrouw eu kind naar Rotterdam begaf. Nauwelijks was hij ver trokken, of er ontstond brand op de bovenwoning (die mede door hem bewoond werd.) De vlam was spoedig gebluscht. De politie ging daarop de boven woning onderzoeken. Doch nauwelijks was zij daarmee bezig, of eensklaps vertoonden zich de vlammen in de benedenkamer. Wa ren er niet spoedig twee personen die zulks merkten, naar binnen gedrongen, men had de vlammen niet meer meester kunnen worden. Een menigte op den grond liggende kledingstukken waren in brand ge raakt, die sterk naar petroleum riekten. Ook de hoofden van de brandweer hebben zich daarop in de woning begeven en bevonden, dat bijna overal petroleumstank aanwezig was. De woning werd Zaterdag nacht door twee personen bewaakt. Eigen Hulp geeft weinig teeken van leven. Er be staat nu, meent men, kans, dat te Rotterdam een cen traal-magazijn van de vereenigiug //Eigen Hulp" wordt opgericht. Eenige belangstellenden willen voor eigen rekening en met eigen kapitaal daar de zaak vestigen. Alle districten in bet land zouden uit dit magazijn bediend kunnen worden. Van eene mogelijke winst moet de helft uitgekeerd worden aan de leden van «Eigen Hulp" naar even redigheid der door hen in het magazijn bestede som men. Eene commissie door het hoofdbestuur van „Eigen Hulp" benoemd, zou waken dat slechts zui vere eu onvervalschte waren uit dit magazijn geleverd worden. Men moet echter weten op hoeveel leden, die de zaak steunen willen, men rekenen kan. Van hun aan tal' hangt het af of het plan doorgaat. No. 1 van den jaargang 1879 van de „Berichten en mededeelingen der Vereeniging der lijkverbran ding", bevat de naamlijst der leden volgens deze zijn er 930 leden. Een geabonneerde op de Katholieke Illustratie in Noorfi-Amerika heeft volgens een schrijven aan de redactie Pincoffs aldaar ontmoet, die van zijn naam en zijn verleden geen geheim maakte, behalve na tuurlijk van de ware reden, die hem zijn land had doen verlaten. Hij noemde dit „onaangenaamheden van lastige lui." De geabonneerde zal ook wel de juiste beteekenis van die omschrijving begrepen hebben. De gemiddelde maandelijksche hoeveelheid regen bedraagt, volgens de mededeeling van dr. Bulk in de laatste vergadering van den Verein für Tecbnik und Industrie te Barmen gedaan, 58 millimeter. Dit cijfer is iu de vorige maand Juli zeer veel overschreden aangezien er niet minder dan 341 millimeter regen is gevallen. In November 1878 was het de rijkste regenmaand van de laatste jarentoen viel er 234 mM. Aan het dessert van den maaltijd, welken de lord-mayor van Londen diüsdag aan de leden der „Vereeniging tot hervorming en codificatie van het internationaal recht heeft aangeboden, werd naar Engelsch gebruik menige toast uitgebracht. Mr. W. C. Borsius, lid der eerste kamer voor Zeeland, beantwoordde namens de vreemdelingen dezen toast en sprak een hartig woord voor Holland, als een natie die niet tot de afgeleefde mag of wil behooren. Dat zij te vroeg zich verheugden, die na de verwoesting ran Ulundi den Zoeloe-oorlog als geëin digd beschouwden, blijkt uit een Kaapsch telegram, meldende, dat op 3 dezer twee Engelsche kolonnes opnieuw tegen den nog steeds strijdlustigen Cetawayo zouden oprukken. Sir Stafford Northcote behoeft dus zijne rekening van 3,000,00t^H dezen oorlog nog niet te sluitei^H Zaterdag ochteud is een pa^^| uit Argenton naar Granville tege^^B ingereden. De beide locoinatieven et^H wagens zijn vernield. Volgens de laatsB zijn bij dit ongeluk acht personen gedood, en vele licht gekwetst. Het Engelsche Parlement is met een troonrede wege de Koningin gesloten. Met verklaarbare vre de wordt over de uitvoeVicg van het traciaat 1 Berlijn gesproken; indien het succes te Konstantii pel behaald, gelijk stond met de uitvoering van Berlijnsche tractaai zou de lof waarschijnlijk grooter z De hervormingen in Turkije laten nog steeds op z wachten. Het valt ook waarlijk den armen Sultan zwaar genoeg t3 behouden wat hij heeft, van h vormingen gezwegen. Een ander, in de troonrede reeds verkondigd st ses, is ook nog een weinig twijfelachtig. Volgena telegram van den Times toch is de onderwerping Zoeloes nog ^volstrekt niet zeker. Alleen van onderwerping van de kustbewoners, het zwakste minst geduchte gedeelte, zou men zeker Zijn, maar geheele overige Zoeloeland zou nog Cetewayo aanh gen. De berichtgever verzekert, dat aandeTugela: bevelen nog worden gehoorzaamd en dat zijne laa bevelen waren, den tegenstand voorttezetten en stro tochten te ondernemen. Ook uit de Transvaal luiden de berichten niet gen stellend. De Boeren blijven weigerachtig de annexatie een voldongen feit te erkennen. Tot nog toe bept zij zich tot passief verzet, maar Sir Garnet Wols heeft het toch noodig geacht, 2500 man met paar en kanonnen naar Pretoria te zenden, tegen dat zelf er zich heen begeeft. Andrassy's heengaan als Rijkskanselier in Oosten en het optreden van een nieuw ministerie onder G Taaffe maken voorts het hoofdbestanddeel dèr~"iMj landsche politiek uit. Een aanzienlijke meerdeS schijnt ook dit nieuwe ministerie niet te zullen hebl Graanmarkten enz. Rotterdam, 18 Aug. Tarwe onveranderdr( 50 ets.Canariezaad 25 ets. hooger; nieuwe winter^ f 7,25zomergerst f 6,50blauwe erwten f IJ koolzaad f 5,40 a f 5,60; stemming flauw. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 16 Aug. T873. Ne.derl. Certific. Werkelijke schuld. 27s pet* 6' dito dito dito .3 „7 dito dito dito .4 „10 Loten stad Amsterdam 3 „10 dito dito Rotterdam 3 „IC Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito /"1000 1864. 5 dito L. 100 18725 S dito L. 100 18735 8 dito 1877 dito5 S dito leening 1S6769 5 „7' Loten 1864 5 „14 Loten 1866 5 „14 Aand. Spoorw. Gr. Maat3ch. 5 12 Oblig. dito5 S Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 8 dito dito Jelez Orel 5 - dito dtto Jeiez-Griasi. 5 „8 dito dito Cbarkow Azow .5 Aar.d. Kiew-Best5 - dito Baltische spoorweg3 „5 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 v Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 „5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. .3 l. Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën.3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën 1869 6 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Arnerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 1( dito ditc dito 1§76. 47a Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1875 5 Prijzen van coupons. Amsterdam, 15 Aug. Metall f 21,50; dito 5 f 21,527a; Div. Eng. per f11,7272 5 Eng. Portugal f Spaansche piasters f 47,30; Amerikaa; dollarsin goud f2,467a- Amsterdam, 16 Ang. Metall. f 21,47Va 5 dito 2 f 21,50; Div. Eng. per t£ f 11,727a; Eng. Russen j; f11,97725 Eng. Portugal per tl f 11,95 Frans 1' Belg. f 47,30; Pruis f58,45; Hamb. Russen f-, sen in Z. R. f 1,25715 Poolsche per ff. Poolsch Z. R. f Spaansche piasters t'47,30; Spaa: Binnenlandsche f 2,30'/2; Amerikaansche dollars papier f 2.47.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3