V fnd .ra-conservatieven graaf Schimmel- met volbloed-liberalen als den na*»er Loeff", en „nu eindelijk een Kabi- ^oofdii het centrum, uit dat hybridisch soort er ^n, dat overdag in de liberale wateren en '^uts op het conservatieve land leeft." ot zoo'n treurige houding leent zich de begaafde 'iniTisten-staatsmau van weleer, en inmiddels wordende Dopende zaken aan den gang gehouden. Volgens het -'Handelsblad weten de tegenwoordige ministers niet Sfcens dat anderen met de formatie van een nieuw kabinet zijn belast. h De Staats-courant bevat het volgende overzicht van ~de opbrengst der middelen (hoofdsom en opcenten) over de maand Juli 1878, in vergelijking gebracht met de opbrengst over hetzelfde tijdvak van 1878. 1879. 1878. ]ji- .Dir. belastingen. f 1,773,6*29 f 1,808,229. Jl In- en uitg. rechten 341,682 327,057. J'^Accijnsen3,188,441 3,265,102. Goud- en zilv. werken 28,112 32,743. Inair. belastingen 2,095,931 1,687,524. Domeinen78,213 102,771. Posterijen309,292 318,737. Rijkstelegrafen 83,358 77,987. t! Staatsloterij j Jacht en visch 70,013 47,724. ,j» Loodsgelden93,825 94,265. d f 8,065.493 f 7,590,183. De opbrengst in 1879 is dus hooger dan die in t>Ii- 1878 maar bereikt de raming niet. De opbrengst in de 7 eerste maanden van dit jaar heeft bedragen f 53. 867 'V I 612. en die in de 7 eerste maanden van het aorige 'i'rj 'jaar f 52.721.389. Ruim 11 ton is dus meer ont- JL vangen, maar bijna 4 millioen minder dan de raming J, die f 57.696.660 bedraagt. Gewoonlijk leveren de laatste maanden des jaars y. de ruimste inkomsten op. [ndirecte belastingen die \^gewoonlijkviïnet Juli de raming reeds verre overschrij- I jettev kunnen thans dit cijfer niet bereiken. Stilstand /an zaken en daling vau prijzen doen ongetwijfeld - hun invloed krachtig gevoelen. Als teeken des tijds r d^s deze statistiek voortdurend belangrijk. aui 7y Naar Het Vaderland verneemt, is de begrootings- Y'i «beid van verschillende departeraeoteu bijna afgeloo- /J Den. Op dd begrooting van binnenlandsche zaken i3 sen post van f 3,800.000 uitgetrokken voor uit- CtA voering der wet op het lager onderwijs, hl/ Of deze begrootingen in September aan de Kamers Zullen worden aangeboden, is natuurlijk nog geheel onzeker,-*• zoolang de crisis niet tot een einde is ge komen. c itt o Een bij het departement van koloniën ontvangen telegram van den gouverneur-generaal van Neder- landsch Indie, dd. 12 dezer, bevat de navolgende berichten omtrent den staat van zaken in Atjek Na de vermeestering van 's vijands versterkingen in de XXVI Moekim keerde in die landstreek, zoowel als iü de XXII Moekim, de gevluchte bevolking lang zamerhand terug, hoewel de te Selimoea (achter Gliëug) verzamelde hoofden haar dit met geweld trachtten te beletten. Een deel der hoofden nestelde zich te Laratob in het gebergte op de grens van Pedir en verzamelde daar een grooten voorraad wapenen en levensmiddelen. De gouverneur heeft daarom eene krijgsmacht over zee derwaarts gezonden, op wier verschijning de hoof den zijn gevlucht, maar alle bergkampongs zich onder- orpen hebbea, met overgave van wapens en ammu- itie. Sedert hebben de te Selimoen verzamelde hoofden, zoomede Toekoe Aris van de V Moekim, een afge vaardigde naar den Gouverneur gezonden, met brie ven waarin zij hun verlangen naar het einde van den oorlog te kennen gaven en hunne onder werping aanboden. ,B« B 'K w Sc ii Yl-K 'B: ,ül B i> G( ^A) 10 a ,vi Jli De Arnh. Courant noemt de strijd tusschen twee partijen in de C. G. Gemeente te Niéuw-Amsterdam aan onze lezers uit ons vorig nummer bekend een staaltje van onverdraagzaamheid, even vermake lijk als leerzaam. Wij zien daar zooveel bijzonders niet in. Er is eene meerderheid, die zegtik ben er baas, en ik blijf er. Daarom nestelt zich die meerderheid in het kerkgebouw, en trotseert zij zelfs de politie. Het zelfde gebeurt in het groot iu elke Neder- landsche gemeente. Er is eeue meerderheid, die zegtik beu baas vau de schatkist, van de gemeente-kas, ik neem daaruit zooveel ik wil voor het onderwijs mijner kinderen. Daar om doet die meerderheid al het mogelijke om aau het laadje te blijven, en trotseert zij de poneen, het hoogste recht. Er zijn toch zelfs burgemeesters, hoofden der politie, die er vermaak in schijnen te ebben de wanverhouding tusschen meerderheid en minderheid in hunne gemeente eerder te verergeren dan weg te nemen. Bij eeuige Christelijk Gereformeerden in Drenthe heeft men een splinter ontdekt Bij de „liberalen" in heel Nederland zit er een dikke, dikke balk. 't Mag leerzaam wezen, vermakelijk is 't niet. De verwarring der „liberalen" blijkt aanstekelijk te zijn. Niet alleen rijden de veldheeren en stafofficieren der „liberale" partij elkander te 's Gravenhage in de wielen, maar zoo ver mogelijk daar van daan, in het district Sluis, is het bataillon van van Oijeu zoodanig aan het contramarcheeren geweekt, dat niemand meer weet waar hij staat. De „liberale" mannen in het district Sluis, eu de „vrijzinnige" mannen in de stad Sluis zitten elkander iu baard en hairen, en 't gevolg er van is dat, „om van twee kwaden 't minste te kiezen" van Oijen in zijn Weekblad aanbeveelt: de heer j. n. iie\\i.qii.\ anti-revolutionair en burgemeester te Sluis. (Te midden van al die verwarring heeft toch van Oijen hij verhaalt het in een hoofdartikel zijn bittertje kunnen drinken, en zijn middagmaal kunnen gebruiken.) Zoo staan nu de staaissehoolraeesters vau Oijen van Aardenburg ec Brevée vau Sluis, de voorzitters der beide twistende „vrijzinnige" kiesvereeuigingen als kemphanen tegenover elkander, en zit de eerst hooïopgevijzelde candidaat van Volksonderwijs, als werd hij doorgeknipt, tusschen de schaar. Natuurlijk bestaat er nu tusschen de onzeu, de roomschen eu van Oijen een monsterverbond. De „li berale" pers wordt beleefdelijk verzocht het heusch bestaan van dit verboud ruchtbaar te maken. Heden middag ten 1 ure overleed te Vlissingen, de heer H. P. Winkelman, oud-burgemeester dier gemeente. De overledene had voor weinige maanden, door toenemende lichaamszwakte ontslag uit die betrekking geuomeu, welke hij verscheidene jaren met eere ver vulde. Omtrent de anti-revolutionaire candidatuur te Dok- kum meldt Het Noordendat de heer Oppedijk, voor dat de candidatuur-Kuyper gesteld werd, gepolst is, maar geantwoord heeft, zich in geen geval beschik baar te stellen. Ook prof. Gratama had geweigerd, en de heeren baron Van Sytzama en Diemer, die mede op 't gros stonden,trokken zich insgelijks terug. Met dr. Kuyper was vooraf over de zaak gehandeld en hij had geantwoord: „Als de heer Oppedijk of een der andere heeren niet willen, dan is het ant woord, wat mij be'reft: ongevraagd eu ongeweigerd." Daaraan werd later nog toegevoegdHeeft de heer Oppedijk geweigerd, doe dan met mij wat ge voor God meent te moeten doeu." Ttcrh, .School m lending. Ds J. Wiersma, predikant bij de C. G. G. te Schiedam heeft een beroep tot predikant bij de Belgische Zendingskerk aangenomen. Ds. A. Zweemer van Graafschap in Nd. Ame rika die een paar maanden bij zijne familie in Zee land doorbracht, sprak gisteren avond in de Chr. Geref. Kerk, Langedelft, een afscheidswoord. ZEw. vertrekt, na nog eenig dagen te Dordrecht vertoefd te hebben, per stoomschip „Calaüd" den 27 Augustus weder naar zijne woonplaats. De Heer geleide hem De heer C. M. Dekker te Middelburg, is als godsdienstonderwijzer benoemd te Hellevoetsluis. (Dit bericht bleef per abuis uit ons vorig nomm£rweg.) Een samenkomst van jougelingsvereenigingen iu de open lucht te Nederhemert, welke door den hoogen waterstand moest worden uitgesteld, zal thans Woensdag 20 Augustus a. s. gehouden worden. O. a. zullen als sprekers optreden de bh. ds Knottnerns van 's Hage, Niemeijer van Ochten, W. Zegers te Gorkum, baron van Doorn van Westknpelie, enz. In de afgeloopen week ziju bij de Synode der Nederduit9che Hervormde Kerk behalve enkele kleine rapporten, nog een tweetal meer uitgebreide rap porten vau de daartoe benoemde commissiën uitge bracht. In de eeer9te plaats het rapport der commissie, in wier handen waren gesteld de consideratien der provinciale kerkbesturen eu der classicale vergaderin gen terzake van het voorloopig aangenomen regle ment op de uitoefeningen van de rechten der min derheden en daarop betrekking hebbende stukken. I.i de tweede plaats het rapport der commissie terzake der voorloopig aangenomen veranderingen in artt. 38 en 39 van het reglement op het godsdienstonderwijs, in wier handen tevens waren gesteld een aantal adres sen van classicale besturen, kerkeraden en bijzondere vereeuigingen of personen, die betrekking hadden op gemelde veranderingen of op het reeds in werking getreden nieuwe art. 38 van genoemd reglement, of die verandering voorstelden in art. 11 a'.geraeeu reg lement, art. 27 reglement op het examen, art. 1 regle ment godsdienstonderwijs en art. 3 reglement voor kerkelijk opzicht en tucht. Iu behandeling werd genomen het rapport der commissie benoemd in zake het voorbereidend kerke lijk examen, art. 7b. van het herzien-reglement op het examen tol toelating tot de Evangeliebediening. Genoemd voorloopig aangenomen artikel werd door de Vergadering definitief vastgesteld met twee daarin aangebrachte veranderingeu. De eerste betreft de tweede alinea, die nu zal luiden Dit exameu wordt met open deuren gedurende ten minste één uur enz. De tweede verandering betreft de laatste alinea van genoemd artikel, zoodat deze thans vastgesteld is als volgtwanneer het oordeel over de toelating een parig ongunstig is, wordt hij afgewezen. Hij wordt niet dan na een halfjaar opnieuw geëxamineerd. Het geheele herzien reglement op het examen is daarna definitief vastgesteld en zal aan de eindstemming vaa de leden der Provinciale Kerkbesturen worden onder worpen. Een voorstel van het classicaal bestuur van Tiel tot wijziging van art. 27, al 2 van het reglement op de vacaturen, kon evenmin als vroeger den bijval der Vergadering verwerven, daar het onbillijk scheen aan de ringpredikanten het genot te ontnemen van een gedeelte der gelden, waarop zij vcor de door hen bewezen diensten alleszins aanspraak hebben. Een voorstel van de classicale vergaderiug van Wijk om aan de predikanten bij de christelijke gerefor meerde Kerk voor hunne toelating tot de evangelie bediening in de Herv. Kerk geen examen, maar een colloquim doctum te vorderen, behoefde door de ver gadering niet in behandeling te worden genomen, daar art. 10 van het thans vastgesteld reglement op bet examen reeds bepaalt, dat zij die bij een ander Pro- testantech kerkgenootschap al9 evangeliedienaar werk zaam zijn geweest en dezelfde betrekking iu de Ned. Herv. Kerk wensoben te bekleeden, zich aan een colloquim doctum moeten onderwerpen. Een voorstel tot wijziging van art. 16 reglement hooger onderwijs, ten eiude hen die hun studiën hebben volbracht, maar nog lessen van de kerkelijke hoogleeroren wenschen bij te wonen, te ontheffen van de verplichting in art. 16 vooigeschreven, werd afge wezen op grond dat genoemde bepaling op hen niet toepasselijk is. Een ander voorstel om aan kerkelijke hoogleeraren in verschillende universiteits-steden werkzaam, onder goedkeuring der Synode of Synodale commissie te vergunnen van standplaats te verwisselen, alsmede om bij het ontstaan eener vacature, de synodale commis sie te machtigen, op daartoe gedaan verzoek eu na de commissie van voordracht gehoord te hebben, door de benoeming van een kerkelijken hoogleeraar in een andere universiteits-stad werkzaam, in de vacature te voorzien, werd met goedvinden van den voorsteller niet in behandeling genomen, daar de zaak niet van zoo overwegend belang is om nu reeds in het pas ingevoerde reglement veranderingen te brengen, en wat het laatste betreft, het aan de commissie van voor dracht zonder twijfel vrijstaat, onder hare candidaten een haar aanbevolen hoogleeraar op te nemen. In behandeling is het rapport der commissie in zake van het voorloopig aangenomen reglement op de classicale en provinciale weduwen-beurzen, waarover de beraadslagingen nog voortduren. (K. Ct.) De hoogleeraar aan de universiteit te Amsterdam dr. W. Moll, is Zaterdag morgen aan de ernstige ziekte, waaraan hij lijdende was, bezweken. Sedert 1846 was hij als hoogleeraar in de kerkgeschieenis aan het Atheneum verbonden. Voor dien tijd was hij als pre dikant werkzaam geweest aan de Vuursche en te Arnhem. Als beoefenaar der kerkgeschiedenis had de overledene een goeden naam. Zijne „Geschiedenis van het. kerkelijk leven der chistenen in de eerste zes eeuwen" eu tal van andere werken en monografieën getuigen van zijne werkzaamheid op dit gebied. Ook op het gebied der letteren en der toonkunst was hij geen vreemdeling. I)e verdiensten van professor Moll vonden in wijden kring waardeering en ook Z. M. de Koning toonde ze te erkennen, door hem te benoemen tot lid der Koninklijke Academie van Wetenschappeu en tot ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Landhou w. De berichten betreffende den oogst in Noord-Bra bant luiden als volgt De aardappelen staan over het algemeen nog gun stig; de ziekte, die zich weder vertoond heeft, maakt echter de uitzichten zeer onzeker de boekweit staat goed, bij droogte en matige warmte is een meer dan middelmatig gewas te verwachten de haver belooft, vooral op de hooge gronden, een rijk beschot, van de meeste zijden worden omtrent dit gewas gunstige be richten ontvangen de tarwe, rogge en gerst doen een redelijk beschot verwachtende erwten zijn goed

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2