GEMENGDE BERICHTEN. Vaoor (Is. W. IVIeuse te Zwijn- 1- y ISheident heeft zich te -Nieuw-Arnster— enie) onder de leden der Christelijk gemeente voorgedaan. Voor zoover ,<e berichten opmaken kunnen is de geschie de volgende'Ten gevolge van een splitsiug, »e gemeente outstaan, was de minderheid »è- ind, zoo zegt men, door den officier van justitie te ien in het bezit van hét kerkgebouw gebleven de meerderheid (waaronder de voorganger en de iceraad) wist zich nu zondag voor acht dagen vau in-i; kerkje meester te maken. Toen de minderheid 5 kerk kwam, was de meerderheid er reeds bezig m'^isdienstoefening te houden en ze bleef den gan- ij i .en dag daarmee bezigde minderheid moest dus €en andere plaats uitzien om kerk te houdeu. En a einde in het bezit der kerk te blijven, wisselen de o&rganger en zijn partijgenooten elkander dag en 3K eht af om het gebouw te bewaken. ;^Van verleden zondag beriohtte men i J Te twisten tusschen de twee partijen in de Christe- fclcte Gereformeerde gemeente duren voort en ven nu en dan aanleiding tot volksoploopen, terwijl 'l:n niet zonder vrees is, dat nog bloedige tooneelen het gevolg van zullen zijn. De oude gemeente is, lU lijk men weet, thans in het bezit der kerk. De organger H. Meijering verlaat noch des daags, noch li 4 uachts het kerkgebouw. Zija bed i3 daarin ge- sl* cht. Bovendieu is er voortdurend een wacht, die of2 het minste onraad de partijgenooten oproept, om ,;^*1 gebouw te verdedigen. 'JlofoteFdagavond om acht uur naderde de politie met y* ji nieuwen kerkeraad, mei het doel om de tegen- ljordige bezitters (de meerderheid) uit de kerk te rV{3t"drijven. Nauwelijks werd zulks opgemerkt of van alle J -.eaten stroomde het volk toe en toen de politie voor kerk kwam, vond zij voor de deur eene driedubbele 5ivrouwen opgesteld, terwijl de raanneu aan weerszijden aiden. Aan E"*1 ~vel, om de kerk te openen, werd niet daan en politie is zonder het doel bereikt te teruggekeerd. Men mag zich er over verheu- dat de politie geen geweld heeft gebruikt, daar le opgewondenheid der menigte de gevolgen niet len zijn te overzien geweest. een staaltje dier opgewondenheid dient, dat toen - het gedrang iemand tegen een der veldwachters zi^iel en deze, aan opzet denkende, uitriep: „als A'Je nog weer aanraakt, zal ikterwijl hij beweging maakte naar den borstzak, er een ge- uit de vrouwen, voor het kerkgebouw geschaard, ng: „schiet hier maar heen, wij gaan toch niet J°de plaats; zij zullen onze kerk niet hebben! L a n d li o u w. )onderdag 11. had, naar de Leeuw. Ct. meldt, te ,ek„ onder leiding van den heer van Konijnenburg Leeuwarden, eene bijeenkomst plaals van hoterpro- nten en enkele belangstellenden, ter bespreking de vraag, of er mogelijkheid bestaat, de in Fries- 2 vervaardigde boter zonder tusschen komst van rhandeiaren in Londen af te leveren. Hoewel men er over het algemeen yrij wel over eens was, dat e zaak met groote moeilijkheden zoude gepaard n, meende men toch, dat het- wenschelijk was, een ndig onderzoek daaromtrent in te stellen, door het den van een commissie naar Londen. De kosten a de reis zijn echter nog niet geheel bijeen. Men ♦loot te trachten, de benoodigde som te verkrijgen. Men schrijft aan de Leidschè Courant: Van alle veldgewas is de bloemkool dit jaar het best iarbij overvloedig. Zeer schaarsch is daarentegen win van suijboouen en erwten, mislukt de teel; hug airken. Meloenen uit de bakken kwamen wei- aan, van den grond in het geheel niet. ïo meeste vruchten van den moerbeziën-boom zijn st, groot als een erwt geworden en even groen leven. Nog maar weinige dagen geleden werden "halfrijpe morellen geplukt. Geen wijnstok langs de ren, 'die tot dusver rijpe trossen belooft. De aard- lidën verloreu haar geur en de frambozeo smaken Wgraclitig. Onder al het onverkwikkelijke van dezen Beer eu het weiuig genot, dat het gebloeinte aan- fi, behield de roos haar luister. Rpe hooibouw valt zeer wisselvallig uit, maar Krens in het voordeel van den landman. Het gras Krt nfet aan. De ziekte heerscht in de late ^appelen, doch niet zoo onrustbarend als voor- 1 ven wordt; het winstbejag stelt vaak den toestand voor, inzonderheid nu liet bederf den vroegen s hippel onbruikbaar maakt. Ar- De treurige toestand van den landbouw eu der Hibouwers in Groot-Bril tan je heeft er toe geleid yii uitgebreide commissie te benoemen. koninklijke commissie van onderzoek naar den nd der landbouwaangelegenheden, zooals haar naam luidt, is zoo goed als samengesteld, maar vreest, en dat is het ergste, dat er wel eenige zullen verloopen, eer deze commissie niet be paalde voorstellen voor den dag zal kunnen komen. Clare Sewell Read, de bekendste pachter in geheel Engeland en ouder zijne collega's zoo gezien, dat hij het eerst lot hun lid van het Parlement gekozen werd, heeft voor de benoeming tot lid der commissie bedankt, dat is geen goed teakenmen maakt er toch uit op, dat Read, die in deze commissie de rechte man op de rechte plaats zou zijn, zich geen practisclie resultaten van haar voorstelt. De hertogen van Richmond en Bucc'euch, graaf Spencer en overste Kingscote,' Göschen én Cowen zijn als vertegenwoordigers der politieke partijen, als con servatieven, whigs en geavanceerd liberalen, gekozen, en Mitchell Henry als vertegenwoordiger der Ieren. De Eugelsche pachters vinden in de heeren Wilson, Stratton en Howard zeer bekwame vertegenwoordigers, dé schotsche in de heeren Clay en Patterson, terwijl voor de tersche nog een keuze moet gedaan worden. Lord Vernon heeft als voorzitter van het zaadfonds ten doel hebbende zaaigraaneu te verschaffen aan de verarmde landbouwers in Frankrijk na den jongsien oorlog eenige kennis opgedaan van de buitenland- sche toestanden op dat terrein; Rod well vertegenwoor digt meer het rechtsgeleerd element, Bonamy Price de landhuishoudkunde, "Ritchie en Chaplin de voorstan ders vau beschermende rechten, en sir W. Stevenson de belastingzaken als schatter van onroerend goed. Er zijn dus in deze commissie alle elementen, die zij behoeft, en aan verscheidenheid van specialiteiten zal het niet liggen als zij niet tot resultaten komt. Eergisteren heeft in de gemeente Nieuw- en Sint Joosland een treurig ongeval plaats gehad. Een negen tienjarig jongeling, De R., sedert korten tijd als arbeider in de steenbakkerij van den heer Fak Brou wer werkzaam, is, vermoedelijk door dat hij te dicht bij de vorm-machine kwam, door een der rondsels bij zijne kleedereu gevat en ofschoon de machine dadelijk tot stilstand gebracht werd, eenige malen rondgeslin gerd. De ongelukkige, die belangrijke verwondingen heeft bekomen, is nadat hem door den heer Walraven de eerste geneeskundige hulp verleend was, naar zijne woning vervoerd en gisteren morgen naar het gasthuis te Middelburg overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. (M. C.) Dinsdag voormiddag ontstond te Bruinisse e^n hevige brand in de bebouwde kom der gemeente, en wel in een schuur met hooi, omring 1 van woonhuizen, die ia groot gevaar verkeerden. Door spoedig aange brachte hulp was men weldra den brand meester, die zich bepaalde lot de schuur, welke geheel vernield werd. De brand is veroorzaakt door het werpen vau een brandende lucifer in de schuur; een jongen van 8 jaar heeft reeds die daad bekeod. Hulst is drie jaar geweest zonder uurwerk op den grooten toren, nu kunnen de inwoners weder heel en halfuur hooren slaau en kunnen de gemeenteaareu goed hooren en zien hoe laat het is. Te Scheveningen waren Zondag zooveel men- schen dat alle vervoermiddelen het bijzonder druk hebben gehad'. Met den stoomtram werden o. a. 9000 personen vervoerd. Hoevelen daardoor dezen zondag voor het huisge zin zagen verloren gaan, hoevelen door die drukte geeu rustdag hadden, voor hoevelen ook den laatsten zondag een dag is geweest waarop de kiem werd ge legd tot het najagen van genot en vermaak, melden de couranten niet. Voor het herstel van het raadhuis te Gouda, welks gevel vermaard is, werd door het rijk eene toelage verleend, waarvan de eerste termijn in Juli van het vorige jaar werd betaald. Men was nu bezig aan bet herstel, maar plotseling is het werk gestaakt omdat de regeering zich terugtrekt. Het raadhuis verkeert nu min of meer in den toestand van den man, die half geschoren door den barbier wordt verlaten, 't Is te hopen, dat de regee ring dit zelf zal inzien en beseffen zal, dat, na den eersten stap gezet te hebben, zij ook tot den tweeden gehouden is. Uit Arnhem meldt men aan het N. v. d. D.: Het bezoek der tentoonstelling neemt nog steeds voortdurend toe, zoodat gemiddeld ruim 3000 per- j sonen, buiten de abounés, per dag haar bezoeken, welk aantal op sommige dagen meer dan 4000 bedraagt, j De jury is gisterenmorgen met hare werkzaamheden begonnen en zal wellicht nog in deze week daarmede gereed komen. Zooals gemeld is, heeft mejuffrouw Petronella Johanna Van de Voordt, overleden te Beugen op 23 Juli jl.het algemeen armbestuur dier gemeente tot algeheelen erfgenaam benoemd. Hare nalatenschap wordt op ongeveer f 250,000 begroot. Hare erfgena men bij versterf, waaronder eenige, die in zeer be hoeftige omstandigheden verkeeren, hebben zich tot den Koning gewend met verzoek de machtiging tot aanvaarding dezer nalatenschap aan het algemeen arm bestuur niet te verleenen, daar dat bestuur ruimschoots uit zijne tegenwoordige inkomsten in de behoeften van de armen aldaar kan voorzien. Dinsdag werd aan den afgetreden directeur- generaal der Exploitatie-maatschappij, deu heer F. 's Jacob te Utrecht, een souvenir aangeboden, waar- toj 43L2 ambtenaren en beambten met vrijwillige bijdragen de gelden hadden bijeengebracht. Het bestaat uit twee zeven-lichts zilveren kandelabres ter hoogte van 75 cM. met toepasselijke inschriften. Bij het geschenk is een album gevoegd, waarin de namen der gevers voorkomen. Een arm daggelder te Sloterdijk kwam dezer dagen tot de verrassende ontdekking, dat hij een twintigste van de f 100,000 uit de Staatsloterij ge trokken had, zoodat hij een som van ruim f 4000 in handen kreeg. Hij verkeerde juist in zeer benarde omstandigheden, daar hij door een langdurige onge steldheid aangetast, voor het eerst van zijn leven de armenkas had moeten te baat nemen. Voor rekening van het burgerlijk armbestuur werd hij verpleegd in het Binnen-gasthuis te Amsteidam. Om de aardigheid èn van den inhoud èn van de wijze van inkleeding, en tevens als vlaamsche taalproeve, ontleeneu wij aan de Tijd het volgende verhaaltje Verleden Zondag zaten in eene herberg verscheide ne mannen te redeneeren over de nieuwe wet op 't lager onderwijs. Een hunner had liet vandeeg druk hij razeneerde zoo fel en zoo hard dat «al de herberggasten het konden hooren. Rolin, had volgens hem gelijk het onderwijs moest onzijdig, zonder kleur zijn. Eea boerkeu, dat aan eene aanpaleude tafel met andere vrienden aan 't kaarten was, had stilzwijgend alles afgehoord. Morgen, dacht hij in zich zeiven, zal ik dien geus wel hebben, 's Anderdaags, inderdaad, trok het boerken naar het huis van den geus, die een lakenwinkel houdt. Nog zoohaast had de geus hem niet gezien, of hij riep al vau verre „Ah pachter, kom binnen Wat zal er u believen „Tk zou geerne eene broek hebben mijnheer „Goed pachter, goed; van wat prijs, van wat kleur, a. u. b. t moet eene goede sterke zijn, maar zonder kleur." „Eene stof zonder kleur, pachter, die bestaat er niet. Wat soort van broek zoudt ge willen „Wel eene onzijdige broek, eene broek die noch zwart, noch wit, noch bruin, noch blauw is, eene broek tusschen in." „Pachter, vriendlief, onzijdige broekenstuf bestaat er nietalle stoffen moeten natuurlijk de eene of de andere kleur hebben." „EveD als 't onderwijs, mijnheer, antwoordde het boerken, waarover ge gisteren avond zoo onnoozel in de herberg hebt zitten razeneeren. Onthoud, mijnheer, dat een onzijdig onderwijs, een onderwijs zonder kleur, zoo min mogelijk is, als er eene broekstof zonder kleur kan bestaan. Het onzijdig onderwijs is een onzin het onderwijs moet goed of slecht, godsdienstig of godde loos zijn. Saint." Hiermede trok het boerken op, en liet den geus staan zien, gelijk 'neu aap in een porseleinwinkel. Pater Nicolai, betrokken in de zaak van van Hamme, beschuldigd vau 'de biljetten te hebben aangeplakt, waarin de koning van België wegens het ouderteekeneu van de onderwijswet met den dood bedreigd werd, is dezer dagen van rechtsvervolging ontslagen. Wat van Hamme betreft, deze was door de rechtbank van eersten aanleg te Brussel naar het hof van appel ver wezen en, naar men in de Indépendance leest, heeft dit laatste na langdurige beraadslagingen bevolen hem op vrije voeten te stellen. Alzoo blijft er weinig van deze geruchtmakende zaak over. De geheime Berlijusche politie of de Berlij nsche geheime politie dit is nog niet uitgemaakt is oülangs bijna op het spoor gekomen van een reus achtige socialistische samenzwering zoo in den trant van den grooten letterkundige die bijna famil- jaar was geworden met een nog grooter letterkundige. Het Berlijnsche telegraafbureau nam dezer dagen na melijk een dépêche op van den volgenden inhoud „Kan de vijf duizend dolken heden niet afzenden. Moeilijkheden gerezen. Afzending eerst morgen mo gelijk." Wat, hoe, vijfduizend dolken Vijf duizend dolken, zouden alle vijf duizend te gelijk binnen Berlijn, waar de kleine staat van beleg nog vigeert, gebracht worden De telegraafdirectic stelde zeer terecht de politie in kennis met dit gevaarlijk telegram en de politie ging zeer terecht onmiddellijk op onderzoek uit. Met alle beleid en voorzichtigheid der politie eigen, werd een onderzoek ingesteld, naar dit wel is waar niet bepaald in het duister gesmede, maar wellicht daarom des te onrustbarender complot. Na de noodige omwegen te hebben ingeslagen en een schat van dépêches te hebben gewisseld naar plaatsen waar de bekende hoofden der sociaal-democratische partij zich ophoudeu, had de politie eindelijk de vol doening den afzender van het bewuste telegram te

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2