J GEMENGDE BERICHTEN. UITEN LAND. HANDELSBERICHTEN. cundus zij ran een ander lid ran datzelfde bestuur werd als onnoodig afgewezen. Ereneens werd besloten geen gevolg te geven aan de voorstellen der classicale vergaderingen van Haar lem, Wijle en Goes om de Wadsche commissie gelijk te stellen met een classicaal bestuur met except)oueele bevoegdheden. Met de rapporteerende commissie was de vergadering van oordeel dut dit voorstel geene rekening hield met het schoon verleden en het nut ook thans nog door de Waalsche kerken uitgeoefend; dat het daarenboven ingreep in de rechten, dat deze kerken als vroeger synodaal ressort bezitten, en iu strijd is met het in de kerkelijke wetgeving vigee- rend federatief beginselterwijl het eindelijk ook ongeraden is, in den tegenwoordigen stand van zaken nieuwe redenen van ontevredenheid io het leven te roepen. Terwijl de vergadering met goedkeuring kennis nam van de handelingen der synodale commissie in verschillende aangelegenheden in hare eigene week berichten vermeld, waaronder inzonderheid haar adres aan Z. M. om behoud van wettelijke bepalingen voor den wekelijkschen rustdag groote sympathie ondervond, meende zij daarom, voor het oogenblik althans, geen gevolg te moeten geven, noch aan het verzoek der classicale vergadering van Arnhem, om bij de hooge regeering aan te dringen op eene betere handhaving der zondagswet noch san het verlaogen van den ker- keraad te Kwadijk dat de synode zelve thans, hetzij alleen, hetzij in verband met al de kerkeraden, zich ter zake het misbruik van sterken drank tot de regeering wende. Beide belangen werden, zooveel noodig, aan de aandacht der synodale commissie aan bevolen. Ook vond de vergadering geen termen om te voldoen aan het verzoek van het classicaal bestuur van Eindhoven, dat het gedrukt verslag der synodale commissie, voor het bijeinkomen der synode, zou worden toegezonden aan besturen of personen die er in besproken worden. De voorloopig aangenomen verandering van art. 12 van het reglement op de kerkvisitatie is door de ver gadering niet vastgesteld. Men achtte den voorgestel den maatregel een bezwaar voor de predikanten dat door geen werkelijk nut wordt opgewogen, en men zag niet in welke voordeelen deze bepalingen voor het godsdienstonderwijs konden opleveren. Kerkelijke Courant.) Landbo uw. Uit Odessa meldt men dat er meer graan in voorraad ia dan ooit te voren de graanoogst in Amerika slaagde uitmuntend, evenals die in Oostenrijk- Hongarijeen dus wie nu met een bedenkelijk ge zicht naar den treurigen staat der aardappelvelden ziet, moge medelijden hebben met den landman, die zijn hoop. op een goeden oogst voor bittere teleurstelling ziet plaats maken, maar heeft nog geen reden, met het oog op de volksvoeding, daarover zoozeer te treuren, want die zou er inderdaad niet slechter op worden, als de grutter wat meer en de aardappelboer wat minder klandisie had. Te Arnhem heeft een volksbal in de open lucht plaats gehad met weinig bevredigenden afloop, ge lijk de Arnhemsche courant aldus beschrijft Het voorgenomen volksbal aan den Westervoort- schen dijk zal wel het eerste en laatste geweest zijn. De grond van een weiland is in ons vochtig en re genachtig klimaat niet geschikt om tot bodem van een bal te dienen,.en voor ons volk is die uitspan ning in de open lucht vreemd. Eerst was er dan ook volstrekt geen neiging om te dansen, later, toen de commissie eene premie van f2,50 had uitgeloofd voor het eerste menschenpaar dat een voorbeeld wilde geven, volgden enkele anderen, maar weldra werd ieder kosteloos tot de omheining toegelaten. Nu ont stond er zulk een gedrang en gehos, dat de commis sie wilde trachten het terrein weder eenigzins vrij te maken. De pogingen daartoe gaven tot menige vecht partij aanleiding tusschen hei volk en hen, die geroe pen werden om de orde te herstellen. Van ernstigen aard waren die echter niet. Het electrisch licht hield zich gelukkig goed. Na afloop trokken geheele scharen zingend door de stad, waarbij niet de minste wanorde plaats had. Alleen voor de woning van Jen burgemeester werd een oogenblik met een driewerf z/Lang zal hij leven" stan 1 gehouden. Ongelukken hebben niet plaats gehad. Slechts een meisje is in het water geraakt, maar spoedig weder op het droge gehaald. Op de Zwolsche weekmarkt is eergister, naar men meldt, de prijs der stukken boter van f 0.90 tot f 1.55 geslegen. In de kerk te Middelstutn is aanwezig een in 1678 op paneel geschilderde berijmde kroniek der kerk. Bij het afbikken der muren is eene oudere kroniek aan het licht gekomen met veelkleurige letters op het koor in eene nis geschilderd, maar niet op rijm. Niet alleen de stichting der kerk, de eerste pastoors, beeldstorm enz. worden vermeld, maar ook de Allerheiligen vloed, die op het paneel niet wordt genoemd ofschoon het overigens blijkt, dat de oudste kroniek tot grondslag van de nieuwere heeft gediend. Aan een achttienjarig jongmensch, die in een logement van minderen rang te Arnhem logeerde, werd, gelijk wij mededeelden, eene som van tweehon derd gulden ontstolen. Hij was daarover zeer ont stemd toch had hij slechts wat hem toekwam, daar hij zich thans kou voorstellen hoe de ware eigenaar van het geld zich moest gevoelen, toen deze door hem bestolen was. De knaap toch had die som, benevens eenige kost baarheden van goud en zilver, een paar dagen te voren ontvreemd te 's Hertogenbosch, waar hij zich in eene particuliere woning had laten insluiten. Hij werd nog in het bezit van verscheidene voorwerpen gevonden. In Amsterdam had de vorige week het volgen de plaats. De bruggen in de Leidschestraat waren geverfd. Een ondeugende knaap had dit nauw bemerkt of hij zette zich over de leuning, roepende „poes, poes alsof daar een kat op het punt stond van te verdrinken. Uit nieuwsgierigheid of medelijden gingen tal van voor bijgangers eveneens met de borst over de leuning hangen, stareude naar de denkbeeldige kat, doch toen zij heengingen, waren allen op dezelfde hoogte op de borst met een streep lichte verf getooid. De knaap was inmiddels verdwenen. In de Czaar-Peterstraat een der nieuwste straten aan het einde der Oostecburgergracht, voor malig Funen te Amsterdam wordt heden (maandag) het eerste burger bier- en koffiehuis geopend. In dit gebouw, toebehoorende aan den heer Hovy, bierbrouwer, zal voor billijken prijs een goed kop koffie en een goed glas hollandsch bier te bekomen zijn. Vrijdag had te Scheveuingen een treurig onge luk plaats. Een meisje van 6 jaar, dat zich alleen in de Wassenaarstraat bevond, liep tusschen de rails van den tram, terwijl juist de wagen kwam aanrijden. Niettegenstaande alle pogingen van den voerman om door remmen het ongeluk te voorkomen, geraakte de kleine onder de wielen en was terstond een lijk. In 1880 zullen er in Februari vijf zondagen zijn. Men heeft berekend dat dit niet weer voor 1920 en dan eerst in 1976 zal voorkomen. Een geneesheer van Rosmalen kreeg van den heer Carré, directeur van een paardenspel, een konink lijk geschenk voor zijne zorgvuldige behandeling, nl. een prachtig paard. De algemeene armen te Bengen eu Rijckevoort kreeg van eene aldaar overledene dame haar gansche vermogen, circa twee ton gouds. Als een staaltje van Duitsch-Hollandschen brief stijl deelt men onderstaande circulaire mede, dd. Ham burg Juli 1879, letterlijk aldus te Amsterdam ontvangen „De buitengewone genegenheid, dien mijn Tokayer- wijn in Duitschland als een uitgeteekend middel van verkrachting voor zwakke en reconvalescenten gevon den heeft, dient mij ter vermoedeging, dezelve ook in Holland intevoeren. Ik verzoek hiermede om verlof UEd. eene proef van mijne wijn te overmiddeleu, om UEd. gelegenheid te bieden om zich van het bovenvermelde zelfs te overtuigen. Onder alle hoedanigheden ben ik zeker, dat UEd. omtrent dit voortbrengsel van Hongarië zich naauw- keurig datzelve oordeel zal vestigen als dit de Duif- sche geneesheeren gedaan hebben en mag de inliggende analyse een bewijs afleggen voor de goede qualiteit van mijnen wijn. Indien UEd. naar onderzoeking van den wijn zou den genegen zijn denzelven schatbaarlijkst aantebevelen zoo believe UEd. op te merken, dat mijn wijn is te verkrijgen bij de heeren enz. Gelieve UEd. ten slotte aautenernen de verzekering van mijne uitgezochte Hoogachting, waarmede ik mij noem," enz. Een der grootste en welvarendste steden van Bos nië, Serajewo, is totaal in de asch gelegd. De brand ontstond in den nacht van vrijdag op zaterdag, en nam in korten tijd ongelooflijke afmetingen aan. Niet minder dan twintig duizend menschen stonden binnen weinige uren zonder dak. In een nacht bleef van duizend huizen, groote landsmagazijuen, kerken, scho len enz. letterlijk niets over dan een smeulende en rookende massa. Omliggende tijdelijk huisvesting te verleenen met den Keizer van Oostenrijk rijke giften af om de arme inwoners te staan. Hartelijk als altijd was de ontmoeting der 1 van Duitschland en Oostenr'jk te Gaslein. men moeilijk in de omarming dezer Vorsten bewijs kunnen zien voor de toekomst van den we:| vrede. Nog altijd blijft* het een open vraagstuk o Zoeloe-oorlog geëindigd is of niet. Van meer *ra< dan de beschouwing van een aantal bladen is die den welbekenden correspondent Forbes. Ziehier zijn oordeel Wij verkiezen, zoo zegt Forbes, den Zoeloe-oorlog geëindigd te beschouwen. Misschien is dit juist gez maar misschien ook niet. Blijkbaar is Cetawayo Koning der Zoeloe's, en heeft hij nog een gr strijdmacht te zijner beschikking. Blijft hij weers bieden, dan zijn wij nog niet aan het eind van lasten en kosten. Het ware nutteloos, een ledepo zijne plaats te stellen. Cetawayo alleen kan Zoe land regeeren, en geen vrede is echt zoolang hij dood is of zich overgeeft. In verband met deze zienswijze heeft men misse ook een telegram van 22 Juli te lezen, meldende, het plotseling terugtrekken van Chelmsford na de woesting van Ulundi een ongunstigen indruk gem heeft op vele, reeds tot onderwerping geneigde h den dat dien ten gevolge Ulundi weder door de gelsche troepen bezet was, en dat er vermoedelijl aanval zou ondernomen worden op Ce^wayo's nii sterkte. q| Iedereen (schreef Forbes) walgt van dit land halve Natalsche kolonisten, die azen op de mili kas, en die niets liever zouden zien dan eene d zame bezetting van het land benoorden de Tu deels uit vrees voor wraakoefening van den kanl Zoeloe's, deels om de geldelijke voordeelen, di aanwezigheid der troepen hun afwerpt. Lord Chelmsford, generaal Wood en kolonel B waren naar Europa vertrokken. Ook de pas nilge den mariniers zijn alweder naar Engeland terug. Aan Sir Garnet Wolseley blijft dui oD2f?Jj3^a;<«n zaak ten einde le brengen. De Engelsche troepen laten Afghanistan, en in Duitschlajitl bereidt zich voor tot den verkiezingsstrijd. CORRESPONDENTIE. 't Schijnt sommigen niet duidelijk te zijn stinkende dingen men te Sluis mist. Wijmeendei een half woord voor een goed verstaander vol zou zijn. Wij bedoelden de in zeker blad bij herhaling bevolen urinoirs en ook de eigen roern van staatsschoolmeester, waarvan zeker blad overloopt Graanmarkten enz. 1 Rotterdam, 11 Aug. Tarwe 25 a 50 et., rog ct„ haver 20 ct. hoogeraanvoer klein, verkoop delmatig. Nieuw koolzaad 50 a 57 pond Vlaamscli aangel Prijzen van Elfeeten. Amsterdam, 9 Aug. 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2,/3 pet. dito dito dito 3 dito dito dito 4 3 Loten stad Amsterdam 3 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito /100Ö 1864. 5 dito L. 100 1S72 5 dito L. 100 18735 dito 1877 dito5 dito leening 186769 5 Loten 1864 5 5 5 Loten 1866 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. Oblig. dito5

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3