F, ^voel van diepe afhankelijkheid antwoorden: koninkrijks verstrooid, en voor- konings wetten niet doende, als B<(> p'aller oogen duidelijk is, hoe onder Hr-yik juist de trouwste onderdanen gevonden ^^^denals de koning dan enkelen van hen St zich roept, hebhende hooren zeggen dat zij V elpen kunnen, dan zal ieder hunner nog in m et is buiten mij. Onze partij begint genade te vinden in de ni lOgeh der kiezers, toch moeten die kiezers nog "an veel genezen worden, eer zij het recept villen slikken, dat Elout schreef. En dat zal èliet gebeuren eer al den leeftocht aan andere oedicijnmeesters is ten koste gelegd, j,' Dan zal het 's Heeren tijd zijn. I Voor 't oogenblik is 't ons onverschilig wie )!<[©r tracht te regeeren. ?<l Boven alles regeert God. Middelburg, li Augustus 1879. i Denkt, u, zegt de Standaardin zijne hoogstbelang- rijke artikelen, den ondergang van het Liberalisme, niet zeer nabij, en minder nog dat de erfenis den to Anti-revolutionairen in handen zal vallen. Het Libe- ralistisch seheepje is van zijn anker geslagen en danst icU'met een stuk roer onbeholpen op de baren rond. Dat is onbehaaglijk maar r.og geen bewijs dat schipbreuk dade- lijk volgen zal. Nog is het liberalisme eren machtig ''P als de Gereformeerde en Katholieke antirevolutionairen te zaraen. Hot is meerderheid in schier alle colleges, machtig dof., net bezit van zoovele posten, door zijn bladen, door handel en scheepvaart. ru^lechts dan als onzerzijds personeel opkomt om het liberalistisch personeel van zijQ wachtpost at te oasen, als wij tegenover Staats-organisatie vrije orga nisatie kunnen overstellen als het besef bij de natie heelt post gevat dat de leuze „zonder God, voor "Vaderland en Koning", een aanslag is op onze volks eer en onze toekomst, dan valt het liberalisme. Tegen- ("""over van Lijnden1 zal het liberalisme weder, aan het nachtpitje niet ongeiijk, de kracht voor een oogenblik Zien opleven. Men bedriege zich niet, de val van het liberalisme brengt daarom nog niet dadelijk beter geesteskinderen op hun plaats. Eerst komen nog de middenmannen ^u.. 'r en dan niet meer de z.g. gematigden, maar zij die alle fundamenten onderstboven keeren, en tide kracht van hun radicalnme zullen doen gevoelen. T-Zij zullen de lijken uwer dooden verbranden, den baud der eerbaarheid losmaken, alle levensideaal dooden, en alles wat heilig is tot stof verlagen. Onder dat alles behoort de anti-revolutionair, tot het soms veld winnende, maar steeds weersproken deel des volks, en juist daarin is zijn eere. Loslating van het 1 kruis van Jezus brengt u verder, ge zoudt dan kuu- C nen heerschen, maar wilt ge dat kruis niet loslaten dan blijft de menigte u ten einde toe tcgeustaan. Liberalisme, Conservatisme, Radicalisme, het zijn al te gader slechts bedekte namen voor dien machti- j gen tegenstand, waarmede de hoovaardij van het raenschelijk hart zich verzet tegen den Heer en Zijn Gezalfde. De belijders van Christus blijven altijd in de minderheid. i Het volgend getuigenis was dezer dagen in het Rotterdamse/ze Nieuwsblad te lezen Het nieuw gekozen kamerlid, rar. Keuchenius, ver trekt over een paar maanden naar Nederland, om er aan de begrootings-discussiën te kunnen deelnemen. Zijn gaan is ongetwijfeld een daad van opoffering, daar hij, met zijn gezin, eene goede advocaatspractijk moet laten varen. Wie echter den heer Keuchenius kent, weet, dat overwegingen als deze bij hem nier, gelden, waar hij geroepen wordt zijne partij te dieuen of aan te voe ren eene partij, die naar zijne orertuiginsr, nog hoo- gere belangen dan die eener staatspartij of natie Voorstaat. De heer Keuchenius behoort in de Tweede Kamer, hij mag voortaan worden aangemerkt als het hoofd der anti-revolutionaire partijmaar bovendien, als, gewezen Iudiseh hoofdambtenaar, secretaris-generaal van koloniën, Raad van Indië, zijn weinigen meer dan hij bevoegd, om de vertegenwoordiging over In dische zaken voor te lichten. Jammer, dunkt inij, dat hij te veel een partijman is dezelfde rechtschapenheid, kunde, begaafdheden en ervaring zouden, aau onpar tijdigheid gepaard, den lande ongetwijfeld veel meer heil aanbfengen. Hoe dit echter zij, hierop mogen wij rekenen, dat de heer Keuchenius wel zal pogeu een spaak te ste- '.en in het koloniale wiel der staatkunde van dit Tinisterie. Geen feller anti-belastingman zou tegen den minister Van Rees in het strijdperk gezonden kunnen worden. En bestaan er bij dezen velleïteiten ter zake van het gouverneur-generaalschap, het verleden waarborgt, dat zij niet onbestreden zullen blijven. Het district Dokkum eischt thans inzonderheid onze aandacht. Voor de verkiezing op 26 Augustus is dr. Kuyper candidaat gesield. Zou het mogelijk zijn dat onze reeks overwinningen werd besloten met de ver kiezing van den Voorzitter van het Centraal-Comité, den begaafden redacteur van de Standaard In aanmerking nemende het groot aantal stemmen door de onzen bij de laatste verkiezing uitgebracht, de populariteit van deu candidaat en de aanvankelijke verdeeldheid der liberalen, lijkt ons de hoop niet ongegrond. Een voornemen van de kiezersvereeniging „Burger plicht" te Amsterdam, tot het houden eener meeting naar aanleiding van de ministerieèle crisis en het gemis aan samenwerking van de verschillende elementen der liberale partij in de vertegenwoordiging, is opgegeven omdat door eenige invloedrijke mannen in deu lande maatregelen voorbereid worden om naar aanleiding dezer kwestie de meening van alle liberalen in Neder land uit te lokken. Professor Opzoomer, die aangezocht was door het bestuur vau „Burgerplicht" om dit punt op de mee- liug iu te leiden, wees het verzoek van de hand, op grond dat eene motie van „Burgerplicht" slechts een lokaal gevoelen uitdrukken zou, en z. i. in dezen de meening van geheel Nederland moet vernomen worden. Het Uaagsche Dagblad zegt, dat tot hiertoe nog niets met eenige zekerheid omtrent de samenstelling vaü het nieuwe ministerie te vermelden valt. Wel worden er onderhandelingen geroerd, maar beslist is nog niets. Voor sommige portefeuilles zijn namen genoemd van personen, met wie wel gesproken is, maar van wier optreden geen de minste sprake was. Met jhr. de Koek wordt, volgeDS dat blad, nog steeds drukke telegrafische correspondentie over de crisis gevoerd. De heer Kappeyne zou, naar men wil bij Z. M. den koning er weder op aangedrongen hebben, om spoedig van zijn portefeuille ontslagen te worden. Om onze lezers behoorlijk op de hoogte te houden van den loop der ministerieele crisis behooren we het belangrijke bericht mede te deeleu, dat de heer Van Lynden van Sandenburg zaterdag een gehoor had bij Z. M. den Koning. Het bestuur van het werkliedenverbond Patrimo nium te Amsterdam heeft eene uitnoodiging tot deelneming aan een werkliedencongres gericht tot alle christelijk gezinde werklieden, voorts o. a. tot allen, „die door woord of geschrift blijk gaven dat zij geeue oplossing van de sociale kwestie denkbaar achten dan aan de hand en in de kracht Desgeneu, die op aarde is gekomen om ds werken des duivels te verbreken", en iu het algemeen tot allen, „die ge- loovende dat de godzaligheid tot aile dingen nut is en de beloften heelt des tegen woord igen zoowel als des toekomenden levens, in practisch christelijken zin ten goede van den werkman wenschen mede te werken." Het plan is, dit congres te houden op Vrijdag 22 Augustus 1879, in het gebouw voor Kunsten en We tenschappen, Mariaplaats te Utrecht, „en het, onder aanroeping van 's Heeren naam, geheel te wijden aan eene ernstige behandeling van onderwerpen, die in zonderheid den werkman hooge belangstelling inboe zemen, van vragen, die hem rusteloos bezig houden vau nooden, die dringend voorziening eischen." Behandeld zullen worden de volgende punten 1. Oprichting van een Pensioenfonds voor oude of tot den arbeid ongeschikt geworden werklieden 2. Oprichting van een Uitkeeringsfond bij over lijden van werklieden; 3. Oprichting van „Christelijke Verenigingen van werklieden." Aansluiting der reeds bestaande tot een Bond 4. Oprichting van Volkskoffiehuizen in alle ge meenten des lands, gelijk er een (het eerste van dien aard in ons laud) door Patrimonium te Amsterdam geopend is. Leesbibliotheken. 5. „Bestrijding van volkszonden: Zondagsonthei liging; sterkedrankgebruik prostitutie; zoogenaamd neutraal staatsonderwijs." 6. Uitbreiding der kiesbevoegdheid. Er bestaat gelegenheid tot deelneming aan een ge- meenschappelijken maaltijd, tegen f 1,50 per hoofd. Bovenstaande mededeelingen ontleeuen wij aau een ons toegezonden extra-nommer van de Werkmansvriend. In eene door het bestuur der Vereeniging van vrij zinnige kiezers te Sluis aan stemgereehtigen in 't kies district Sluis toegezonden circulaire ter aanbeveling V3n den heer Mr. P. C. J. Hennequin, wordt als officieel medegedeeld, dat de heer J. Lansen Croin voor de candidatuur der vereeniging „Volksonderwijs" heeft bedankt. De gemeenteraad van Middelburg verleende dezer dagen concessie voor uanleg en exploitatie van een stoom tram van Middelburg naar Vlissingen aan deo heer J. L. Gruber, te Utrecht. Verder besloot hij tot op richting van eene herhalingsschool tegen half Sep-v tember. Sinds eenige maanden, bleef door het overlijden van dr. A. A. Fokker, de betrekking van inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zeeland on vervuld. Thans is als zoodanig benoemd dr. J. F, Dozyadjunct-inspecteur in Noord-Brabant. Üerlt, JSrhool en bending, Aangenomen het beroep bij de N. H. Gemeente te Burum, door den heer J. Nierstrasz, predikant te Krabbendijke. De Synode der Ned. Herv. Kerk heeft in de afge- loopen week in de eerste plaats in behandeling genomen het reeds vermelde rapport der commissie voor de belangen van het godsdienstonderwijs. Uit de mededeelingen van den Quaestor-generaal was haar gebleken dat de ten vorigen jare uitgeschreven collecte met de nagekomen giften eene som van p. m. f 800 had opgebracht. De commissie stelde voor om een nieuw beroep te doen op de ge meenten, die aan de uitnoodiging geen gehoor hadden gegeven, en van de ingekomen gelden een groot ge deelte te besteden voor den aankoop van leermiddelen ten behoeve van hulpbehoevende gemeenteneen ander gedeelte aan eene dergelijke gemeente als gift te schenkeD tot ondersteuning iff den aanbouw van een catechisatielokaal. De vergadering vereenigde zich met het eerste gedeelte van het voorstel en besloot tot het uitvaardigen eener circulaire te dier zake aan de gemeenten. Wat echter de ontvangen gelden be treft, was zij van oordeel dat daarover niet moest worden beschikt, dan nadat in eer- volgend jaar de uitslag der vernieuwde collecte bekend zoude zijn. Voorts had de commissie, in overeenstemming met een in hare handen gesteld voorstel van den heer Roodhuijzen, geadviseerd tot de benoeming eener Per manente commissie voor de behmgen van het gods dienstonderwijs. De werkkring dier commissie was omschreven in een in het rapport opgenpmen regle ment zij zou zich op de hoogte stellen der behoefte aan lokalen en leermiddelenzorg dragen dat de meest gebruikte leerboeken, kaarten en platen tegen verminderden prqs verkrijgbaar waren; de oprichting van bibliotheken, Zondagscholen en catechetenscholen bevorderen; in een woord, zij zou in zake godsdienst onderwijs eene hulp en vraagbaak zijn voor allen die behoefte hadden aan licht en ondersteuning. De ver- gadariug bracht alle hulde aan de gedachte in het voorstel nedergelegd zoowel als aan de zorg aau de uitwerking dier gedachte besteed; men was het met de commissie eens dat eene zoodanige permanente commissie een uitgebreid arbeidsveld zou vinden en ten rijken zegen zou kunnen zijn, maar men betwij felde het evenzeer of in de gegeven omstandigheden, nu de Kerk zoo fel is beroerd, eene dergelijke com missie wel dien steun en dat vertrouwen in de ge meente zou genieten, die noodig zijn, zal zij met vrucht en opgewektheid werkzaam zijn. Toch kon de Vergadering niet besluiten tot eene verwerping van het haar gedane voorstel, maar besloot zij de beslissing tot een volgend jaar aan te houden. Eindelijk had de commissie nog geadviseerd ten opzichte van een voorstel van den heer dr. M. van Staveren c. s., ten vorigen jare bij de Synode inge zonden en door haar in handen der commissie ge steld. In dit voorstel werd er op aangedrongen om, bij de invoering der wet op^ het lager onderwijs, zoodanige maatregelen te nemen als waardoor de aan staande onderwijzers en onderwijzeressen eene dege lijke godsdienstige vorming ontvangen. De commissie verklaarde zich eveneens te vereenigen met de gedachte in dit voorstel nedergelegd. Zij gaf der Synode in overweging, of zelve of door de permanente com missie een onderzoek in te stellen naar de plaatsen waar kweek- en normaalscholen worden opgericht, ten einde de kerkeraden dier plaatsen op het belang de»* zaak te kunnen wijzen. Daar echter de invoering der wet op het lager onderwijs zich nog altijd laat wachten, was de vergadering van oordeel dat ook dit punt tot een volgend jaar moest worden aangehouden. Het rapport der commissie voor de verslagen der kerkvisitatie gaf aan de vergadering aanleiding enkele opmerkingen te maken, die aan de betrokken besturen zullen worden medegedeeld. Een voorstel tot uitbreiding van art. 6 van het algemeen reglement, ten eiude te voorkomen dat iemand die lid is vaD een kerkbestuur ook nog se-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2