CHRISTELIJK HISTORISCH BLAD. .V. 478. Zaterdag 0, Augustus. Yoor dien weêr een ander, J. H. HENNEQ:osrVy HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1»50 Enkele nomrners- 0j05 t*. G. Uitgever: W IJ T M A N, MIDDELBURG. Prijs der Advkrtentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 16j regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. zegt menigeen luchthartig, als daar een man van het wereldtooneel is afgetreden, als daar een man uit zijn aardsc.hen werkkring is weg gerukt. En waarlijk, de opengevallen plaatsen worden in de maatschappij telkens weer aan gevuld. Wanneer daar nogtans een man is gevallen, die een menschenleeftijd in verschillende betrek kingen met ijver is werkzaam geweest, dan ge voelt ieder in zijne omgeving eene leegte en is. het-: voor dien weêr een ander, een onver biddelijke eisch, aan welken met ernst dient beantwoord te worden. Door het overlijden van den heer J. M. Hennequin is er èn in Sluis, èn in de Staten vergadering onzer provincie eene plaats ledig- gekomen, die niet zoo gemakkelijk wordt ver vuld. Het leven van den overledene was met vele belangen als het ware saamgeweven. Hem op waardige wijze te doen vervangen, is de verplichting, die op elk kiezer in Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen rust. Terwijl nu precies een jaar (volgens der liberalen" zeggen) de onderwijskwestie van de baan is, en de vereeniging Volksonderwijs alom is ontbonden, is te Oostburg onder de leus Volksonderwijs eene vergadering gehouden van liberalen", om een candidaat' te stellen voor de vacature in de Provinciale Staten. Ging het daar ernstig toe? Wij betwijfelen het. Wie had gedacht dat men daar, als in een kerkeraad, een grostal en drietal zou maken, en dat daarop nog plaats zou zijn voor twee namen uit Sluis! Sluis staat toch bij de liberalen" in geen goeden reuk, al vindt men er zooveel stinkende- dingen niet als sommigen wenschen. 1t Is al heel wonderlijk dat ten slotte de man candidaat is gesteld, die met de minste stem men op het drietal kwam, en hij, die daarvoor verreweg de meeste stemmeu had, zoo op eens is gedaald. 't Schijnt te Zuidzande voor de s>liberalen" niet lieel pluis meer te zijn? 't Is vreemd dat de hoogverlichte leden van Volksonderwijs bij eene eerste stemming zóóver den bal missloegen, en hun moest worden be duid dat daarjuist de meeste verdienste schuilde, waar zij die het minst hadden vermoed. En waarin bestaat dan nu de verdienste van den candidaat van VolksonderwijsVoornamelijk daarin, dat hij een beslist voorstander der staats school is. Dat zou in de oogen zijner vrienden eene zeer aanbevelenswaardige eigenschap zijn, als het de tweede kamer of een gemeenteraad gold, namelijk als naar hun zeggen de on- aerwyskwestie niet reeds een jaar geleden voor goed was uitgemaakt. Zijne verdienste is dus dat hij het recht, dat de staat op de kinderen zou hebben, hooger stelt dan het recht der ouders. En daarom wil men hem ter Staten-ver- gadering afvaardigen Moet dan de schoolkwestie nog eens in de Provinciale Staten worden uitgemaakt? Moet iemand juist een beslist partij-man zijn in hetgeen Nederland verdeelt en verzwakt, in hetgeen wel 'k allerminst in de Provinciale Staten te pas komt, om voornamelijk voor eene plaats in die staten in aanmerking te komen? En zoo is de candidaat der liberalen" dan toch uit Sluis! En die der onzen ook. Onze vrienden in Westelijk Zeeuwsch-Vlaan deren hebben veel vóór met hunnen candidaat. De heer J. H. Hennequin is geen man naar wiens verdienste men eerst nog zoeken moet, zooals naar die van zijn mededinger. Want dat men daar naar zoeken moest blijkt uit het feit, dat een betrekkelijk kort geleden gevestigd notaris het aanvankelijk verre won van den volstrekt niet onbekenden inboorling. Men ziet verder wat er overblijft van de zelfstandigheid der leden van Volksonderwijs onder de leiding, waaraan zij zich hebben overgegeven. Als van zelf treedt nu de heer J. II. Henne quin op den voorgrond. Hij toch had steeds de hand in al de belangrijke zaken, door den heer J. M. Hennequin voorgestaan. Wij behoeven slechts te vermelden de doortrekking van de vaart BruggeSluis, de begrinting van den weg Sluis1Zuid zandeNieuw vliet, de bestrating van de wegen Kerkje— Oude man en OostburgSt. Marguerite, en dankbaar zal elk inwoner van Westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen erkennen, wat zijn district te danken had aan den heer J. H. Hennequin. In gemeente- en polderzaken is de heer J. II. Hennequin volkomen t'huis. Wij behoeven er nauwelijks aan te herinne ren, dat hij meer dan 80 jaar zijne krachten heeft gewijd aan de belangen der gemeenten Heiile, St. Anna en Sluis, ongeveer het vierde eener eeuw als burgemeester van laatstgenoemde Verscheidene polderbesturen droegen hem hunne administratie op, en ook daarin betoonde hij zich een nauwgezet en degelijk man, door kneed in de rechten en plichten zoo van cala- miteuse- als van binnen-polders. Kiezers in het district Sluis, gij weet dat, gij hebt dat van nabij gadegeslagen, en gij zijt er van overtuigd dat de heer J. H. Hennequin slechts door de vereeniging Volksonderwijs niet kon genoemd worden, omdat hij voor zijn chris telijk geloof durft uitkomen, anders zou hij de eenige candidaat zijü, de allereerst aangewezen man. Valt dan in uw oog veeljarige verdiensté, rijpe ervaring, grondige kennis geheel en al, weg in den man, die gelooft? Zult gy daarom miskennen wat de heer J. H. Hennequin deed; hebt gij daarom geen ver wachting van hetgeen hij verder doès^^MjL. Kiest het zekere voor het onzekere, het van zelf aangewezene voor het gezochte, spreekt bi de stembus uit dat gij voor uwen overledei vertegenwoordiger weer een ander verlangt' waardig diens plaats in te nemen, en vertrouwi uwe belangen toe aan den heer o- tb- Burgemeester te -S/wCCtCk S79. A gj Middelburg, 8 Augustus 1879. 7 'h<>z Gelijk reeds gemeld is zal op 17 Aug.veil plaatsen in ons land eene collecte plaats hebben vooi de ,/Schol.en met den bijbel". De herinnering aai het Volkspetitionnement is öog levendig genoeg on niet vele woorden ter aanbeveling dezer collecte t< behoeven, en die herinnering komt dit jaar voor on onder vrij wat aangenamer omstandigheden dan bi het afwijzen onzer smeekbede. Met een gave voor d» christelijke school kan door de goedheid Gods eei gave der dankbaarheid gepaard gaan. Wij hebben verkregen wat we niet durfden hopen en het gevreesde gevaar werd tot nu toe afgewend Moge deze zegen ons opwekken om ook in difi[ drukkende tijden de schooi die recht heeft op oil! toewijding, en die door het vrijheiddoodend liberalism voortdurend bedreigd wordt met onze gaven te steunen Het is ons niet onbekend dat op sommige plaatse in Zeeland aan een andere wijze van arbeiden dan d Unie zich voorstelt de voorkeur is gegeven. De plaa' selijke comité's zijn natuurlijk tot óordeelen in deze: het meest bevoegd. Maar het is ons evenmin onb» kend dat op vele plaatsen in Zeeland waar men va harte het volks-petitionnement teekende nooit ee gave voor de „School met den Bijbel" is gevraag» Voor die plaatsen zij 17 Augustus een dag van op wekking, een dag waarop men het zich tot eene ei begint te rekenen den last der broederen mede dragen en hunne zorgen te deelen, een dag waarc men zijn stem voor God en menschen bekrachti door toewijding van zichzelf en het zijne. Zal dit geschieden dan behoort in de eerste plaa een erkend voorstander van het christelijk onderw: zich te leenen tot het ontvangen van die gaven, wie zal daartoe beter geschikt zijn dan hij of die het petitionnement leidden.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1