CHRISTELIJK-HISTORÏSfiH BLAD. J .V 477. Donderdag* 7 Augustus. PRAETEREUNT ET IMPUTANTUR. Middelburg, 6 Augustus 1879. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden franco1,50 Enkele nommers- 0,05 Uitgever: P. Gr. W IJ T M A N, te MIDDELBURG-, Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1— regels ƒ1,Iedere regel meer 15 cents. Liefdegaven 10 cents per regel. Zoo staat er in gouden letters onder den 'zonnewijzer van ons eerwaard stadhuis: zij .(de urqn) gaan voorbij en worden toegerekend. Misschien staat die spreuk wat te hoog om de schare der kermisgangers in het oog te vallen. Toch is hare hooge plaats in overeen stemming met hare verhevenheid boven alles, thans tot veredeling des volks op het markt plein te koop. Dat zij zoo weinig invloed uit oefent, is denkelijk te wijten aan de ongewoonte der kermisgangers om opwaarts te zien. Uren, neen, dagen, neen, weken duurt de spanning, waarin ons volk gehouden wordt door de onmacht en besluitelooosheid van 's konings heen-en-weder loopende raadslieden. Die uren, die dagen, die weken komen voor rekening van hen, die van deze tijdverspilling oorzaak zijn. Het volk ziet verlangend uit naar de regeling van groote belangen. Reeds dertig jaar belooft de grondwet, eischt de grondwet, dat hetgeen daar is aangestipt, in byzondere wetten nader zal worden uitgewerkt en omschreven en in die dertig jaar zijn wij nog niet gekomen tot iets, dat op een volledig stel wetten gelijkt. 't Zal tijd worden dat er gedacht wordt aan de begrooting der staatsuitgaven voor het vol gend jaar, en de mannen zijn er niet, die in de eerste plaats hunne gedachten moeten laten gaan over hetgeen dan noodig, wensche- lijk en mogelijk zal zijn. Wij hebben een constitutioneele koning, een koning die regeeren moet met ministers en in overeenstemming met de vertegenwoordigers des volks, een koning, te beter (volgens de, liberale" begrippen) naarmate hij minder uit voert. Als de kaning zich van alle inmenging in de zaken des lands onthoudt, zullen er altoos lofliederen genoeg gezongen worden over zijn constitutioneelen zin, die daarin zal bestaan, dat hjj in 't'geheel geen zin heeft. En nu het ra derwerk der regeering vastloopt, nu zijn er in velden of wegen geen ministers voor hem te vinden. Nu groeten hem de staatsmannen, die de machine in de war hielpen, en laten hem bij de ontredderde raderen staan. En dan gaan er nog stemmen op, die 't Z. M. kwalijk nemen dat hij niet eigenhandig alle evenwicht verbrak, door het in werking brengen der -onmogelijke schoolwet De volksvertegenwoording is pas, zoo goed als de slechte kieswet het toelaat, vernieuwd. De kamerleden staan gereed om aan het werk te gaan, maar de onmisbare schakel tusschen vorst en vertegenwoordiging ontbreekt. De kostelijke tijd gaat intusschen voorbij. Een snuggere bol, die ons een bijna vergeten spreekwoord van honderd schoolmeesters in ber innering brengt, stelt voor om de moeielijkheid op te lossen door het samenstellen van een ministerie uit de meerderheid. 't Zal wel niet moeten zijn uit de meerder heid des volks. Ook niet uit de meerderheid, die de kana lenwet deed vallen. En de prachtige liberale" meerderheid der Ka r.er is uitgeput. Als de gloeiende liberaal" Kappeijne, met stoom op, aan lager wal dreefals de warme liberaal" van de Putte het lager niet kon ont zeilen, zal de tamme liberaal" Heemskerk, roeiende met de riemen die hij heeft, het ook al niet kunnen volhouden. En van Lynden zal, als eene vreemde kip in het hok, door al de andere gepikt worden. Zoover heeft de constitutioneele zin ons ge bracht. En de uren gaan voorbij, en worden toe gerekend. Eén gemak heeft de samensteller van het toekomstig ministeriehij kan 't met één man minder doen. Het ministerie van Waterstaat enz., voor Tak gemaakt, kan ook met Tak ver vallen. En wil hij het oude getal vol maken, dan kan hij voor afwisseling een liefhebber zoeken VDor een ministerie van Onderwijs. Zoo'n gelegenheids en verlegenheids ministerie kan worden bijgezet en weder geborgen als een lijzeil. Een ministerie van Waterstaat of van Onderwijs kan een goede afleider zijn vooreen, minister van Binnenlandsche-zaken, die gaarne blijft zitten, en er niet op ziet een ambtgenoot op te offeren. Met het ministerie van Eeredienst is vroeger ook al genoeg gesold, waarom niet eens met een ander? Wij zouden ook een poosje een minister van Buitenlandsche-justitie kunnen gebruiken, om op de voorbijgaande uren te passen. De liberale partij" heeft het er steeds op toegelegd om den koning voor hare praktijken te winnen, hem van zijn volk te vervreemden, en 't zou der moeite waard zijn te weten te komen, onder welke woorden het in de geboorte gesmoorde ministerie v. d. Putte-Cremers, nog in de laatste dagen, van Z. M. verlof wist te krijgen tot afzonderlijke oproeping der libe rale" kamerleden. Nadat de koning er aan gewaagd is, schijnt nu de beurt aan ons te komen, althans de Middelb. Courant heeft lust om te zien hoeveel regeerkracht er in de anti-revolutionairen schuilt. Zij zal echter niemand der onzen bereid vinden, om den door hare partij verlaten stal te reinigen. Eerst moet een liberaal" minister ons aan eene billijke volksvertegenwoordiging helpen. Een tijdelijk ministerie, dat ooren heeft voor de vermaningen der Arnhemsche Courant, en van de stapel fouten die der kieswet afneemt. Als acht liberale" kamerleden eens waarlijk liberaal willen zijn is dat mogelijk. ylelie» Mr. D. van Eek heeft al zooveel- i- den vrede der wereld te redden, ons du hij zelfopofferende liefde genoeg zal hetl den binneniandschen vrede te herstellen helpen goed maken wat hij van 184? hielp bederven. Even als voor den heer Tak van zou men desnoods voor hem een afzol ministerie in 't aanzijn kunnen roepen? ministerie van Vrede. Er is sedert 1848 zooveel nationale verspild, zooveel nationale tijd omiq schade, voorbijgegaan, en ook die uren worden 1 toegerekend. Thermometerstand van l liberalisme. Steeds dalende. De weervoorspellingen van anti liberale zijde, reeds lang gegeven, komen uit. Wat van dat dalen de oorzaak is? Niet het gebrelc aan groote woorden, maar, naar men zegt, van kolos-» sale ijsbergen, die uit het Noorden komen aandrijven, De thermometerstand van het Liberalisme, gaat naar O, en zou binnenkort ver onder het vriespunt staan en alles doen versteenen en verstijven, als de wind uit geen anderen hoek ging waaien. Van alle zijden wordt ons weersverandering medegedeeld. k Achteruitstoomen. ,zHarder stoken" heette het tot voor kort, nog vanl liberale zijde bovenal. Nu wordt het „achteruitstoo men." Wel wat haastig, dunkt ons, wordt door d® Middelburgsche courant aan de anti-revolutionaire partty de eisch gesteld om nu haar kunst in het regeeren te toonen. Daartoe zou zij eerst regeeriugspartij moe ten zijn geworden. En was zij dit eindelijk, zij zou moeten beginnen met den faillieten en verwarden boe del te beredderen en te redden. Aan regeeren is die partij in elk geval nog in lange niet toe. Kermismutiek. Bij al de ellende, die de kermis ons brengt, is ook de straatmuziek. Niet alleen gaan vreemde bede laars langs onze huizeu rondom de aalmoezen op te halen, waaraan onze eigen armen zoo groote be hoefte hebben en dezen winter hebben zullenniet alleen durven die vreemde bedelaars een weigering aan deze of gene deur met een vloekwoord of Jjelee- diging beantwoorden, zooais wijzei ven vernamen, maar bovendien is het een marteling dat onzuiver schetteren der hoornmuziek te moeten aanhooren, dat door zijn valsche tonen ons gehoorvlies verscheurt en straks, midden door dat geschal een draaiorgel te hooren weerklinken. Is het te veel gevraagd door rustige en rustlief-» hebbende burgers, als zij het hoofd van het gemeen'' tebestuur verzoeken, althans daarvan verschoond ;emeen- i

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1