BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN?! stellig, gerucht, Handelsvereniging „in staat van faillij^HpW>zal worden verklaard. Van de bij derfheer Van Loon gestolen kostbaar heden zijn ongeveer 300 stuks te Emmerik in beslag ge nomen, die bij den daar aangehouden verdachte ge vonden ziju. Een inspecteur van politie is naar Em merik vertrokken om den dief naar Rotterdam over te brengen. Op de kamers, die de dieven te Rotterdam in de Kipstraat bewoonden, is in beslag genomen eene koffer, inhoudende, nevens eenige kleedingstukken, verschillende ledige étuis, een dievenlantaarn en een raam van een zaag. Alle aanwijzingen zijn dus voorhanden, dat men met de ware schuldigen te doen heeft. Een der vermoedelijke daders van den diefstal iu het magazijn van den heer Van Loon is Zaterdag te Rotterdam, en een tweede te Emmerik in hechtenis genomen. De eerstbedoelde heeft de domheid begaan hier terug te komen, om zijn koffers en kleereu, enz. af te halen, die hij op de gestoffeerde kamer v/elke hij bewoonde had achtergelaten, en nog wel (naar men zegt) vooraf zijne voormalige hospita per telegraaf van zijde aanstaands komst bericht te zenden. Aldus moest hij wel in den val loopen Men vond bij hem een retourbiljet op Emmerik, en dit leidde gemakkelijk tot het vermoeden, dat zich daar zijn kameraad bevond. Er werd naar Emmerik geseind, en het gevolg wa3 dat beiden thans, na een korte vfeugd, aan de justitie zullen overgeleverd wor den. Eene maatschappij die te IJmuiden veel grond bezit, wil die plaats tot een tweede Scheveningen maken. Het plan is als volgt Op het hooge duin, dat zich eenigszins rechts van het zuiderhoofd verheft, zal een badhuis verrijzen, dat minstens 150 kamers bevat, en zich met twee gaan derijen naar de daarachter gelegen vallei zal uitstrek ken. Op het groote terras voor het badhuis zal men aau de eene zijde het uitzicht genieten op de beide hoofden; links breidt zich een strand uit, ruimer dan dat te Scheveningen, en voor het baden als het ware geschapen. De eentonigheid, die sommigen allicht aan de zeo verwijten, wordt hier weggenomen door het stee'ds afwisselend schouwspel van het druk verkeer, door het onophoudelijk gaan en komen van sleep- booten, loodskotters, visscherschuiten, mailbooten en driemasters. Aan de achterzijde van het op te richten badhuis biedt een uitgestrekt dal gelegenheid tot den aanleg van een park, dat, tegen de Zuidwestewinden beschut, alle kans heeft van welig te tieren. Eene waterleiding in dit duin stelt tevens in staat om in het midden der galerijen fonteinen te doen springen, en deze plek in een lustoord te herscheppen. Vau de gaanderijen af schakelt zich eene reeks villa's langs den parkaanleg, tot deze overgaat in een breeden boulevard, aan weerszijden door sierlijke woon huizen omzoomd. Deze boulevard sluit zich bij het thans bestaande IJmuiden aan, en biedt, links en rechts gelegenheid, door het aanleggen van dwars straten, om het IJmuiden der toekomst zooveel uit te breiden als WQiischelijk mocht zijn. Het einde van den boulevard zou het station eener spoorweglijn zijn, die men zich voorstelt, dat IJmui- nen direct met Amsterdam verbinden zou. Amsterdam zou dan zijn eigen badplaats hebben, die even gemak kelijk te bereiken was, als Scheveningen voor 's Gra- venhage. Ook eene' firma te Groningen denkt eene proef te nemen, om daar ter stede Amerikaansche ossen aan de markt te brengen, welke proef dezer dagen ook iu Amsterdam is genomen en volgens de van daar ontvangen berichten uitmuntend is geslaagd. Hoe nuttig het is de nederlandsche taal niet te schrijven, zooals men ze, helaaswel eens spreekt, bewijst eene advertentie in de N. Purnr. Ct. Een in gezetene van Beets in Noord-Holland, in die adver tentie met. prijzeuswaardigen ijver een leelijk woord willende terugnemen, dat hij een ander naar het hoofd had geworpen schrijft „De oudergeteekende herroept alsdat C. W., wo nende te Beefs, geen smis". De bedoeling kan goed zijn, maar het valt te be twijfelen, of de bedoeling met de aangehaalde uit drukking bereikt is. Donderdag is de vader vao den vermoedelijken brandstichter Timraers te Nieuw-Borgvliet naar Breda overgebracht. Hij heeft voor den rechter-commïssaris alle medeplichtigheid ontkend. De zoon is te Autwer- pen op aanwijzing der Nederlandsche politie in hech tenis genomen. Za'terdag was een gedeelte der verbor gen manufacturen nabij zijne woning teruggevonden. Onder Woensdrecht is bij de Gebroeders v. V. nog een deel en te Wouw bij S. v. L. een flinke partij in beslag genomen. Manufacturen, inboedel en huis waren respectievelijk tegen f 4500, f 1000 en f1300 geassureerd. Met den wijnstok in Champagne is het treurig gesteld; men vreest dat de oogst grootendeelsi mislukken. Dat daarom de champagnewijn een stuiver du zou worden, betwijfelen wij zeer. Al had er in vijf en twintig jaar een wijnstok in Chai vrucht gedragen, men zou toch nog over gan! wereld, behalve misschien in het land zelf, chai drinken. Het Moezeldal in de nabijheid van Metz is' grootendeels overstroomd. Op de onder water staande velden komt van den oogst niets terecht, en de eige naars, meestal kleine boeren, zijn alles kwijt. Nog voor eenige dagen vielen zware stortregens. In de haven van Triest woedde Zondag avond een or kaan, die 23 schepen in de haven groote schade deed beloopen en een met houtskool geladen schip deed zinken. Verscheidene menschen zijn daarbij om het leven gekomen. De vreemde -woorden zullen na 1 October uit het Duitsche rechtswezen verdwijnen. O. a. heet amor- tiseeren voortaan „krachteloos verklaren" fiscus „staatskas" ancienneteit „diensttijd" pensioen „rustgeld", enz. Te Apolda, in Saksen-Weimar, is dezer dagen een olifant uit de bekende dierenverzameling van Sanger losgebroken. De dienstboden van een particulier in de onmiddel lijke nabijheid van den circus hadden hem een paar dagen op lekkernijen onthaald. Den derden dag had den zij dit niet gedaan. Na tot 's avonds laat te vergeefs naar een nieuwen aanvoer te hebben uitgezien scheen de olifant te begrijpen dat men het hem niet kwaad zou duiden als hij eens ging zien hoe het er mede stond. Hij rukte de palen en kettingen, tusschen welke hij stond, uit elkander, wandelde naar het huis beukte de deur open, en stapte deftig de keuken binnen. Ongelukkig vond hij daar echter niets van zijne gading. Na al die moeite vond hij dit zeker wat te erg en geraakte dan ook zoodanig uit zijn humeur, dat hij alle ledige borden, schotels en pannen kort en klein sloeg, een paar ramen verbrijzelde en eene zij deur openbrak om eens verder in het huis rond te kijken. Onderwijl waren een paar politieagenten op het geroep der bewouers toegesneld, maar zonder dadelijk raad te weten hoe zij 't moesten aanleggen om zulk een vreeradsoortigen inbreker meester te wor den. Gelukkig kwamen eenige knechts van het per soneel van den circus nog in tijds om den lastigen kameraad deels met bedreigingen, deels met zachte woordjes, naar zijn verblijf terug te brengen. Luitenant Carey, de tochtgenoot van Prins Napo leon zal niet ter dood gebracht worden. Gelukkig, want er bestaat in sommige kringen een toeleg om den armen luitenant te maken tot zondebok voorde misslagen van zijn superieuren: van den hertog van Cambridge o. a., die den jongen pretendent nooit had moeten veroorloven „in Zuid-Afrika te gaan vechten tegen de Fransche Republiek." En eindelijk ziet iedereen in, dat Carey door niemand lastig zou gevallen ziju, indien de ge velde in zijn gezelschap niet juist de zoon van Napo leon III ware geweest. Wie repte er een woord over de twee Engelsche soldaten, die te gelijk met Louis Napoleon vielen Men kent hunne namen zelfs niet. Hoewel te Memphis de gele koorts blijft heerschen (er waren den 1 Augustus negen nieuwe gevallen en vier dooden), schijnt de hoop gekoesterd te mogen worden dat de plaag ditmaal zich niet veel verder in de zuidelijke Staten uitbreiden zal. Nergens althans behalve te Memphis, heeft de ziekte nog een epide misch karakter aagenomen. Den 15 October a. s. zal het eene halve eeuw geleden zijn, dat de eerste locomotief van Stephensjn in gebruik werd genomen, in 1830 werd de eerste spoorlijn, die van Liverpool naar Manchester, tot stand gebracht, en in 1878 bezat allé In Europa reeds een spoorwegnet van 154.528 kilometer, Noord-Amerika alleen Leeft een net van 126,470 kilometer. Men be rekent, dat het kapitaal, hetwelk is besteed om alle spoorwegen ter wereld aan te leggen, ongeveer 75 milliarden fr. vertegenwoordigt. Men dacht, dat de Sedan het zwaard van Luther dat van het katholicisme onherstelbaar gebroken had maar na ver loop van tien jaren zien wij misschien den nuntius van den Paus terugkomen te Berlijn. Niet ieder kan of wil aan dit feit de hooge beteekenis hechten, welke, het verdient, maar in ons oog is de aftreding van den minister Falk een veel belangrijker gebeurtenis dan het sluiten van het traktaat van Berlijn zelf. Italië kan, in zij nen strijd met het pausdom, niet langer blindelings op het Kabinet van Berlijn staat maken. Het diplomatieke talent van den tegenwoordigen paus, die zijne betrek kingen met het republikeinsche Frankrijk van Grévy niet afbreekt, die het middel weet om de Belgische legatie bij zich te houden, nu België door Frére-Órban bestuurd wordt, die er toe geraakt, zijne bullen te Warschuw af te kondigen, die in EngeH»-l candida te! h«nt?igli? met zijn voorg van het persoonlijk Duitschen Staatsman. De overbrenger naar voor het te treffen vergelijk? optreden in dit oogenblik bew^l de wijsheid bezit die Leo X ken! Von Miltitz naar L'uher zond. Monsï^ was tot nog toe nuntius in Brazilië maS met die betrekk; aan het Beiersche hof Gtü Hij moet bekend staan als volleerd in de edele 1 van „schipperen." eu de paus vertrouwt in zijn schl derheid, om alles tot een goed einde brengen. Het vergelijk bevat de volgende grondslagl Afstand der toepassing van de disciplinaire wa met aanneming door het Wikaan van de best/ toestand tot aan de herziening der Meiwet'ten. Terul der bisschoppen en geestelijken, indien zij zulks vfl met belofte zich te zullen gedragen r.aar de zul burgerlijke voorschriften, welke niet in strijd zijn de kerkelijke regelen. De bisschoppen zijn vrij uitoefening van hun geestelijk beroep, en verbinl zich om de orde van den staat niet te storen. Bef partijen komen overeen om de Mei-wetten te herzi doch op het geschikte tijdstip. Over A' vergel is men het met vorst von Bismarck eens^y^echts| kwestie der onderteekening moet nog gerei Aan een dezer voorwaarden is wel door den bekenden, uitgeweken chowski. Deze beeft op last des pausen"™ onderwerping naar Berlijn gezonden, waaritH vraagt naar zijn bisdom te mogen weded klarende dat hij een trouwe onderdf Duitschen keizer is. De andere verbannf zullen dit voorbeeld volgen, en zeker toe<q en hiermede zal binnen korten tijd dea de nieuwe geschiedenis zijn voorbijgegl De politieke geschiedenis van Frankif het oogenblik om den weisprekenden1 oud-minister Jules Simon. Hij, rapporteuil wijswet in den Senaat, was het die eew rapport over dit wetsontwerp door de coml uitbrengen. Hij zal waarschijnlijk in Nol Kamer en Senaat te Parijs (nfefmeef bijeenkomen de krachtigste tegenstander van moderne uitsluitingswet zijn. Hij was het, die zal dag bij gelegendheid der onthulling van het staiJ beeld voor Thiers te Nancy den grooten burger, dl bevrijder van het grondgebied huldigde. Weldra! Jules Simon even populair als Gambetta. De Rumeniers zijn volstrekt niet gezind om deJ den als hun medeburgers te erkennen. De plotselin' emancipatie van 200,000 Israëlieten zou eene hee omwenteling in Let grondbezit ten gevolge hebbe daar de Rumeensche landeigenaren hun groote sol men schuldig zijn. Men vreest er geheel en al ond de Joden te komen. Wat zou 't een zegen zij indien de mogendheden Palestina gaven aan de oo spronkelijkc bewoners. Dan was 't met al die na kwesties en misschien met vele andere onaangenar dingen uit. A i Graanmarkten enz. Rottbrdam, 4 Aug. Aanvoer onbeduidend. Tar 25 et., erwten 25 ct., haver 10 ct., Canariezaad 25 hooger; gersten vaster; bruineboonen belangrijk lie ger gezocht. Prijzen van Effecten. Amsterdam, 2 Aug. 1879. Nederl. Certific. Werkelijke schuld. 2'/a pet. G59 dito dito dito 3 78' dito dito dito 4 1011 Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 "H Rusland Obligation 1798/18L5 5 96 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 59 Dito dito 6e serie. 1855 5 80 Obligatiën dito 1000 1864. 5 92 dito L. 100 IS725 „87 ditoL. 100 18735 „88 dito 1S77 dito5 „90 dito leening 186769 5 „76 Loten 1864 5 147 Loten 1S665 „146 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 127 Oblig. dito 5 89 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 86 dito dito Jelez Orel 5

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3