BUITENLAND HANDELSBERICH^ koclite prachtige stier van volbloed Engelsch kort- Hoorn ras. {M. C.) Dea landbouwer, den heer E. Bonte, onder de gemeente St. Krnis woonachtig, zijn in den nacht van woensdag vijf melkkoeien ontstolen. Reeds meermalen hebben zich dergelijke gevallen voorgedaau ook bij zijn mede in die streek wonenden broeder, zoodat in een tijdsverloop van 5 jaren, beiden niet minder dan 18 stuks vee ontvreemd zijn geworden, terwijl tot hiertoe de daders nog niet zijn aan te wijzen. Dinsdag-nacht is op het buitentje van den heer S. te Baarn, die zich tijdelijk te Zand voort bevindt en zijne woning gesloten had, ingebroken, onder de volgende merkwaardige omstandigheden. Door onder het kelderraam te graven en eenige ijze ren staven door te breken zijn de inbrekers eerst in den kelder gekomen waar zij zich aan den voorhanden wijn danig te goed hebben gedaan. Van daar zijn zij in de keuken gekomen waar de een den iu vloed van den wiju zoo begon te voelen, dat hij spoedig languit op den grond viel en bleef liggen. De ander is gewapend met een koevoet, gaan zoeken en kwam weldra voor een gesleten deur die hij met veel moeite oplichtte. Nu wilde echter het toeval, dat aan de andere zijde van die deur in de keuken eene ka9t met porselein stond. Deze kantelde tengevolge van een stoot van de deur, viel op den in de keuken liegenden man en verbrijzelde één van diens beer en boven de knie. Op zijn hulpgeschrei kwam de ander aanloopen én nu was goede raad duur. Met veel moeite sleepte hij zijnen gewonden kameraad weder door het kelder raam naar buiten en verder naar huis, echter, naar zich laat hooren, een spoor achterlatende, dat het der justitie niet moeielijk maakte de daders ie vinden. Zij werden gearresteerd en bleken twee gezeten inwo ners van Baarn te zijn. Bij de herstemming voor een lid van den gemeen teraad te Zalt-Boinmel hield Woensdag een raadslid zich onledig met het nazien van de stembriefjes op de markt voor het stadhuis, en de aanbieding van een nieuw briefje, als het niet /,naar behooren" was ingevuld. De commissaris van politie, de heer Cremer, heeft terstond maatregelen genome^ om een onderzoek in te stellen nzir de herkomst van de gestempelde stem briefjes, die in het bezit van dat raadslid schenen te zijn. Een groot aantal belanghebbenden bij de scheep vaart te Rotterdam hebben den minister van water staat enz. bij adres verzocht, de Maas op sommige puuten te iateu uitdiepen, in verband met de gelukkig toenemende diepte iu deu nieuwen Maasmond. Te Rotterdam was sprake van het niet houden der kermis, tengevolge van het heerschen van rood vonk. Men meldt thans, dat besloten is de kermis te laten doorgaan. Een groote toeloop van meuschen voor het Raad huis te Amsterdam duidde woensdag morgen aan, dat er iets bijzonders te doen was. Een burger, algemeen bekend onder den naam van ,/de Japannees," zou zich in het huwelijk begeven. Deze man, die zijn brood verdient met ofi** bedelende langs 's Iieercn straten te wandelen, éhüerscheidt zich van anderen door zijn minder bevallig uiterlijk en zijn geringe lichaams- grootte. Hij heeft repds een zeer bewogen leven achter den rug, te oordeeleu naar het feit, dat hij onlangs dienst gedaan heeft als eskimo in een kermistent, in welke kwaliteit hij rauwe visschen moest eten. De belangstelling van bet publiek bij de voltrekking van dit huwelijk was zoo groot dat een flinke politie macht was opgekomen, om de orde oiuler de juichende menigte te bewaren. De sprinkhanen zijn thans tot Hongarije doorge drongen, en hebben, spijt alle zorgen, reeds 600 juk bouwland verwoest. Soldaten en burgers trekken ter bestrijding op, 3600 werklieden zijn bezig over eeu groote lengte groeven te graven. Binnen enkele minu ten zijn deze tot den rand met daarin springende sprinkhanen gevuld. Men werpt stroo op hen, steekt het aan, cn vernietigt zoo het vraatziek heirleger. Het huwelijk van den koning van Spanje in 1878 heeft aan de Times f 5000 aan telegrammen gekost en het Congres te Berlijn bijkans f 10000. De kroon in dit opzicht spant het noinmer van 30 Juni, waarin men de berichten uit de Kaap kon lezen over den dood van den keizerlijken prins. De telegrammen, die dit nommer bevatte, besloegen meer dan 5 kolommen, uitmakende 9)00 woorden, welke meer dan f 25000 aan overseiuen hebben gekost. Al deze kosten zijn zeker ook wel een blad waardig, dat zijne ontvangsten op 9 millioen en zijne uitgareu op 5 millioen gulden kan stellen. sche politiek uitsluitend wijs en niets dan ouderwijs hoort men bespreken. Ouderwijs door leeken of geestelijken te geven, hooger onderwijs, lager ouderwijs, onderwijs der vrouw, het is alles onderwijs, en in 't kort komt degansche zaak neder op dt éene punt: zal het voortaan iederen Franschman vrijstaan zijn kind te doen opvoeden waar hij wil of door wien hij wil, of zullen feitelijk een aantal burgers iu betrekking tot het onderwijs in Frankrijk buiten de wet worden gesteld? liet is on mogelijk ook zelfs maar aan te stippen wat van beide zijden over dit onderwerp gezegd en geschreven wordt. Met belangstelling verbeiden wij en zoovelen met ons den uitslag, die waarschijnlijk nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten. Iu Turkije is eindelijk een nieuw ministerie opge staan, dat de weinig benijdenswaardige taak heeft aanvaard om de zaken die voortdurend achteruitgaande zijn te besturen. Al dadelijk heeft dit ministerie, aan den aandrang van Frankrijk en Engeland gehoor geveilde, er in berust, dat aan den nieuwen Khedive van Egypte dezelfde voorrechten worden toegekend, die achtereenvolgens aan zijn voorgaugers waren verleend. Overigens is door den val van Khereddin (een echten Turk van den ouden stempel) de Russi sche invloed ts Konstantinopel aanzienlijk versterkt. Osman Ghazi, de leeuw van Plevnu, geldt als de ziel van het nieuwe ministerie en hij is gedurende zijn gevangenschap in Rusland geheel voor de Russische politiek gewonnen. Bovendien heeft hij, die door deu Sultan met schatten overladen wordt, goeden grond tegen hervorming en bezuiniging te zijn. Dat dit ministerie lang aan het bewind zal blijven wordt ook weder door niemaod verwachr. Wat dan volgen zal, is onmogelijk te gissen. Zelfs een omwenteling zou niet ondenkbaar zijn. Men verzekert toch, dat de ont troonde Moerad V. zijn- lichaams- en geesteskrachten herkregen heeft en volkomen geschikt is om de re- geering weder te aanvaarden. De laatste Russische soldail heeft Oost-Rumelië verlaten. Di'. I-alk en de Duitsche Kerk en School. Behalve het wegruimen der bouwvallen van de Tuileriën, dat trotsche gedenkteeken van de macht en grootheid der Fransche keizers en koningen der bouwvallen door de commune gevormd, en nu weldra in een openbaren tuin te veranderen, leeft de Fran- Versehillend zijn de oorzaken die in Duitscbland de laatste jaren hebben medegewerkt om dat oude brandpunt der Hervorming te maken tot den Staat van Europa waar op de stoutste wijze het ongeloof en de theorie van het onbewuste worden geleerd. Ouder die oorzaken telt ook de strijd van den Duit- schen Staat en de Kerk mede, gestreden onder aan voering van den oud-minister van eeredienst dr. Falk. Laat ons na het aftreden van deze krachtige per soonlijkheid de uitkomst van dat streven opsommen Dr. Falk heeft het lot van predikanten en onder wijzers verbeterd, door ze eene ruimere bezoldiging te bezorgen. Alle wetenschappelijke instellingen waren het voorwerp zijner bestendige zorg: Voor het uitwen dige had men haast geen uitnemeuder minister kun nen wenschcn. Toch heeft zijn bewind aan school en kerk eene schade berokkend, welke zij in jaren niet te boven zullen komen. Wat, de school aangaat, baande hij langzamerhand den weg voor de z. g. Simultans-Schule, hetzelfde i bij ons de neutrale school. Ten koste van het gods dienst-onderwijs werd op de volksschool het inprenten van positieve kennis hoofddoel. De z. g. //Realien" waren het, die het volk helpen zouden. Ware Falk langer aan het bewind kunnen blijven hij had de school geheel neutraal gemaakt. Eeu Duilsch blad noemt dit van een minister, die den „Culturkampf" gestreden heeft, onbegrijpelijk. Immers merkt het op, scherper wapen kon dr. Falk aan zijne clericale tegenstanders niet in handen geven dan de ,/Coufessionslose" school. De statistiek omtrent er varingen, opgedaan in de Rijnlanden en Westfalen, had hem moeten leeren, zoo doet het zich verder hooren, dat door zulk eene instelling het altijd alleen Rome is, dat het leeuwendeel weet meester te worden. Wat heeft dr. Falk voor de Evangelische landskerk gedaan? De Köluisehe Zeituug doet het ineen hoofd artikel voorkomen, als hadden de Pruisische provin ciën, voordat Falk aau het bewind kwam, nog nooit eene kerkordening gehad, waarbij het leeken-element eerst waarlijk tot recht kwam. Niets is evenwel minder waar. Sinds jaren had men er naar gestreefd en was men er in geslaagd om lichamen te verkrijgen, die ook de leden der gemeenten in alle trappen van het kerkelijk leven vertegenwoordigden en die in de buitengewone algemeer.e Synode hare voorbereidende organisatie ver kregen. Aan den invloed van dr, Falk is het evenwel toe te schrijven, dat die algemeene Synode weldra niets te beteekenen had. Men week van den weg der lang zame ontwikkeling van het Synodale leven af, en de algemeene Synode, onder den invloed van de partij, die in het huis van afgevaardigden zegevierden, nam den 10 Januari van het jaar 1876 een besluit met gebonden werd aan het plan^ en vervolgens aan den invlo< kelijke meerderheid- Dat daarmede dr. Falk zijn doèfl melijk ae onderwerping van de Kerk blijkt hieruit, dat toen in- het vorige Koninklijk besluit, leden van dc algern^ benoemd werden, die niet op de lijst vau! van den minister van Eeredienst stondenl dadelijk zijn ontslag vroeg,- daar ook de benol van de Provinciale Synode niet naar zijn uitgevallen. Ten slotte nog een woord over de positie, afgetreden minister in de ffCulturkampf;/ innam, wierp in 1870 den staat een uitdagings-band toe, welke zeker moest worden opgeraapt.' Falk toen met zijne Mei-wetten voor den dag. Teg Romes zucht en streven om den staat te overhet werd de toeleg van de Duitsche regeeriug opt om de kerk n^fc^eschikt te maken aan den De aanmatigii^^^HM^U^che kerk werden^ rechten van gee^^ die zich dit mïït wilde laten welgevallen, wet gevangenisstraf en geldboeten vervolgd; maar v< staatsmacht bukken, deed men niet. En inn groeide Rome tegen de verdrukking in, en li Evangelische landskerk oneindig veel meer vt strijd, daar de staat door dezelfde Mei-wetten grepen had iu hare inwendige organisatie. Aan liet eind van zijn politieke loopbaan gel ziet dr. Falk de Roomsche kerk, wier kracht E willen breken, machtiger dan ooit het hoofd op< de landskerk haar invloed op de massa .steeds verliezendehet volk ontkerstend; en den Rijks lier hulp zoekende tegen de sociaal-democratie b die hij vroeger gevaarlijk voor den Staat genoemd Voorwaar, te moeten heengaan onder zulke oi digheden, is niet te benijden! Graanmarkten enz. Middelburg. 31 Juli. De aanvoer van he<ra zeer gering. De handel bepaalde zich tot tarv voor verbruik 25 a 50 cent hooger van 112.! f 12.50 is gekocht, terwijl vele verkoopers daarvoc wilden afgeven en hooger prijs verlangden. Overige artikelen niet getoond. Vlissingen, 1 Aug. Boter per kilogram f-1.00 f Eieren f90 a f 1.00 per 26 stuks. Prijzen van efteeten. Amsterdam, 31 Juli 1879^" Me derf.' Certifie. Werkelijke schuld. 2l/s J dito dito 3^ dito dito dito Loten stad Amsterdam dito dito Rotterdam Rusland Obligatiën 1793/181.5 Certifie. Inscr. 5e serie 1854 Dito dito 6e serie.1855 Obligatiën dito f 1000 18645 dito L. 100 18725 ditoL. 100 1873 5 dito 1877 dito 5 dito leening 186769 5 Loten 1864 5 Loten 1S665 Aand. Spoorw. Gr Maatsch. 5 Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg 3 Polen. Aand. Warscha a-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 Oosteni. Oblig.metal.in zilv Jan./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papier Mei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Itul. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binuenlandsche 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg.schuld 1865 5 Obligatiën n 1869 6. Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigdc Staten 1871 51 dito dito dito 1876. 4'| Brazilië Oblig. 1865 dito 1875 Prijzea van coupon Amsterdam, 31 Juli. Metal 1 f 21,6^? f 21,65; Div. Eng. per {g f11,721/;: Eng. PoJ f 11,95; Spaansche piasters f 47,30; AmeE dollars in goud f 2,46. Amsterdam, 30 Juli. Metail. f 21,67J/i ditd f 2l,67l/«Div. Eng. per K f11,721/;; Eng. Russcl f11,971-; Eng. Portugal per li'f 11,95 Fransl Belg. f47,30;Truis f58,50, Hamb. Russen f-,—I sen in Z. R. f l,233/iPoolsche per fl. Pool® Z. R. f Spaansche piasters f47,30; SpJ Binneclandsche f 2,31; Araerikaansche dollar papier-f 2.46.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3