fiHRISIELIJK-lISTORISCH BLAD. M V. 47o. Zaterdag2i\ugusTusT TB Toch feestvieren? T ZUIDEN Verschijnt eiken Muvdio, Woensdag en Vrudag- l'.'o.nd ten 8 are, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1,50 Kukele nonnners- 0,05 Uitgever P. G. WIJIMAN, MIDDBLBUBG. Prijs rAIj va-svERTENTiisN: Per regel 15 ets.oej en die-berichten van 1— igels ƒ1,Iederejuii. meer Jh cents.. Liefdegaven 10 c."rï, i r regel. Zwaar drukt de hand Gods op ons Nederland. De hoogste kringen onzes volks gevoelen al het pijnlijke eener onzekerheid, die natuurlijk volgt op het zorgeloos inslaan van doodloo- pende wegen; zij zijn ten prooi aan eene be sluiteloosheid, als den wandelaar overvalt nadat de zon achter grauwe wolken is ondergegaan en geen bekende toren, of vriendelijk licht zich aan zijn oog vertooutzij lijden aan eene matheid, als die de minuten tot uren maakt voor den verdoolden reiziger, zonder kans op het bereiken van eigen haard of gastvrij dak. Die onzekerheid, die besluiteloosheid, die matheid worden nog zoo niet gevoeld door de lagere kringen der maatschappij, omdat het raderwerk onzer instellingen nog lang kan blijven snorren en loopen door de eenmaal in gedrukte beweging. Toch gevoelen zij, die meer lezen dan de achterste bladzijde der dagbladen, dat er iets hapert, toch hooren zij dat er iets piept en krast. Maar in de laagste kringen des volks wordt alreeds [gevoeld dat kommervolle tijden aanstaande zijn. Zien wij in ons gezegend Zee land het koren niet tot aan de aren in het water staan, toch verneemt menige huismoeder met tranen in de oogen dat van tien gerooide aardappelen er negen ziek zijn, dat, menige boer voor spotprijs wil afstaan, wat nauwelijks het weghalen waard is, en bestemd was tot voorraad en voedsel voor de eerstvolgende tien maanden, en menig huisvader wanhoopt aan de ontvangst van het gewone loon in den aanstaanden winter. Met schrik ziet de volksvriend het cijfer van f 200,000, dat in één maand meer is betaal'd dan ten vorigen jare aan belasting op den sterken drank, en hij berekent hoeveel voed zaam koren als 't zoo voortgaat van den schralen oogst nog zal afgenomen "worden, om te verdwijnen in de reusachtige kuipen en ketels van Schiedam. Ach, verdween het daar maar, zooals de kostelijke lading van de St. Ber nard in de golven der Noordzee! Zwaar drukt de hand Gods op Nederland. Niet alleen in sociëteit en kroeg, zelfs in menig stil en fatsoenlijk gezin hoort men meer of minder onverschillig, meer of minder neer slachtig de vraag: wat kan ik er aan doen? De medereizigers van Jona riepen een iegelijk tot zijnen god. Die heidenen. De inwoners van Nineve bekeerden zich op de stem van een vreemdeling, gezant van een hun onbekenden God. Die heidenen. De inwoners der Yereenigde Staten, lieden van allerlei kerkgenootschappen, spoedden zich herhaaldelijk op uitnoodiging van hun president naar hunne bedehuizen. Die cleri Neen, dat woord mag er niet uit, als wij van Noord-Amerikanen spreken, anders protes teerde de t> liberale" pers. Wie dezer dagen langs marktplein en kade wandelde, zag daar tusschen stapels planken en kistenliggende of in het zweet huns aan- schijns zwoegende, allerlei menschen met ge bronsd gelaat en st.raatkleurige kleeding, zwer vende gezinnen zonder huis, of liever als de slakken overal hun huis medevoerende, en als de slakken overal grazende op de akkers van anderen, zonder iets anders na te laten dan een glibberig spoor. Kost het-a niet eenige moeite u den naaste van die menschen te willen weten? Maar straks zullen zij geblanket zijn, en zich voordoen als toovenaars, feeën en artisten. Artisten Wie kent iu deze eeuw een eervoller naam dan dien van artist Toejuichingen vallen hun ten deel, om een vorst jaloersch te makenheinde en ver wordt hun roem verbreiden wat is, in deze eeuw van lagere-meer uitgebreid lagere- hoogere- en hoogeschoolgeleerdheid, zelfs een lecraar, een docent, een professor bij een artist En als dan bij trom en trompet, bij hon derden flikkerende gasvlammen de toejuichingen weergalmen, het gebak niet zoo gauw kau ge leverd als verslonden worden, de drank bij vaten stroomt en de accijns bij tonnen in de schatkist vloeit, als dau straten en pleinen ge vuld zijn met eene jubelende schare, aan wier vreugde bijna geen einde komen kan, zult gij dan gelooven dat de hand Gods zwaar op Nederland drukt? Zult gij u niet eens onder die joelende schare begeveneens even meedrijven met den stroom eens even instemmen in het nieuwe lied, dat alle pogingen van zondagschool-dichters eu volks- veredelende zangvereenigingen verre overstemt, en gevoegd wordt bij de keur onzer volksliede ren? Zult gij niet eens uitgaan zooals Dina Jacobs dochter om de dochteren des lands te bezien Maar lees dan eerst wat eene vrien denhand sehreef over Dina's KijkjeGij koopt het voor 10 ets., en er gaat in deze dagen zoo menig dubbeltje verloren, en meer, veel meer nog. Maar al gaat gij niet, al blijft gij in de stille binnenkamer, toch zult gij 't gewaar worden dat Gods hand zwaar drukt op Nederland. Dat er iets hapert in de machine onzer instellingen, als de policie-bepalingen op het sluiten van kroegen en op liet maken van nachtelijk straatrumoer raceten stilstaan. Gij zult het in het afgelegens!; huis der stad hooreu, dat een vonnis der ver harding op Nederland drukt. En als gij aan Jen vroegen zondagmorgen, na het feest, u bui ten begeeft, en ze ontmoet, die moede werden om de deur te vinden", dan zult gij kunnen begrijpen hoe Abraham in zijne voorbede van vijftig tot tien kon afdingen. Als gij u dan dienzelfden morgen vroeg op maakt, en de feestgenooten van allerlei rang en stand in het gelaat ziet, dan zult gij weten waarom Gods hand zwaar op Nederland "T*| Zie toe, lezer, en overweeg of gij zuljj doen overweeg of gij zult toelaten da^ uwen toch feestvieren. I Middelburg, 1 Augustus 1879. De eenige goede, gezonde en dcor den stand dei j dingen geboden oplossing der crisis zou zijneen 1 Kabinet ad boe voor niets dan een refom-billvoors hands zonder grondwetsherzieningen daarom een gemengd Kabinet, saamgelezen uit voorstanders van alle richtingen of fraction die dit verlangen. Natuurlijk bij verzet van de Kamer, gesteund onmiddelijke ontbinding. (Standaard and doJ 'aardd^Ê Naar men aan het Dagblad verzekert, zou inr. C. Th. baron Fan Lijnden van Sandentwïy?, opdracht tot samenstelling van een nieuw Kabinet slechts aaanvaard hebben met het voornemen om eventueel niet zelf een portefeuille in dat Kabinet aan te nemen. Wie zal regeeren? i Indien de heeren Heemskerk en van Lijnden til kabinetsformatie aanvaarden indien zij slagen in he) samenstellen van een Kabinetindien zij en meii heeft geen reden om anders te meenen daarbl gebleven zijn wie zij waren van '74 tot '77; dan kan men met onfeilbare zekerheid een reeks horos»] copen trekken, waarvan de laatste, als het kort begrip van al de vorige, aldus luiden tijdens het ministerie Heemskerk-van Lijnden J ericint «1 liberale partij haar eenheid en liaar kracht en treectx na eenige jaren in 1881 met een radicaal min?L sier ie op. Wil men de negatieve zijde? Zij luidt: alles wi door de anti-liberale partijen sints het optreden var Kappeijne werd gewonnengaat onder Heemskerk le loor {Tijd.) 4 De Standaard herinnert den leiders van het vofljj petitionnement., dat op 17 Augustus een algen inzameling zal plaats hebben voor neen school mej Bijbel." De Standaard verneemt dat er sprake vaïi is, een commissie uit het centraal-comité Keuchenius zijn aankomst zal verwelkomen, en dat het bestuJ van de Gorkumsche kiesvereeniging zal worden uij genoodigd, zich bij die verwelkoming aan te slu Bij de plaats gehad hebbende verkiezing vaq.. l lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Leidl zijn uitgebracht 1869 geldige stemmen. Gekozen! jhr. mr. P. J. Mout van Soeterwoude (anti-revolutil nair) met 1233 stemmen. Op den heer L. Laat de Kanter waren 625 stemmen uitgebrachV. De beteekenis van deze verkiezing voor

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1