MENGELWERK. BUITENLAND. HANDELSBERICHTEN. Üeeldheidde uitgetreden leden hebben eene nieuwe vereeniging opgericht. Volgens den rooster moesten in 1879 in eene Limburgsche gemeente, als leden van den raad aftreden de heer A. Goossens en de bur gemeester de heer Ph. Beunen. Eene sterke meer derheid van kiezers iu de gemeente was tegen den burgemeester en aan hun hoofd bevond zich de heer Peter Crijn, die zich candidaat stelde. Op 13 Juli 11. werd nu eene vergadering gehouden in eene herberg, met den burgemeester aan het hoofd, in welke ver gadering door een 20tal kiezers werd besloten, dat de burgemeester, aftredend lid, en de candidaat Peter Crijn, moesten gekozeu worden. De burgemeester be loofde toen te zullen zorgen, dat twee leden van den gemeenteraad hun outslag gaven als raadsleden, zoo dat raeu dan 2, raadsleden zou kannen kiezen van de de partij van Peter Crijn. Om zijne belofte te staren reikte hij aan Peter Crijn 't pas ingekomen schriftelijk ontslag van het raadslid R. van Laar over; dit stuk werd door den burgemeester aan P. Crijn in bewaring gegeven, doch daarentegen verlangde hij dat men met open briefjes zou kiezen. Op Dinsdag 15 Juli 11. nu, den dag der ver kiezing verzamelden zieh 16 kiezers (wier nameu worden genoemd) in 't raadhuis waar 't stem bureau gezeten was, en nadat de drie leden van het stembureau met open briefjes hadden gestemd, legden de 16 andere hun briefjes op de tafel naast de stem bus, waar toen al de briefjes door den candidaat P, Crijn werden ingeschreven met zijn naam en dien van 't aftredend lid, P. Beunen, burgemeester. Dit alles geschiedde in tegenwoordigheid van het stembu reau en van de 16 kiezers. Daarna wierp 't stem bureau de briefjes in debus en de andere kiezers deden 't zelfde. De burgemeester was daardoor zeker van zijne verkieziug. Maar Gedeputeerde Staten van Limburg zijn er nog zoo zeker niet van. Het Antwerpsche verbond van letterzetters en boekdrukkers trok f 25,000 uit de Antwerpsche pre mieloterij. De penningmeester, gedachtig aan het „veel varkens maken de spoeliug dun/' besloot ten spijt zijner kameraden het buitenkansje voor zieh alleen te houden en „verwijderde'' zich er mede. Een aardig spaarpotje is dat van de Koningin van Engeland, die, naar men verhaalt, na den dood van haar man, 4 millioen p. st., dat is f 48,000,000 opgespaard en in goede rente gevende panieren be legd heeft. Zoo'n huishoudster zou menigeen goed te stade komen Op de spoorwegen- in Engeland is, evenals op de Nederlandsche, bij reglement verboden, dat iemand zonder plaatsbiljet zich in een der rijtuigen neerzet en op die wijze kosteloos de reis tracht te doen. Meer malen zijn personen wegens deze overtreding veroor deeld. Te Londen werd een zekere Heavy, die zonder biljet van Manchester naar Londen de reis had mede gemaakt, vrijgesproken, op grond dat het reglement spreekt van plaats nemen in de wagens, terwijl Heavy er bovenop was gaan liggen. De maatschappij zal nu, om ook dit feit te doen straffen, hare reglementen moeten wijzigen of wel hare wagens met glasscherven of ijzeren pennen be dekken. De Russische regeering heeft besloten, alle vrou welijke beambten bij den dienst- der posterijen en tele grafen, ongeveer vier duizend in getal, met 1 Sep tember a. s. te ontslaan. Uit de gevangenis te Kieff ontsnapten op ge heimzinnige wijze eenige Nihilisten, waaronder drie meisjes en tsvee personen, die verdacht waren, schuldig te zijn aan den diefstal van gelden uit de militaire kas van Kieff. Verscheidene gevangenbewaarders zijn in de plaats der ontvluchten opgesloten. Laatstleden vrijdag is, naar men zegt, 't hoogste telegraafbureau der wereld geopend, namelijk bij den Ryffelhorn in bet Zwitsersehe kanton Wallis, ter hoogte van 8500 voet boven het oppervlak der zee. den oever achterlatende onder bescherming van 900 Europeanen en 250 inlanders. Weldra zagen wij het Zoeloe-leger van alle kanten opzetten. Ten negen uur was het gevecht algemeen. Ten half tien begon de vijand te wijken. Nu chargeerde cuze cavallerie, eu de vlucht der Zoeloe's werd algemeen. Gevangenen ver zekeren dat Cetawayo persooulijk het bevel voerde, en dat 12 regimenten (dus 20.000) man aan het ge vecht deel namen. Het is onmogelijk het verlies van den vijand met juistheid te ramen; doch het kan niet minder dan 1000 gesneuvelden bedragen hebben. Des middags stond Ulundi in vlammen en in den loop van den dag werden al de militaire kampen der Zoe- loe's in het Umvolosi-dal door ons vernield. Dit succes, na zooveel onspoed, moet natuurlijk Lord Chelmsford in hooge mate verblijden, te meer, daar het strekken zal om hem als generaal eeniger- mate in eere te herstellen. Of nu evenwel de tegen stand van Cetawayo gebroken zal blijken, is eene andere vraag. Ulundia was niet anders dan een kam pement, eene verzameling van hutten, haast even spoedig opgebouwd als verwoest. En Cetawayo heeft zich slechts dieper en dieper noordwaarts terug te trekken, om de Engelsche troepen, al verder en verder van hunne militaire basis verwijderd, in toenemende moeilijkheden te wikkelen. Een plaats voor een gedenkteeken voor den over leden keizerlijken prins, in het Pantheon van Euge- lands groote dooden, de "Westminster Abdij werd door sommigen in Engeland gevraagd. De konink lijke Engehche familie schijnt bijzonder met keizerin Eugenie en haar zoon ingeuomen te zijn. Vandaar dat zonder moeite de toestemming van bisschop Slauley, den geestelijke die over deze beroemde cathedraal te beschikken heeft, verkregen werd, om een gedenkteeken te plaatsen voor den gast van Engeland „die voorliet land zijner ballingschap zijn leven veil gehad heeft." Tegenover al het eerbetoou gaan er echter ook stem men bij menigte in Engeland op, die de zaak anders en beter bezien. Ziehier o. a. het oordeel van Daily News Louis Napoleon heeft niet, in welken zin ook, zijn leven gegeven voor Engeland. Zijne hulp werd niet gevraagd; integendeel: zij was eene lastpost en be lemmering. Hij dacht zelfs niet aan Engeland. Hij trok uit, om ten koste van lieden die noch hem noch Frankrijk ooit iets in den weg hadden gelegd zijne zucht naar avontuur te bevredigen; om zich den duur zijner ballingschap te korten, en tevens om zich persoonlijk te onderscheiden in de oogen van Frankrijk, opdat hij met te beter kans de rol kon vervullen van pretendent naar den Franschen troon. Deels spel, deels tijd verblijf, deels middel tot het doen van afbreuk aan de Fransche republiek dit had de jacht op de wildetf in Zuid-Afrika voor hem moeten wezen. Dat het anders uitviel: dat het wild den jager velde kan dit hem aanspraak geven op eene plaats tusschen John Milton en koningin Elisabeth? Maculay noemde de Abdij „den grooten tempel van Verzoening en Zwijgen." Zij worde geen tempel waar schuld gewitkalkt wordt en de stem der waar heid versmoord. Indiaansclis Wijsheid. De Zoeloe's hebben dan eindelijk eene niet twijfel achtige nederlaag geleden; en Ulundi, hun hoofdkamp het middenpunt van hunne militaire organisatie (eene stad kan men het niet noemen) is door de Engelschen genomen en verwoest. Ziehier wat Lord Chelmsford rapporteerde Daar Cetawayo gisteren (3 Juli) mijne eischen nog niet ingewilligd had, en integendeel op onze troepen vuur had doen openen, zoo zood ik de vroeger door hem uitgeleverde 114 stuks vee terug, en deed door cavallerie ouder kolonel Baker eene verkenning onder nemen, die ten gevolge had dat de Zoeloe's avanceer den en zich vertoonden. Heden morgen trokken mijne troepen in twee kolonnes de eene van 1S70 Euro peanen, 530 inlanders en acht kanonnen, de andere van 2193 Europeanen, 537 inlanders en zes kanonnen over de Umvolosi-rivier, ons versterkt kamp van de* Eagl bol daal Op zekeren avond, nadat de Engelschen zich in het graafschap Lichtfield in Noord-Amerika hadden neergezet, trad een vreemde Indiaan eene herberg in en verzocht de waardin wat voedsel en drank, onder bijvoeging dat hij door zijne vruchtelooze jacht niet in staat was te betaten, maar zijne schuld spoedig zou afdoen. Met dit aanbod nam echter de waardin geen ge noegen, terwijl zij hem met smaadheid overlaadde en zich volstrekt ongenegen verklaarde om wat zij bezat aan „kannieters en zullers te verspillen." Toen nu de Indiaan, bitter te leur gesteld, opstond om heen te gaan, beval een Eugelschman, die zich mede in de kamer bevond, aan de waardin, op zijne kosten den Indiaan voor te zetten wat hij verlangd had. Zoodra de Indiaan zijn maaltijd geëindigd had, bedankte hij zijnen weldoener, met de verzekering dat bij zijne vriendelijkheid nooit vergeten en zoodra mogelijk hein zijne schuld aflossen zou. De waardin hoorde die dankbetuiging stilzwijgend met een effen gelaat aan, maar de Iudiaan, wiens oog op den Bijbel gevallen was, dien zijn vriende lijke redder voor zieh op tatel had liggen, sprak J „De Bijbel zegtGod schiep de wereld en Hij zag j haar en zeide „Het is alles zeer goed!" Toen schiep Hij het kruipend gedierte, de vogelen en de visschen en zeide „Het is alles zeer goed." Toen schiep Hij den man en zag hem aan en zeide: „Het is alles j zeer goed." Ten laatste schiep Hij de vrouw, en ook haar zag Hij aan en zeide niet óeu woord." Wat de waardin gevoelde terwijl de Indiaan dit i sprak en zicli toen verwijderde, laat zich denken. Zulk een scherp gepunte pijl moest haar wel diep in het hart dringen. Zij had de wet i overtreden en diepe schaamte was die zij deswege moest ondergaan. Eenige jaren later was genoemde dwongen om voor zijne zaken het Lichtfield en Albanië do or te trekken door de Indianen overvallen, gevangen gei? voorts naar Canada geboerd. Toen zij buit bij hunnen stam waren aangekomen, eenigen van hen voor, hem van het leven te ven. Toen zij hiervover beraadslaagden, kwam er 1 lndiaansche vrouw, met het verzoek hem aan hH te willen overlaten, want zij wenschte hem als zoon aan te nemen, daar haar eigen zoon in de' oorlog gesneuveld was. Aan haar verzoek werd vol daan, en de Engelschraan bracht den geheeleu volj genden winter in den schoot van haar huisgezin doc^ Op zekeren dag, toen hij eens alleen in het bosC arbeidde, naderde hem een - «reerade Indiaan, die bej verzocht op een bepaalden dag op te i aangewe; plaats te komen. Hij beloofde het, hoewel niet der vrees dat hem een of ander ongeluk mocht1 jegenen. Zijn argwaan groeide als bij den dag aa| en eindelijk besloot hij er niet heen te gaan, en biel op den bepaalden dag tehuis. 1 Maar dezelfde man kwam reeds den volgendea da' weer tot den Engelschman en nadat deze zich zoo goc mogelijk had verontschuldigd, beloofde hij andermai te zullen komen, en hield dezen keer zijn woord. Toen hij op de aangeduide plaats kwam, vond I den Indiaan daar reeds wachtende, voorzien van tw geweren, twee reiszakken en mondbehoeften. Deze b val den Engelschman de helft hiervan te nemen j hem te volgende andere weigerde dit niet, wa) zoo dacht hij, wanneer deze man iets kwaads met n voorhad, dan zou hij mij immers al dadelijk kunn' vermoorden en mij niet van leeftocht voorzien. Overdag schoten zij het wild, dat hun in den wi kwam, en des nachts werd er een vuur aangestoke waarbij zij zich ter ruste legder het doel van den toe werd echter met onverbrekelijk stilzwij^jt^door di Indiaan verborgen gehouden. 1 Nadat zij vele dagen alzoo waren voortgegaan, k\s men zij op den top van een heuvel, vanwaar men ej groot aantal buizen van uiteenloopende grootte midden van bet bebouwde land kon waarnemen. Indiaan vroeg zijnen tochtgeuoot of hij deze stre ook herkende. „Wel dat is Lichtfield," sprak de E gelschman. „Welnu," zeide de Indiaan, met den glan» blijdschap op 't gelaat, „dan heb ik mijn doel rfl bereikt," en herinnerde hem het bij den aanvang -1 ons medegedeelde uit de herberg. „Ik ben die IS aan." voegde bij er bij, mijne schuld is volda; ik heb u uit de slavernij verlost, gelijk gij mij d tijds van den hongerdood hebt gered. Gaat hee, vrede Dr. Dwinght, die ia zijn reisverhaal deelt als voorbeeld hoe heerlijk en beid vaak beloond wordt, herinnert daarbij aan 't wo der waarheid en trouw, waarmee wij dit verhaal 1 sluiten„Zalig zijn de barmhartigen, want hun barmhartigheid geschieden." genjK gij my u ïred. Gaat he^J rhaal dit feit «3 treffend 'weldac Graanmarkten enz, Middelburg, 24 Juli. De aanvoer uit Wnlch< was heden kleinvan buiten was niets ter ma Tarwe werd alleen voor consumptie 75 cent hooge: alzoo tot f 11.50 gekocht. De prijsnoteering dfcr vo artikelen blijft onveranderd. Versche boter i' 0.80 a f 0.95 eieren per 100 si f 3.60. Vlissingen, 22 Juli. Boter per kilogram f 1,a f" Eieren f 1,per 26 stuks. Prijzen van effecten. Amsterdam, 24 Juli 1879. Noöerl. Certific. Werkelijke schuld. 21/a pet. 6 dito dito dito .3 5 dito dito dito 4 1( Loten stad Amsterdam 3 1( dito dito Rotterdam 3 II Rusland Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 i dito 1877 dito 5 dito leening 1867—39 5 Loten 18615 «1 Loten 1866 5 1 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 „1 Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3