FiV-p GEMENGDE BERICHTEN. -r rustic f aaD>er Th. N. Crousaz, thans predikant te Saof O, ■Vet let Landbouw. fit men zeer voor het broeien van het hooi be- is geeft het Handelsblad den volgenden raad. ien strooie Va K. G. zout op het vuur geroosterd, il 50 K. G. hooi en om het voor schimmelen te D' -,ewaren, moet er droog stroo tus9chen de lagen hooi r gelegd wordep. Als een vruchtboom, zoo schrijft men aan de i err N. R. Ct. lijdende is aan bladluis, poot dan rondom den stam de zaden van de gewone oost-in- j dische kers. Bij het opgroeien laat men die plant om J:den stam van den aanget"4^011 boom en ook zooveel mogelijk door de takken,8J.lDgerep. Het schijnt, dat L -de lucht van die plant de bladluis verdrijft, ten minste J de boom wordt er gewoonlijk nog in datzelfde jaar .üd bevrijd. Het gebeurt een enkelen keer, dat de 1 boom ook in het volgende jaar nog min of meer last Hheeft van het gevreesde insect; doch bij herhaling der .proef wordt in het tweede jaar de boom radicaal gezuiverd. lüel Op het landhuisJioudkundig Crongres te 's Bosch werd o. a. gesproken over de controle aan het proef- f station Wageningen. We meenen hier ts moeten doen I Tolgen de zeer duidelijke toelichting van prof. Ad. May- er, directeur van het proefstation te Wageningen: hande laren stellen zich onder toezicht van het proefstation én verkoopen slechts waren, die bij onderzoek aan 'Jhet proefstation het opgegeven gehalte blijken te be- taniivatteude koopers hebben recht ouder zekere voor waarden het gekochte te doen onderzoeken; de bij zondere controle heeft ten doel om ieder in de gelegenheid te stellen, hetgeen hij gekocht heeft des verkiezende te doen onderzoeken. De 1Do openbare controle bestaat voor zaaizaden en voe dergewassen, maar krijgt hier niet de ontwikkeling uie 'ïn het buitenland heeft, dewijl voor hare goede werking een ingewikkeld stel bepalingen noodig is, die 'den Nederlander, wars van politiemaatregelen, tegen de borst stuiten; daarom komen ook slechts 80 a 100 Openbare onder de 700 a 800 onderzoekingen van een jaar voor. Toch werkt zij nuttig, omdat de uitkomsten publiek worden gemaakt en derhalve dit onderzoek langzamerhand de vertrouwbare firma's bekend doet Het orden. Daarom wenscht de heer Mayer het stelsel, r inz°°r zoover het bestaat, te laten bestaan, maar de AarOpenbare controle niet op den voorgrond te stellen, doch meer de bijzondere aan te moedigen, wat op den ^eg der landbouwmaatschappijen en hare afdeelingen Vodigfc, te meer daar de controle der voedingstoffen nog ^oodiger is dan die van zaaizaden en meststoffen, "dïgens de zooveel grootere vervalsching. Verder be- uoen;al de heer Mayer zeer aan het voor gemeenschap pelijke rekening koopen van verschillende behoeften, Zooals te Ahbekerk, Aardenburg en Scheemda reeds geschied en in die drie plaatsen goed werktmen Ye koopt betere waar tegen lageren prijs, en de handelaren zijn bij groote aanvragen gemakkelijker in hunne Voorwaarden. De slechte vooruitzichten van den oogst in Europa, en misschien ook in Amerika, hebben de verwachtin gen opgewekt, dat er groote vraag naar Russisch graan zal zijn en hiervan is reeds partij getrokken om een rijzing der Russische effecten te bewerken. Russische bladen schijneu echter die verwachting niet onvoorwaardelijk te deelen. De Nieuwe Tijd be wijst uit s atistieke opgaven, dat slechts 25 van de 60 gouvernementen in Europeesck Rusland meer koren Opleveren, dan zij verbruiken. Onder de 35 overige gouvernemeuten zijn er verscheidene, die te kort komen, en wel zooveel, dat in weerwil van goede oogsten, de prijs van het koren in de laatste jaren in Rusland gestegen is. Te Londen, zoo gaat het genoemde blad 5 Voort, is de prijs van het koren van 44 sh. in 1875 op 42 in 1879 gedaald: te Petersburg is in denzelfden tijd van 10 roebel 25 kopeken tot 13 r. 65 k. of 33 pet. gestegen. Vermeerderde uitvoer zal dus voor het grootste gedeelte van Rusland een ramp zijn. De Goles laat zich nog erger uit. Zelfs in de provinciën, die graan en<- uitvoeren, brengt dit geen winst op; de onkosten ziju te w' groot. De landeigeuaars waren niet op de emancipatie en c der boeren voorbereid. Zij hebben evenmin als de lgd, boeren het noodige kapitaal om den landbouw wer- nd- kelijk produktief te maken en de banken geven geen ben voorschot benedeD V/s pet. intrest, terwijl het land slechts 5 pet. oplevert. Vandaar dat het land te koop i aangeboden wordt, en onbebouwd blijft. Misschien is dit wel wat te somber gekleurd, maar zeker is, dat de Russische landbouw in nood verkeert x Aien de nieuwe Duitsche handelspolitiek maakt den toestand muunog erger. Er is dan ook reeds een keizerlijke cora- ïlbu.missie benoemd, om de kwestie in haar geheelen ngeromvang te bestudeeren. Zij houdt zich tegenwoordig jaftgbezig met getuigen te hooren over de werking der Spoorwegen. Dc In twaalf open rijtuigen gezeten, deden gisteren de kinderen der hoogste klasse van de scholen voor min- en onvermógeuden, te Middelburg, als belooning voor getrouw schoolbezoek, een rijtoer naar Vrouwe polder en de Oranjezon, en van daar naar de bad plaats Domburg, waar zij onthaald werden. Heden is het juist 100 jaren geleden, dat het schip Woestduijn op de Noorderrassen strandde en totaal verging. Bij deze ramp mocht het aan de koenheid en den stouten moed van twee Vlissingsche varenslieden, de gebroeders Frans en Jan Naerebout, gelukken, der geweldige golven een kostbaar deel hunner prooi te ontrukken, namelijk 87 menschenlevens, die door hen met doodsgevaar in veiligheid aan den wal gebracht werden. De nakomelingen van deze helden herdenken dien dag feestelijk. Zij geven bij die gelegenheid o. a. daar van blijk door het laten wapperen onzer nationale kleuren en ook door het tentoonstellen van de wel gelijkende afbeeldingen der beide broeders, met daarbij passende dichtregelen, voor de wóniüg van een hunner in de Korte Walstraat te Vlissingen. Te Oost-Souburg is woensdag vermoeid iu een schuur opgevangen, een postduif, gemerkt op de pen nen der linkervleugelBrussel quiera Cocite Borst- beeck. Anvers 8 Juste. Ras. Dat er in Goes geen overvloed van arbeiders woningen is, bewijst dat Dinsdagavond een verloting onder de leden der bouwvereeuiging //Help u zei ven" door en voor de arbeiders te Goes, plaats had, ten einde te bepalen wie der leden huurder zou zijn van de vijf in aanbouw zijnde woningen der vereeniging. Voor het eerste huis van af de L. P. van de Spie gelstraat, dat iets grooter is dan de overige namen 7, en voor de 4 overige, 10 leden aan de verloting deel. (TV. G. G) In den nacht van Maandag op Dinsdag is te Terseke door den grooten aandrang van water uit de Yerseksche moer de hulpdam doorgebroken, die bij de verdieping van den zoogenaamden kulk voor de suatiesluis op den Yersekschen dam was aangelegd. Daar de binuenliggende landerijen grooter last van het door den gedurigen regen zeer vermeerderde niet- ontloosbare water hebben eD met name de hooioogst daardoor zeer benadeeld, wordt, is het oponthoud, door bedoelde doorbraak veroorzaakt, zeer onwelkom. In de Dordtscke Courant komt voor eene COPYE Uit zekere Gude Chronyck, geschreven in den Jaar 1435. Be Hand dei Heeren is niet oerlcort. In 't jaar onzes Heeren, doe men schreef 14S5, was de Wind omtrent half Februari veel Oost ofte Noord Oost, ende des nachts was het klaar weder tot zes of zeven uren toe, en des daags was het donker graauw weder tot 's avonds, zeer koud tot zes of zeven uur toe, ende hel regende uiet, noch en het daauwde niet in de Maanden Maart, April, noch in Mey. En op St. Pancras-dag (den 42 Mey O. St.) had het hard Ys gemaakt, dat er een Kraai op staan kondeende daar wiesch Lover, noch Gras, noch Koorn, noch Pruiraenboomen en bloeiden niet, noch Kerssen, noch Appelen, noch Peeren, geen Wyngaard ea was ontlaten. Ende daar waren Menschen die geen betrouwen op God hadden,, en keerden haar Land auderwerf om, eride zij haddeu geen vruchten. Ende andere zeiden met Job God gaf, God nam, enda daar zij een Hoet Tarwe af pleegen te hebben, daar hadden zij vier Hoet af, in die Zomer. En op St. Jan Baptisten-Dag (den 24 Juni) zaateu de ouden Wijven met groote Koolpotten voor de Kerke, en het Volk kende haar niet verwarmen die bij de Straat gingen. En het begon te warmen daags na St. Peter en Pauwelis (den 30 Juni) in die Octave van St. Jan, ende des Daags zoo scheen de Zonne helder en klaar, ende des Nagts zoo regende het zoetelyk, zoo dat alle vruchten op het veld wiesschen, en men kocht daarna een achtste Tarwe om 8 groot, een achtste Rogge, om 6 groot, een achtste Gerst, om 3 groot, ende een achtste Haver om 10 duiten alsook een achtste Guldeling-Appelen, om 3 groot, een acht ste Schyvers, om een braspenning, een achtste Gys- Janz, "om 6 duiten, en alle Ooft daarna:, ook een achtste Peeren om 2 stuivers, &c. Item, een Koebooi, om 18 stuivers, van het allerbeste een Varken dat allervetst op de Markt kwam, om 3 pond Hollandsch (45 stuivers). Een Rund dat 120 pond smeers badde, kocht men om 9 Rynsche Guldens, (3 gld. en 2 st.) en alle Beesten na proportie. De Bordrechtscke Courant bevat thans eene ad vertentie van 72 kolommen, vluchtig berekend dus 9 a 10 duizend regels beslaande. Zij betreft de ontei gening van den spoorweg DordrechtKestereu. Het betaamt ons niet de rekening van collega's te maken, maar wij gelooven toch den heeren eigenaren van dat blad onzen oprechten gelukwensch te mogen aan bieden. Ac.) Rotte's Mannenkoor vierde zijn 25jarig bestaan met een prachtig zangersfeest, waaraan 2500 a 2600 kunstbeoefeuaars uit binnen- en buitenland met op gewektheid deelnamen. De vereeniging voor 25 jaar door 21 leden gesticht, telt thans ongeveer 140 zangers, 700 gewone en 2*4 eereleden. De deelneming en de opgewektheid waren alge meen. Verschillende blijken van belangstelling, o. a. een prachtig vaandel, werden der vereeniging aange boden. Te Petten is thans in herstemming een raads lid, dat niet lezen of schrijven kan. De hoofdonderwijzer, als man van het vak, komt tegen zijne verkiezing 'op. Dit laat zich begrijpeü, maar het laat zich niet begrijpen, dat er gemeenten in ons vaderland zijn, waar men de behartiging zijner belangen toevertrouwt aan menschen, die de allereerste vereischteu missen om hunne eigene zaken waar te nemen, 't Is waar, Petten heeft slechts 400 inwoners, en de keuze zal er niet ruim zijn, maar het moet er toch allerellendigst zijn gesteld, wanneer men genood zaakt is tot lid van den Raad iemand te kiezen, die de presentielijst met een kruisje onderteekenen moet, Verleden week vervoegden zich bij de Kaagsche politie drie werklieden, zich beklagende dat een gerucht hen als de daders aanwees van eene ontvreemding, die in eene woning, grenzende aan het huis waar zij aan het werk waren, zcu hebben plaats gehad. Uit verdere mededeelingen, vooral van een hunner, wiens tong door den sterken drank scheen losgemaakt, bleek dat zij van dat huis, gelegen in de Kanaalstraat op zekeren dag iemand, gekleed in een witte jas, op het platdak der belendende woning gezien hadden. De politie liet vati den //witten man met rood haar" gelijk men den onbekeude nader aanduidde, een zoo nauwkeurig mogelijk signalement geven eii vond, in verband ook met de vreemde houding van een der klagers, die eens goed ondervraagd werd, termen om dat lid van het driemanschap in voor- loopige bewaring te stellen. Een onmiddellijk daarop gevolgd onderzoek bracht aan het licht, dat teu huize van den heer v. R., in de Kanaalstraat, drie kostbare ringen en eenige por- temonnaies met geldswaarde vermist werden. De witte man was niemand anders dan de aange houdene, die weldra bekende zich door overklimming den toegang tot vertrekken in het naastgelegen per ceel verschaft, de vermiste voorwerpen ontvreemd en verkocht te hebben, welke verkoop later bevestigd werd. Als de vermoedelijke dader is hij naar het huis van arrest overgebracht. De list om, door zioh te voegen bij de klacht zijner onschuldige gezellen, elke verdenking van zich af te schuiven, mislukte dus volkomen. De Spaarne-Bode kan officieel raededeelen dat Joosten nog niet heeft bekend, dat hij de moordenaar van den veldwachter van der Lijken is, en er ook geen overtuigende bewijzen zijn opgegraven. De ver moedens worden echter zwaarder. De Gemeenteraad van Bloemendaal heeft, volgens hetzelfde blad, beslotpn een jaarlijkseh pensioen van f 200 aan de weduwe en eene som van gelijk bedrag aan de kinderen uit te keeren tot het jongste meer derjarig is. Het is nu twee maanden oud. Voorts hebben een viertal ingezetenen besloten, jaarlijks aan de weduwe f 200 te geven, ter gemoetkoming van de emolumenten welke haar man genoot. Reeds dikwijls wezen wij er op hoe Amerika alles wat het doet, groot doet. Zoo viert het ook zijne feesten op eene wijze, waarvan wij bewoners der Oude Wereld geen begrip hebben. De viering van den 4den juli, den dag der onafhankelijkheid, heeft ook dit jaar weder een voorbeeld daarvan opgeleverd ofschoon de Amerikanen zeiven erkennen dat zij niet zoo luisterrijk was als vorige jaren. Het aantal dooden toch bleef ditmaal beneden de duizend. Te New- York werden slechts zeven personen dood geschoten door de vreugdeschoten, negen en twintig gevaarlijk gewend en bekwamen er negentien minder beteeke- nende kwetsuren. De eerste doode was de deken vau het protestantsch episcopaalscb theologisch seminarie, die eene avond wandeling deedde tweede een sohrijfmeester, die wat vroeg naar zijn les wilde gaan om de drukte op de straat te vermijden en juist op den drempel zijner woning getroffen werd. Eeue dame verbrandde levend tengevolge van het vuurvatten barer kleederen, die door een voetzoeker in vlam waren geraakt. Voorts werden nog een stal, drie sigarenwinkels en acht particuliere huizen in de asch gelegd. En dit alles uit blijdschap over de vrijheid. Een Groniuger tjalkschipper, naar 't kanaal bij Wemeldiuge willende stevenen, verzocht zijn 23 jarigen knecht de fok gereed te raakeD. De jongeling viel overboord en verdween in de Schelde, alvorens hulp mogelijk was. Zijn lijk is nog niet gevonden. Het barbiers-compact te Groningen, dat onlangs zijn lOOjarig bestaan vierde, is jl. Maandag ontbon den. Na 100 jaren van eendracht, dus ook hier ver-

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 2