CHRlSTELlJKHISTORISdn BLAD. 1 V. 472. Zaterdag 26 Juli. |ierl\, School cit bending. HET ZUIDEN Verschijnt eiken Maandag, Woensdag en Vrijdag avond ten 8 ure, behalve op Christelijke feestdagen Prijs per drie maanden francof 1*50 Enkele no miners- 0,05 Uitgever: l\ G. W IJ T M A. TS, TS MID DELBURD. Prijs der Advertentiën: Per regel 15 ets.; Familie-berichten van 1— regels ƒ1,Ieder5" egel meer 15 cents, Liefdegaven 10 cents per regel. - I ■n 1—al Middelburg, 25 Juli 1879. Naar Ret Vaderland verneemt, 1. ebben de heeren Fransen van de Putte en Cremers aan Z. M. deu Koning te kennen gegeven, dat zij het hun opge dragen mandaat tot Kabinetsformatie in de gegeven omstandigheden niet kunuen aanvaarden. De heer Cremers is naar het buitenland vertrokken, wat pleit voor de waarschijnlijkheid van bovenstaand bericht. Het Handelsblad deelt mede dat jl. dinsdag aan Z. M. den Koning gezonden is, op H. D. verzoek, een verslag inhoudende de opinie van de voorzitters der beide Kamers en van den vice-voorzitter van den Raad van State, betreffende de ministeriëele crisis. Opmerkelijk is de beschouwing van onzen toe stand door den heer van Kees, minister van koloniën. Indien het Vaderland juist ingelicht was, schreef deze bewindsman in zijn advies aan den Koning o. a. het volgende ff De agitatie van de geloovigeü is nog nauwelijks bedaard en zal waarschijnlijk, ook al door den loop der verkiezingen, waardoor de kerkelijken weer meer moed en vertrouwen in eigen kracht hebben gekre gen, bij de uitvoering der schoolwet opnieuw weer worden aangewakkerd". He Standaard teekent bij deze woorden het vol gende aan „Indien deze mededeeling juist is, dan zijn wij voor dit pijnlijk dilemna gesteld of de minister sprak hier in kalraen ernst, of wel hij dorst zijn waardigheid zóó zeer te grabbel gooien, dat hij zich niet ontzag in zulk een stuk op ons te smalen en te schimpen. Indien het eerste, welk een ontzettende verkla ring Volgens een Minister uit het Kabinet, dat de nieuwe schoolwet gaf, wordt de openbare school alleen gesteund door dat deel des volks, dat een prooi van het ongeloof is geworden. Voor zulk een school huist er een meerderheid in de Vertegenwoordiging van het Nederlandsche volk 1 Voorbeeldeloos is dan wel het ijzingwekkende oordeel, dat ons land moet treffen. En in het tweede: de Minister heeft zóó droef ge brek aan adel en zóó stuitend gemis aan eerbied voor de Kroon verraden, dat hij zich niet heeft ontzien, ons te honen om ons geloof naar de Schrift, dan moet deze taal wel het vertrouwen iu de regeering, dat zij althans vraagt naar recht en gerechtigheid, op het ernstigste schokken." Hoe zouden onze constitutioneele instellingen in ge vaar zijn, zoo Heemskerk derwijs (op de wijze als maandag met het bijeenroepen der liberale partij ge schiedde) 's konings naam had misbruikt Deze opmerking maakt ook de Standaard van heden. Jhr. mr. van den Berch van Heemstedeadvocaat te 's Gravenhage, candidaat gesteld in een paar ongetee- kende annonces voor de Leidsche verkiezing, heeft verzocht niet op hem, op niemand anders dan op den heer Elout van Soeterwoude te stemmen. Volgens de Maasbode zullen de Roomschen ditmaal niet de candidatuur van mr. Verwer propageeren, maar als protest tegen de schoolwet aan den leider kan het Volkspetitionnement hun stem geven. Het Noorden deelt mede, dat het nog niet ofAciëel bekend is, of jhr. mr. van Swinderen, lid der Tweede Kamer voor Dokkum, de beuoemini lid der Eerste Kamer heeft reeds wordt in de couranten Oppedijk bedankt heeft voor Nederland en Oranje te Dokkura. Uit genoemde kiesvereeDiging kan alleen de algemeene vergadering van aangenomen en gemeld, dat de heer de candidatuur van en niet het bestuur of eenig lid een candidaat stellen. Er kan dus volstrekt nog geen spraak zijn van een bedanken. Eerst moet daarvoor de algemeene verga dering gehouden zijn en de dag daarvoor is nog niet eens bepaald. De tijding van het in de Vlissingsche zeegaten ver gaan van 't Engelsche schip St. Bernard heeft in onze zeeplaatsen een diepen indruk teweeggebracht. Mannen vaD 't vak gaven dan ook onverholen als hun opinie te kennen, dat het meer dan onverantwoordelijk is de schepen zoo zwak te bemannen als tegenwoordig het geval is. Vele dierbare menschenlevens gaan daar door in de golven verloren en onnoemelijke schatten ten gronde. Want toch, aangenomen dat in gewone en kalme omstandigheden het aantal koppen voldoende kan geacht worden, is het aantal mannen verre vaa toereikend in ongewone voorvallen, als daar zijn storm, stranding etc. Dan schieten er handen te kort om tijdig de zeilen te bergen, al zulke manoeuvres uit te voeren, die noodig zijn tot behoud van leven, schip en lading. Menig schip vergaat dan ook met man en muis of verongelukt door het voeren van te weinig equipage. En toch schijnt er onder de reederijeu een wedstrijd te bestaan om hunne schepen met zoo wei nig volk mogelijk naar zee te zenden, ten koste van 't leven van zoovele kloeke zeelui. Zonder nu het ver gaan van de St. Bernhard absoluut daaraan te willen toeschrijven is de algemeene overtuiging dat het veel te zwak was bemand. Want 14 personen hebben zich gered, terwijl 7 mannen zijn verdronken maakt dus te zamen 21 koppen. Hiervan gaan of de loods, die natuurlijk alleen maar aan boord was om het schip binuen te brengen, vervolgens den kapitein, de hof meester en eindelijk twee jongensalzoo schieten er 19 man over om het eigenlijke scheepswerk te doen en het schip te regeeren. Want kan nu zulk een handje vol menschen uitvoeren, als de nood aan den man komt op zulk een groot schip, als het fregat St. Bernhard f Door de kamer van koophandel en fabrieken te Vlissingen is tot den minister van financiën het ver zoek gericht om de intrekking der oude centen, zoo veel mogelijk te willen bespoedigen. Hoewel de 27a centstukken gaarne gewild zijn, wordt het iu omloop brengen daarvan zeer belemmerd door het voortdurend in omloop laten der oude centen, die in grootte niet veel verschillen van de halve stuivers, en zeer veel aanleiding geven tot abuizen. De boekhandelaar Blmij te Middelburg stelde ons welwillend in de gelegenheid een twintigtal gekleurde platen voor schoolgebruik te zieD, uitgegeven bij de heeren Kemink en Zoon, te Utrecht, Om aan kinderen een duidelijk denkbeeld te geven van den grond dien wij bewonen, is waarlijk meer noodig dan een dorre behandeling der kaart. Hoe zal men onze Zeeuwsche kinderen een behoorlijk denk beeld ge ven" van de uitgestrekte heiden, van de dennen- bosschen, van de weinige bergen die wij bezitten, van een hunnebed, van een alles verwoestenden ijsgang, van een kanaal door een zandige vlakte als bij Vel- sen, van de tabaksplant, de chicoreiplant en wortel, van hoog en laag veeD, van wezels en otters, van de zeden en gewoonten, de kleederdrachten en bezigheden der bewoners onzer verschillende provinciën? Door tochten in de verschillende provinciën. Maar hoe weiuigen komen daartoe in de gelegenheid? Dan door flinke platen, goed gekleurd, die spreken tot de kinderen, en ook tot menschen die de kinderschoenen reeds lang hebben uitgetrokken. Door platen zooals de heeren Kemink er nu al vast een twintigtal heb ben uitgegeven. Aanmerkingen zijn ook, als op alles, op deze platen te maken, maar ons dunkt, iedereen zal moeten toe stemmen: het nuttige en het leerzame overtreft hier zooverre de enkele onjuistheden in de voorstelling, dat onze weDsch gerechtvaardigd mag heeten: waren all« hoogste klassen der scholen voor lager, onderwijs openbare en bijzondere van zulke platen voorzien! We wekken allen die het schoone en nuttige vei eenigd wenschen te zien, en die op de hoogte wen- schen te blijven van den toestand der leermiddelêi op, om de platen te gaan zien. De heer Dhuij biedl daartoe de gelegenheid aan. De heer F. Siemerink, plaatselijk adjudant te VÜS' singen, is, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, ei benoemd lot burgemeester der gemeente Oostburg. De heer J. M. Kakebeeke van Goes werd med» gekozen tot lid der vaste commissie van bijstand vooi het Landhuishoudkundig congres. De heden te Middelburg gehouden veiling van 999! balen Macassar-koffie liep zeer coulant af. Alles wen verkocht, verscheidene noramers Va a 1 cent, enke| 2 cent boven taxatie. fl De onmiddellijk daarop aangebodene 875 bal* Padang-koffie brachten geen genoegzamen prijs op en werden dientengevolge opgehouden. Omtrent het aanvragen om vergunning tot betrij voeren van een stoomtraradienst in Zeeuwsch- VlaoA deren kan nog nader worden bericht dat aanvang lijk de lijn BreskensOostburg in dienst zal 'worde gesteld, maar dat zeer spoedig ook Aardenburg e Sluis in de lijn zal worden opgenomen. (N. JR. C.) Door een lid van het JFngelsche Parlement zulle aan de regeering eenige vragen over den toestand dï bevolking in Rusland worden gericht. O.a. zat hij vrage of de regeering weet, dat 700 personen, meest mannej en vrouwen van ontwikkeling, gepakt zijn in- het ruil van een klein schip naar Saghalien bestemd, zond* licht, lucht en voldoend voedsel, dat 250 van he aan boord zijn gestorven en 150 stervende aan wi kwamen verder of het waar is, dat groote troepe kozakken met geweld uit hunne woonplaatsen zijn g< dreven en gedwongen, zijn zich te vestigen in koloni» van den mond der rivier Usuri af tot Wladivostc toe, teneinde een keten van militaire posteu te ve tigen tegen de Chineezen, en eindelijk of de vertoog» der Engelsche regetriug tegen de Napelsche regeerii in 1855 wegens hare behandeling van Poerio en zijl genooten, en het vertoog tegen Rusland wegens i behandeling der Polen na den opstand van 1861, het vertoog tegen Turkije wegens de Bulgaarse wreedheden, geene procedenten leverden om ook tha Rusland te wijzen op deze mishandeling van n slechts verdachte politieke misdadigers. Met belangstelling ziet men het antwoord der geering op deze vragen tegemoet. Betreffende den toestand van Noord-Brabantvoo rondom 's Hertogenbosch, tengevolge van het hot water wordt van gisteren gemeld: De polders Beneden-A en Hoogveld, té samen 37 hectaren, zijn ondergeloopeu door 't doorbreken v de keerdijken. Tengevolge van de doorbraak i den Groenendijk wordt de achterdijk van den pol van der Eijgen bewaakt door 260 mau. Men vre dat nog twee of drie polders zullen onderloopen. Tot predikaat bij de N. N. G. te Koudekerk'

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 1