A i BUITENLAND HANDELSBERICHTEN. 4 talrijk bezoek ontvangen, worden zij ook bij ooster- scbe farailiën dikwijls te gast genoodigd. Het zijn allen stille, ordelijke lieden, met een gemoedsaard waarnaar do westersche beschaafden wel een weinig zich regelen mochten. Ook hier blijven zij ma tig bier is hnn gel:efkoosde drank. AC.) Een gedeelte van de spoorweglijn Antwerpen- Gladback is eindelijk geopend. Bij den Belgischen Senaat is ingekomen eene kennisgeving, dat de prins de Ligne het voorzitter schap heeft nedergelegd. De vice-president heeft mede gedeeld, dat hij de noodige stappen zou doen om hem van zijn besluit terug te brengen. Nicolai, die vrijdag in het jezuïtenklooster te Brus sel werd gearresteerd, is gisteren op vrije voelen ge steld. Het onderzoek wordt voortgezet. Aan den koninklijken schouwburg te Luik heeft men weder een biljet aangeplakt gevonden, waarin de koning met een aanslag op zijn leven werd bedreigd. Op de Londensche landbouwtentoonstelling waren twee monsterkazen ieder 1500 kilo wegende. Zij kwamen natuurlijk uit Amerika. Het verblijf van prins Bismarck te Kissingen vestigt op nieuw de aandacht op de onderhandelin gen met de curie, welke intusschen, ondanks het aftreden van Falck, vrijwel op dezelfde hoogte blijven, ja, verondersteld mogen worden, zeker nu niet voor uit te gaan nu Massela, de pauselijke nuntius met wien Bismarck het meest heeft onderhandeld en die nog al verzoeningsgezind was, plotseling naar Lissa bon verplaatst is. Het verzet tegen de vrijheid der joden in Bulgarije steunt op ekonomische en nationale gronden. De plotselinge emancipatie van 200.000 Joden zou een omwenteling in het grondbezit ten gevolge hebben, daar de Rumeensche grondeigenaars groote sommen aan de Joden schuldig zijn, ook in de steden, waar een middenstand ontbreekt, zou de invloed der Israëlieten al te groot worden. Op deze gronden raadt men een vergelijk, een trapsgewijze emancipatie aan, die meent men wel de goedkeuring der mogendheden zou verwerven. In Amerika heerschte de vorige week een buiten gewoon groote'hitte. De thermometer te New-York teekende 102 graden. Tal van personen werden door den zonnesteek getroffen. Daags te voren hebben, ten gevolge der hitte, vooral in Nieuw-Engeland, hevige onweders gewoed, vergezeld van wervelwinden, die groote schade aanrichtten. Dertig personen kwamen om het leven en verscheidene andere kregen ernstige verwondingen door het instorten van huizen, die door den bliksem werden getroffen. Zondag jl., zoo lee9l men in een Amerikaansch blad, is de eerwaarde Colt, vergezeld van raej. Mar garet Wright en haar getuigen het telegraafbureau van Newark binnengetreden en heeft zich langs tele- grafischen weg in verbinding gesteld met dokter Shaw, te Los Angeles, Californië, die zich evenzeer met zijn getuigen aldaar in een telegraafbureau bevond. De eerwaarde heer richtte de gebruikelijke vragen aan den dokter en na voldoende antwoorden ontvangen te hebben zond hij per telegraaf de plechtige verklaring of, dat beide gelieven, wier echtelijke toekomst eenige minuten aau eeu draad gehangen had, door den band des huwelijks waren verbonden. De berichten over het weder blijven ongunstig luiden, en aan het meteorologisch instituut van den New-York Herald is men, op grond van de waarne mingen, van meeniDg, dal de geheele zomer zich dit jaar door regen en onbestendig weer zal kenmerken. In Parijs, waar men in de Juli-maand gewoonlijk naar den avond verlangt, ten einde op een stoel in de Champs Elysées verademing te vinden van de hitte loopt men thans met mantel of demi-saison, terwijl men zich des avonds binnenshuis voor koude be schermt. Erger nog is het in sommige streken van Duitschland In München is het zoo koud, dat on derscheidene bewoners de kachel stoken als in den winter. Te Memphis in de Vereenigde Staten van Noord- Amerika is tot grooten schrik der bewoners opnieuw de gele koorts in hevige mate uitgebroken. Het is daar een redden wie kan. De spoorwegen komen materieel te kort om de vluchtelingen te vervoeren. Met allerlei vervoermiddelen en langs allerlei wegen zoeken de bewoners aan den vreeselijk dreigenden dood te ontkomen. De Staat heeft gelden ter beschik king gesteld om deze ongelukkigen tijdelijk te hulp te komen. In plaats dat we heden nadere berichten kunnen me.ledeelen betreffende den verwachten vrede tusschenEn- geland en den Zoeloe-koning, vernemen we dat Chelms- fords troepen de koningskraal van Cetewayo hebben bereikt, nadat zij door de Zoeloes vernield en ver laten was. Officieele berichten bevestigen dit echter niet. Wanneer Cetewayo een gevecht in het open veld blijft ontwijken, en als zijn strijders geen stand houden, zijn zij voor de Engelschen onbereikbaar, en zou trouwens het voordeel ongeveer als bij het innemen van zekeren Kraton, niet eens zeer groot zijn. Ook wordt gemeld, dat het Wolseley niet gelukt was te Durnford, op de kust van Zoeloeland, te landen. Het schijnt, dat de ijverige politie van Brussel op een verkeerd spoor was, toen zij den schuldige aan de moordbedreigingen tegen den koning van België in den jezuiët Nicolai meende gevonden te hebben. Eergisteren was te Luik weder zulk een schande lijk biljet aangeplakt. Lange, jm. 30 j. met A. J. van H^ 23 J- Bevallen J. J. Cense, geb. Yan de Overleden T. Hijgels, wede. van J. d^^ j.P.J. Geluk, z. 3 m. J. Hoogstraten, wec^ van der Kreeke, 81 j. JIJLES S1NON eu de Frauselic Onderwijswet. De oppositie, welke Jules Simon tegen de onder wijswet van Ferry voert, heeft hem plotseling weder op den voorgrond doen tredeu. Zijne houding als voorzitter der Senaatscommissie wordt in de republi- keiusche bladen aaDgeduid als „le cas de M. Jules Simon", als eeue politieke gebeurtenis, die voor üe juiste beoordeeling van den toestand alle aandacht verdient, want, zooals de Siècle zegt, wien kan men wijs maken, dat Jules Simon onhandig is en dat hij deD strijd aangevangen heeft, zonder te bedenken, waartoe hij leiden kari Hij heeft het aan geene po gingen laten ontbreken om zich te herstellen van den slag, die hem op den 16en Mei werd toegebracht. In Januari stelde hij zich tegenover Martel candidaat voor her presidentschap van den Senaat. Gambetta's tus- schenkomst verijdelde die poging, maar hij ver kreeg vrij wat stemmen en had zijn rentree in de bandeleude politiek gemaakt. Bij de dis cussie over de afschaffing van artikel 9 der groudwet hield hij een rede, die levendig werd toe gejuicht, eu in het daarop volgend congres was hij reeds rapporteur der commissie. De Senaat beooemde hem ook tot rapporteur over het wetsontwerp op den terugkeer naar Parijs en thans is hij voorzitter der cemmissie, die over het wetsontwerp-Ferry moet be slissen. Acht bij het oogenblik nabij dat hij door een tweede ministerie de herinnering aan het vorige kan uitwisscheu? De Republique Fr. spreekt spottend van een Kabinet Buffet-Broglie-Simon, maar een dergelijke coalitie zou in den Senaat het ontwerp-Ferry wel eens kunnen verwerpen. Een blad, dat heel goed ingelicht pleegt te zijn omtrent hetgeen de heer Jules Simon betreft, zegt or.s dat de welsprekende senator een tegenstander is van de jezuïten, dat hij de warme apostel van het leeken- onderwijs, dat hij niet het minste nadeel aan de tegen woordige Regeering wil toebrengen, en dat hij een onbeperkt vertrouwen heeft in het ministerie. Deze opeenhooping van teederheden maakt ons inderdaad een weinig ongerust. Gebroken is het hart niel van den heer Simon, toen hij zich afscheidde van de re publikeinen. Hij heeft zich tot voorzitter der com missie laten benoemeuhij zal zich ook stillekeus tot rapport.ur laten verkiezen. Maar wordt art. 7 verworpen, dan blijft de Regee ring nog altoos gewapend met de wetten tegen de niet erkende geestelijke orden want ingetrokken zijn ze niet. De regeering is wel niet verplicht ze toe te passen, maar zij kan ze toepassen. Door die wetten, het zwaard van Damocies boven de hoofden der niet erkende geestelijken, kan zij deze niet alleen beletten onderwijs te geven, maar ook het bestaan als orde ontnemen. Burgert ij k e n Stand. middelburg;. (Van 1320 Juli 1879.) Onder trouwd: J. W. Akkermans, gescheiden man, 40 j. met J. E. Bosdijk, jd. 28 j. VV. H. Paulussen, jm. 22 j. met T. Markeleijn, jd. 29 j. BevallenE. Tange geb. van Vlaanderen, z. P. A rents, geb. Hubrechtse, d. R. van Woerkens, geb. Geeraerts, d. S. H. Tazelaar, geb. Kooman, d. E. M. Alewijnse, geb. van Aartsen, d. F. M. Machielse, geb. Baarts, z. T. Tisseraud, geb. De Hamer, z. P. Seijn- stra, geb. Verpoorten, z. M. R. Jochem, geb. van IJzeren, z. E. M. Alewijnse, geb. van Aartsen, z. (levenl.) Overleden W. Flipse, man van F. Abrahamse, 54 j. L. Louwrense wede. Van C. L. C. van der Vliet, 74 j. W. du Bois, vrouw van P, J. Fiegen, 26 j. M. C. de Hamer, z. 19 m. M. C. J. Fiegen, z. 6 j. J. J. Loobeek, z. 4 j. Ph. de Groot z. 26 d. J. J. Willemsp, z. 5. w. C. Nierse, vrouw van C. van der Kuip, 74 j. Vlissiugcn. (Van 1219 Juli 1879.) Bevallen: A. V. Aemouts, geb. Arpeslagh, L. A. Houvenaghel geb. Dierendonck, S. C. Maleghem, geb. vau Outrijve, N. de Kreek, geb. van Dijk. Overleden P. Meuldijk, man van C. A. Donkers, 36 j. J. Lute. z. 5 w. J. Antheuuissen, z. 6. w R. Plankeel, jd. 67 j. C. J. van der Schaft, z. 10 w. Goes. (Van 1219 Juli 1879.) Gehuwd: M. de Graanmarkten enz. 1 Rotterdam, 21 .Tuli. TARWE. Van Inlandsche wit was de aanvoer wel zoo ruim als de vorige week, doe was de kooplust daaraan nietgeëvenredigd. Tengevoh van de nanhoudende regens sedert zondag werd» aanmerkelijk hoogere prijzen geëischt en is er dar o» begin markt vgor enkele uitgezochte puike par lij t> 30 a 40 cents du^i. de kooplust v< üauwde spoedig zoodanig, dat vorige prijzen' ten deele konden bereikt worden. Zeeuwsche," Vl-d sche, Flakkeesche'en Overmaasche de beste f 10, a 11,60, bij uitzondering f 11,59 a t 11,80; ditogoe f 10 a t 10.70, dito mindere f 9 a f 9.90. ROGGE. Enkele puike partijtjes Inlandsche on vera* derd, overigens zeer llauw cn bijna niet te verkoop Vlaamsclie en Zeeuwsche f 7 a f 8; Overmaasche F» a 5,5l ande mindere soorten f 6,50 a f 7-70. HAVER in een doen. Korte naar kwal. f 4 lange dilg, ,3 a 5.20. BOEKfcjJJ. Noord-Brabantsche en ook soorten ader handel. j, PAARDEBOONEN bij kleinigheden van 16a 8. DÜIVEBOONEN bijna niet ter markt. WITTE en BRUINE BOONEN aan benoodigden v: f 8 a 13. BLAUWE ER WHEN wederom 25 cent hooger v f 7,25 a 10,25, doch waren zeer weinig aengevoerd. SCHOKKERS komen bijna niet voor. MAIS prijshoudend. HENNENZAAD naar kwal. f 7,50 a 9,50. KANARIEZAAD tot vorige prijzen weinig gevraag het beste f 8 a 8,50; goed en minder f 6,50* a Rotterdam, 22 Juli. Op de veemarkt waren gistere' aangevoerd: - paard, 876 runderen, 191 vette- e graskalveren. 13 nuchtere kalveren, 806 schapen ol lat meren, 435 varkens, 106 biggen, 1 bok of geit. De prijzen van het vee, besteed ter markt van liede waren als volgt Runderen 1ste kwaliteit 86 c., 2 kwi 70 c., 3de kwal. 50 c., kalveren 1ste kwal. 90 ct2, kwal. 70 ct, schapen 90 alles per kilo. Het. magere vee was lager in prijs. Vlissingen, 22 Juli. Boter per kilogram f 1,a f Eieren f 4,per 104 stuks. Prijzen van eltecten. Amsterdam, 22 Juli 1879. Ncderl. pet Certific. Werkelijke schuld. 2'/i dito dito dito 3 dito dito dito 4 Loten stad Amsterdan( 3 dito dito Rotterdam 3 Rusland Obligation 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito f 1000 1864. 5 dito L. 100 18725 dito L. 100 18735 dito 1877 dito 5 dito leening 186769 5 Loten 1864 5 Loten 1866 5 Aand. Spoorw. Gr. Maatsch. 5 Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 dito dito Jelez Orel 5 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkow Azow 5 Aand. Kiew-Best5 dito Baltische spoorweg3 Polen. Aand. Warscha u-Brom berg 4 dito dito Weenen. 5 Oostem. Oblig.metal.in zilv Jan ./Juli 5 dito dito Febr./Aug. 5 dito dito April/Oct. 5 dito in papierMei/Nov. 5 Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. 3 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 dito Binnenlandsche 1 Portugal. Obligatiën3 Turkije. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 Obligatiën 1869 6 Egypte, dito 1876 6 dito 1876 5 Amerik. Obl. Vereenigde Staten 1871 5 dito dito dito 1876. 47a Brazilië Oblig. 1865 5 dito 1S755 Prijzen van coupons. Amsterdam, 22 Juli. Metall f 21,70; dito zil f 21,70; Div. Eng. per 8? f 11,727a; Eng. Portugal pe f 11,95; Spaansche piasters f47,30; Amerikaans' dollarsin goud f2,46. Amsterdam, 21 Juli. Metall. f21,70; dito zil f 21,70; Div. Eng. per ft fll,72'/o; Eng. Russen pei f 11,977s5 Eng. Portugal per tè f 11,95 Frans f 4< Belg. f47,30; Pruis f 58,50; Hamb. Russen f-,—11 sen in Z. R. f 1,24'/.,Poolsche peril.—; Poolsche Z. R. f Spaansche piasters f47,30; Spaans Binnenlandsche f 2,327a; Amerikaan sche dollars f2,4 papier f 2.457a- 100*' 108' 104' 97' 58 79' 928 867, 903 767 144'' 1433; 123', 86', 86', 85 857, 50' 55' 57 58' 573 47' 15' 14' 51 11' 11' 47: 101' 105

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3