HANDELSBERICHTEN. koel bleef. Wel is alles op 't laad 4 a 5 weken ten achter, maar hoe meer dat het geval is, des te meer kan nog terecht komen. Met tarwe, gerst en erwten ziet hel er slecht uit. Na vier „magere# jaren blijven de prijzen zeer laag en het geld der paeWrs is ten einde. Daarbij betwij felen zij of de concurrentie met Amerika mogelijk blijft. Engelsch koren geldi thans 20 sh. minder dan in 1877. Meer en meer wordt Amerikaansch koren ingevoerd. Den 14deu Juni was de voorraad daarvan ruim 13 millioen schepel, tegen 6 millioen in 't vo rig jaar. De uitvoerhandel is van 1872 tot 1878 voortdu rend achteruit gegaan. In 1872 werd uitgevoerd voor 256, in 1878 voor 192 millioen p. st. Wat van een en ander de uitkomst moet zijn is te denken. De aristocratie, aan wie al 't land behoort en die 't verpacht, kan geen huurders vinden en be perkt haar uitgaven in alles. Of de verhoogde pacht- huren kunuen bij ven bestaan is zeer de vraag. Voor deel schijnen alleen nog de vleesch- en melk-productie te kunnen afwerpen. Overal bemerkt men den druk. IJzer en katoenfa- brieken, reederijen, alles kwijnt, vele arbeiden met verlies. De toekomst is voor Middlesborough, het middenpunt van den ijzerhandel, donker. Zelfs lieden van zoo grooten rijkdom als graaf Dudley b. v., wiens inkomen nog kort geleden op 12 mill, 'sjaars werd geschat, gevoelen den teruggang. Met de groote prijzer, die Engelsche kunstliefde voor schilderstukken enz. betaalde, is op 't oogenblik gedaan. Vele huizen staan in'Loaden ledig. De winkeliers klagen er zeer over vermindering in kalan ten, en schrijven die toe aan verbruiksvereenigiugen. Zuinigheid heerscht overal. Nu kan voorzeker de Engelsche middelstand wel tegen een paar slechte jaren, maar voor de groote massa, de lagere klassen, is 't erger. Zij hebben geen middel van bestaan, dan hun dagelijksch werk. Wor den de fabrieken gesloten, staan de mijnen onder water, maakt men het bouw- tot grasland, dan staan duizenden werk- en broodeloos. Gelukkig zijn de prijzen der noodigste levens behoeften in Engeland nooit zoo laag geweest als thans. Een slechte oogst zou een ware volks ramp zijn. Want ook in het buitenland belooft de aardappel, het zoo algemeen voedingsmiddej, dat bij ladingen wordt ingevoerd, weinig. Frankrijk b. v. dat er de meeste verzendt, verwacht mee een slechten oogst, lang niet genoeg voor eigen gebruik. De zware regens, in de Vogezen en 't land om Cher bourg, waar men veel aardappelen teelt, hebben groote schaden aangericht. Er bestaat, tegen overal dit droeve tijdingen, gelukkig eenige hoop, dat de oorlog in Zoeloeland opyredelievende of andere wijs zijn einde nadert. De vredesaanbiedin- gen van koning Cetywnyo .schijnen, blijkens den oli- fantstad door den boden meegebracht ernstig gemeend te zijn. Lord Chelmsford eischle echter voor alles aanneming zijner vroegere vredesvoorwaardenterug gaaf vau 'l geschut, door de Zoeloes btj Isahdula ge nomen, ontwapening der Zoeloes en schadeloosstelling (15.000 stuks vee.) Voor zoover men wist op 1 Juli, waren de Engel sche troepen 12 mijlen van Ulundi, Cctywayos kraal genaderd en bezette de koning een stelling ten Noor den vau Ulundi, met 10.000 man. De plaats kon dus nu reeds lang in 't bezit der Engelsche zrju schoon daarmee de oorlog nog voDtrekt niet geëindigd zou wezen. De marsch is echter gestaakt. De nieuwe bevelhebber Wolseley, gelooft dat de ooilog met dezen veldtocht afloopen zal. Om de op rechtheid der vredesaanbiedingen op de proef te stel len, zond hij de boden van Cetewayo terug en eischte dat de koning drie zijner hoogste raadslieden als onderhandelaars zou zenden. Meer dan 10.000 man schijnt Cetewayo niet te kunnen bijeenbrengen. flet Oosteu. Alles was er op ingericht, dat de ontruiming van Bulgarije eu Oost-Ilumelie den 1 Augustus door Russische troepen voltooid zou zijn, doch nu worden wij verrast door de tijding, dat de mohammedanen in opstand zijn gekomen. Die opstand barst, merk waardig genoeg uit op een tijd en op een punt, die niet gunstiger door de vijanden der moharaedahen had kunnen gekozen worden. De plaatsen, die in verzet zijn gekomen, liggen gedeeltelijk in Bulgarije en gedeeltelijk in ltumelie: het is, alsof de opstand moet strekkeu om de onhoud baarheid der scheiding aan te tooneu. Bulgaarsche soldaten zijn er heen gezonden om de orde te herstel len en toevallig bevinden zich de aftrekkende Russi sche troepen in het oproerig district. Het is Ie hopen, dat de commissarissen der mogend heden snelle maatregelen zullen nemen om niet alben den opstand te onderdrukken, maar ook te verhinde ren, dat anderen, clan de mohammedanen, er de vruch ten van plukken. Met dat alles wordt de toestand er nog niet veel helderder op. Egypte. Bij het vertrek van Ismael-pacha werd gehuild door Turken, door eunuchen en ook door eeuige Europeanen. Ismail, in een open spoorwegrijtuig gezeten, omheldsde zijn zoou Tevfik en ver trouwde hem plechtig toe aan zijn volk, en toen de trein vertrok was het laatste wat men zag, eene buigende gestalte, die hare vijanden vergiffenis scheen te schenken en hun, met haren zegen, hare schalden achterliet. Ismael zag er tien ja en ouder uit, met doodsbleek gelaat, witten baard eu ingezon ken oogen. Men zeide, dat hij erg geloden had en in den harem toevallen had gekregen van vertwijfeling. Zijn zoons llussei en Hassan gingen met hem, met effen, onverschillige gezichten, doch met somberen blik, die zonder twijfel de afspiegeling was van hunne stemming. Toen de harem wegging, was er aan het station eeu onbeschrijfelijk kabaal; de vrouwen schreeuwden, wierpen stof op het hoofd, scheurden hunne kleederen, lieten het haar los hangen en de sluiers valleu." Zoo was de uilvaart, waarmede het gordijn is geval len voor eene regeering van hebzucht en onverant woordelijke tirannie. Moge dit het laatste bedrijf geweest zijn! Inwendige Zending en de Engelsche en Amerikainsche opwekkingen door C. S. ADAMA VAN SCIIErEMA. Met het oog op het „leger des heils" de //vrou wenkruistocht" en andere groote bewegingen van gelijken aard, is het mijne vraag „hoe konden daar en daar ter plaatse die bewegingen ontstaau eu tot die uitkomst leiden?" Met de zucht om „zonderling" te zijn, komen wij naar mijn bescheiden oordeel, niet veel verder. De fatsoenlijke, godvreezende Brit en Amerikaan lijdt veel minder aan dit zwak dan de godsdienstvijandigen ons zouden willen opdringen. Overal, waar veel par venu's zijn, lijden deze aan hetzelfde euvel van de aanwezigheid hunner nietige persoonlijkheid te willen opdringen. Reeds door hunne onbekendheid met vreemde talen zijn de Engelsche en Amerikaansche parvenu's eenige graden erger dan anderen, terwijl de billijke trots van tot eene invloedrijke natie le behooren, hen te meer opz-velt, naarmate zij zeiven onbeduidender zijn. Met het Turksch-muziek maken van alle parvenu's heeft naar mijne overtuiging het bombastische in po gingen als die van „het leger des heils" slechts den schijn gemeen. Ik zie er alleen in de overdrijving der waarheid: in Engeland en Amerika in zoo menig kalmer voorbeeld bevestigd „die het doel wil, moet ook de middelen niet ontzien". Ontbraken die stillere maar daarom niet minder heldhaftige pogingen, het drijven tot het verste uiterste zou niet worden gezien. Indien wij den heer Booth konden raadplegen, ge loof ik dat hij in heiligen ernst beweren zou, niets meer te zijn dan de geheel consequente navolger van John Howard, William Wilberforce, George Wbitefield William Loyd Garrison, George Stuart en zoovele andereD, die niet minder martelaars dan strijders op het veld der christelijke menschenliefde zijn geweest. Zulke revival-uitersten schijnen mij toe niets anders te zijn, dan het somwijlen buiten zijne oevers treden van een machtigen stroom, iets dat slechts voor een tijd is; terwijl de rivier blijft. Een overstroomen, ook in dezen door een achterblijvend vruchtbaar slip, niet enkel schadelijk. Yergcte niemand, dat waar dit overvloeien plaats heeft, ook in het geslacht der Paebody's, mannen, die levenslang het goede met schatten steunen; der Levi Coffin's, de mannen van den onderaardschen spoor weg, die met bestendig levensgevaar duizenden sla ven naar het land der vrijheid hielpen; der George Stuarts, de man, die in den oorlog tusschen Noord en Zuid alleen een leger van 5000 helpers organi seerde, die op het slagveld en in de hospitalen den dood trotseereude, naar lichaam en ziel de redders van duizenden werden. Deze grootsche, christelijke persoonlijkheden, in Engeland en Amerika cJp allerlei gebied niet weinigen, verklaren den bloei en de macht van vele inrichtin- gau, die elders slechts kwijnen. Is het niet iets grootsch mevrouw Ranyard in het onmetelijk Londen haar corps van 180 Bijbelvrouwen en 70 Bijbelvrouwen-zieken verpleegsters te zien organiseereu en daarmede helpend en reddend de diepst gevallenen te bereiken iets grootsch de dames Mackpherson en ds. Barnardo havelooze kinderen bij duizendtallen te zien redden, Miss Ro bertson in het leger en Miss Newton op dc oorlogs vloot, niet met rivivalmisbaar, maar door stille, chris telijke werkdadigheid honderden soldaten en matrozen voor clen l ieer te zien winnen Maar waar zijn op allerlei gebied geen voorbeelden van het geloot dat zelfver loochenend en zelfopofferend de wereld overwint, in zijne edelste en aantrekkelijkste vormen? Ruk de weelderige tak, het werk van Moody, een Booth, enz. van dezen boorn^ dien afzonderlijk, als een op zich schijnsel, en men ziet niet enkel iels^^ maar iets dat pijnlijk aandoet* omdat hei vreezen, dat het de lauwen nog lauwer, ei?| den nog vijandiger maken zal. Ter plaatse,* exeutrieke bestaat, wordt het niet alleen 1^1 maar kan het ook de vruchten voortbrengen, doet, omdat aan deze uiterste schrede DnmidJI anderen voorat gaan van gelijken ernst en krJ| maar van ee:i enkel waardig karakter. Niet naar de overstrooming, maar naar een raac^ tigen arm van den stroom mag ons wenschen zij ij en ook is daarvoor, dunkt mij, order ons plaatj Te recht maakt ds. Van Dijk bezwaar tegen he woord „bedelen" in betrekking tot christelijke in richtingenmaar waarom is het in zooveler mon en zou ik zelf zeer licht het bezigen. Met die smartgevoel moet ik zeggen- omdat zelfs velen di met aanzienlijke gaven steunen, het doen ee hart te openbaren voor de zaak, waaraan zij gc. Waar men geeft, a'l3 betaalde men „een christelijk belastingbiljet" geeft, ..n uaar de za<ik zelve niet on; ziet of er naar vraagt, hoe kan daar hij, die oni vangt, verwachten, dat de gave met het gebed d- liefde zal gepaard gaan? Waar hart en persoon teru* blijven, wordt de rijkste gift „een aalmoes." As gever3 ontbreekt het in ons land nietmaar zoolan de arbeid der inwendige zending, het zoeken en b< houdea der gevallenen en verwaarloosden niet me| uitstekende helden en heldinnen telt, maak ik mij ni bezorgd voor voorschijnselen van eenigen ernstigen duurzamen aard, die een overstroomen van ijver e geestdrift mogen schijnen. Gntaiiiiuirkteii enz. Rotterdam, 21 Juli. Tengevolge van het regen wed was de stemming willig. Tarwe 25 ct., erwten 25 hooger. Aanvoer klein, waardoor weinig omging; bi tenlandschc granen vaster. ('rijzen van eltecten. Arasterdam, 19 Juli 1879. 1 N.^derl. Certific. Werkelijke schuld. 2l/3 pet. 65 dito dito dito 3 7S1, dito dito dito 4 100' Loten stad Amsterdam 3 108 dito dito Rotterdam 3 R-island Obligatiën 1798/1815 5 Certific. Inscr. 5e serie 1854 5 5S7 Dito dito 6e serie. 1855 5 Obligatiën dito ƒ1000 1864= 5^ dito L. 100 1872dó) ditoL. 100 18735 Sb' dito 1S77 dito5 90»3 dito leening 1867—69 5 76? Loten 1S645 ,f 144' Loten 1866 5 143» Aand. Spoorvv. Gr. Maat3ch. 5 1235, Oblig. dito5 Oblig. spoorweg Poti-Tiflis. 4 86( dito dito Jelez Orel 5 861 dito dtto Jelez-Griasi. 5 dito dito Charkovv Azow .5 „87 Aand. Kiew-Best. r 5 dito Baltische spoorweg3 5Q3 Polen. Aand. Warschau-Bromberg 4 dito dito Weenen. 5 62' Oostem. Oblig.nietal.in zilv Jan./Juli 5 58: dito dito Febr./Aug. 5 57 dito dito April/Oct. 5 58 dito in papier Mei/Nov. 5 57' Italië. Oblig. Z.-Ital. spoorweg. .3 „47 Spanje. Obligatiën Buitenl 1 „15 dito Binnenlandsclie 1 14 Portugal. Obligatiën3 „51 Turkiie. Inschrijving Alg. schuld 1865 5 11 J Obligatiën 1869 6 12 Egypte, dito 1876 6 47 dito 1S765 „.61 Araerik. Obl. Verecnigde Staten 1871 5 101 dito dito dito 1876. 4'/2 Brazilië Oblig. 1S65 5 9( dito 1875 5 87 Prijzen van conpons. Amsterdam 19 Juli. Metall f 21,721/2j dito zi f 21,727-2; Div. Eng. per f ll,72l/aEng. Portugal pi f 11,95; Spaansche piasters f 47,30; Amerikaans dollarsin goud f2,45. Amsterdam, 18 Juli. Metall. f21,70; dito zi f 21,70Div. Eng. per tl' f 11,72»/2; Eng. Russen pc f 11,971 F.ng, Portugal per tü f 11,95 Frans v Beier, f 4-7,30; Pruis f 58,50; Ilamb. Russen f-*<* sen°in Z. 11. f 1,2 D/iPoolsche per tl.—; Pui> *'0 Z R. f .Spaansche piasters f47,30; Spc2.ii Binnenlandsclie f 2,S2l/y, Amerikaansche dollars f papier f 2.45.

Het Zuiden, Christelijk-historisch blad | 1879 | | pagina 3